Κοσμικοί εορτασμοί

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Με αφορμή την κουβέντα περί ονομαστικών εορτών και ιδίως το σχόλιο που άφησα εκεί, αποφάσισα να ανοίξω ένα θέμα σχετικό με τις γιορτές γενικά.

Οι γιορτές στον δυτικό κόσμο είναι αλληλένδετες με τον χριστιανισμό: χριστούγεννα, πάσχα, καθαρά δευτέρα, ανάληψη, κοίμηση θεοτόκου, ευαγγελισμός θεοτόκου, σταυροπροσκυνήσεως και τα τοιαύτα. Οι γιορτές αρέσουν προφανώς σε όλους, οι διακοπές ακόμη περισσότερο. Οι άθεοι δεν συμμερίζονται βέβαια το περιεχόμενο των γιορτών, αλλά για κοινωνικούς λόγους θέλουν να συμμετέχουν (εδώ παντρευόμαστε θρησκευτικά και βαφτιζόμαστε για κοινωνικούς λόγους, τη μαγειρίτσα δεν θα φάμε ;)

Είναι λογικό και φυσικό. Κάθε άνθρωπος θέλει να μετέχει στις εκδηλώσεις της κοινωνίας όπου ζει. Αν οι εκδηλώσεις αυτές έχουν συνδεθεί με τη θρησκεία, αναγκαστικά θα μετέχει σε αυτές, ακόμη κι αν δεν είναι θρήσκος, διαφορετικά θα νιώθει απόβλητος και περιθωριοποιημένος.

Προτείνω λοιπόν να αντικαταστήσουμε σιγά-σιγά τις χριστιανικές γιορτές με κοσμικές!

Μοιάζει τρελό, σκεφτείτε όμως ότι και οι χριστιανικές γιορτές κάποτε αντικατέστησαν άλλες παλαιότερες.

Ας πέσουν εδώ προτάσεις για το πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό, τι μορφή θα είχαν αυτές οι γιορτές, πώς θα λέγονταν κλπ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Στο εξωτερικό γιορτάζουν τα γενέθλια, όπως και εδώ.
Επίσης γιορτάζουμε επετείους (π.χ. γάμου, ...ωωω ας μην το θυμάμαι καλύτερα :lol: ).
Οπότε μιλάμε για απλή κατάργηση της ονομαστικής εορτής;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
aneraidistos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Πως θα σας φαινόταν αν κάποτε (λέμε τώρα) να υπήρχε γιόρτη για την ανεξιθρησκεία? Ή καλύτερα να υπήρχε γιορτή για το τέλος των θρησκειών.Καλά το τράβηξα λίγο αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

aneraidistos έγραψε:Πως θα σας φαινόταν αν κάποτε (λέμε τώρα) να υπήρχε γιόρτη για την ανεξιθρησκεία? Ή καλύτερα να υπήρχε γιορτή για το τέλος των θρησκειών.Καλά το τράβηξα λίγο αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
Να υπάρχει Μέρα για την Αθεΐα. Ή έστω, Μέρα για την Ελευθερία της Βούλησης.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Οπότε μιλάμε για απλή κατάργηση της ονομαστικής εορτής;
Μιλάμε για να γιορτάζουμε στις 25 Δεκεμβρίου και αντί για "καλά χριστούγεννα" να λέμε "καλό ηλιοστάσιο" ή κάτι τέτοιο.
Και αυτό να είναι ευρέως διαδεδομένο, αποδεκτό και αναμενόμενο. Να μην σε κοιτάνε δηλαδή σαν ούφο όταν το λες.

Νομίζω ότι εγώ τουλάχιστον θα το κάνω. Θα αρχίσω να λέω στην ονομαστική εορτή μου ότι δεν γιορτάζω. Και τα χριστούγεννα και το πάσχα θα βρω άλλες ευχές.

Μεταφέρω εδώ ολόκληρο το σχόλιό μου από την άλλη συζήτηση:

Για τα χριστούγεννα και το πάσχα, πράγματι έχουν πατήσει πάνω σε άλλες γιορτές (ηλιοστάσιο η μία και έλευση της άνοιξης η άλλη). Για αυτόν ακριβώς τον λόγο, όμως, εγώ θα ήθελα να αντικατασταθούν σιγά-σιγά με άλλες γιορτές. Όπως οι χριστιανοί καπέλωσαν τα Σατουρνάλια και τα κάνανε Χριστούγεννα, και το εβραϊκό Πάσχα σε συνδυασμό με τη γιορτή της θεάς Έστρε και τα κάνανε Ανάσταση, το ιδανικό θα ήταν να καπελωθούν κάποτε τα χριστούγεννα και το πάσχα από αντίστοιχες κοσμικές εορτές - π.χ. την Πρωτοχρονιά (μια που ήδη είναι κοντά με τα Χριστούγεννα) και την Πρωτομαγιά (λέμε τώρα, μπορεί να είναι και κάτι άλλο). Ο κόσμος δεν θέλει να χάσει τα γλέντια και τις διακοπές, λοιπόν για να μην τα στερηθεί, ας του δώσουμε άλλα!

Μοιάζει απίθανο κάτι τέτοιο, αλλά το θεωρώ εφικτό συν τω χρόνω.

Εδώ και αρκετά χρόνια έχει καθιερωθεί η Παγκόσμια Γιορτή της Μουσικής κατά το θερινό ηλιοστάσιο. Ξεκίνησε από την Γαλλία και εξαπλώνεται σε άλλες χώρες. Ακόμη και στην Ελλάδα γίνονται εκδηλώσεις. Έχει γίνει πρόταση για αντικατάσταση της γιορτής της Αναλήψεως από γιορτή της Εξέλιξης, διαβάστε αυτό το άρθρο. Αντίστοιχες προτάσεις μπορούν να γίνουν και για χριστούγεννα και πάσχα σιγά-σιγά. Να υπάρχουν οι "διακοπές του χειμώνα" και οι "διακοπές της άνοιξης" χωρίς όμως να συνδέονται με χριστιανικές γιορτές. Ας συνδεθούν με ηλιοστάσιο και ισημερία, με χειμώνα και άνοιξη, με καρύδια και φράουλες, ξέρω κι εγώ, με κάτι ουδέτερο θρησκευτικά.

Όσο για τις ονομαστικές γιορτές, νομίζω ότι σιγά-σιγά θα πρέπει να τις καταργήσουν όσοι δεν είναι θρήσκοι (λυπάμαι παιδιά, τέρμα τα φοντανάκια!). Ακόμη είναι δύσκολο, γιατί η αντίδραση των γνωστών είναι έντονη, ξαφνιάζονται πολύ και η κουβέντα ίσως είναι κουραστική. Με τον καιρό όμως, όσο θα διαδίδεται, θα μοιάζει όλο και πιο φυσικό να ρωτάς πρώτα τον άλλον αν είναι χριστιανός πριν του ευχηθείς για την ονομαστική γιορτή του.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Το σκεφτόμουν αυτό Μελάνη, γιατί φυσικά δεν θα θέλει κανείς να χάσει τις γιορτές του και τις διακοπές του όταν το κράτος διαχωριστεί από την εκκλησία (προσωπικά δεν θα με πείραζε γιατί πιστεύω πως υπάρχουν λύσεις για αυτό). Η πρότασή σου πάντως είναι πολύ σωστή, υπάρχουν γιορτές που δεν συνδέονται με θρησκείες, η πρωτοχρονιά για παράδειγμα...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση