Θα επιστρέψουν τα υποχρεωτικά θρησκευτικά στα σχολεία;

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Διελκυστίνδα
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2011 00:36
Όνομα Ιστότοπου: Διελκυστίνδα

Έλληνας και Χριστιανός δεν πάνε μαζί αγαπητέ Θεόφιλε.

Ο ελληνικός λαός στην πλειονότητα του, είναι αλλοπρόσαλλος. Τι εννοώ με αυτό;
Το εξής απλό.

Ότι και να γίνει κακό, μα οτιδήποτε αυτούς που κατηγορεί πρώτα ο ελληνικός λαός είναι οι Εβραίοι και ότι 'νομίζει' ότι συνεπάγεται με τον εβραισμό, μασονίες, κοινό της σιών, λέσχες μπίντελμπεργκ, τριμερής επιτροπές κτλ. Για όλα φταίνε οι Εβραίοι και που υπάρχουν τους φταίνε οι Εβραίοι.
Παρόλα αυτά, πιστεύουν με τυφλό πάθος την εβραϊκή θρησκεία!

Πως γίνεται αυτό;
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Βεβαίως. Και στο μεταξύ καλό θα ήταν να καταργήσουμε κι αυτό το φόρουμ, το μπλογκ, όλες μας τις προσπάθειες, και να πάμε ήσυχα ήσυχα σπιτάκια μας. Μη μας κακολογίσουν κιόλας.
Ε, ναι, βρε Τάσο. Αφού τα πράγματα θα αλλάξουν μόνα τους σε δυο-τρεις αιώνες, τι καθόμαστε κι ασχολιόμαστε, τώρα;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:[οι ρίζες του ελληνικού λαού] είναι η ορθοδοξία
Εικόνα
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:
Διελκυστίνδα έγραψε:
Θεόφιλε. Μάλλον έχεις κάποια δυσκολία στις έννοιες του 'επικρατέστερη' και 'επίσημη'.

Επικρατέστερη, σημαίνει πως κάποτε καταμετρήθηκαν οι πιστοί και βγήκε πρώτη η Ορθοδοξία. Κάποτε όμως πολύ παλιά. Όταν δεν υπήρχε το internet, όταν δεν ήταν τόσο πολυπολιτισμική η Ελλάδα.

Το επίσημη είναι αυτό που αποδέχεται μία θέση, μετά έχουμε τα ανεπίσημα.
Πάνω απο όλα είναι και θα είναι επικρατέστερη στην συνείδηση του ελληνικού λαού όσο και να αλλάξουν ποτέ δεν θα ξεπεράσουν τις ρίζες τους που είναι η ορθοδοξία
:text-yeahthat: :text-bravo: Όπως δεν ξεπέρασαν ποτέ τις ρίζες τους που ήταν ο δωδεκαθεϊσμός; :facepalm:
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Off Topic
Θεόφιλος έγραψε:Πάνω απο όλα είναι και θα είναι επικρατέστερη στην συνείδηση του ελληνικού λαού όσο και να αλλάξουν ποτέ δεν θα ξεπεράσουν τις ρίζες τους που είναι η ορθοδοξία
Ούτε aktines να διάβαζα... και συ βρε παιδί μου τέτοια ...αβεβαιότητα ούτε αγνωστικιστής να ήσουν...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Διελκυστίνδα
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2011 00:36
Όνομα Ιστότοπου: Διελκυστίνδα

xarxar έγραψε:
Off Topic
Ούτε aktines να διάβαζα...
Καλά δεν συγκρίνεται αυτό, κάθε φορά που μπαίνω και διαβάζω νιώθω ότι θα βγουν τα πολυβόλα και θα αρχίσουν να με πυροβολάνε.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Παραθέτω το θεάρεστον πρόσφατον άρθρον... :mrgreen:
http://aktines.blogspot.com/2011/11/blo ... .html#more
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Βεβαίως. Και στο μεταξύ καλό θα ήταν να καταργήσουμε κι αυτό το φόρουμ, το μπλογκ, όλες μας τις προσπάθειες, και να πάμε ήσυχα ήσυχα σπιτάκια μας. Μη μας κακολογίσουν κιόλας.
To φόρουμ έχει τις απόψεις του και καλά κάνει που τις υποστηρίζει, αλλά είναι λιγάκι δύσκολο να γίνουν τόσο βαθιές αλλαγές στη εκπαίδευση, εσείς ας πούμε πως ζητάτε την πλήρη κατάργηση του μαθήματος των θρησκευτικών απο την εκπαίδευση, εγώ απο την πλευρά μου προτείνω να παραμείνουν μέχρι την Α' γυμνασίου σαν καθαρά θρησκευτικά στην Β' γυμνασίου σαν θρησκειολογία που ασχολείται με όλες τις μεγάλες θρησκείες και στην Γ' γυμνασίου με την ιστορία των θρησκειών. όταν έχεις θέσεις όχι τόσο ριζοσπαστικές όπως η δική σας, γίνονται πιο αποδεκτές απο τους θρήσκους γονείς , αλλά αν επιμένεις σε αυτές τότε και οι γονείς απο αντίδραση θα πάρουν το μέρος της εκκλησίας. αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι. και μην ξεχνάτε είσαστε άθεοι και όχι αντιχριστιανοί για αυτό δεν πρέπει να πολεμάτε την θρησκεία μας αλλά να την περιορίζετε στον ρόλο της, με τον καταγγελτικό σας λόγο.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:εγώ απο την πλευρά μου προτείνω να παραμείνουν μέχρι την Α' γυμνασίου σαν καθαρά θρησκευτικά στην Β' γυμνασίου σαν θρησκειολογία που ασχολείται με όλες τις μεγάλες θρησκείες και στην Γ' γυμνασίου με την ιστορία των θρησκειών.
Φυσικά. Κατήχηση από μικρή ηλικία για να μη φεύγουν από το μαντρί, και μετά ας τους πούμε και τα υπόλοιπα.
It is by will alone I set my mind in motion.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Διελκυστίνδα έγραψε:Έλληνας και Χριστιανός δεν πάνε μαζί αγαπητέ Θεόφιλε.

Ο ελληνικός λαός στην πλειονότητα του, είναι αλλοπρόσαλλος. Τι εννοώ με αυτό;
Το εξής απλό.

Ότι και να γίνει κακό, μα οτιδήποτε αυτούς που κατηγορεί πρώτα ο ελληνικός λαός είναι οι Εβραίοι και ότι 'νομίζει' ότι συνεπάγεται με τον εβραισμό, μασονίες, κοινό της σιών, λέσχες μπίντελμπεργκ, τριμερής επιτροπές κτλ. Για όλα φταίνε οι Εβραίοι και που υπάρχουν τους φταίνε οι Εβραίοι.
Παρόλα αυτά, πιστεύουν με τυφλό πάθος την εβραϊκή θρησκεία!

Πως γίνεται αυτό;
Το κακό είναι πως ασχολείσαι πάντα με το χειρότερο κομμάτι των θρήσκων, που είναι μισαλλόδοξοι και πάντα βρίσκουν κάποιον για να εκφράσουν το μόνο πράγμα που έχουν για να δώσουν, την άγνοια τους για την διδασκαλία του Ιησού που λέει αγαπάτε τους άλλους, γιατί πάντα βρίσκεις ακραία παραδείγματα; δεν υπάρχει ούτε ένας χριστιανός σωστός για σένα;πρέπει οι ανόητοι να έχουν τον πρωταγωνιστικό ρόλο στις συζητήσεις μας; το ερώτημα σου δεν μπορώ να το απαντήσω γιατί δεν αφορά τους πιστούς που έχω εγώ υπόψη μου, και που δεν έχουν καμία σχέση με αυτούς που αναφέρεις, η θαρρείς πως όλοι οι άθεοι είναι όπως εσύ τους φαντάζεσαι; μην βιαστείς να απαντήσεις θα βγείς γελασμένη.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Φυσικά. Κατήχηση από μικρή ηλικία για να μη φεύγουν από το μαντρί, και μετά ας τους πούμε και τα υπόλοιπα.
Δηλαδή; όλα η τίποτα; λυπάμε αλλά δεν ξέρεις απο παζάρι.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:
:text-yeahthat: :text-bravo: Όπως δεν ξεπέρασαν ποτέ τις ρίζες τους που ήταν ο δωδεκαθεϊσμός; :facepalm:
Δέν έχεις και άδικο12 θεοί 12 απόστολοι.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:
Τεμπελόσκυλο έγραψε:Φυσικά. Κατήχηση από μικρή ηλικία για να μη φεύγουν από το μαντρί, και μετά ας τους πούμε και τα υπόλοιπα.
Δηλαδή; όλα η τίποτα; λυπάμε αλλά δεν ξέρεις απο παζάρι.
Σε θέματα δικαιωμάτων δεν χωράνε παζάρια. Άμα σου πω εγώ ότι θέλω να σε σαπίσω στο ξύλο, θα το παζαρέψεις ή θα πεις όχι;
It is by will alone I set my mind in motion.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Σε θέματα δικαιωμάτων δεν χωράνε παζάρια. Άμα σου πω εγώ ότι θέλω να σε σαπίσω στο ξύλο, θα το παζαρέψεις ή θα πεις όχι;
Και ποιός σου στερεί το δικαίωμα να μην συμετέχεις στο μάθημα η στην προσευχή; το παζάρι είναι ένας τρόπος ελαστικότερος απο την ξύλινη γλώσσα της απαίτησης, και δεν έχει καμία σχέση με τον ξυλοδαρμό που δεν χρήζει συμφωνιών.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:
Τεμπελόσκυλο έγραψε:Σε θέματα δικαιωμάτων δεν χωράνε παζάρια. Άμα σου πω εγώ ότι θέλω να σε σαπίσω στο ξύλο, θα το παζαρέψεις ή θα πεις όχι;
Και ποιός σου στερεί το δικαίωμα να μην συμετέχεις στο μάθημα η στην προσευχή; το παζάρι είναι ένας τρόπος ελαστικότερος απο την ξύλινη γλώσσα της απαίτησης, και δεν έχει καμία σχέση με τον ξυλοδαρμό που δεν χρήζει συμφωνιών.
Έχασες την μπάλα... :facepalm:

Εσύ λες: «Παζάρι στην παραγραφή της κατήχησης.» Το Τεμπελόσκυλο λέει: «Όχι παζάρια. Δεν παζαρεύονται δικαιώματα.»

Επ' αυτού, έφερε το παράδειγμα του ξύλου, το οποίο προσομοιάζει ως προς το δικαίωμα της προστασίας της σωματικής υγείας (όπως και είναι λογικό να μην επιτρέπεται η κατήχηση — επ' αυτού, βέβαια, υπάρχουν επι μέρους ζητήματα)...

Δηλαδή, το παζάρεμα δε συγκρίνεται με το ξύλο, αλλά το παζάρεμα για μάθημα με το παζάρεμα για ξύλο.

«Εντάξει, μαντράχαλέ μου, ρίξε μου μία γερή και είμαστε εντάξει...» ένα πράγμα...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK=Έχασες την μπάλα... :facepalm:

Εσύ λες: «Παζάρι στην παραγραφή της κατήχησης.» Το Τεμπελόσκυλο λέει: «Όχι παζάρια. Δεν παζαρεύονται δικαιώματα.»

Επ' αυτού, έφερε το παράδειγμα του ξύλου, το οποίο προσομοιάζει ως προς το δικαίωμα της προστασίας της σωματικής υγείας (όπως και είναι λογικό να μην επιτρέπεται η κατήχηση — επ' αυτού, βέβαια, υπάρχουν επι μέρους ζητήματα)...

Δηλαδή, το παζάρεμα δε συγκρίνεται με το ξύλο, αλλά το παζάρεμα για μάθημα με το παζάρεμα για ξύλο.

«Εντάξει, μαντράχαλέ μου, ρίξε μου μία γερή και είμαστε εντάξει...» ένα πράγμα...
Αυτό κατάλαβες από την όλη συζήτησή; πώς είναι θέμα παζαριού; τη λέξη παζάρι την έβαλα σαν παράδειγμα, όταν υπάρχουν δύο αντίθετες θέσεις που αποκλείεται να βρεθεί κάποια λύση ανάμεσα τους, τότε οι απαιτήσεις σου ελαχιστοποιούνται για να υπάρξει ένας κοινός τόπος διαλόγου, τα δικαιώματα των άθρησκων είναι κατοχυρωμένα, όπως και των κάθε λογής θρήσκων από το σύνταγμα στο άρθρο περί ανεξιθρησκείας, τα υπόλοιπα είναι προφάσεις για την προβολή των απόλυτων θέσεων σας.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:τα δικαιώματα των άθρησκων είναι κατοχυρωμένα, όπως και των κάθε λογής θρήσκων από το σύνταγμα στο άρθρο περί ανεξιθρησκίας, τα υπόλοιπα είναι προφάσεις για την προβολή των απόλυτων θέσεων σας.
Σειρά μου :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm: :facepalm:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Διελκυστίνδα
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2011 00:36
Όνομα Ιστότοπου: Διελκυστίνδα

Θεόφιλος έγραψε:
Διελκυστίνδα έγραψε:Έλληνας και Χριστιανός δεν πάνε μαζί αγαπητέ Θεόφιλε.

Ο ελληνικός λαός στην πλειονότητα του, είναι αλλοπρόσαλλος. Τι εννοώ με αυτό;
Το εξής απλό.

Ότι και να γίνει κακό, μα οτιδήποτε αυτούς που κατηγορεί πρώτα ο ελληνικός λαός είναι οι Εβραίοι και ότι 'νομίζει' ότι συνεπάγεται με τον εβραισμό, μασονίες, κοινό της σιών, λέσχες μπίντελμπεργκ, τριμερής επιτροπές κτλ. Για όλα φταίνε οι Εβραίοι και που υπάρχουν τους φταίνε οι Εβραίοι.
Παρόλα αυτά, πιστεύουν με τυφλό πάθος την εβραϊκή θρησκεία!

Πως γίνεται αυτό;
Το κακό είναι πως ασχολείσαι πάντα με το χειρότερο κομμάτι των θρήσκων, που είναι μισαλλόδοξοι και πάντα βρίσκουν κάποιον για να εκφράσουν το μόνο πράγμα που έχουν για να δώσουν, την άγνοια τους για την διδασκαλία του Ιησού που λέει αγαπάτε τους άλλους, γιατί πάντα βρίσκεις ακραία παραδείγματα; δεν υπάρχει ούτε ένας χριστιανός σωστός για σένα;πρέπει οι ανόητοι να έχουν τον πρωταγωνιστικό ρόλο στις συζητήσεις μας; το ερώτημα σου δεν μπορώ να το απαντήσω γιατί δεν αφορά τους πιστούς που έχω εγώ υπόψη μου, και που δεν έχουν καμία σχέση με αυτούς που αναφέρεις, η θαρρείς πως όλοι οι άθεοι είναι όπως εσύ τους φαντάζεσαι; μην βιαστείς να απαντήσεις θα βγείς γελασμένη.
Εννοείται πως υπάρχουν, μιλάω όμως εκ της πλειονότητας των Χριστιανών. Αν ήταν όλοι σωστοί δεν θα είχαμε φτάσει εδώ...
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Διελκυστίνδα έγραψε:
Εννοείται πως υπάρχουν, μιλάω όμως εκ της πλειονότητας των Χριστιανών. Αν ήταν όλοι σωστοί δεν θα είχαμε φτάσει εδώ...
Kαι εγώ για την πλειονότητα των πιστών μιλάω που πιστεύω πως είναι αγνοί στην πίστη τους, για την εκκλησία των χριστιανών και όχι των ''ρασοφόρων'' αυτοί είναι και ο δεσμός που με κρατά ακόμα με το ένα πόδι στο έδαφος της θρησκείας.
Άβαταρ μέλους
Διελκυστίνδα
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2011 00:36
Όνομα Ιστότοπου: Διελκυστίνδα

Θεόφιλος έγραψε:
Διελκυστίνδα έγραψε:
Εννοείται πως υπάρχουν, μιλάω όμως εκ της πλειονότητας των Χριστιανών. Αν ήταν όλοι σωστοί δεν θα είχαμε φτάσει εδώ...
Kαι εγώ για την πλειονότητα των πιστών μιλάω που πιστεύω πως είναι αγνοί στην πίστη τους, για την εκκλησία των χριστιανών και όχι των ''ρασοφόρων'' αυτοί είναι και ο δεσμός που με κρατά ακόμα με το ένα πόδι στο έδαφος της θρησκείας.
Αγνοί ως προς τι;
Αγνοί ως προς τη διαφθορά;
Αγνοί ως προς τη φιλαργυρία;
Αγνοί ως προς τον ρατσισμό και τον ανθρωπισμό;
Αγνοί ως προς το περιβάλλον;

Για το μόνο πράγμα που θα πιστέψω για την αγνότητα είναι ως προς την άγνοια. Ναι αγνότητα στην άγνοια που έχουν οι περισσότεροι εξ αυτών..Συμφωνώ!
Αν ήξεραν τι μίσος υπάρχει μέσα στην Παλαιά Διαθήκη, σε τι θεό πιστεύουν δεν θα υπήρχαν Χριστιανοί και προφανώς δεν θα πίστευαν σε κανένα 'σχέδιο Αρπαγή' όπως παρουσιάζεται στην Αποκάλυψη του Ιωάννη.

Η κατάπτωση της ηθικής εννοείται πως δεν αφορά μόνο τους πιστούς, το τονίζω αυτό αφορά όλους ανεξαρτήτως θρησκεύματος. Η διαφορά είναι πως στους Χριστιανούς χτυπάει πιο άσχημα γιατί ξεγυμνώνονται μόνοι τους από τον μανδύα της ηθικής που εκείνοι επέλεξαν να φορέσουν για να αυτοπροσδιορίσουν τον εαυτό τους.
Απάντηση