Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 171 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2016 06:06
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2016 06:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Αόρατη Μελάνη
Τον Βέλιο τον έχουμε;

Παράθεση:
Κάτι φίλοι μού είπαν για ένα μοναστήρι και κάποια εικόνα σε αυτό που έβγαζε θαυματουργά δάκρυα που είχαν γιάνει αρρώστους με ανίατες ασθένειες. Μου είπαν να με πάνε. Είπα “δεν θέλω γιατί δεν πιστεύω”.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2016 09:19
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2016 09:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Απελευθέρωση από τα δεσμά!
http://www.protagon.gr/epikairotita/443 ... 4341221024
Παράθεση:
Δεν θέλω σταυρό στον τάφο μου, αλλά επιθυμώ νεκρώσιμη ακολουθία, σύμφωνα με το τυπικό της Ορθοδοξίας. Θέλω να συμφιλιώσω την πράξη μου με την Εκκλησία και όχι να την κάνω εχθρό της

Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2016 10:47
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2016 10:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Αόρατη Μελάνη
Ναι βρε άνθρωπε, το ίδιο άρθρο λινκάρουμε.

Το θέμα είναι ότι δήλωσε σαφώς "δεν πιστεύω".

Το ότι θέλει να συμφιλιώσει την εκκλησία με την πράξη του δεν σημαίνει ότι πιστεύει και στο δόγμα της ορθοδοξίας.
(Ασε που σιγά μην συμφιλιωθεί η εκκλησία με την πράξη δηλωμένου αυτόχειρα. Αυτό να δω κι ας πεθάνω - pun intended).

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2016 12:11
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Σεπ 2016 12:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Απελευθέρωση από τα δεσμά!
ok τον βάζουμε. :)

Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Σεπ 2016 14:25
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Σεπ 2016 14:25 
Χωρίς σύνδεση

Σελίδα: Αγιος εξωγήινος ο Γαλαξιούχος

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Σεπ 2016 09:29
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Σεπ 2016 09:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Τρολλάρεις, θα έλεγα. Μιλάμε για διάσημους Έλληνες αθέους κι εσύ φέρνεις μια φεϊσμπουκική σελίδα από τις πάμπολλες που υπάρχουν και που δεν είναι καν γνωστό ποιοι τις έχουν. Εξάλλου...

Αρθρογραφία κι ειδησεογραφία σχετικά με τον Γέροντα "Παστίτσιο"

Κάτω κάτω:
Παράθεση:
Κλείνοντας, παράλειψη θα ήταν αν δεν αναφέρουμε το τεράστιο ωστικό κύμα που δημιουργήθηκε ως αυτόματη και άμεση απάντηση, με αποτέλεσμα τη δημιουργία πολλών άλλων παρόμοιων σελίδων στο ίδιο μέσο (το facebook), και τη σάτιρα να απαντάει ως άλλη λερναία ύδρα, επαληθεύοντας σε μεγάλο βαθμό τη ρήση "όποιος σπέρνει ανέμους, θα θερίσει θύελλες".
Osios Patatios
Γέροντας Μαυρίσιος
Πάτερ Παστίτσιος ( Η Ανάστασης )
Λευτεριά στον Παστίτσιο / Free Pastitsios
Γέροντας που μάχεται τους σκοταδιστές
Γέροντας Μουσακάκιος
Γέροντας Σουβλάκιος
Γεροντας Γαμησιος
Γέροντας Βουνίσιος
Γέροντας Παστίτσιος / Elder Pastitsios (αντίγραφο σελίδας)
Γεροντας Χρυσαυγισιος
Γέροντας Sid-vicious
Γέροντας Πατσάσιος
Γεροντασ Παστιτσιοσ / Elder Pastitsios
Γέροντας Παστίτσιος / Elder Pastitsios (Κακέκτυπο αντίγραφο σελίδας αμην!)
Γέροντας Πατήσιος (κάτω)
Γέροντας Απαντήσιος ο Εμπειρογνώμων
Γέρων Πατήσιος, ο φλανέρ/Elder Patisios, the flâneur.
Γεροντας Νταρθ Σιντιους
Προφήτης Μουσακάμεθ O Πορδιτής
Γέροντας Καπρίσιος ο Μυκονιάτης / Elder Capricios the Myconian
Γέροντας Καγκουρίσιος - Elder Kangaroo
Γέροντας Παστίτσιος (Elderly Pastitsios) ΌΦΙΣ-ιαλ page
Γέροντας Παστίτσιος, η επιστροφή- Elder Pastitsios, the return
Αλληλεγγυη Στο Δημιουργο Του Γεροντα Παστιτσιου
Γέροντας Ιτίσιος
Γεροντας Μαϊπρισιους / Gerontas Myprecious
Γέροντας Παχύσιος
Elder Papisios - Γέροντας Παπίσιος
Όσιος Παστίτσιος (η απάντηση της απάντησης της σελίδας του παστίτσιου)
Γέροντας Παρμπρίζιος

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Σεπ 2016 12:19
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Σεπ 2016 12:19 
Χωρίς σύνδεση

tasos_didymoteicho έγραψε:
Τρολλάρεις, θα έλεγα. Μιλάμε για διάσημους Έλληνες αθέους κι εσύ φέρνεις μια φεϊσμπουκική σελίδα από τις πάμπολλες που υπάρχουν και που δεν είναι καν γνωστό ποιοι τις έχουν. Εξάλλου...

Αρθρογραφία κι ειδησεογραφία σχετικά με τον Γέροντα "Παστίτσιο"

Κάτω κάτω:
Παράθεση:
Κλείνοντας, παράλειψη θα ήταν αν δεν αναφέρουμε το τεράστιο ωστικό κύμα που δημιουργήθηκε ως αυτόματη και άμεση απάντηση, με αποτέλεσμα τη δημιουργία πολλών άλλων παρόμοιων σελίδων στο ίδιο μέσο (το facebook), και τη σάτιρα να απαντάει ως άλλη λερναία ύδρα, επαληθεύοντας σε μεγάλο βαθμό τη ρήση "όποιος σπέρνει ανέμους, θα θερίσει θύελλες".
Osios Patatios
Γέροντας Μαυρίσιος
Πάτερ Παστίτσιος ( Η Ανάστασης )
Λευτεριά στον Παστίτσιο / Free Pastitsios
Γέροντας που μάχεται τους σκοταδιστές
Γέροντας Μουσακάκιος
Γέροντας Σουβλάκιος
Γεροντας Γαμησιος
Γέροντας Βουνίσιος
Γέροντας Παστίτσιος / Elder Pastitsios (αντίγραφο σελίδας)
Γεροντας Χρυσαυγισιος
Γέροντας Sid-vicious
Γέροντας Πατσάσιος
Γεροντασ Παστιτσιοσ / Elder Pastitsios
Γέροντας Παστίτσιος / Elder Pastitsios (Κακέκτυπο αντίγραφο σελίδας αμην!)
Γέροντας Πατήσιος (κάτω)
Γέροντας Απαντήσιος ο Εμπειρογνώμων
Γέρων Πατήσιος, ο φλανέρ/Elder Patisios, the flâneur.
Γεροντας Νταρθ Σιντιους
Προφήτης Μουσακάμεθ O Πορδιτής
Γέροντας Καπρίσιος ο Μυκονιάτης / Elder Capricios the Myconian
Γέροντας Καγκουρίσιος - Elder Kangaroo
Γέροντας Παστίτσιος (Elderly Pastitsios) ΌΦΙΣ-ιαλ page
Γέροντας Παστίτσιος, η επιστροφή- Elder Pastitsios, the return
Αλληλεγγυη Στο Δημιουργο Του Γεροντα Παστιτσιου
Γέροντας Ιτίσιος
Γεροντας Μαϊπρισιους / Gerontas Myprecious
Γέροντας Παχύσιος
Elder Papisios - Γέροντας Παπίσιος
Όσιος Παστίτσιος (η απάντηση της απάντησης της σελίδας του παστίτσιου)
Γέροντας Παρμπρίζιος

Φίλε μου αστείζομαι εννοείται. Νομίζω πως όλοι μας εδω θαυμάζουμε Καζατζάκη, Ροίδη, Κλεάνθη Γρίβα, Βασίλη Ραφαηλίδη κ.λπ. Είναι προσωπικότητες γνωστές που έχουν αφυπνίσει συνειδήσεις...Απλώς έτυχε να σερφάρω και να δω ένα χιουμοριστικό post της σελίδας εξ ου και η αναφορά, τίποτα περισσότερο. Εννοείται πως δεν συγκρίνουμε τιτάνες της σκέψης με πρόσκαιρες σατιρικές σελίδες αγνώστων λοιπών στοιχείων

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Σεπ 2016 08:30
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Σεπ 2016 08:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Το παρόν νήμα δεν προσφέρεται για χιούμορ, έχουμε τέτοιο αλλού.

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Οκτ 2016 16:36
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 10 Οκτ 2016 16:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Αόρατη Μελάνη
Μυρτώ Αλικάκη

http://www.iefimerida.gr/news/293345/my ... z4MamaLF00
Παράθεση:
Μυρτώ Αλικάκη: Δεν είμαι χριστιανή, είμαι άθεη [βίντεο]

Για την γνωριμία της με το Ισλάμ και τη νέα σειρά που θα παίζει, μίλησε η Μυρτώ Αλικάκη.

«Όταν λέω ότι με φόβισε να πάω στην Κωνσταντινούπολη, εννοώ ότι επειδή εγώ δεν είχα ξαναπάει ποτέ μου σε μουσουλμανική χώρα και δεν το είχα δει ποτέ μου αυτό. Στο κάτω κάτω της γραφής δεν θεωρώ τον εαυτό μου χριστιανό, μάλλον άθεη είμαι, οπότε δεν έχω τέτοια θέματα. Αντιθέτως θεωρώ ότι το ΤΑΜΑΜ έχει πάντα έναν συμφιλιωτικό χαρακτήρα, δηλαδή είναι μια ιστορία που κρύβει πάρα πολύ αγάπη», δήλωσε η η γνωστή ηθοποιός ενώ πρόσθεσε: «Σέβομαι απόλυτα την πίστη του καθενός. Για μένα όλα αυτά τα ζητήματα είναι πάρα πολύ προσωπικά. Θεωρώ ότι όλα αυτά έχουν να κάνουν με την ανάγκη μας να αντιμετωπίσουμε βαθύτερους φόβους. Εμένα μπορεί για παράδειγμα και ισχύει, να με ησυχάζει η ιδέα, ότι όταν πεθαίνουμε γινόμαστε χώμα, από το να σκέφτομαι ότι μπορεί να υπάρχει κάτι που δεν το γνωρίζω».

Τέλος όσον αφορά το θάνατο αποκάλυψε: «Πραγματικά από την ώρα που θα πεθάνω δεν με νοιάζει καθόλου το τι θα απογίνω. Αν θα με φάνε τα σκουλήκια, ή αν θα καώ ή αν θα πάω στον ουρανό».

Πήρα και σκρήνσοτ καλού κακού. Γενικά καλό θα ήταν να κατεβάζουμε το υλικό (π.χ. βίντεο) να το έχουμε αποθηκευμένο.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Φεβ 2017 08:19
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Φεβ 2017 08:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Αόρατη Μελάνη
Πηνελόπη Αναστασοπούλου: Θα βαφτίσει τελικά την κόρη της;

Η Πηνελόπη Αναστασοπούλου είναι αναμφισβήτητα μία από τις πιο «ροκ» μαμάδες της εγχώριας showbiz και όχι άδικα. Η ηθοποιός αφιερώνει άφθονο χρόνο στην κορούλα της, την οποία φωνάζει Λυδία.

Πολλές συζητήσεις έχουν γίνει κατά καιρούς δημόσια για το θέμα της βάφτισης με την ίδια να διατηρεί ξεχωριστή θέση για το συγκεκριμένο ζήτημα. Μάλιστα στην τελευταία της συνέντευξη στο περιοδικό You, εξομολογείται: «Δεν έχω κάνει ούτε βάφτιση ούτε ονοματοδοσία. Το παιδί το φωνάζω Λυδία».

Θα ακολουθήσει όμως κάποιο μυστήριο; «Αν σου έλεγα τις απόψεις μου γύρω από τη βάφτιση θα με κράζανε, διότι η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη κοινωνικά για αυτές τις απόψεις. Δεν την έχω βαφτίσει όμως… και αν το κάνω δεν θα το μάθει κανείς από μέσα, όπως έγινε και με το γάμο μου», εξομολογήθηκε χαρακτηριστικά.

Φρόντισε εκτός των άλλων να μιλήσει και για την σχέση της με τα μέσα. «Η δουλειά μου μου τρώει το 90% της ημέρας μου, συνεπώς θέλω ό,τι απομένει να είναι δικό μου. Μου αρέσει να βγάζω φωτογραφίες με τον άντρα μου και να τις κοινοποιώ στα social media, γιατί είναι ωραίο να βλέπει ο κόσμος ένα ωραίο ζευγάρι. Αλλά όλο αυτό με τα παπαράτσι δεν μου αρέσει καθόλου και είναι ενοχλητικό», παραδέχτηκε στην Άννα Σαρηγιάννη.

Και εδώ το ίδιο άρθρο:

Πηνελόπη Αναστασοπούλου: «Δεν έχω κάνει ούτε βάφτιση ούτε ονοματοδοσία. Το παιδί το φωνάζω Λυδία»

Spoiler: Εμφάνιση
Η Πηνελόπη Αναστασοπούλου είναι αναμφισβήτητα μία από τις πιο «ροκ» μαμάδες της εγχώριας showbiz και όχι άδικα. Η ηθοποιός αφιερώνει άφθονο χρόνο στην κορούλα της, την οποία φωνάζει Λυδία.

Πολλές συζητήσεις έχουν γίνει κατά καιρούς δημόσια για το θέμα της βάφτισης με την ίδια να διατηρεί ξεχωριστή θέση για το συγκεκριμένο ζήτημα. Μάλιστα στην τελευταία της συνέντευξη στο περιοδικό You, εξομολογείται: «Δεν έχω κάνει ούτε βάφτιση ούτε ονοματοδοσία. Το παιδί το φωνάζω Λυδία».

Θα ακολουθήσει όμως κάποιο μυστήριο; «Αν σου έλεγα τις απόψεις μου γύρω από τη βάφτιση θα με κράζανε, διότι η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη κοινωνικά για αυτές τις απόψεις. Δεν την έχω βαφτίσει όμως… και αν το κάνω δεν θα το μάθει κανείς από μέσα, όπως έγινε και με το γάμο μου», εξομολογήθηκε χαρακτηριστικά.

Φρόντισε εκτός των άλλων να μιλήσει και για την σχέση της με τα μέσα. «Η δουλειά μου μου τρώει το 90% της ημέρας μου, συνεπώς θέλω ό,τι απομένει να είναι δικό μου. Μου αρέσει να βγάζω φωτογραφίες με τον άντρα μου και να τις κοινοποιώ στα social media, γιατί είναι ωραίο να βλέπει ο κόσμος ένα ωραίο ζευγάρι. Αλλά όλο αυτό με τα παπαράτσι δεν μου αρέσει καθόλου και είναι ενοχλητικό», παραδέχτηκε στην Άννα Σαρηγιάννη.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Μάιος 2017 08:01
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 11 Μάιος 2017 08:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Όνομα Ιστότοπου:
Αόρατη Μελάνη
τον Αύγουστο Κορτώ (Πέτρο Χατζόπουλο) τον έχουμε;

Αύγουστος Κορτώ, συνέντευξη στη Bovary
Παράθεση:
ΕΡ: Πιστεύετε;

ΑΠ: Είμαι αγνωστικιστής. Δεν είμαι καν άθεος, είμαι ένας πράος αγνωστικιστής. Είναι πολύ δύσκολο να μην είσαι με τον κλήρο της Ελλάδας. Ο θεός μας φύλαξε και δεν έζησε παραπάνω ο Χριστόδουλος. Είναι τόσο ανάξιοι λόγου.

ΕΡ: Η εκκλησία παίζει καθοριστικό ρόλο στο ζήτημα της ομοφυλοφιλίας;

ΑΠ: Η εκκλησία, τουλάχιστον συγκεκριμένοι ιεράρχες ,μοιάζει να είναι σε μια μόνιμη αποστολή δολιοφθοράς εναντίον όποιας κοινωνικής μεταρρύθμισης άπτεται των ανθρώπινων δικαιωμάτων. Πουριτανισμός είναι η βασανιστική υποψία ότι κάποιος κάπου είναι ευτυχισμένος, αυτό αφορά, απολύτως, ανθρώπους σαν τον Ανθιμο.

Κορυφή
 Προφίλ  
Απάντηση με παράθεση  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 171 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Μέλη σε σύνδεση

Εγγεγραμμένα μέλη: Bing [Bot], Google [Bot]

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: