Παιδεια

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Πειράζει που αυτό μου θυμίζει το δόγμα ότι όλοι είμαστε αμαρτωλοί; Δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλοι είμαστε ψυχολογικά νοσούντες. Σίγουρα κανείς δεν είναι τέλειος, αλλά δεν είναι ρεαλιστικό να είμαστε όλοι τέλειοι. Κι αν υπάρχουν μικρά ελαττώματα, δεν θεωρώ απαραίτητη τη "θεραπεία" εφόσον δεν δημιουργούνται προβλήματα από τα ελαττώματα αυτά.
δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά είσαι σε άρνηση όσον αφορά το τσιγάρο και να το κοιτάξεις :D .

Τώρα κανείς δεν είπε ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ψυχικά νοσούντες και ότι χρειάζονται ψυχανάλυση και θεραπεία και φάρμακα. Απλά κάποιοι άνθρωποι μπορεί να την χρειάζονται παράνω από κάποιους άλλους και πολλές φορές μάλιστα να μην το καταλαβαίνουνε.
Στην αμερική πολύ σωστά όταν οδηγάς υπό την επίρρεια αλκοολ σε στέλνουν σε ομάδα απεξάρτησης γιατί είσαι επικίνδυνος πρώτον και είναι πολύ επιμορφωτική και χρήσιμη εμπειρία δεύτερον. Τώρα βέβαια στην αμερική με τα πολιτικαλ κορεκτ υπερβάλουν σε κάποια πράγματα αλλά στο συγκεκριμένο θέμα είμαι μαζί τους.
500€ πρόστιμο δεν βοηθάνε να κόψεις το ποτό σε καμία περίπτωσει και ούτε είναι και το ζητούμενο στην ελλάδα γιατί έχει μεγάλη φορολογία το ξύδι
Σε κάθε περίπτωση πάντως ή ψυχολογία και επιστήμη είναι και δύσκολη επιστήμη είναι και πρέπει να είσαι πολύ αφοσιωμένος και ισορροπημένος και να αγαπάς αυτό που κάνεις για να την ασκήσεις σωστά.
Αυτό από το οποίο ενδεχωμένος πάσχει είναι η πολυπλοκότητα της ίδιας της φύσης και της ανθρώπινης φύσης και επίσης ότι πολλά πράγματα δεν είναι ακόμα γνωστά για την λειτουργία του εγκεφάλου.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Είδες που σε έχει επηρεάσει; Όχι δεν είμαι σε άρνηση, είμαι υπέρμαχος του δικαιώματος μου να καπνίζω, όπως και του πότη να πίνει. Το παράδειγμα που έφερες με την οδήγηση το βρίσκω άστοχο. Δεν τάχθηκα υπερ της οδήγησης υπό την επήρρεια αλκοολ, αλλά υπερ του δικαιώματος να πίνει κανείς όσο θεωρεί ο ίδιος σωστό για τον εαυτό του.
Ναι να καταλάβουμε πώς λειτουργεί το μυαλό, δεν διαφωνώ σε αυτό. Διαφωνώ όμως στη σύνδεση της ψυχολογίας με της ηθικής. Ο άνθρωπος πίνει από όταν έμαθε να φτιάχνει αλκοολ. Για έναν ψυχολόγο που έχει μεγαλώσει σε "αποστειρωμένο" ηθικά περιβάλλον αυτά αποτελούν σφάλματα και θα πρέπει να διορθωθούν. Όπως καταλαβαίνεις, αυτό με βρίσκει αντίθετο. Φαντάσου μελλοντικά να θεωρηθεί ηθικό παράπτωμα (πάντα σε ψυχολογικό πλαίσιο) το blogging π.χ. Ενώ τα περισσότερα μέλη εδώ μέσα θεωρούνται φυσιολογικά άτομα, ξαφνικά θα βρεθούν νοσούντες. Βλέπεις λοιπόν ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά το δοκούν αναλόγως με τις εμπειρίες του εκάστοτε ψυχολόγου. Ε όταν αυτό μου επιφέρει εμένα μια οποιαδήποτε ταμπέλα με το υπόβαθρο του πτυχίου του ψυχολόγου, που αυτομάτως σημαίνει οτι οι περισσότεροι θα τη δεχτούν ως σωστή, τότε με τρομάζει.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δεν τάχθηκα υπερ της οδήγησης υπό την επήρρεια αλκοολ, αλλά υπερ του δικαιώματος να πίνει κανείς όσο θεωρεί ο ίδιος σωστό για τον εαυτό του.
γιατί ποιος σου είπε ότι στην αμερική αν πίνεις μόνος σπίτι σε στέλνουν στο ψυχολόγο?

Και επίσης ποιος σου είπε ότι το blogging δεν μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα για κάποιον?

Ο αμερικάνος επειδή αυτόν ανέφερες θα σε στείλει για θεραπεία όταν η συμπεριφορά σου επιρεάζει την κοινωνία ή αν ζητήσεις εσύ βοήθεια. Ο έλληνας σε αντίθεση θα πει έλα μωρέ ο γυιος μου πίνει λίγο παραπάνω δεν έγινε τίποτα ΑΝΤΡΑΣ ειναι. Και αν ζητήσεις βοήθεια θα σε βάλει σε μια λίστα αναμονής από εδώ μέχρι το σούνιο. Και ΔΕΝ είναι ηθικό το θέμα και ούτε μίλησε κανέις για ηθική. Δεν είναι ανήθικο να πίνεις ή να καπνίζεις απλά δημιουργεί πρόβλημα σε εσένα εννίοτε στους γύρω σου και πρέπει να αντιμετωπισθεί. Και πολύ σωστά αντιμετωπίζεται όπως αντιμετωπίζεται.
Βλέπεις λοιπόν ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά το δοκούν αναλόγως με τις εμπειρίες του εκάστοτε ψυχολόγου
όχι δεν βλέπω κάτι τέτοιο αυτό το λες εσύ. Οτι μπορεί ενδεχομένως να πάρει τέτοια διάσταση δεν θα το αποκλείσω μπορούν να σκεφτούν τα πάντα πρπκειμένου να μας ελέγξουν αλλά μην διαστρευλώνεις την πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα έιναι ότι στην ελλάδα ακούμε ψυχολόγο και τρέχουμε μην μας πουν τρελούς. Ακούμε κέντρο απεξάρτησεις και λέμε ουστ από εδώ να πάτε αλλού. Και βλέπουμε κλήση από τη τροχαία και πάμε να τη σβήσουμε(και καλά κάνουμε αφού μόνο εισπρακτικό χαρακτήρα έχει άσχετο).
Και τέλος οι ψυχολόγοι δεν δρουν κάτω από εμπειρίες αλλά με μέθοδο που διδάσκεται στα πανεπιστήμια. Τώρα αν υπάρχουν ψυχολόγοι που λενε βλακείες και σε τρομάζουν θα υπάρχουν και καλά θα κάνεις να τρομάζεις αλλά δεν είναι όλοι έτσι.

Τώρα για αυτό που λές ότι ο άνθρωπος πίνει από τότε που υπάρχει αλκοόλ θα συμφωνήσω. Τότε όμως δεν ήξεραν τον αλκοολισμό και ήταν αρκετά διαδεδομένο να γυρνάς σπίτι και να δέρνεις τα παιδιά σου και τη γυναίκα μην σου πω ότι δεν έτρεχε και τίποτα. Αν λοιπόν χωράει κάπου ηθική στην όλη κουβέντα χωράει μόνον εδώ τότε δεν ήταν ανήθικο τώρα είναι. Το αποτέλεσμα όμως και όχι η πράξη.
Άκουσε με λοιπόν και βρες μια ομάδα με γερόντια με χαπ που βήχουνε διαολεμένα επειδή κάπνιζαν και κάνε 5-6 συνεδρίες μαζί τους και θα με θυμηθείς :D
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Επικεντρώνεσαι στις συνέπειες που έχει αυτό στους γύρω σου, κάτι στο οποίο δεν αναφέρθηκα καν. Δεν μίλησα για βίαια ξεσπάσματα του πότη. Μίλησα για κάποιον που πίνει πάνω από το μέτρο, τακτικά. Ας υποθέσουμε ότι δεν μεθάει και δεν προκαλεί ζημιές στους γύρω του; Και γιατί αυτός να θεωρείται προβληματικός; Επειδή βλάπτει εν γνώσει του τον εαυτό του; Τότε όλοι είμαστε προβληματικοί. Τρώμε κοψίδια, φαγητά εύγευστα χωρίς όμως θρεπτικές αξίες και άλλα πολλά, πάρα πολλα. Αν μη τι άλλο για τους θρήσκους είμαστε προβληματικοί γιατί μας έχει επηρεάσει ο σατανάς και για τους άθεους είναι πλανεμένοι οι θρήσκοι γιατί επηρεάζονται από τις θρησκείες. Ποιός είναι ο αντικειμενικός ψυχολόγος που θα κολλήσει στον άλλον ταμπέλα; Πες μου εσύ.


Υ.Γ. Δες σε παρακαλώ πόσες φορές έχω αναφέρει ότι γνωρίζω τις συνέπειες του καπνίσματος. Καταντάει κουραστικό να μου φέρεστε σαν πλανεμένο. Δεν σε συμβούλεψα εγώ κανέναν να πάει σε κάποιο σύμβουλο ή να κοιτάξει παθούντες από κάποια αρνητική συνήθεια που έχει, εφόσον του αρέσει. Έχω την απαίτηση να μου φέρονται το ίδιο.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

δεν καταλαβάινω ποιο είναι το πρόβλημα.
Έχεις έναν άνθρωπο που πίνει πάνω από το μετρό.
1) έχει κάποιο πρόβλημα
2) πίνει για πλάκα γιατί έτσι του αρέσει.

Αν αυτός ο άνθρωπος δεν ενοχλεί κανέναν δεν θα τον ενοχλήσει κανείς. Και όχι δεν είναι απαραίτητα προβληματικός ίσα ίσα μπορεί αυτή η κατάσταση να βελτιώνει και την κοινωνικότητα του. Δεν μπορούμε όμως να παραβλέψουμε το γεγονος,επειδή εσένα δεν σου αρέσει η ταμπέλα, ότι αυτός ο άνθρωπος μπορεί να γίνει αλκοολικός και επίσης ότι το αλκοόλ δημιουργεί αρκετές παθήσεις (κίρρωση, εγκεφαλοπάθεια κλπ)
Και ναι όλοι λίγο η πολύ έχουμε το προβληματάκι μας. Η ψυνανάλυση λοιπόν μπορεί να μας βοηθήσει εάν θέλουμε να ανακαλύψουμε λίγα πράγματα παραπάνω για τον εαυτό μας. Να δούμε γιατί τσακωνόμαστε με τα παιδιά μας τι μας λείπει και bloggaroyme συνέχεια γιατί πίνουμε λίγο παρπάνω γιατί μιας πιάνουν ανασφάλειες κτλ κτλ κτλ. Όλα αυτά που μπορεί γενικά καποιος να νιώσει την ανάγκη να ζητήσει βοήθεια ή να μην νιώσει.
Ο ψυχολόγος δεν κολλάει ταμπέλες ο ψυχολόγος ποτέ δεν θα σου πει έχεις πρόβλημα. Ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αν και τι πρόβλημα έχεις και να ερμηνέψεις κάποιες συμπεριφορές σου. Γιατί εάν εσύ δεν το καταλάβεις τότε δεν έχει νόημα.
Τις ταμπέλες τις κολάει η κοινωνία


Υ.Γ. Δες σε παρακαλώ πόσες φορές έχω αναφέρει ότι γνωρίζω τις συνέπειες του καπνίσματος. Καταντάει κουραστικό να μου φέρεστε σαν πλανεμένο. Δεν σε συμβούλεψα εγώ κανέναν να πάει σε κάποιο σύμβουλο ή να κοιτάξει παθούντες από κάποια αρνητική συνήθεια που έχει, εφόσον του αρέσει. Έχω την απαίτηση να μου φέρονται το ίδιο.
επίσης βάζω smilies για να κατάλαβεις ότι σε πειράζω και δεν σου φέρομαι σαν πλανεμένο αλλά αν συνεχίσεις να κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τι λέω θα αρχίσω να πιστεύω ότι πράγματι είσαι σε άρνηση. :clap: :clap: :clap:
Η προτροπή μου να πας σε ομάδα δεν ήταν για να σε πείσω να κόψεις το τσιγάρο αλλά για να σου δείξω τι δύναμη της ψυχανάλυσης. :D
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Δεν έχω λόγο να πάω για ψυχανάλυση αν δεν διαπιστώσω πρώτα ότι έχω πρόβλημα. Το να πάω για τον Α λόγο (άσχετο με το blogging) και να μου πει ότι το Blogging το κάνω γιατί π.χ. δεν έχω ποδήλατο μου φαίνεται ανούσιο. Το κάνω γιατί μου αρέσει κι αυτό μου αρκεί. Αν ο λόγος που μου αρέσει είναι επειδή δεν έχω ποδήλατο, με αφήνει εντελώς αδιάφορο. Αν πάλι εγώ δεν θεωρώ σαν πρόβλημα το blogging, δεν πρόκειται να με πείσει για το αντίθετο ο ψυχολόγος. Όπως επίσης δεν πρόκειται να με πείσει ένας ιερέας ότι προβληματίζομαι γιατί η ψυχή μου δεν έχει βρει την γαλήνη που θα μου δώσει ο θεός.

Btw, δεν καταλαβαίνω πώς συνδέεις τη μη κατανόηση του ύφους μέσω γραπτού λόγου με την άρνηση.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Μα δεν έχει νόημα να κάνεις ψυχανάλυση αφενός αν δεν θέλεις και αφετέρου αν δεν πιστείς ότι έχεις πρόβλημα
Εγώ δεν καταλάβαινω πως έχει συμπεράνει όλα τα παρακάτω. Ποιος σε απείλησε ότι θα σε στείλει σε για ψυχανάλυση και ποιος σου είπε ότι έχεις κάποιο πρόβλημα, και ποιος σου είπε ότι θα σε πείσει ο ψυχαναλυτής ή ο ψυχίατρος ότι έχεις δίκιο ή άδικο
Εγώ σου λέω απλά ότι ανεξάρτητα από ότι πιστεύεις δογματικά κατ'εμέ η ψυχανάλυση με ειδικεύμενο προσωπικό είναι πολύ χρήσιμη για κάποιες περιπτώσεις. Είναι επιστήμη, δεν είναι ξεμάτιασμα όπως κακός αναφέρεις στο παρακάτω σου παράδειγμα
Όπως επίσης δεν πρόκειται να με πείσει ένας ιερέας ότι προβληματίζομαι γιατί η ψυχή μου δεν έχει βρει την γαλήνη που θα μου δώσει ο θεός
Btw, δεν καταλαβαίνω πώς συνδέεις τη μη κατανόηση του ύφους μέσω γραπτού λόγου με την άρνηση.
Εννούσα αστιευόμενος παντα για τυχόν παρεξηγήσεις που μπορούν να προκύψουν αποό τον γραπτό λόγο ότι άλλα γράφω και άλλα καταλαβαίνεις και ότι να συνεχίσεις να μην καταλαβαίνεις τι γράφω ή να κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι γράφω μάλλον είσαι σε άρνηση.

>Η προτροπή μου να πας σε ομάδα δεν ήταν για να σε πείσω να κόψεις το τσιγάρο αλλά για να σου δείξω τι δύναμη της >ψυχανάλυσης. :D
και νομίζω ότι το ξεκαθαρίζω απόλυτα εδώ. Δηλαδή για να διαλύσω κάθε περίπτωσει παρανόησης σου λέω ότι αν πας σε μια ομάδα και την παρακολουθήσεις θα έχεις προσωπική εμπειρία και άποψη και ενδεχομένως να πειστείς για την αξία της τεχνικής.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Δεν προσποιήθηκα ότι δεν κατάλαβα. Απλά δεν είχα καταλάβει. Καμία προσποίηση.

Για τη δύναμη της ψυχανάλυσης δεν έχω καμία διαφωνία επίσης. Η διαφωνία μου έγκειται στην ηθική και το αν είναι σκόπιμο. Και μια διάλεξη ενός ιερέα μπορεί να έχει δύναμη, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει να τη δοκιμάσω. Έχει και αυτός αποφοιτήσει από κάποια σχολή και αν δεν απατώμαι, σαφώς και διδάσκονται κάποιο τρόπο να επηρεάζουν τους άλλους. Συνεπώς δεν είναι ξεμάτιασμα. Το να ξέρεις πώς να επηρεάσεις τον άλλον δεν είναι η επιστήμη της ψυχολογίας, είναι πειθώ.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Η διαφωνία μου έγκειται στην ηθική και το αν είναι σκόπιμο.

Και τελειώνω γιατί βαρέθηκα. Η ψυχιατρική η ψυχολογία ή ψυχανάλυση, η χειρουργική, η κηπουρική, η μαναβική δεν έχουν ηθική. Ηθική έχουν οι άνθρωποι. Ηθικούς κανόνες βάζουν οι άνθρωποι και όχι η ψυχολογία.
Το σκόπιμο δεν το κατάλαβα.
Το να ξέρεις πώς να επηρεάσεις τον άλλον δεν είναι η επιστήμη της ψυχολογίας, είναι πειθώ.
με το να βγάζεις δικά σου συμπεράσματα είναι σαν το ανέκδοτο με το γρύλλο.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε: Και τελειώνω γιατί βαρέθηκα. Η ψυχιατρική η ψυχολογία ή ψυχανάλυση, η χειρουργική, η κηπουρική, η μαναβική δεν έχουν ηθική. Ηθική έχουν οι άνθρωποι. Ηθικούς κανόνες βάζουν οι άνθρωποι και όχι η ψυχολογία.
Με τη διαφορά ότι ο αν δεν μου αρέσουν τα μήλα, ο μανάβης και ο κηπουρός ούτε ταμπέλα θα μου κολλήσουν ούτε θα μου πουν οτι οφείλεται στο γεγονός ότι μικρός δεν είχα ποδήλατο. Ενώ το να πάω σε ψυχολόγο γιατί νοιώθω ενοχές για κάποιο αόριστο λόγο και να βγάλει πόρισμα ότι π.χ. νοιώθω ένοχος επειδή απομακρύνθηκα από την εκκλησία, ε τότε αυτό έχει να κάνει με την ηθική του ψυχολόγου και τα πιστεύω του. Ανέφερα και παράδειγμα πιο πάνω για δύο διαφορετικά συμπεράσματα από δύο διαφορετικούς ψυχολόγους. Ίσως να σου διέφυγε. Όπως βλέπεις δεν αναφέρομαι στην ηθική μιας έννοιας, αλλά αυτού που την εφαρμόζει και υπό το βάρος του κύρους του. Μπορεί π.χ. ο μανάβης να μην έχει πτυχίο αλλά τον εμπιστεύομαι στην επιλογή φρούτων. Άλλον μανάβη μπορεί να μην τον εμπιστεύομαι

karakitsossecurity έγραψε:με το να βγάζεις δικά σου συμπεράσματα είναι σαν το ανέκδοτο με το γρύλλο.
Αν προτιμάς να δέχεσαι τα όσα λένε άλλοι χωρίς να τα κρίνεις δικαίωμά σου. Εγώ πάλι προτιμώ να αμφισβητώ και να κρίνω τα πάντα και να φτάνω στα δικά μου συμπεράσματα. Άλλες φορές συμφωνώ με όσα πιστεύουν άλλοι, άλλες φορές πάλι όχι. Δεν θα απολογηθώ πάντως επειδή σκέφτομαι. Αν αυτό εσένα σου προκαλεί γέλια, τότε ακόμα καλύτερα. Το γέλιο κάνει καλό.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Με τη διαφορά ότι ο αν δεν μου αρέσουν τα μήλα, ο μανάβης και ο κηπουρός ούτε ταμπέλα θα μου κολλήσουν ούτε θα μου πουν οτι οφείλεται στο γεγονός ότι μικρός δεν είχα ποδήλατο. Ενώ το να πάω σε ψυχολόγο γιατί νοιώθω ενοχές για κάποιο αόριστο λόγο και να βγάλει πόρισμα ότι π.χ. νοιώθω ένοχος επειδή απομακρύνθηκα από την εκκλησία, ε τότε αυτό έχει να κάνει με την ηθική του ψυχολόγου και τα πιστεύω του. Ανέφερα και παράδειγμα πιο πάνω για δύο διαφορετικά συμπεράσματα από δύο διαφορετικούς ψυχολόγους. Ίσως να σου διέφυγε. Όπως βλέπεις δεν αναφέρομαι στην ηθική μιας έννοιας, αλλά αυτού που την εφαρμόζει και υπό το βάρος του κύρους του. Μπορεί π.χ. ο μανάβης να μην έχει πτυχίο αλλά τον εμπιστεύομαι στην επιλογή φρούτων. Άλλον μανάβη μπορεί να μην τον εμπιστεύομαι
-τι κάνεις γιάννη
-κουκιά σπέρνω
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ψυχολόγο θέλουν/-με όλοι.Η συνειδητοποίηση του νοσηρού είναι το πρώτο βήμα προς την θεραπεία.
Πειράζει που αυτό μου θυμίζει το δόγμα ότι όλοι είμαστε αμαρτωλοί; Δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλοι είμαστε ψυχολογικά νοσούντες. Σίγουρα κανείς δεν είναι τέλειος, αλλά δεν είναι ρεαλιστικό να είμαστε όλοι τέλειοι. Κι αν υπάρχουν μικρά ελαττώματα, δεν θεωρώ απαραίτητη τη "θεραπεία" εφόσον δεν δημιουργούνται προβλήματα από τα ελαττώματα αυτά.
Οπωσδήποτε δεν είμαστε όλοι νοσούντες. Αλλά και η εκπαίδευση στην ψυχολογία δεν συνιστά αναγκαστικά θεραπεία. Είναι ένα είδος άσκησης την οποία θεωρώ απαραίτητη και πολύ ωφέλιμη για κάθε άνθρωπο. Όπως κάνουμε γυμναστική ακόμη και όταν έχουμε υγιές σώμα και δεν περιμένουμε να καταρρεύσουμε γι ανα ξεκινήσουμε (διότι τότε θα είναι πλέον αργά), έτσι και η εκπαίδευση στο σχετίζεσθαι (αυτό κάνουν οι ομάδες ψυχοθεραπείας) μας διδάσκει να αξιοποιούμε το δυναμικό μας και να κινούμαστε στο κοινωνικό περιβάλλον πιο αποτελεσματικά.

Έχω συμμετάσχει σε ομάδα ψυχοθεραπείας για τέσσερα χρόνια. Επίσης παρακολούθησα δύο ετήσια σεμινάρια ψυχολογίας και αρκετά τριήμερα. Η γνώμη στην οποία καταλήγω μετά από την εμπειρία αυτή είναι πως η συμμετοχή σε τέτοιες ομάδες και η ψυχολογική εκπαίδευση έχει τεράστιο όφελος για κάθε άνθρωπο, τόσο "υγιή" όσο και "ασθενή" ψυχολογικά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Φρογκ, σαφώς κι έχεις το δικαίωμα να καπνίζεις, στο βαθμό που δεν βλάπτεις τους άλλους κάνοντάς το. Όπως ακριβώς έχει και ο πότης δικαίωμα να πίνει (εφόσον δεν οδηγεί, δεν δέρνει κανέναν κλπ), όπως και το πρεζόνι να χτυπά τα βελόνια του, όπως και ο αυτόχειρας να πηδήξει από το μπαλκόνι.

Αλλά το να θεωρείς την συμπεριφορά σου υγιή και να νομίζεις ότι είναι ελεύθερη επιλογή, είναι αυταπάτη.

Αν νομίζεις ότι μπορείς τώρα αμέσως να κόψεις το τσιγάρο και για μια εβδομάδα να μην καπνίσεις χωρίς να έχεις κανέν απολύτως πρόβλημα, θα πιστέψω ότι πραγματικά επιλέγεις ελεύθερα να καπνίζεις και δεν είσαι εξαρτώμενος από την νικοτίνη. Αλλά και στην περίπτωση αυτή, να μου επιτρέψεις να σου πω ότι το να επιλέγεις να δηλητηριάζεις τον οργανισμό σου δεν μου ακούγεται και σαν απαύγασμα ψυχικής ισορροπίας.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Όταν χρειάστηκε να το κόψω προσωρινά αυτό έγινε σε μία μέρα. Δεν χρειάστηκε να παραπάνω.

Απάυγασμα ψυχικής ισορροπίας δεν υπάρχει, κι αν υπάρχει δεν θέλει να το ακολουθήσει κανείς πιστεύω. Αν εσύ ξέρεις έστω ένα άτομο που να κάνει υγιεινή ζωή, χωρίς να τρώει κοψίδια π.χ. ή σοκολάτες ή ότι άλλο βλαβερό και δεν είναι καλόγερος, αλλά του αρέσει, τότε πάω πάσο. Προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να ταιριάζει στην παραπάνω περιγραφή. Είτε είμαστε όλοι ανισόρροποι είτε κρίνουμε με διαφορετικά μέτρα τον καθένα.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κανείς μας δεν είναι απαύγασμα ψυχικής υγείας. Ωστόσο είναι προς όφελος μας να προσπαθούμε να προσεγγίσουμε την ψυχική υγεία και όχι να απομακρυνθούμε από αυτήν. Και το πρώτο βήμα προς αυτήν την κατεύθυνση είναι η αναγνώριση των αδύνατων σημείων μας.

Εγώ ας πούμε έχω μια ελαφριά εξάρτηση από τον καφέ. Ορισμένες μέρες με μεγάλη πίεση και υπερένταση, αν δεν πιω καφέ ως τις 4 το απόγευμα, με πιάνει πονοκέφαλος. Θα προτιμούσα να μην είχα την εξάρτηση αυτή, και ελπίζω κάποτε να την ξεπεράσω. Προς το παρόν επιλέγω να την διατηρήσω (όπως για πολλά χρόνια επέλεγα να διατηρώ την εξάρτησή μου από το τσιγάρο). Κατανοώ όμως ότι η επιλογή μου αυτή δεν είναι ουσιαστικά ελεύθερη, αλλά επιβάλλεται από την τεράστια δυσκολία που εμπλέκεται στην διακοπή της εξάρτησης. Δεν αισθάνομαι ανισόροπη και ψυχοπαθής για κάτι τόσο μικρό (οπωσδήποτε έχω και άλλες αδυναμίες και ατέλειες), αλλά από την άλλη δεν κάνω και την εξάρτηση μπαντιέρα και δεν την αναγάγω σε άποψη.

Για να επανέλθουμε στο θέμα μας:

Η εμπειρία μου από την επαφή με ψυχολόγους και ψυχοθεραπεία υπήρξε πολύ θετική και θεωρώ ότι η ένταξη ψυχοθεραπευτικών συνεδριών ομάδας στα σχολεία μπορεί να κάνει μεγάλο καλό. Δεν υποστηρίζω την διδασκαλία της ψυχολογίας σε θεωρητική βάση, αλλά την βιωματική εξοικείωση με την ψυχολογική εκπαίδευση. Ο ρόλος της, επαναλαμβάνω, δεν είναι καθαρά θεραπευτικός και δεν αφορά μόνο περιπτώσεις βαριάς παθολογίας. Είναι ρόλος εκπαιδευτικός και αφορά όλους μας.

Καλό θα ήταν πάντως να ακουγόταν και η γνώμη κάποιου ειδικού πάνω στο θέμα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Ο Frog ειναι λιγο αρνητικος με το θεμα της ψυχολογιας.
Μπορει ο ανθρωπος να εΙχε κακη εμπειρια γιατι απο οτι ξερω υπαρχουν πολλοι ασχετοι ή αταλαντοι 'ξερολες' που ασκουν το υπευθυνο αυτο επαγγελμα.
Οι ασχετοι ψυχιατροι δε ειναι ακομα πιο επικινδυνοι γιατι χορηγουν και φαρμακα εκτος απο λανθασμενες 'σοφες' συμβουλες του πνευματος και της τεχνης.

Η γνωμη μου ειναι οτι περα απο καλους,μετριους και κακιστους ψυχαναλυτες οι 'μεγαλοι' θεωρητικοι της ψυχολογιας (αν και δεν συμφωνουν σε ολα-αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου :D ) εχουν κανει σημαντικες ανακαλυψεις οσων αφορα τα ενδοτερα μας (τους) που διαφορετικα θα ηταν πολυ δυσκολο να παει το μυαλο καποιου απλως και μονο με προσωπικη (απαραιτητη) ενδοσκοπηση-εσωτερικη δουλεια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

(Θα επανέλθω αφού διαβάσω όλες τις δημοσιεύσεις, αλλά) προς το παρόν αυτό:
Σε μια μακρινή χώρα, στη Φινλανδία...

Το σχολείο της χαμένης νιότης...
Kαλημέρα Σχολείο - Καλημέρα Θλίψη
Γράφει ο Αλέξανδρος Πιστοφίδης
Άνοιξαν τα σχολεία. Για
κάποιους ένα ευχάριστο και
μοναδικό γεγονός,
>
> για τους περισσότερους
> θλιβερό.
>
>
>
> Σε μια μακρινή χώρα, στη
> Φινλανδία, που εδώ και μια
> δεκαετία οι μαθητές της
> βγαίνουν πρώτοι σε όλες τις
> διεθνείς αξιολογήσεις του
>
> ΟΟΣΑ(οι δικοί μας τελευταίοι),
> γιορτάζουν τις μέρες αυτές.
> Γιορτάζουν,
>
> γιατί μετά από δύο μήνες
> διακοπών βρέθηκαν ξανά με τους
> συμμαθητές και
>
> δασκάλους φίλους τους, στη
> μικρή κοινότητα του σχολείου
> τους.
>
>
>
> Στη Φινλανδία, στα πολυθέσια
> και ολοήμερα σχολεία θα βρεις
> παιδιά από
>
> 8 μηνών μέχρι 16 ετών. Όταν
> εργάζονται και οι δύο γονείς
> μπορούν να
>
> αφήσουν το 8 μηνών και άνω
> παιδί τους στο σχολείο μαζί με
> τα
>
> μεγαλύτερα αδερφάκια του. Στη
> μικρή κοινότητα του σχολείου θα
> βρεις
>
> παιδιά με ειδικές ανάγκες,
> αφού, σκοπίμως, δεν υπάρχουν
> ειδικά
>
> ιδρυματικά-σχολεία. Θα βρεις
> βρέφη, να μαθαίνουν από μικρά να
>
> συνυπάρχουν με μεγάλους και
> αναπήρους, όπως στην κοινωνία
> των μεγάλων,
>
> καλλιεργώντας το αίσθημα της
> ευθύνης και της αλληλεγγύης των
> μεγάλων
>
> παιδιών προς τα μικρότερα και
> προς τα διαφορετικά.
>
>
>
> Στη Φινλανδία γιορτάζουν,
> γιατί θα βρεθούν πάλι σε σχολεία
> με σύγχρονα
>
> εργαστήρια και αμφιθέατρα, με
> κλειστά γυμναστήρια και πισίνες,
> με
>
> ειδικές αίθουσες χαλάρωσης
> και σάουνας, με εστιατόρια με το
> δωρεάν
>
> φαγητό και το σημαντικότερο,
> γιατί θα μάθουν και θα
> δημιουργήσουν
>
> γνώση με τους δασκάλους
> φίλους τους, παίζοντας,
> συζητώντας και
>
> μελετώντας διάφορα βιβλία και
> όχι ένα υποχρεωτικό σε κάθε
> μάθημα, όπως
>
> στην Ελλάδα. (Οι δάσκαλοί μας,
> ακόμη και να θέλουν να πάρουν
>
> πρωτοβουλίες δημιουργικής
> μάθησης δεν μπορούν. Είναι
> υποχρεωμένοι να
>
> δουλέψουν με συγκεκριμένα
> βιβλία με έναν στόχο: «να βγει
> όπως-όπως η
>
> ύλη», αποστηθισμένη βεβαίως).
>
>
>
> Τα παιδιά στη Φινλανδία, στις
> πρώτες έξι τάξεις, κάνουν συχνά
> τεστ,
>
> όχι όμως για να βαθμολογηθούν
> (να τιμωρηθούν όπως τα
> ελληνόπουλα) αλλά
>
> για να διαπιστωθούν οι
> αδυναμίες τους, ώστε να τους
> παρασχεθεί
>
> εξατομικευμένη ενισχυτική
> διδασκαλία. Η φιλοσοφία τους
> είναι, «η
>
> βαθμολογία αποθαρρύνει και
> ωθεί ακόμη περισσότερο στην
> άρνηση μάθησης
>
> τον κακό μαθητή, ενώ
> επιβραβεύει τον καλό μαθητή, που
> έτσι κι αλλιώς
>
> δεν χρειάζεται την
> επιβράβευση».
>
>
>
> Τα παιδιά στη Φινλανδία
> μπορούν ήδη από τις πρώτες
> τάξεις, να
>
> επιλέξουν ακόμη και το
> ημερήσιο πρόγραμμά τους. Ένα
> παιδί της δευτέρας
>
> δημοτικού, μπορεί μια ημέρα να
> επισκεφτεί κάποιο μάθημα της
> τρίτης ή
>
> ακόμη και της πρώτης, αν
> νομίζει πως αυτό χρειάζεται
> περισσότερο. Τα
>
> παιδιά στη Φινλανδία αλλά και
> σε πολλές άλλες χώρες, που το
>
> εκπαιδευτικό τους σύστημα
> είναι ανάμεσα σε εκείνο των
> πρώτων πέντε
>
> στον κόσμο, όπως στην Ιαπωνία,
> Κορέα και Καναδά, όταν έχουν τεστ
> στα
>
> μαθηματικά, φυσική, χημεία,
> ακόμη και στη γλώσσα τους,
> επιτρέπεται να
>
> έχουν μαζί τους βοήθημα
> (βιβλίο με τους μαθηματικούς,
> φυσικούς,
>
> χημικούς τύπους και λεξικό
> γλώσσας).
>
>
>
> Οι παιδαγωγοί τους δεν έχουν
> κανένα λόγο να απαιτήσουν από τα
> παιδιά
>
> να μάθουν απ έξω πράγματα, που
> μετά από μερικές εβδομάδες δε θα
>
> θυμούνται. Αυτό που τους
> ενδιαφέρει είναι να μάθουν τα
> παιδιά τους να
>
> σκέπτονται λογικά, με κριτική
> αναλυτική σκέψη, κατανοώντας
> περίπλοκα
>
> νοήματα και
> αλληλοσυσχετισμούς. Με λίγα
> λόγια, τους ενδιαφέρει να
>
> αγαπήσουν τα παιδιά τη μάθηση
> και το βιβλίο για να συνεχίσουν
> να
>
> μαθαίνουν μόνα τους. Με το
> ζόρι δε μαθαίνει κανείς. Με το
> ζόρι μπορείς
>
> μόνο να αποστηθίσεις ξένη
> γνώση, για λίγο καιρό.
>
>
>
> Όταν το απόγευμα, μετά την
> ενισχυτική διδασκαλία, οι
> Φιλανδοί μαθητές
>
> πάνε στο σπίτι, αφήνουν τη
> σάκα με τα βιβλία στο σχολείο.
> Όλη η
>
> υπόλοιπη ημέρα τους ανήκει.
> Χαίρονται την παιδικότητά τους.
> Τεστ για
>
> το σπίτι απαγορεύονται. Η λέξη
> φροντιστήριο δεν υπάρχει ούτε
> στο
>
> λεξικό τους. Είναι πρώτα στην
> Ευρώπη στην ανάγνωση
> εξωσχολικών βιβλίων
>
> και τελευταία σε τηλεθέαση.
>
>
>
> Τα ελληνόπουλα τρέχουν από
> φροντιστήριο σε φροντιστήριο
> σαν κουρδιστά
>
> πορτοκάλια. Το μόνο που τους
> μένει μετά, είναι να καθίσουν
> εξαντλημένα
>
> μπροστά στην τηλεόραση μέχρι
> να τους πάρει ο ύπνος. Σε καμιά
> άλλη χώρα
>
> του κόσμου δε βλέπεις παιδιά
> με τσάντες να κυκλοφορούν μέχρι
> τα
>
> μεσάνυχτα τρέχοντας σαν τον
> Βέγγο να προλάβουν το επόμενο
> μάθημα
>
> αποστήθισης, προς μεγάλη
> ικανοποίηση των φροντιστηρίων.
> Είναι δυνατόν
>
> αυτά τα τραύματα της χαμένης
> παιδικότητας να μην έχουν βαθιές
> και
>
> μακροχρόνιες ψυχικές
> συνέπειες;
>
>
>
> Τα περισσότερα ελληνόπουλα
> πάνε άκεφα σε άθλια δημόσια
> σχολεία, που
>
> μοιάζουν σαν γκαράζ
> αυτοκινήτων. Θα συναντήσουν
> δασκάλους, στην
>
> πλειονότητά τους σκυθρωπούς
> και δίχως όρεξη, που από τότε που
>
> τελείωσαν τις σπουδές τους
> δεν έχουν ανοίξει βιβλίο. Θα
> συναντήσουν
>
> δασκάλους, για τους οποίους η
> λέξη εξατομικευμένη προσέγγιση
> μαθητή με
>
> ιδιαίτερα προβλήματα, υπάρχει
> μόνο στα λεξικά. Θα πρέπει να
>
> αποστηθίσουν κακογραμμένα
> βιβλία πάνω στα οποία θα
> εξεταστούν. Όποιος
>
> έχει την καλύτερη μνήμη ή τις
> καλύτερες τεχνικές αποστήθισης,
> όχι
>
> απαραίτητα και το καλύτερο
> μυαλό, θα επιβραβευθεί. Οι κακοί
> μαθητές θα
>
> τιμωρηθούν και θα σπρωχθούν
> στη μαθησιακή άρνηση. Η μαθητική
> διαρροή
>
> στη χώρα μας, σε κάποιες
> περιοχές ξεπερνά το 30% , ενώ στη
> Φινλανδία
>
> είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Η
> απάντηση της υπουργού παιδείας
> τους είναι:
>
> «είμαστε μια μικρή χώρα και
> δεν έχουμε την πολυτέλεια να
> χάσουμε ούτε
>
> έναν μαθητή».
>
>
>
> Γιατί
> αλήθεια συμβαίνουν όλα αυτά τα
> τραγικά, στο σημαντικότερο
> τομέα
>
> μιας χώρας όπως
> είναι η παιδεία, από την οποία
> εξαρτώνται όλα τα
> άλλα;
>
> Γιατί
> βασανίζουμε δίχως λόγο ότι
> πολυτιμότερο έχουμε, τα παιδιά
> μας;
>
> Γιατί, ενώ
> πληρώνουμε τα περισσότερα
> λεφτά στον κόσμο για την
> παιδεία
>
> (στην
> παραπαιδεία των
> φροντιστηρίων), έχουμε μια τόσο
> άθλια δημόσια
>
> παιδεία;
>
>
>
> Την απάντηση
> μας την έδωσε πριν λίγες
> ημέρες ο κος
> Βουλγαράκης:
>
> «υπάρχουν
> βουλευτές που τα δίδακτρα που
> πληρώνουν για τα παιδιά
> τους
>
> στα ιδιωτικά
> σχολεία είναι περισσότερα από
> τα εισοδήματα που
> δηλώνουν
>
> στο πόθεν
> έσχες»!!!
>
>
>
> Κυβερνώντες και
> εξουσιάζοντες, που στέλνουν
> τα παιδιά τους σε
>
> πανάκριβα
> ιδιωτικά σχολεία, δεν έχουν
> κανένα λόγο να δώσουν λεφτά
> στη
>
> δημόσια
> παιδεία, όπως δεν έχουν κανένα
> λόγο να δώσουν λεφτά για
> τη
>
> δημόσια υγεία
> αφού αν χρειαστεί, οι ίδιοι
> και τα παιδιά τους θα
> πάνε
>
> στο Memorial.
> Αυτή είναι η μοναδική εξήγηση
> και καμία άλλη για
> τα
>
> άθλια δημόσια
> σχολεία μας. Όλα τα άλλα είναι
> δικαιολογίες προς
> βλάκες!
>
>
>
> Στη Φινλανδία,
> ο γιος του πρωθυπουργού, του
> προέδρου της ΝΟΚΙΑ,
> του
>
> θυρωρού της
> πολυκατοικίας και του χασάπη
> της γειτονιάς πάνε στο
> ίδιο
>
> δημόσιο
> σχολείο. Γι αυτό και έχουν
> κάθε λόγο να δίνουν τα
> διπλάσια
>
> ακριβώς λεφτά
> από εμάς, γύρω στο 7% του ΑΕΠ,
> για την παιδεία
> τους.
>
> «Βάση της
> εκπαίδευσής μας είναι η
> ισότητα όλων στο σχολείο», λέει
> η
>
> υπουργός τους.
> Οι Φιλανδοί αγαπούν την
> πατρίδα τους, όχι θεωρητικά
> σαν
>
> μια αφηρημένη
> ιδέα, αλλά σαν ζωντανό
> οργανισμό. Γι αυτούς
> πατρίδα
>
> είναι πάνω απ'
> όλα ο λαός τους, οι άνθρωποί
> τους, τα παιδιά
> τους.
>
>
>
> Υ.Γ. μπορεί να
> το έχετε ξαναδιαβάσει αλλά
> ποτέ δεν είναι αργά
> να
>
> συνείδητοποιήσετε
> σε τι κατάσταση
> βρισκόμαστε.
(Σορρυ για τη μορφή, αλλά μου ήρθε με ηλ/κό ταχ/μείο έτσι...)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Στο Open University που είμαι, στις εξετάσεις μας αφήνουν το βιβλιαράκι με τύπους και μεθόδους στα μαθηματικά. Δεν χρειάζεται να μάθω τους τύπους απ'έξω, αλλά να μάθω να σκεφτώ πως θα λύσω το πρόβλημα, με ποιόν τρόπο, και να επιλέξω την κατάλληλη μέθοδο και τους κατάλληλους τύπους.

Κάποιους τύπους που χρησιμοποιώ συνέχεια τους έχω μάθει απ'έξω. Είναι λογικό άλλωστε. Κάποιους άλλους τύπους τους χρησιμοποιώ μία στις τόσες και δεν τους θυμάμαι, απλά ξέρω ότι υπάρχει και ότι χρησιμοποιείται στις τάδε περιπτώσεις.

Εγώ πήγα σε Ιταλικό Σχολείο. Εκεί δεν μαθαίναμε απ'έξω ιστορία ή οτιδήποτε. Όταν διάβαζα ιστορία ή φιλοσοφία, αν έκανα παπαγαλία το κείμενο, δεν επρόκειτο να πάρω βαθμό. Έπρεπε απλά να το διαβάσω και μετά να το πώ, αν με σηκώνανε, με δικά μου λόγια.

Στα τεστ που κάναμε στα μαθηματικά ή σε οτιδήποτε, τα προβλήματα, ερωτήσεις κλπ., δεν προερχόντουσαν από τα βιβλία που είχαμε οι μαθητές, αλλά από άλλα βιβλία που είχαν οι καθηγητές. Στην Ιταλία, εδώ και δεκαετίες, τα σχολικά βιβλία δεν βγαίνουν από έναν οργανισμό και μόνο. Το Ιταλικό Υπουργείο Παιδείας έχει δώσει την ύλη που πρέπει η κάθε τάξη και μάθημα να κάνει μέσα στην σχολική χρονιά. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία από διάφορους συγγραφείς και διάφορους εκδοτικούς οίκους που εκδίδονται σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας. Ο κάθε καθηγητής είναι ελεύθερος να επιλέξει ανάμεσα από αυτά τα βιβλία, σύμφωνα με το τι θεωρεί καλύτερο.

Οι καθηγητές αγοράζουν ή τους στέλνουν διάφορα βιβλία, οπότε έχουν πολύ υλικό για τα τεστ... Υπάρχουν και τα βιβλία που απευθύνονται μόνο σε καθηγητές!
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Εδώ δυστυχώς αγοράζουμε πυραύλους και τανκς διότι απλά έχει μεγαλύτερη μίζα. Τα σχολέια θα τα αφήσω ασχολίαστα διότι τι να πει άλλωστε κάνεις μπροστά σε αυτά που παρέθεσε ο αιμίλιος για τα φινλανδικά. Θα πω μόνο για την δικιά μου εμπειρία και τη σύγκριση ελληνικού και αγγλικού πανεπιστημίου. Ελληνικό πανεπιστήμιο 1990-1995. Η δωρέαν παιδία συμπεριλάμβανε συν τοις άλλοις δωρεάν σύγγραμμα του 1965 γραμμενο στην καθαρεύουσα διότι απο αυτό τα έπαιρνε ο συγκεκριμένος καθηγητής ανύπαρκτες βιβλιοθληκες που για να κάνεις βιβλιογραφική έρευνα ήθελες 2-3 εβδομάδες το pc ήταν άγνωστη λέξη και το πιο κουφό ότι σε σχολές όπως η ιατρική που ήταν κατακερματισμένες έιχε κάθε τμήμα δικιά του βιβλιοθήκη με τα ίδια περιοδικά αλλά φυσικά το ίδιο φτωχές.
Αγγλία 1996: εκατοντάδες pc για του φοιτητές. Πλήρως ενημερωμένες βιβλιοθηκες δεν υπήρχε ανάγκη να σου δώσει δωρεάν σύγγραμμα αφού δανειζόσουν από το βιβλιοθήκη ότι πιο τελευταίο είχε γραφτεί. Βέβαια κάποιες παροχές όπως δωρεάν σίτιση και στέγαση νομιζω ότι ηταν ανύπαρκτες αλλά αν το σύστημα στην ελλάδα δούλευε σωστά πάλι οι πόροι θα ήταν εξασφαλισμένοι.Και ερωτώ ποιος έδινε πιο πολλά για εκπαίδευση εμείς οι αυτοί ή καλύτερα η σχέση τιμής προς απόδοση που ήταν καλύτερη σε εμάς ή σε αυτούς. Εγώ λέω σε αυτούς δαγκωτό.

Για τα σχολεία το μόνο που θα πω είναι ότι οι άνθρωποι που κυβερνούν είναι ψυχοπαθής και σαδιστές. Εργο θεωρούν ότι τους κατέβει στο κεφάλι δεν έχει καμία σχέση με το προηγούμενο αναστατώνει τα παιδιά δημιουργεί αβεβαιότητα ενισχύει την παραπαιδία και βολέυει τους κουμπάρους τους. Τα καλά παραδείγματα αφθονούν και ένα ανέφερε ο αιμίλιος. Πότε θα πρωτοτυπήσει κάποιος ανεγκέφαλος να μας ξαφνιάσει και να υιοθετήση ένα δουλεμένο έτοιμο σύστημα και ας μην είναι το καλύτερο ας είναι το δεύτερο αλλά όχι αυτό τα χάλι.

Και να το τελείωσω λέγοντας ότι πριν ένα χρόνο τελειωσε ένα σχολείο πίσω απο το σπίτι μου που το έχτιζαν μέρα νύχτα για να προλάβει την προθεσμία ο εργολάβος και μαντέψτε, ναι σωστά μαντέψατε έιναι κλειστό. Πήραν τη μίζα και δεν το στελεχώνουν γιατί οι προσλήψεις δεν έχουν μίζα είναι μέσω ασεπ. Βέβαια όταν πήγα να γράψω το παιδί μου στο προνείπιο μου είπαν ότι δεν υπάρχουν αίθουσες για προνείπια να πάω σε ιδιωτικό.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Όσο για την Αγγλία που λές, επειδή ήμουν εκεί για Master από το 1994 εως το 1996, ξέρω πολύ καλά ότι όχι μόνο είχαμε PC και όλες οι εργασίες ήταν δακτυλογραφημένες σε Word κλπ., αλλά είχαμε INTERNET!!!

Για την διπλωματική χρειάστηκα ένα επιστημονικό άρθρο που δεν υπήρχε στην βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου του Essex, αλλά πήγα στους βιβλιοθηκάριους, έγραψα μία αιτησούλα και 3-4 μέρες μετά είχα το άρθρο σε φωτοτυπία, χωρίς καμμία επιπλέον χρέωση.

Πλήρωνα για να μείνω στις εστίες του Πανεπιστημίου αλλά δεν ήταν τόσο μεγάλο το ποσόν τότε, αλλά δεν θυμάμαι και πόσο. Αν καταφέρω και βρώ τίποτα από τα τότε χαρτιά που μου είχαν δώσει θα σας πώ τι πλήρωσαν οι γονείς μου.

Στις εστίες του Πανεπιστημίου, είχαμε καθαρίστριες που ερχόντουσαν κάθε μέρα εκτός από Σαββατοκύριακο και καθαρίζανε τους κοινούς χώρους, δηλαδή κουζίνα και μπάνιο. Έμενα σε ένα διαμέρισμα με κοινό μπάνιο και κουζίνα για 4 άτομα, και δεν υπήρχε πρόβλημα τουλάχιστον με τις δικές μου συγκατοίκους. Αν είχες κάποιο πρόβλημα με οτιδήποτε, πήγαινες στον υπεύθυνο και το ανέφερες. Για όποιον γνωρίζει το Essex, έμενα Avon Way.

Για οποιαδήποτε βλάβη κλπ. το Πανεπιστήμιο ήταν υποχρεωμένο να το φροντίσει. Δηλαδή, εαν είχαν πρόβλημα τα υδραυλικά π.χ. θα ερχόταν υδραυλικός να τα φτιάξει...

Επίσης είχα γνωρίσει μία κοπέλα η οποία είχε μωρό να φροντίσει. Στο Πανεπιστήμιο είχε παιδικό σταθμό όπου φοιτητές και καθηγητές με μωρά μπορούσαν να γράψουν τα παιδιά τους και να τα αφήνουν εκεί όσο είχαν μαθήματα κλπ.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Απάντηση