Το τελευταίο μπραφ του Mikeius για τις αφεντιές μας

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Ελπίζω να γνωρίζετε το Mikeius και τα απολαυστικά του βίντεο τα μπραφ, με την ανελέητη σάτιρά του. Τον λατρεύω. Στο τελευταίο του μπραφ τα βάζει μαζί μας. Απολαύστε.

Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Χε :lol: χε :lol:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

ετσι, μαλακα ποζερα, ετσι...

:text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

"Ιεχωβάδες του Ίντερνετ".... :crying-pink: :crying-pink: :crying-pink: :crying-pink: :crying-pink:
État de siège
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατί, ρε παιδιά; Έχει πλάκα και τον γουστάρω πολύ. Το συγκεκριμένο, δε, αποτελεί την "ενορχήστρωση" του άρθρου του "Άθεοι, γαμώ το Χριστό σας" (μάλιστα, καλό θα ήταν να συμπτυχθεί μ' εκείνο το νήμα, αφού είναι ακριβώς το ίδιο θέμα), το οποίο όμως το απέσυρε (δεν ξέρω γιατί). Όσο γι' αυτά που λέει, θα κλέψω την απάντηση του Αντώνη Ανδρεάδη (αν θυμάμαι σωστά) από το φβ, ο οποίος είπε για το συγκεκριμένο ότι ο μάικ, σ' ένα βίντεο για τους e-άθεους, ρίχνει ένα σωρό μπινελίκια στους... χριστιανούς (ιδίως εκείνο το "έχετε ΈΝΑ πλεονέκτημα, να πείτε 'εγώ πιστεύω' και να φύγετε" γαμάει)! Εξάλλου, υποτίθεται ότι εμείς είμαστε πιο ανοιχτόμυαλοι στο χιούμορ και τη σάτιρα και πολύ λιγότερο (έως καθόλου) εύθικτοι, ασχέτως αν ο στόχος είμαστε εμείς.

Από κει και πέρα, δεν μπορείς να πάρεις στα σοβαρά πολλά απ' τα "επιχειρήματά" του, δεδομένου ότι (πιστεύω ότι) μικρό ποσοστό από μας είναι τόσο κολλημένο όσο περιγράφει, αλλά κι ότι χωρίς τον αγώνα και τις παρεμβάσεις μας η εκκλησία (χέρι-χέρι με την προστάτη της πολιτεία) θα συνεχίσει ν' αλωνίζει ανεμπόδιστη. Τίποτε δεν αλλάζει ως διά μαγείας από μόνο του.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Τάσο, μήπως δεν κατάλαβες καλά; Γιατί μας εγκαλείς; Αυτό είπα κι εγώ, ότι ο τύπος είναι κορυφαίος, τον γουστάρω πάρα πολύ και πόσταρα το βίντεο για να γελάσουμε, όχι από ευθιξία. Κι απ΄ότι βλέπω και τα σχόλια των υπολοίπων είναι σ' αυτό το πνεύμα. Κανείς δε θίχτηκε ως τώρα. Σιγά, να μη θιχτούμε από τόσο αστεία και επιτυχημένη σάτιρα. Ίσα ίσα.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-yeahthat:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάλλον με μπέρδεψε ο καπαγες, ίσως λίγο κι ο Σίμων. Συγγνώμη. :oops: :(
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εαν παρεις για παραδειγμα μια βιβλο με χοντρο δερματοδετο εξωφυλλο μαζι με μια βαριοπουλα και του τοποθετησεις ορθια τη βιβλο στο καταλληλο σημειο χτυπωντας την με τη βαρια ετσι ωστε να σφηνωσει,ΜΠΡΑΦ μες στην κωλοτρυπιδα πιστευω οτι κατι τετοιο θα ειχε ενα σιγουρα καλο αποτελεσμα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Μας πήραν στο ψιλό, εγώ τα λέω η αθεΐα δε λέει τίποτα, από μόνη της, είναι μόνο αντίδραση. Η κατεδάφιση του κατεστημένου θα έρθει μόνο με διαφορετικό πολιτισμό. Οι παπάδες ασχολούνται μαζί μας, και εμείς με τους παπάδες. Αυτή που γκρεμίζει το κατεστημένο είναι η φίλη μου η Τζούλια, εμείς απλά γκρινιάζουμε.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Έχει πολύ δίκιο σε ένα σημείο, μερικοί άθεοι γίνονται υστερικοί όταν αρχίσουν τις κουβέντες περί "αποδείξεων" :lol:

Ο ψυχασθενής που νομίζει ότι είναι ο μέγας Ναπολέων είναι ... ψυχασθενής , ενώ εκείνος που με τσιριχτή φωνούλα πιάνει κουβέντα μαζί του και του ζητάει "αποδείξεις" είναι απλώς γελοίος :crying-pink:
État de siège
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα ασχοληθω με την τρελα εστω και για την πλακα μου,θα ριξω αναθεματα,αφορισμους και μπινελικια για να εφρανθω.Θα μετατρεψω την οργη μου σε δυναμη,αφου αγανακτισμενοι ειναι ολοι τοτε εγω γιατι να αποτελω εξαιρεση.Κι εχω να οργιστω με την αμαθεια,τη βλακεια,την υποκρισια,την κουτοπονηρια,την ψευτοευσπλαχνια του καθε ψευδοσεβασμιου καναγια που που φοριεται ασορτι με ενα ρασο και δυο πιθαμες μουσι.
Θα οργιστω με αυτους που μπερδευουν την Ελλαδα με οτι εχουν αυτοι μες το κεφαλι τους η μες την κωλοτρυπιδα τους και που οντας τυφλοι δεν αρκουνται στο σκοταδι της τυφλας τους αλλα επιμενουν να παριστανουν και τους οδηγητες του κοσμου.Και μ αρεσουν οι γλυκερες εξυπναδες κι οι αγαπησιαρηδες εξυπνουληδες γενικως,αστραφτει το ματι μου και ξυπναει το ζωο μεσα μου.Ποιος ειπε οτι η βλακεια ειναι ανικητη.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

επικουρειος 100% στα λεγόμενα σου!
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Η ψυχασθένεια δεν έχει λογική έχει αιτία, μη σκέπτεσαι στάμπα αν σου μιλάει ένας παπάς, κατέβασε το παντελόνι σου. :obscene-buttred:
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Και ομως θα ελεγα οτι χαρακτηριζει τουλαχιστον το 50% του φορουμ, αμα θετε βγαζω και ονοματα γιατι δεν μου αρεσει το οι μισοι ειναι μαλακες. παρτε παράδειγμα τουτο το θεμα viewtopic.php?f=7&t=4153#p90681 που καποιοι συμφωνουνε με νιτσε και βαζουν σαλτσα...
η ακομα καλυτερα παρτε τα θεματα που μεσα εχουν ενα πιστο και τα μελη προσπαθουνε να κανουνε συζητηση και να επιχειρηματολογισουν. Και αν θέλετε βάλτε και μενα μεσα σε αυτους τους Αθεους(δεν ειμαι λεμε) που λεει ο Μικειους, αφου και εγω εχω πεσει στα αμαρτηματα και τις βλακεις που περιγραφει. Αλλα κάτσε να σκεφτω που ζω....σε μια χωρα που δεν βγηκε απο το μεσαιωνα στην ελλαντα.... αχ σκεφτηκα και κατι αλλο ..... ο μικεους δεν ειναι αυθεντια απλος ενας ακόμα μαλακας που τρώνε......
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

ktinos έγραψε:Αυτή που γκρεμίζει το κατεστημένο είναι η φίλη μου η Τζούλια
έτσι έτσι!!!! :clap: :clap: :clap:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Καλός και αγαπητός ο Mikeius αλλά φαίνεται πως ζορίστηκε αρκετά να βρει λαβή για σχολιασμό. Πέραν της μαχητικότητας, που είναι δικαιολογημένη, δεν είναι εύκολο να σατυρίσεις έναν λογικό άνθρωπο. Αν υποστηρίζεις πως η γη είναι επίπεδη βγάζεις γέλιο, αν πιστεύεις όμως πως είναι στρογγυλή και πως ο Έλβις δεν ζει τότε δεν υπάρχει πουθενά αστείο.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

O 'Ελβις ζει.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Κρίμα που δε μπορώ να το δω πλέον [του βάλαν κωλόχερο για τα πνευματικά δικαιώματα]
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Απάντηση