Η πιο αμήχανη μέρα του χρόνου...

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 07:56
Όνομα Ιστότοπου: Το ελληνάκι
Επικοινωνία:

...λέγεται "ονομαστική γιορτή". Και ακόμα δεν έχω καταλήξει στο πως αντιμετωπίζεται αυτό το πράγμα. Δεδομένου μάλιστα ότι έχω να το λουστώ σε τρεις μέρες, με χαλάει ακόμα περισσότερο.

Ξαφνικά όλοι στη δουλειά, συγγενείς, γνωστοί και διάφοροι άσχετοι σου εύχονται χρόνια πολλά.

Το δίλλημα είναι το εξής:

α) Χαμογελάς, λες ευχαριστώ, τους δίνεις και ένα κουλουράκι ή ένα γλυκάκι από τα 10 ευρώ που πέταξες σε ένα ζαχαροπλαστείο και ξεμπερδεύεις, ή

β) ευγενικά λες "ευχαριστώ, αλλά δεν γιορτάζω" και όταν σε κοιτάνε απορημένοι ή σου λένε "γιατί" ή "σιγά μωρέ πως κάνεις έτσι;", κάθεσαι και ανοίγεις κουβέντα για το αυγό και την κότα;

Την κλασσική λύση ότι ευγενικά εξηγείς ότι δεν είσαι χριστιανός, την έχω δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα, δεδομένου ότι ο διάλογος που ακολουθούσε ήταν περισσότερο ψυχοφθόρος απ'ότι να έλεγα ευχαριστώ και να έδινα και το κουλουράκι.

Επίσης έχω δοκιμάσει στη δουλειά και το "ωχ το ξέχασα", το οποίο όμως μετά έπρεπε να ακολουθηθεί με μία επίσκεψη στο κοντινό ζαχαροπλαστείο ούτως ή άλλως.

Έχει κανείς υπόψη άλλες λύσεις ή τακτικές;
Life is hard? Compared to what?!?
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Εγώ θα διαλέξω το α. (αν εξαιρέσουμε τα περί ζαχαροπλαστείου, γιατί απλά δε το θεωρώ τόσο σπουδαία υπόθεση και το μοίρασμα γλυκών μου θυμίζει δημοτικό)

Μία ευχή όπως τα "Χρόνια Πολλά" που δεν συμπεριλαμβάνει θρησκευτικές έννοιες (σε αντίθεση με το Χριστός Ανέστη) όχι μόνο δε με ενοχλεί, αλλά μου ακούγεται κι ευχάριστη. Μπορεί να μην είμαι χριστιανός αλλά εξακολουθώ να λέγομαι Παύλος. Θεωρώ λοιπόν ότι θα ήταν αγένεια να ανοίξω κουβέντα περί θρησκευτικών πεποιθήσεων με κάποιον που καλοπροαίρετα θα με θυμηθεί εκείνη τη μέρα για να μου ευχηθεί, άσχετα με το αν βασίζεται σε θρησκευτικό έθιμο.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

εξαρτάτε απο το σε πoιόν μιλάς. Σε ένα πολύ στενό φίλο ή σε ένα συγγενή θα πώ ευχαριστώ δεν γιορτάζω. Σε έναν άλλο απλό φιλο θα πώ απλά ένα ευχαριστώ και τελείωσε. Απο κεραστικά, ας μην περιμενουν ΧΔ

edit: αμαν εγώ και τα spellings Μου
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Η ονομαστική εορτή, έχει χάσει τον θρησκευτικό του χαρακτήρα, και είναι κοινωνική έκφανση. Οπως είναι τα γενέθλια στο εξωτερικό (αλλά και εδώ). Οπότε, καλοδαχούμενα τα χρόνια πολλά. Θα μπορούσες να κυκλοφορήσεις ότι "Αυθαίρετα, γιορτάζω στις 10 Νοεμβρίου", αλλά δεν έχει νόημα. Ούτως ή άλλως, οι ευχές δεν έχουν θρησκευτική χροιά.
If you can't avoid it, enjoy it, λένε εις τας Αμερικάς...

CDT

ΥΓ. να υποθέσω ότι σε λένε Ελένη; :mrgreen:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 07:56
Όνομα Ιστότοπου: Το ελληνάκι
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε: ΥΓ. να υποθέσω ότι σε λένε Ελένη; :mrgreen:
Τέρας αντίληψης!!! :character-oscar:
Life is hard? Compared to what?!?
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Κοίτα θα μπορούσες να πιαστείς πιό πολύ απο τα γεγονότα και να αντιδράς ακομα και στο "χρόνια πολλά" γενικότερα επειδή είναι μια ευχή και ώς γνωστόν οι ευχές δεν πιάνουν τόπο. Οταν είναι να πεθάνεις θα πεθάνεις δεν πά να σου έυχονται όλοι πολυχρόνη και ευτηχισμενη...άλλα φαντάσου όποτε δηποτε σου έλεγε κάποιος χρόνια πολλά να αντιδρούσες έτσι...μάλλον για τρελή θα σε περνάγανε και γραφική.

Οπότε δεν μπαίνεις στον κόπο να πείς και να εξηγήσεις τίποτα σε κανέναν. Δέχεσε οτι είσαι μια εξαίρεση οτί είσαι η λίγη στους πολλούς και επειδή οι πολλοί έχουν μάθει να γιορτάζουν ημερομηνίες και να δίνουν τις ευχές τους, τους το ανταποδίδεις με ένα ευχαριστώ και δατς αλ!!
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Λοιπόν, θα σου έλεγα κι εγώ να πας για το α. Στο κάτω κάτω χρόνια πολλά σου λένε, καλό είναι, μια ευχή δεν βλάπτει μωρέ. Άσε που μπορεί να σε κεράσουν κιόλας για την γιορτή σου ;). Αααααα, και θέλω κουλουράκι όταν σου ευχηθώ (ας το κάνουμε γλυκάκι καλύτερα)!!
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ δεν παραπονιέμαι για τις ονομαστικές γιορτές γιατί σκάνε λεφτά οι συγγενείς.
Κατά τα άλλα απεχθάνομαι βαθύτατα τις ονομαστικές γιορτές άσχετα με τη θρησκευτική πλευρά του θέματος.

Τις απεχθάνομαι γιατί μεθαύριο θα τσουβαλιαστούν όλοι οι Κώστες και όλες οι Ελένες και αν σε λένε Κώστα ή Ελένη θα σου ευχηθούν ένα κάρο άσχετοι που δεν σου μιλάνε ποτέ και σε θυμόνται μόνο όταν γίνεται το ομαδικό τσουβάλιασμα.

Και γενικά αυτό το "Πόσους Κωνσταντίνους ξέρουμε να τους πάρουμε όλους τηλέφωνο, μην ξεχάσουμε κανέναν!" είναι κατά τη γνώμη μου ύψιστη υποκρισία.

Βέβαια δεν όταν κάποιος θα μου πει "χρόνια πολλά" δεν είμαι τόσο αρχίδι που να ανοίξω θέμα και να βγω και από πάνω. Γιατί όσο βλακώδες και να είναι και όποιες και να είναι οι πραγματικές προθέσεις του άλλου μια θετική ευχή είναι. Νομίζω θα ήταν αγενές να τον αποπάρω τον άλλο. Αν δεν το καταλαβαίνει μόνος του εγώ θα του το εξηγήσω?? :think:
:O
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Με λένε Κλέαρχο.Κανείς μ'αυτό το όνομα δεν κατηγορήθηκε ποτέ για αγιοσύνη.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Ισως φταίει ότι δεν έχω προσωπική επαφή με τα πιο απεχθή αποτελεσματα της οργανωμενης θρησκείας, αλλά δεν με πολυκαίει το θέμα της ονομαστικής εορτής.

Ενα απο τα πράγματα που συνειδητοποίησα αφότου άρχισα να σκέφτομαι το θέμα είναι ότι ενώ οι θεοί μπορεί να είναι μυθεύματα, οι θεσμοί που εμπνέουν συνήθως καλύπτουν κάποιες ανάγκες και έχουν πραγματικές συνέπειες. Στις ονομαστικές γιορτές, οι περισσότεροι που τρέχουν στις εκκλησίες το κάνουν για το πανυγύρι, ενα κοσμικό γεγονός είναι, και αφορμή για επαναφορά ενδεχομένως κοινωνικών σχέσεων. Αν δεν υπήρχαν αυτές, θα είχαμε κάτι άλλο. Μάλιστα αν ποτέ εκκοσμικευτεί η πολιτεία μας επαρκως ώστε να μην τηρούνται οι ονομαστικές εορτές, θα πρέπει μάλλον να βρούμε κάτι στη θέση τους.
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

cafeeine έγραψε:...ενώ οι θεοί μπορεί να είναι μυθεύματα,
Αυτό το «μπορεί» εγκρίνεται :) !
Εγώ είχα την τύχη να με βαφτίσουν Δημήτρη. Συγγενείς και φίλοι γνωρίζουν πλέον ότι κάποια μέρα του Οκτωβρίου γιορτάζω (υποθετικά) προς τιμή της θεάς Δήμητρας και έτσι έχουν πάψει να με ενοχλούν!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 07:56
Όνομα Ιστότοπου: Το ελληνάκι
Επικοινωνία:

Εγώ πάλι είχα την ατυχία να με βαφτίσουν Κωνσταντίνο (γκουχ γκουχ kavantzas7 :lol: ) οπότε εκτός από το χριστιανικό της υπόθεσης με χαλάει και το βιογραφικό του συγκεκριμένου σφαγέα.

Μάλλον θα καταλήξω κι εγώ στο α τελικά να τελειώνει η ιστορία...

Από την άλλη πάλι δεν πρέπει να παραβλέπουμε ότι και τα χριστούγεννα και το πάσχα πολλές φορές πάλι απλά "χρόνια πολλά" λέει ο κόσμος και χωρίς να το συνδέει με το θρησκευτικό χαρακτήρα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να συνεχίζουμε να το διαιωνίζουμε. Ίσα ίσα που είναι μία καλή αφορμή για να συνειδητοποιήσει κάποιος ότι τόσο οι ονομαστικές όσο και οι χριστουγεννο-πασχαλιάτικες γιορτές είναι καθαρά χριστιανικές.
Life is hard? Compared to what?!?
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:ΥΓ. να υποθέσω ότι σε λένε Ελένη; :mrgreen:
Εξού και το θυληκό!! :dance: Χεχε συγνώμη ρε Κώστα!!! :twisted:
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

ellinaki έγραψε: Από την άλλη πάλι δεν πρέπει να παραβλέπουμε ότι και τα χριστούγεννα και το πάσχα πολλές φορές πάλι απλά "χρόνια πολλά" λέει ο κόσμος και χωρίς να το συνδέει με το θρησκευτικό χαρακτήρα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να συνεχίζουμε να το διαιωνίζουμε. Ίσα ίσα που είναι μία καλή αφορμή για να συνειδητοποιήσει κάποιος ότι τόσο οι ονομαστικές όσο και οι χριστουγεννο-πασχαλιάτικες γιορτές είναι καθαρά χριστιανικές.
Εδώ διαφωνώ. Τα Χριστούγεννα και το Πάσχα μπορούν να είναι μη-θρησκευτικές γιορτές. Τα Χριστούγεννα ήδη είναι περισσότερο μία γιορτή για την οικογένεια και τα παιδιά παρά θρησκευτική. Ιδίως στο εξωτερικό, ένα μεγάλο μέρος από την θρησκευτικότητα έχει χαθεί.

Εγώ βλέπω τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά σαν μία γιορτή για την οικογένεια, για τα παιδιά. Να κάτσουμε λίγες μέρες παραπάνω με την οικογένειά μας, και να μιλήσουμε, να κοιτάξουμε τι κάναμε είτε προσωπικά είτε οικογενειακά τον προηγούμενο χρόνο, και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε για να καλυτερέψουμε την επόμενη χρονιά.

Όσο για το Πάσχα, έχει όντως ακόμα έντονη θρησκευτική χροιά, και ίσως θα έπρεπε επιτέλεους να σταθεροποιηθεί σε κάποια ημερομηνία, ή ημερομηνίες, αλλά αυτό το πότε είναι κάθε χρόνο και πως υπολογίζεται μου έχει σπάσει τα νεύρα. Για μένα είναι 2 μέρες έξτρα ξεκούρασης, αφού Παρασκευή πριν το Πάσχα, και Δευτέρα μετά το Πάσχα δεν δουλεύουμε.

Αυτές οι γιορτές για μένα είναι περισσότερο για να χαλαρώσω.

Και όσον αφορά την ονομαστική μου εορτή, χρόνια πολλά φτάνει. Και σε όλες τις γιορτές Χρόνια Πολλά λέω.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ίσα ίσα που είναι μία καλή αφορμή για να συνειδητοποιήσει κάποιος ότι τόσο οι ονομαστικές όσο και οι χριστουγεννο-πασχαλιάτικες γιορτές είναι καθαρά χριστιανικές.

Καθαρά χριστιανικές δεν νομίζω. Μην ξεχνάμε ότι είναι κλεμμένες. Οπότε εμένα θα μου άρεσε να κρατήσουμε τα θετικά πράγματα όπως οι διακοπές και οι φιλικές/οικογενειακές συνευρέσεις και το εορταστικό κλίμα που υπήρχαν από τότε που οι άνθρωποι κοιτούσαν τον ήλιο και απλά να αφήσουμε τους θεούς και τις εκκλησίες στην άκρη.

sorry για το off-topic. :D
:O
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κι εγώ ακολουθώ τη λύση του Άστρον. Λέω ευχαριστώ σε όποιον το θυμηθεί, ΔΕΝ κερνάω τίποτα, ΔΕΝ δέχομαι επισκέψεις, παίρνω το δώρο της μαμάς μου και τέρμα. Δεν κάνω δώρα στις ονομαστικές γιορτές άλλων, πλην της μητέρας μου.

Δεν γνωρίζω άλλη λύση πέρα από τις δύο που ανέφερες.

Δικό σου θέμα είναι τι θες να κάνεις, ανάλογα με τη διάθεση και την αντοχή σου.

Για τα χριστούγεννα και το πάσχα, πράγματι έχουν πατήσει πάνω σε άλλες γιορτές (ηλιοστάσιο η μία και έλευση της άνοιξης η άλλη). Για αυτόν ακριβώς τον λόγο, όμως, εγώ θα ήθελα να αντικατασταθούν σιγά-σιγά με άλλες γιορτές. Όπως οι χριστιανοί καπέλωσαν τα Σατουρνάλια και τα κάνανε Χριστούγεννα, και το εβραϊκό Πάσχα σε συνδυασμό με τη γιορτή της θεάς Έστρε και τα κάνανε Ανάσταση, το ιδανικό θα ήταν να καπελωθούν κάποτε τα χριστούγεννα και το πάσχα από αντίστοιχες κοσμικές εορτές - π.χ. την Πρωτοχρονιά (μια που ήδη είναι κοντά με τα Χριστούγεννα) και την Πρωτομαγιά (λέμε τώρα, μπορεί να είναι και κάτι άλλο). Ο κόσμος δεν θέλει να χάσει τα γλέντια και τις διακοπές, λοιπόν για να μην τα στερηθεί, ας του δώσουμε άλλα!

Μοιάζει απίθανο κάτι τέτοιο, αλλά το θεωρώ εφικτό συν τω χρόνω.

Εδώ και αρκετά χρόνια έχει καθιερωθεί η Παγκόσμια Γιορτή της Μουσικής κατά το θερινό ηλιοστάσιο. Ξεκίνησε από την Γαλλία και εξαπλώνεται σε άλλες χώρες. Ακόμη και στην Ελλάδα γίνονται εκδηλώσεις. Έχει γίνει πρόταση για αντικατάσταση της γιορτής της Αναλήψεως από γιορτή της Εξέλιξης, διαβάστε αυτό το άρθρο. Αντίστοιχες προτάσεις μπορούν να γίνουν και για χριστούγεννα και πάσχα σιγά-σιγά. Να υπάρχουν οι "διακοπές του χειμώνα" και οι "διακοπές της άνοιξης" χωρίς όμως να συνδέονται με χριστιανικές γιορτές. Ας συνδεθούν με ηλιοστάσιο και ισημερία, με χειμώνα και άνοιξη, με καρύδια και φράουλες, ξέρω κι εγώ, με κάτι ουδέτερο θρησκευτικά.

Όσο για τις ονομαστικές γιορτές, νομίζω ότι σιγά-σιγά θα πρέπει να τις καταργήσουν όσοι δεν είναι θρήσκοι (λυπάμαι παιδιά, τέρμα τα φοντανάκια!). Ακόμη είναι δύσκολο, γιατί η αντίδραση των γνωστών είναι έντονη, ξαφνιάζονται πολύ και η κουβέντα ίσως είναι κουραστική. Με τον καιρό όμως, όσο θα διαδίδεται, θα μοιάζει όλο και πιο φυσικό να ρωτάς πρώτα τον άλλον αν είναι χριστιανός πριν του ευχηθείς για την ονομαστική γιορτή του.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
paratiritis7
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Απρ 2009 17:39
Όνομα Ιστότοπου: paratiritis7
Επικοινωνία:

απαντάς με χαμόγελο ότι πρόκειται περί απλής συνωνυμίας με τον άγιο δημιουργώντας ένα κλίμα ευφορίας και φεύγεις.Επίσης ποτε δεν είναι αργά να αλλάξεις όνομα και να πάρεις ένα ελληνικό
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

απλή συνωνυμία lol! :lol:
:O
Άβαταρ μέλους
aeroxeimarros
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 18:51
Όνομα Ιστότοπου: Ο καιρός είναι εξίσωση
Επικοινωνία:

Ναι, και εγώ θα συμφωνήσω με τους περισσότερους προτείνω το πρώτο. Η πλειοψηφία του κόσμου θεωρώ ότι την ονομαστική εορτή την αντιμετωπίζει όπως περίπου και τα γενέθλεια, και όχι τόσο πολύ για τον άγιο που γιορτάζει η εκκλησία. Ζούμε σε μία εποχή όπου ακόμα και οι πιστοί επηρεάζονται έστω και έμμεσα από τη γενικευμένη εκλογίκευση που επικρατεί στην κοινωνία...

http://anatreptikos-analysis.blogspot.com/
http://anatreptikos-analysis.blogspot.com/

Συμβαίνει πάντα το ίδιο πράγμα κάθε άνθρωπος δεν σκέφτεται παρά τον εαυτό του.(Σοφοκλής)
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Η πλειοψηφία του κόσμου θεωρώ ότι την ονομαστική εορτή την αντιμετωπίζει όπως περίπου και τα γενέθλεια, και όχι τόσο πολύ για τον άγιο που γιορτάζει η εκκλησία.
Ναι ίσως κανέναν να μην τον νοιάζει ο άγιος αλλά όλους τους νοιάζει το όνομα. Τα γενέθλια είναι πολύ διαφορετικά. Θυμάσαι τα γενέθλια κάποιου που έχει σημασία για εσένα. Δεν θυμάσαι τα γενέθλια όλου του τηλεφωνικού σου καταλόγου ή όλων των Κωνσταντίνων.

Οπότε νομίζω πως ένα "χρόνια πολλά" στα γενέθλια έχει απείρως μεγαλύτερη βαρύτητα από ένα "χρόνια πολλά" στην ονομαστική γιορτή.

(εκτός αν ο άλλος το είδε από το facebook :P )
:O
Απάντηση