Λεύκωμα διάσημων ελλήνων άθεων

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τον Βέλιο τον έχουμε;
Κάτι φίλοι μού είπαν για ένα μοναστήρι και κάποια εικόνα σε αυτό που έβγαζε θαυματουργά δάκρυα που είχαν γιάνει αρρώστους με ανίατες ασθένειες. Μου είπαν να με πάνε. Είπα “δεν θέλω γιατί δεν πιστεύω”.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

http://www.protagon.gr/epikairotita/443 ... 4341221024
Δεν θέλω σταυρό στον τάφο μου, αλλά επιθυμώ νεκρώσιμη ακολουθία, σύμφωνα με το τυπικό της Ορθοδοξίας. Θέλω να συμφιλιώσω την πράξη μου με την Εκκλησία και όχι να την κάνω εχθρό της
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ναι βρε άνθρωπε, το ίδιο άρθρο λινκάρουμε.

Το θέμα είναι ότι δήλωσε σαφώς "δεν πιστεύω".

Το ότι θέλει να συμφιλιώσει την εκκλησία με την πράξη του δεν σημαίνει ότι πιστεύει και στο δόγμα της ορθοδοξίας.
(Ασε που σιγά μην συμφιλιωθεί η εκκλησία με την πράξη δηλωμένου αυτόχειρα. Αυτό να δω κι ας πεθάνω - pun intended).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

ok τον βάζουμε. :)
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
miden
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 17 Αύγ 2016 11:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Σελίδα: Αγιος εξωγήινος ο Γαλαξιούχος
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Τρολλάρεις, θα έλεγα. Μιλάμε για διάσημους Έλληνες αθέους κι εσύ φέρνεις μια φεϊσμπουκική σελίδα από τις πάμπολλες που υπάρχουν και που δεν είναι καν γνωστό ποιοι τις έχουν. Εξάλλου...

Αρθρογραφία κι ειδησεογραφία σχετικά με τον Γέροντα "Παστίτσιο"

Κάτω κάτω:
Κλείνοντας, παράλειψη θα ήταν αν δεν αναφέρουμε το τεράστιο ωστικό κύμα που δημιουργήθηκε ως αυτόματη και άμεση απάντηση, με αποτέλεσμα τη δημιουργία πολλών άλλων παρόμοιων σελίδων στο ίδιο μέσο (το facebook), και τη σάτιρα να απαντάει ως άλλη λερναία ύδρα, επαληθεύοντας σε μεγάλο βαθμό τη ρήση "όποιος σπέρνει ανέμους, θα θερίσει θύελλες".
Osios Patatios
Γέροντας Μαυρίσιος
Πάτερ Παστίτσιος ( Η Ανάστασης )
Λευτεριά στον Παστίτσιο / Free Pastitsios
Γέροντας που μάχεται τους σκοταδιστές
Γέροντας Μουσακάκιος
Γέροντας Σουβλάκιος
Γεροντας Γαμησιος
Γέροντας Βουνίσιος
Γέροντας Παστίτσιος / Elder Pastitsios (αντίγραφο σελίδας)
Γεροντας Χρυσαυγισιος
Γέροντας Sid-vicious
Γέροντας Πατσάσιος
Γεροντασ Παστιτσιοσ / Elder Pastitsios
Γέροντας Παστίτσιος / Elder Pastitsios (Κακέκτυπο αντίγραφο σελίδας αμην!)
Γέροντας Πατήσιος (κάτω)
Γέροντας Απαντήσιος ο Εμπειρογνώμων
Γέρων Πατήσιος, ο φλανέρ/Elder Patisios, the flâneur.
Γεροντας Νταρθ Σιντιους
Προφήτης Μουσακάμεθ O Πορδιτής
Γέροντας Καπρίσιος ο Μυκονιάτης / Elder Capricios the Myconian
Γέροντας Καγκουρίσιος - Elder Kangaroo
Γέροντας Παστίτσιος (Elderly Pastitsios) ΌΦΙΣ-ιαλ page
Γέροντας Παστίτσιος, η επιστροφή- Elder Pastitsios, the return
Αλληλεγγυη Στο Δημιουργο Του Γεροντα Παστιτσιου
Γέροντας Ιτίσιος
Γεροντας Μαϊπρισιους / Gerontas Myprecious
Γέροντας Παχύσιος
Elder Papisios - Γέροντας Παπίσιος
Όσιος Παστίτσιος (η απάντηση της απάντησης της σελίδας του παστίτσιου)
Γέροντας Παρμπρίζιος
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
miden
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 17 Αύγ 2016 11:30
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Τρολλάρεις, θα έλεγα. Μιλάμε για διάσημους Έλληνες αθέους κι εσύ φέρνεις μια φεϊσμπουκική σελίδα από τις πάμπολλες που υπάρχουν και που δεν είναι καν γνωστό ποιοι τις έχουν. Εξάλλου...

Αρθρογραφία κι ειδησεογραφία σχετικά με τον Γέροντα "Παστίτσιο"

Κάτω κάτω:
Κλείνοντας, παράλειψη θα ήταν αν δεν αναφέρουμε το τεράστιο ωστικό κύμα που δημιουργήθηκε ως αυτόματη και άμεση απάντηση, με αποτέλεσμα τη δημιουργία πολλών άλλων παρόμοιων σελίδων στο ίδιο μέσο (το facebook), και τη σάτιρα να απαντάει ως άλλη λερναία ύδρα, επαληθεύοντας σε μεγάλο βαθμό τη ρήση "όποιος σπέρνει ανέμους, θα θερίσει θύελλες".
Osios Patatios
Γέροντας Μαυρίσιος
Πάτερ Παστίτσιος ( Η Ανάστασης )
Λευτεριά στον Παστίτσιο / Free Pastitsios
Γέροντας που μάχεται τους σκοταδιστές
Γέροντας Μουσακάκιος
Γέροντας Σουβλάκιος
Γεροντας Γαμησιος
Γέροντας Βουνίσιος
Γέροντας Παστίτσιος / Elder Pastitsios (αντίγραφο σελίδας)
Γεροντας Χρυσαυγισιος
Γέροντας Sid-vicious
Γέροντας Πατσάσιος
Γεροντασ Παστιτσιοσ / Elder Pastitsios
Γέροντας Παστίτσιος / Elder Pastitsios (Κακέκτυπο αντίγραφο σελίδας αμην!)
Γέροντας Πατήσιος (κάτω)
Γέροντας Απαντήσιος ο Εμπειρογνώμων
Γέρων Πατήσιος, ο φλανέρ/Elder Patisios, the flâneur.
Γεροντας Νταρθ Σιντιους
Προφήτης Μουσακάμεθ O Πορδιτής
Γέροντας Καπρίσιος ο Μυκονιάτης / Elder Capricios the Myconian
Γέροντας Καγκουρίσιος - Elder Kangaroo
Γέροντας Παστίτσιος (Elderly Pastitsios) ΌΦΙΣ-ιαλ page
Γέροντας Παστίτσιος, η επιστροφή- Elder Pastitsios, the return
Αλληλεγγυη Στο Δημιουργο Του Γεροντα Παστιτσιου
Γέροντας Ιτίσιος
Γεροντας Μαϊπρισιους / Gerontas Myprecious
Γέροντας Παχύσιος
Elder Papisios - Γέροντας Παπίσιος
Όσιος Παστίτσιος (η απάντηση της απάντησης της σελίδας του παστίτσιου)
Γέροντας Παρμπρίζιος
Φίλε μου αστείζομαι εννοείται. Νομίζω πως όλοι μας εδω θαυμάζουμε Καζατζάκη, Ροίδη, Κλεάνθη Γρίβα, Βασίλη Ραφαηλίδη κ.λπ. Είναι προσωπικότητες γνωστές που έχουν αφυπνίσει συνειδήσεις...Απλώς έτυχε να σερφάρω και να δω ένα χιουμοριστικό post της σελίδας εξ ου και η αναφορά, τίποτα περισσότερο. Εννοείται πως δεν συγκρίνουμε τιτάνες της σκέψης με πρόσκαιρες σατιρικές σελίδες αγνώστων λοιπών στοιχείων
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Το παρόν νήμα δεν προσφέρεται για χιούμορ, έχουμε τέτοιο αλλού.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μυρτώ Αλικάκη

http://www.iefimerida.gr/news/293345/my ... z4MamaLF00
Μυρτώ Αλικάκη: Δεν είμαι χριστιανή, είμαι άθεη [βίντεο]

Για την γνωριμία της με το Ισλάμ και τη νέα σειρά που θα παίζει, μίλησε η Μυρτώ Αλικάκη.

«Όταν λέω ότι με φόβισε να πάω στην Κωνσταντινούπολη, εννοώ ότι επειδή εγώ δεν είχα ξαναπάει ποτέ μου σε μουσουλμανική χώρα και δεν το είχα δει ποτέ μου αυτό. Στο κάτω κάτω της γραφής δεν θεωρώ τον εαυτό μου χριστιανό, μάλλον άθεη είμαι, οπότε δεν έχω τέτοια θέματα. Αντιθέτως θεωρώ ότι το ΤΑΜΑΜ έχει πάντα έναν συμφιλιωτικό χαρακτήρα, δηλαδή είναι μια ιστορία που κρύβει πάρα πολύ αγάπη», δήλωσε η η γνωστή ηθοποιός ενώ πρόσθεσε: «Σέβομαι απόλυτα την πίστη του καθενός. Για μένα όλα αυτά τα ζητήματα είναι πάρα πολύ προσωπικά. Θεωρώ ότι όλα αυτά έχουν να κάνουν με την ανάγκη μας να αντιμετωπίσουμε βαθύτερους φόβους. Εμένα μπορεί για παράδειγμα και ισχύει, να με ησυχάζει η ιδέα, ότι όταν πεθαίνουμε γινόμαστε χώμα, από το να σκέφτομαι ότι μπορεί να υπάρχει κάτι που δεν το γνωρίζω».

Τέλος όσον αφορά το θάνατο αποκάλυψε: «Πραγματικά από την ώρα που θα πεθάνω δεν με νοιάζει καθόλου το τι θα απογίνω. Αν θα με φάνε τα σκουλήκια, ή αν θα καώ ή αν θα πάω στον ουρανό».
Πήρα και σκρήνσοτ καλού κακού. Γενικά καλό θα ήταν να κατεβάζουμε το υλικό (π.χ. βίντεο) να το έχουμε αποθηκευμένο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πηνελόπη Αναστασοπούλου: Θα βαφτίσει τελικά την κόρη της;

Η Πηνελόπη Αναστασοπούλου είναι αναμφισβήτητα μία από τις πιο «ροκ» μαμάδες της εγχώριας showbiz και όχι άδικα. Η ηθοποιός αφιερώνει άφθονο χρόνο στην κορούλα της, την οποία φωνάζει Λυδία.

Πολλές συζητήσεις έχουν γίνει κατά καιρούς δημόσια για το θέμα της βάφτισης με την ίδια να διατηρεί ξεχωριστή θέση για το συγκεκριμένο ζήτημα. Μάλιστα στην τελευταία της συνέντευξη στο περιοδικό You, εξομολογείται: «Δεν έχω κάνει ούτε βάφτιση ούτε ονοματοδοσία. Το παιδί το φωνάζω Λυδία».

Θα ακολουθήσει όμως κάποιο μυστήριο; «Αν σου έλεγα τις απόψεις μου γύρω από τη βάφτιση θα με κράζανε, διότι η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη κοινωνικά για αυτές τις απόψεις. Δεν την έχω βαφτίσει όμως… και αν το κάνω δεν θα το μάθει κανείς από μέσα, όπως έγινε και με το γάμο μου», εξομολογήθηκε χαρακτηριστικά.

Φρόντισε εκτός των άλλων να μιλήσει και για την σχέση της με τα μέσα. «Η δουλειά μου μου τρώει το 90% της ημέρας μου, συνεπώς θέλω ό,τι απομένει να είναι δικό μου. Μου αρέσει να βγάζω φωτογραφίες με τον άντρα μου και να τις κοινοποιώ στα social media, γιατί είναι ωραίο να βλέπει ο κόσμος ένα ωραίο ζευγάρι. Αλλά όλο αυτό με τα παπαράτσι δεν μου αρέσει καθόλου και είναι ενοχλητικό», παραδέχτηκε στην Άννα Σαρηγιάννη.

Και εδώ το ίδιο άρθρο:

Πηνελόπη Αναστασοπούλου: «Δεν έχω κάνει ούτε βάφτιση ούτε ονοματοδοσία. Το παιδί το φωνάζω Λυδία»
Spoiler: Εμφάνιση
Η Πηνελόπη Αναστασοπούλου είναι αναμφισβήτητα μία από τις πιο «ροκ» μαμάδες της εγχώριας showbiz και όχι άδικα. Η ηθοποιός αφιερώνει άφθονο χρόνο στην κορούλα της, την οποία φωνάζει Λυδία.

Πολλές συζητήσεις έχουν γίνει κατά καιρούς δημόσια για το θέμα της βάφτισης με την ίδια να διατηρεί ξεχωριστή θέση για το συγκεκριμένο ζήτημα. Μάλιστα στην τελευταία της συνέντευξη στο περιοδικό You, εξομολογείται: «Δεν έχω κάνει ούτε βάφτιση ούτε ονοματοδοσία. Το παιδί το φωνάζω Λυδία».

Θα ακολουθήσει όμως κάποιο μυστήριο; «Αν σου έλεγα τις απόψεις μου γύρω από τη βάφτιση θα με κράζανε, διότι η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη κοινωνικά για αυτές τις απόψεις. Δεν την έχω βαφτίσει όμως… και αν το κάνω δεν θα το μάθει κανείς από μέσα, όπως έγινε και με το γάμο μου», εξομολογήθηκε χαρακτηριστικά.

Φρόντισε εκτός των άλλων να μιλήσει και για την σχέση της με τα μέσα. «Η δουλειά μου μου τρώει το 90% της ημέρας μου, συνεπώς θέλω ό,τι απομένει να είναι δικό μου. Μου αρέσει να βγάζω φωτογραφίες με τον άντρα μου και να τις κοινοποιώ στα social media, γιατί είναι ωραίο να βλέπει ο κόσμος ένα ωραίο ζευγάρι. Αλλά όλο αυτό με τα παπαράτσι δεν μου αρέσει καθόλου και είναι ενοχλητικό», παραδέχτηκε στην Άννα Σαρηγιάννη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

τον Αύγουστο Κορτώ (Πέτρο Χατζόπουλο) τον έχουμε;

Αύγουστος Κορτώ, συνέντευξη στη Bovary
ΕΡ: Πιστεύετε;

ΑΠ: Είμαι αγνωστικιστής. Δεν είμαι καν άθεος, είμαι ένας πράος αγνωστικιστής. Είναι πολύ δύσκολο να μην είσαι με τον κλήρο της Ελλάδας. Ο θεός μας φύλαξε και δεν έζησε παραπάνω ο Χριστόδουλος. Είναι τόσο ανάξιοι λόγου.

ΕΡ: Η εκκλησία παίζει καθοριστικό ρόλο στο ζήτημα της ομοφυλοφιλίας;

ΑΠ: Η εκκλησία, τουλάχιστον συγκεκριμένοι ιεράρχες ,μοιάζει να είναι σε μια μόνιμη αποστολή δολιοφθοράς εναντίον όποιας κοινωνικής μεταρρύθμισης άπτεται των ανθρώπινων δικαιωμάτων. Πουριτανισμός είναι η βασανιστική υποψία ότι κάποιος κάπου είναι ευτυχισμένος, αυτό αφορά, απολύτως, ανθρώπους σαν τον Ανθιμο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Γιάννης Χατζηγεωργίου: «Δεν πιστεύω στον Θεό, τα είχα και με μουσουλμάνα»
Ιδιαίτερα αποκαλυπτικός ο Γιάννης Χατζηγεωργίου σε πρόσφατη συνέντευξη του μίλησε μεταξύ άλλων και για την επιλογή του να κάνει σχέση με μία μουσουλμάνα και τις διαφορετικές κουλτούρες μας, καθώς και στο γεγονός ότι ο ίδιος δεν πιστεύει στον Θεό.

Την προηγούμενη σχέση του με μια μουσουλμάνα συμπρωταγωνίστρια του, αποκάλυψε ο Γιάννης Χατζηγεωργίου στην κάμερα του Πρωινού και ότι κάτι τέτοιο δεν αποτελεί πρόβλημα για εκείνον αφού, όπως είπε, δεν πιστεύει στον Θεό.

«Έχω κάνει σχέση με μουσουλμάνα. Ήμουν με τη συμπρωταγωνίστρια μου στην Τουρκία σε μια σειρά» ανέφερε ο Γιάννης Χατζηγεωργίου και πρόσθεσε: «Δεν πιστεύω στον Θεό. Είμαι λίγο αγνωστικιστής ακόμα σ’ αυτό το κομμάτι. Δεν μπορώ να πω ότι πιστεύω».

....

Δείτε το σχετικό βίντεο από την συνέντευξη που παραχώρησε ο Γ. Χατζηγεωργίου στο Πρωινό του ΑΝΤ1:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αιμίλιος Χειλάκης: Είμαι άθεος, δεν έβρισκα κανένα λόγο να υπάρχει Θεός
Αν υπάρχει κάτι θείο ή κάτι θεϊκό που είναι η πληρότητα ουσιαστικά, και στο λέει ένας άθεος αυτό…

- Είσαι άθεος;

Ναι. Ούτε αγνωστικιστής είμαι. Δεν έβρισκα κανένα λόγο να υπάρχει Θεός. Τόσο απλό. Δεν υπάρχει λόγος. Δεν υπάρχει Θεός γιατί δεν έχω την ανάγκη.

- Δεν βρεθήκατε σε κάποια φάση της ζωής σας που να πείτε: Θεέ μου βοήθησέ με;

Και βρίζοντας τον Χριστό ή την Παναγία είσαι σε μία φάση λόγου όπου είναι της συνήθειας. Μη μπερδεύεσαι με τη συνήθεια του λόγου, με το πώς έχουμε μάθει να μιλάμε μέσα από τις εκφράσεις μας. Δεν έχουμε την ανάγκη του Θεού. Αντίθετα έχουμε την ανάγκη να καταλάβουμε ότι εμείς πρέπει να είμαστε μέρη του τυχαίου και να ονομάσεις Θεό το τυχαίο. Δεν είναι τυχαίο ο Θεός, δεν είναι παρεμβατικός, δεν έχει να κάνει με κάποιον ο οποίος θα σε πάει σε μία κόλαση ή σε έναν παράδεισο. Αν εσύ μπορείς να είσαι το κοινωνικό ον που πρέπει να είσαι, να μη δυσκολεύεις τον πλησίον, να τον αγαπάς, εκεί δεν χρειάζεσαι Θεό για να το κάνεις. Χρειάζεσαι μυαλό για να λειτουργεί μέσα σου το περί δικαίου αίσθημα. Τώρα, αν το περί δικαίου αίσθημα το κάνουμε Θεό, δεν με βρίσκεις σύμφωνο. Πάντως, η πληρότητα που έχεις μερικές φορές όταν έχεις βάλει στόχους και τους πετυχαίνεις, η πληρότητα να θέτεις στόχους, μπορούμε να πούμε ότι έχει να κάνει με την ανάγκη του θεού. Μία από τις πληρότητες αυτές είναι το πόσο συνεπής είσαι με τους συντρόφους σου. Χρησιμοποιώ πληθυντικό γιατί ουσιαστικά οι εξ΄ αγχιστείας συγγένειες, οι φίλοι, οι ερωμένες, οι ερωμένοι, είναι οι σύντροφοί σου στη ζωή. Οι συνοδοιπόροι σου. Είσαι συνεπής απέναντί τους; Γι’ αυτό μιλάνε τα μεγάλα έργα. Το κλασικό θέατρο μιλάει για κάτι που είναι μεγαλύτερο από εμάς. Η συνθήκη της κοινωνίας. Όταν, λοιπόν, έχεις αυτά τα σπουδαία πράγματα να διαβάσεις, αποκτάς και το ηθικό πλεονέκτημα. Ποιο είναι το ηθικό πλεονέκτημα του ανθρώπου ο οποίος ξέρει να ερωτεύεται, ξέρει να συμπορεύεται, ξέρει να συνοδοιπορεί; Πρέπει να εκπαιδευτείς για να τα κάνεις όλα αυτά.
Αλήθεια βρε παιδιά τι γίνεται μ' αυτή τη σελίδα; Θα την στήσουμε; Υλικό υπάρχει μπόλικο στο νήμα αυτό. Και τώρα που έχουμε τόσους κομπιουτεράδες στην ΈνΑ, ποιος τη χάρη μας. :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Παύλος Καστανάς, αστροφυσικός, youtuber με το κανάλι Astronio.
συνέντευξη στη LIFO
— Τι πιστεύεις ότι θα γίνεις μετά τον θάνατό σου;
Πιστεύω ότι θα γίνω αυτό το οποίο όλοι βλέπουμε ότι γίνεται, αλλά το αρνούμαστε. Η θερμότητα θα διαχυθεί στο περιβάλλον και οι ουσίες σιγά-σιγά θα αφομοιωθούν από τη φύση. Μπορεί κάποιες από αυτές να καταλήξουν σε άλλες μορφές ζωής. Δημιουργείται ένας πολύ ωραίος κύκλος αν σκεφτείς ότι τα υλικά που έχεις μέσα σου μπορούν να μεταστοιχειωθούν σε κάποιες άλλες μορφές ζωής, είτε είναι έντομα, είτε ζώα, είτε άνθρωποι στη τροφική αλυσίδα. Κι αυτό είναι πολύ όμορφο γιατί αυτήν τη στιγμή υπάρχουν και σ' εμένα μόρια και χημικές ενώσεις οι οποίες υπήρχαν πρώτα σε άλλες μορφές ζωής, σε άλλους ανθρώπους, κι αυτός ο κύκλος συνεχίζεται για πάντα. Αλλά, αν με ρωτάς αν έχω κάποια υπερφυσική δοξασία για τη μεταθανάτια ζωή, ε, όσο κι αν θα ήθελα να ζήσω για πάντα, τα στοιχεία δείχνουν ότι αυτά είναι απλώς ευσεβείς πόθοι.
Το να πιστεύεις ότι υπάρχουν 12 θεοί πάνω στον Όλυμπο δεν σε επηρεάζει αρνητικά με άμεσο τρόπο. Έμμεσα, βέβαια, σε επηρεάζει κάπως, γιατί μαθαίνεις να λειτουργείς με τρόπο ανορθολογικό και είναι πολύ δύσκολο να οργανώσουμε μια κοινωνία που θα λειτουργεί προς όφελος όλων μας, από τη στιγμή που ο καθένας έχει εφεύρει τα δικά του φαντάσματα.
Εμείς που δεν έχουμε κάποια θρησκευτική αντίληψη και θεωρούμε ότι κάποτε η ζωή τελειώνει και ο χρόνος μας πάνω σε αυτόν τον πλανήτη είναι πεπερασμένος, πρέπει να κάνουμε το μέγιστο με αυτά που έχουμε. Αυτός είναι και ο λόγος που δουλεύω ασταμάτητα, χωρίς να με νοιάζει. Θεωρώ ότι τώρα είναι η ώρα να δράσουμε και να προσφέρουμε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

vesid έγραψε: 21 Ιούλ 2013 18:58 Αγάθωνας
Είμαι άθεος, δεν πιστεύω πουθενά.
μετά το 25:00
[youtube]2Zvn2iWM0ZY[/youtube]


και στο:
http://gr.celebrity.yahoo.com/news/%CE% ... 46542.html
Και εδώ επίσης:

https://www.thebest.gr/article/253144-
Στο μικρόφωνο του Πρωινό μίλησε ο ρεμπέτης Αγάθωνας, με αφορμή τον σημερινό τελικό της Eurovision. Ιδιαίτερη αίσθηση έκανε, ωστόσο, η δήλωσή του για τον χριστιανισμό.

«Δεν είμαι χριστιανός. Είμαι μόνο Έλληνας, άθεος. Ο ελληνισμός προϋπήρχε του χριστιανισμού. Ο Αριστοτέλης, ο Σωκράτης, ο Πλάτωνας δεν ήταν χριστιανοί και ήταν μάγκες! Ενώ από τότε που βγήκε ο χριστιανισμός γίναμε Δάγκες!», ανέφερε χαρακτηριστικά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

https://www.newsbeast.gr/lifestyle/arth ... mellon-mas

Καζάκος: Δεν πιστεύω στον Θεό, δεν πιστεύω πως υπάρχει ένας γεράκος εκεί πάνω και κανονίζει το μέλλον μας
Η εξομολόγηση του ηθοποιού για το πώς αντιμετωπίζει το θέμα «θάνατος»
Στο πλατό της εκπομπής «Μεσάνυχτα» βρέθηκε καλεσμένος ο Κωνσταντίνος Καζάκος το βράδυ της Μεγάλης Τετάρτης ο οποίος μίλησε και για τη σχέση του με τη θρησκεία και το θάνατο.

«Στον Θεό δεν πιστεύω, όχι. Ε δεν πιστεύω πως υπάρχει ένας γεράκος εκεί πάνω και μας κανονίζει το μέλλον μας, συγγνώμη. Έχει προχωρήσει το πράγμα» σχολίασε ο Κωνσταντίνος Καζάκος.

Στην συνέχεια, ο ηθοποιός ανέφερε πως: «Δεν έχω υπαρξιακό. Δε θέλω να πεθάνω, αλλά θα μου συμβεί. Είναι το μόνο σίγουρο στη ζωή μας. Ο θάνατος ήταν φίλος των ανθρώπων και θα είναι. Όταν έρχεται φυσικά και δεν έρχεται βίαια, είναι λύτρωση. Λυτρώνεται ο άνθρωπος από όλα αυτά που τον ταλαιπωρούν. Για αυτό μπορεί κάποιος αν πονάει και όταν σβήσει να χαμογελάσει το πρόσωπό του».
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Υακίνθη
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: 30 Οκτ 2012 09:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Στα υπόψιν λοιπόν για αθεοσυνέντευξη ίσως. Τον Αγάθωνα δεν τον προλάβαμε.
Απάντηση