Κοινωνικη Κριση

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

Αληθεια, γιατι υπαρχει μια τετοια κριση στα χρονια μας; Θελω να πω οτι και παλιοτερα υπηρχαν πολεμοι κλπ, αλλα οι αξιες ηταν δυνατοτερες. Γιατι γινεται αυτο τωρα; Ξερετε...με ολα αυτα τα "πραγματα και θαυματα" που γινονται η Εκκλησια γινεται δυνατοτερη, γιατι πιστευει πως φτανουμε στα εσχατα....και αυτο το λενε ολοι. Ολοι φωναζουν (και το βλεπουμε) οτι η ζωη εχει γινει μια ζουγκλα. Τωρα θα μου πειτε, απαρχες Β' Π.Π., τοτε αν ζουσες δεν θα σου φαινονταν ολα "εσχατα"; Γιατι τωρα ομως ολοι εχουν βαλθει να το φωναζουν; Και θα σας πω και κατι αλλο. Θα ακουστει ασημαντο και "τι μας λεει τωρα ο τυπος;" μεν αλλα μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση. Ειναι ενα παιχνιδι δρασης που εχει γινει fav στα ιντερνετ καφε, το Left 4 Dead:

Left 4 Dead
From Wikipedia, the free encyclopedia

Left 4 Dead is a cooperative first-person shooter video game. It was developed by Turtle Rock Studios, which was purchased by Valve Corporation during development. The game uses Valve's proprietary Source engine, and is available for Windows and the Xbox 360. Development on the game was completed on November 13, 2008 and was released on November 18, 2008 in the United States and on November 21, 2008 in Europe.

Set during the aftermath of an apocalyptic pandemic, the game pits its four protagonists—dubbed "the Survivors"—against hordes of the infected, zombie-like aggressive mutants. There are four game modes: a single-player mode in which allied characters are controlled by AI; a four-player, co-op campaign mode; an eight-player online versus mode; and a four-player survival mode. In all modes, an artificial intelligence (AI), dubbed the "Director", controls level pacing and item spawns, in an attempt to create a dynamic experience and increase replay value.

"Το παιχνιδι εχει γινει ιδιαιτερα διασημο (γραφει καπου αλλου) λογω της Γριπης των Χοιρων." Το παιχνιδι βγηκε πριν την γριπη και αναρωτιεμαι.....

Ξερετε...το μοναδικο αδυναμο σημειο μου (και φυσικα οχι μονο εμενα) ειναι οι προφητειες που διατυμπανιζονται συνεχως.

Εικόνα
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Και η σειρά Resident Evil με τον ιό των ζόμπι έχει βγεί εδώ και πολλά χρόνια. Επίσης υπάρχει το βιβλίο του Max Brooks με τίτλο World War Z, ήτοι Παγκόσμιος Πόλεμος Ζ (και το Ζ=Ζόμπι), που πάλι έχουμε ιό των ζόμπι. Επίσης το The Stand του Stephen King σε βιβλίο και mini-series, το Outbreak μία ταινία με έναν ιό, το Cassandra Crossing πάλι με έναν ιό... Θές να συνεχίσω το πόσες ταινίες/βιβλία/games με ιούς και καταστροφολογίες υπάρχουν;

Για την θρησκεία πάντα υπάρχει κρίση. Αλλά στην πραγματικότητα είμαστε πολύ καλύτερα τώρα από ποτέ. Η παιδική θνησιμότητα έχει πέσει, το προσδοκίμιο ζωής έχει ανέβει κατά πολύ...

Μην ξεχνάς ότι παλιότερα ήσουν αναγκασμένος να μην μπορείς να εναντιωθείς και να πείς ελεύθερα την γνώμη σου πάνω σε πολλά πράγματα όπως η θρησκεία κλπ. Θυμάστε την περίπτωση του Καζαντζάκη που λίγο έλειψε να τον αφορίσουν; Η ότι παλαιότερα, μία κοπέλα φοβότανε να μιλήσει εαν είχε βιαστεί ή κακοποιηθεί;

Δεν υπάρχει τόσο μεγάλη κρίση όσο λένε. Απλά το κουκούτσι το κάνουν καρπούζι. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν προβλήματα, υπάρχουν. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι σαν κι εμάς που σκεφτόμαστε λογικά και δεν παρασερνόμαστε εύκολα.

Αν μιλάς για την οικονομική κρίση, θα περάσει. Μία ανακατάταξη λόγω νέων τεχνολογιών και αλλαγών είναι. Όπως πάντα, θα υπάρξουν κάποιοι που θα έχουν πρόβλημα, κάποιοι που θα μπορέσουν να επανέλθουν. Φέτος είναι λίγο χειρότερα τα πράγματα απ'ότι σε άλλες μικρότερες κρίσεις, αλλά υπάρχουν λύσεις.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα
Wikipedia έγραψε: Fallout (video game)
From Wikipedia, the free encyclopedia
Fallout is a computer role-playing game produced by Tim Cain, developed by Black Isle Studios (though before the studio was named "Black Isle") and published by Interplay in 1997. The game has a post-apocalyptic setting in the late 22nd century, though its story and artwork are heavily influenced by the post-World War II nuclear paranoia of the 1950s.
Δεν έχω παίξει το πρώτο, αλλά έχω παίξει το τρίτο που ανέλαβε η Bethesda (Elder Scrolls IV: Oblivion) και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Πολύ καλό παιχνίδι.

Αν λοιπόν παίξεις κάποιο από τα fallout είναι αδύνατον να μην παρατηρήσεις ότι βρίσκεσαι στον 22ο αιώνα αλλά είναι σαν ΤΑ ΠΑΝΤΑ να έχουν σταματήσει στα 50s, η εποχή που όλος ο πλανήτης φοβόταν ακριβώς αυτό: μια πυρηνική καταστροφή. Φυσικά αυτό θα είναι επίκαιρο όσο υπάρχουν πυρηνικά όπλα. Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι η εσχατολογία δεν είναι καινούρια μόδα. Και φυσικά υπάρχουν πολλά παραδείγματα πέρα από το Fallout αλλά το ανέφερα μιας και μίλησες για games.
:O
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

:O
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

ειδε κανεις χαρδαβελλα το Σαββατο;
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Freedom of Mind έγραψε:ειδε κανεις χαρδαβελλα το Σαββατο;
OXI!!!! Δεν χάνω το καιρό μου με φαντάσματα και άλλες τέτοιες ηλιθιότητες που βγάζει ο Χαρδαβέλλας.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ούτε εγώ :? :?
Μια φορά είχα δει και είχα ξενερώσει τη ζωή μου.
Το επίπεδο δημοσιογραφίας που είχα δει εγώ είναι χειρότερο και από το δελτίο του star.
:O
Άβαταρ μέλους
paratiritis7
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Απρ 2009 17:39
Όνομα Ιστότοπου: paratiritis7
Επικοινωνία:

Από την αρχή του χριστιανισμού οπου η εσχατολογία αρχισε να μαστίζει την ανθρωπότητα η καταστροφή του κόσμου έχει προβλεφθεί πάνω από 100 φορες και θα συνεχίζει να προβλέπεται από διαφορους επιτήδειους όσο οι καταστροφολογίες τους βρίσκουν αντίκρισμα.Αξίζει να σημειωθεί ότι και ο ίδιος ο Χριστός είχε υποσχεθεί στους μαθητές του ότι θα προλάβουν να δουν το τέλος του κόσμου όσο είναι εν ζωή.
Αυτοί οι σαβουροπλασιέδες που τρομοκρατούν τον κόσμο από τα κανάλια γιατί δεν διώκονται νομικά?Αν βγω εγώ στην τηλεόραση και αρχίζω να προβλέπω σεισμούς και θεομηνίες δε θα έχω νομικές επιπτώσεις?
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Συνοπτική ιστορία της Αποκάλυψης: http://www.abhota.info/end1.htm
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:
Freedom of Mind έγραψε:ειδε κανεις χαρδαβελλα το Σαββατο;
OXI!!!! Δεν χάνω το καιρό μου με φαντάσματα και άλλες τέτοιες ηλιθιότητες που βγάζει ο Χαρδαβέλλας.
Αυτή την φορά δεν είχε θέμα φαντάσματα και Νεράιδες αλλά το Blue Beam Project, γι’ αυτό το ανέφερε ο FOM.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δεν είδα τον Χαρδαβέλα,αλλά παρακινούμενος από την αναφορά του dtango έκανα ένα ταχύ googlισμα.

Ρε παιδιά....!!!Ρε παιδιαααά........!!!Ίσως η χειρότερη θεωρία συνωμοσίας που είδα ποτέ.Σα σενάριο για βιβλίο επιστημονικής φαντασίας θα το κατέττασα ανάμεσα σ'αυτά που έχουν βγάλει στο genre κακό όνομα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Δεν είδα τον Χαρδαβέλα,αλλά παρακινούμενος από την αναφορά του dtango έκανα ένα ταχύ googlισμα.

Ρε παιδιά....!!!Ρε παιδιαααά........!!!Ίσως η χειρότερη θεωρία συνωμοσίας που είδα ποτέ.Σα σενάριο για βιβλίο επιστημονικής φαντασίας θα το κατέττασα ανάμεσα σ'αυτά που έχουν βγάλει στο genre κακό όνομα.
Δεν έχω καμιά αντίρρηση. Εγώ το είπα για να δικαιολογήσω τον FOM και για να μην πάθετε κανένα σοκ με την ξαφνική εμφάνιση κάποιου τεράστιου ολογράμματος με το με Colgate φωτισμένο χαμόγελο κάποιου αγίου!!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

Ναι ρε παιδια αλλα δεν αλλαζει κατι...δεν ξερω. Ο κοσμος εχει γινει πολυ εχθρικος. Βλεπεις αξιες να καταπατουνται συνεχεια.....
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

@Freedom of Mind

Αν δεν υπήρχε το πρόβλημα της περιβαλλοντικής κρίσης θα έλεγα ότι ζούμε (συγκριτικά πάντα έτσι;) σε μιά από τις καλύτερες φάσεις στην ιστορία της ανθρωπότητας.

-Όλο και περισσότερες χώρες αποδέχονται την αξία των ανθρώπινων δικαιωμάτων και της δημοκρατίας.
-Το πρόβλημα της πείνας είναι στην λογότερο οξεία φάση του παγκόσμια.
-Γενικότερη άνοδος του μορφωτικού επιπέδου των ανθρώπων,σε πρωτοφανέρωτα επίπεδα στην ιστορία της ανθρωπότητας.
-Σχετική επικράτηση ειρήνης (σχεδόν καμία πολεμική σύγκρουση μεγάλης κλίμακας).
-Έμπρακτη κατωχύρωση της ελευθερίας του λόγου μέσω του διαδυκτίου.
-Αύξηση του προσδόκιμου ορίου ζωής και βελτίωση της ποιότητας ζωής μέσω της προόδου της ιατρικής.

Σε όλα τα παραπάνω exceptions DO apply,και δεν υπάρχει και καμία εγγύηση ότι αυτό θα συνεχιστεί και στο μέλλον.Για πολλά ζητήματα μάλιστα υπάρχουν και πολύ ανησυχητικές ενδείξεις.(π.χ. η ομάδα των ακροδεξιών κομμάτων είναι πιά η τρίτη σε μέγεθος στο Ευρωκοινοβούλιο).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

dtango έγραψε:
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Δεν είδα τον Χαρδαβέλα,αλλά παρακινούμενος από την αναφορά του dtango έκανα ένα ταχύ googlισμα.

Ρε παιδιά....!!!Ρε παιδιαααά........!!!Ίσως η χειρότερη θεωρία συνωμοσίας που είδα ποτέ.Σα σενάριο για βιβλίο επιστημονικής φαντασίας θα το κατέττασα ανάμεσα σ'αυτά που έχουν βγάλει στο genre κακό όνομα.
Δεν έχω καμιά αντίρρηση. Εγώ το είπα για να δικαιολογήσω τον FOM και για να μην πάθετε κανένα σοκ με την ξαφνική εμφάνιση κάποιου τεράστιου ολογράμματος με το με Colgate φωτισμένο χαμόγελο κάποιου αγίου!!

Χαχαχαχαχα ακόμα και για εμένα που μου αρέσουν οι θεωρείες συνωμοσίας αυτή δεν παίρνει ΟΥΤΕ 2/10. Blue Beam Project? Σοβαρά?


Και για να είμαι ειλικρινής συμφωνώ με το "Γιατρό" αλλά μαζί με την περιβαλλοντική κρίση βάζω και το πρόβλημα του υπερπληθυσμού.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

dtango έγραψε:
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Δεν είδα τον Χαρδαβέλα,αλλά παρακινούμενος από την αναφορά του dtango έκανα ένα ταχύ googlισμα.

Ρε παιδιά....!!!Ρε παιδιαααά........!!!Ίσως η χειρότερη θεωρία συνωμοσίας που είδα ποτέ.Σα σενάριο για βιβλίο επιστημονικής φαντασίας θα το κατέττασα ανάμεσα σ'αυτά που έχουν βγάλει στο genre κακό όνομα.
Δεν έχω καμιά αντίρρηση. Εγώ το είπα για να δικαιολογήσω τον FOM και για να μην πάθετε κανένα σοκ με την ξαφνική εμφάνιση κάποιου τεράστιου ολογράμματος με το με Colgate φωτισμένο χαμόγελο κάποιου αγίου!!

Εχει προσεξει κανεις ποσο πολυ σφιγγεται ο Χαρδαβελας και οι συνεργατες του ωστε να 'καταπιεσουν' τα γελια που τους ερχονται με ορισμενα θεματα που παρουσιαζουν? :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:@Freedom of Mind

Αν δεν υπήρχε το πρόβλημα της περιβαλλοντικής κρίσης θα έλεγα ότι ζούμε (συγκριτικά πάντα έτσι;) σε μιά από τις καλύτερες φάσεις στην ιστορία της ανθρωπότητας.

-Όλο και περισσότερες χώρες αποδέχονται την αξία των ανθρώπινων δικαιωμάτων και της δημοκρατίας.
-Το πρόβλημα της πείνας είναι στην λογότερο οξεία φάση του παγκόσμια.
-Γενικότερη άνοδος του μορφωτικού επιπέδου των ανθρώπων,σε πρωτοφανέρωτα επίπεδα στην ιστορία της ανθρωπότητας.
-Σχετική επικράτηση ειρήνης (σχεδόν καμία πολεμική σύγκρουση μεγάλης κλίμακας).
-Έμπρακτη κατωχύρωση της ελευθερίας του λόγου μέσω του διαδυκτίου.
-Αύξηση του προσδόκιμου ορίου ζωής και βελτίωση της ποιότητας ζωής μέσω της προόδου της ιατρικής.

Σε όλα τα παραπάνω exceptions DO apply,και δεν υπάρχει και καμία εγγύηση ότι αυτό θα συνεχιστεί και στο μέλλον.Για πολλά ζητήματα μάλιστα υπάρχουν και πολύ ανησυχητικές ενδείξεις.(π.χ. η ομάδα των ακροδεξιών κομμάτων είναι πιά η τρίτη σε μέγεθος στο Ευρωκοινοβούλιο).
Γιατρέ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Δεν ξέρεις σε πόσες διαφωνίες έχω μπλέξει με άτομα που υποστηρίζουν την άποψη ότι η σημερινή εποχή είναι χάλια σε σχέση με παλιά. Προφανώς βέβαια η ανθρώπινη ιστορία δεν είναι γραμμική και υπάρχουν πισωγυρίσματα αλλά συνολικά είναι αδύνατο να μη δει κανείς την μεγάλη πρόοδο που υπάρχει στους περισσότερους τομείς. Όσο για την περιβαλλοντική κρίση εγώ είμαι αισιόδοξη. Μπορεί να υπάρχει σαφώς σοβαρότερο πρόβλημα, υπάρχει όμως και μεγαλύτερη περιβαλλοντική συνείδηση, κάτι που ήταν ανύπαρκτο παλαιότερα...
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Απάντηση