Να την παντρευτώ κι ας είναι θρήσκα;

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
AgiosGeorgios
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 22:36
Όνομα Ιστότοπου: -

EmilofCrete έγραψε: αλλά δεν είδα αυτό που θεωρώ σημαντικό:
- ΘΕΛΕΙΣ να είσαι μαζί μεαυτό το άτομο;
- Θεωρείς ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ χωρίς αυτό;
- ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΕΤΟΙΜΟΣ να μπεις στην διαδικασία της τεκνοποίησης;
Σωστά αυτά τα ερωτήματα. Για να είμαι ειλικρινής, τα σκέφτομαι. Δεν έχω ακόμα καταλήξει. Αλλά εντάξει, αυτά θα τα ξεκαθαρίσω με τον καιρό όπως όλοι. Αυτό που αφορούσε κυρίως το φόρουμ (περί αθεΐας) ήταν η αλληλεπίδραση αθέου με θρήσκο μέσα στην σχέση, και κυρίως όταν υπάρχουν παιδιά. Βεβαίως εκτιμώ και τις παράπλευρες συμβουλές, και συμφωνώ με όλα αυτά που γράφετε μέχρι στιγμής.

Λάθος μου αν ακούστηκε "ξιπασμένο" αυτό που έγραψα περί DNA. Αναμφιβόλως δεν έχω εγώ τα καλύτερα γονίδια στον κόσμο, ούτε είναι δυσεύρετοι αυτοί που έχουν καλές προδιαγραφές για αναπαραγωγή. Οι μισοί άνθρωποι είναι υγιέστεροι και ευφυέστεροι απ' τους άλλους μισούς (εξ ορισμού). Επομένως, αν βάλουμε τον πήχη στο 50%, τότε δισεκατομμύρια άνθρωποι περνάνε αυτόν τον πύχη (και άλλα τόσα δισεκατομμύρια δεν τον περνάνε). Το θέμα της ευγονικής είναι πιστεύω ενδιαφέρον, αλλά ας το αφήσουμε για άλλη σειρά συζητήσεων, επειδή είναι μεγάλο.
Άβαταρ μέλους
liarak
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Απρ 2009 08:05
Όνομα Ιστότοπου: -

AgiosGeorgios έγραψε: Λάθος μου αν ακούστηκε "ξιπασμένο" αυτό που έγραψα περί DNA. Αναμφιβόλως δεν έχω εγώ τα καλύτερα γονίδια στον κόσμο, ούτε είναι δυσεύρετοι αυτοί που έχουν καλές προδιαγραφές για αναπαραγωγή. Οι μισοί άνθρωποι είναι υγιέστεροι και ευφυέστεροι απ' τους άλλους μισούς (εξ ορισμού). Επομένως, αν βάλουμε τον πήχη στο 50%, τότε δισεκατομμύρια άνθρωποι περνάνε αυτόν τον πύχη (και άλλα τόσα δισεκατομμύρια δεν τον περνάνε). Το θέμα της ευγονικής είναι πιστεύω ενδιαφέρον, αλλά ας το αφήσουμε για άλλη σειρά συζητήσεων, επειδή είναι μεγάλο.
Κάπου έχεις μπλέξει τα πράγματα Αι Γιώργη. Είναι θεμιτότατο να θες να αναθρέψεις ένα παιδί με τις αρχές σου και να θεωρείς ότι συμβάλλεις έτσι και στο κοινωνικό σύνολο. Αλλά με το DNA ελάχιστη σχέση. Ολοι έχουμε πίσω μας πάνω-κάτω τον ίδιο αριθμό επιτυχημένων προγόνων.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

George,
το ζουμί της όλης υπόθεσης, και αναγκαία -άλλα όχι ικανή- συνθήκη για την ευτυχία είναι αυτό που είπε ο Εμιλ:
EmilofCrete έγραψε: Επειδή όλοι έχουν προτερήματα και ελαττώματα, αυτό που έχει αξία να σκεφτεί κανείς προκειμένου να δει αν μπορεί να συμβιώσει (ειδικότερα αν μιλάμε για εφ όρου ζωής συμβίωση), είναι όχι τόσο αν τα προτερήματα του άλλου ατόμου είναι πολλά ή λίγα, αλλά αν έχει έστω και ένα ελάττωμα (σχετικά πάντα) που δεν αντέχεται... Γιατί είναι μάλλον βέβαιο ότι με τον καιρό θα γίνεται περισσότερο δυσβάσταχτο παρά θα αμβλύνεται...
Και λαβέ υπ' όψιν σου ότι ο έρωτας είναι μόνο η "μίζα" για μια μακροχρόνια συμβίωση, και όχι η γεννήτρια. Αυτό που θα δώσει την διάρκεια είναι οι χαρακτήρες και η συμβατότητά τους. Και μην συγχέεις την συμβατότητα στην σχέση με την συμβατότητα στην συμβίωση, απέχουν αρκετά.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

AgiosGeorgios το βρίσκω λάθος να καταπιέσεις τα πιστεύω σου για 3-4 λόγους που ίσως σε 10-15 χρόνια ούτε κάν θα θυμάσαι.
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε: Και λαβέ υπ' όψιν σου ότι ο έρωτας είναι μόνο η "μίζα" για μια μακροχρόνια συμβίωση, και όχι η γεννήτρια.
:clap: :clap: :clap:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Λοιπόν θα πω κι εγώ την γνώμη μου, αν και συμφωνώ πάνω κάτω με τους περισσότερους που σχολίασαν ήδη:

Η αγάπη δεν θα έπρεπε να κοιτάζει θρησκείες. Αν αγαπιέστε πραγματικά δηλαδή θα πρέπει κι οι δύο να μην έχετε πρόβλημα να κάνετε αμοιβαίες υποχωρήσεις στο θέμα, και σε κάθε θέμα που προκύπτει δηλαδή. Μπορεί να ακούγεται πολύ ρομαντικό αυτό αλλά έτσι πιστεύω πως είναι. Αλλιώς τί νόημα έχει να περάσεις την ζωή σου με κάποιον;

Το πιο σημαντικό όπως είπαν και άλλοι είναι να το συζητήσετε, να δείτε αν είστε κι οι δύο πρόθυμοι να αποφύγετε όσο γίνεται την κατήχηση. Αυτό που πρότεινε η Μελάνη, το «εγώ είμαι άθεος και η μαμά όχι αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα, ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει κι εσύ θα διαλέξεις όταν μεγαλώσεις», είναι πολύ όμορφο κατά την γνώμη μου, δείχνει στο παιδί ότι η θρησκεία δεν είναι ανάγκη να είναι εμπόδιο στις ανθρώπινες σχέσεις και θα μάθει να σέβεται το διαφορετικό από μικρό.

Βέβαια τίθεται το θέμα του αν θέλεις να παντρευτείς πραγματικά, το ότι ρωτάς και μόνο θα με έβαζε σε σκέψεις αν ήμουν στην θέση σου. Το γιατί θες να παντρευτείς είναι επίσης τρομερά σημαντικό και το αν θέλεις πραγματικά να παντρευτείς την συγκεκριμένη κοπέλα επίσης.

Και μην ξεχνάς πως μιλάμε για μια κατάσταση μόνιμη, άμα παντρευτείς τέλειωσε, δεν είναι τόσο απλό το να αλλάξεις γνώμη. Δεν εννοώ ότι δεν μπορείς να χωρίσεις στο μέλλον αν δεν πάει καλά, αλλά δεν ξεκινάς έναν γάμο με την προοπτική του να πάρεις διαζύγιο κάποια στιγμή… Πρέπει να προσπαθήσεις για τις καλύτερες προϋποθέσεις εξαρχής.

Στα λέω όλα αυτά γιατί έχω ερωτευτεί καθολικό και η θρησκεία δεν αποτέλεσε ούτε μισή στιγμή πρόβλημα για εμένα, μπορούσαμε να συνεννοούμαστε στα πάντα όμως.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
paratiritis7
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Απρ 2009 17:39
Όνομα Ιστότοπου: paratiritis7
Επικοινωνία:

αμα ειναι θρήσκα και στο κρεβάτι να μη την πάρεις 8-)
aneraidistos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Παιδιά είμαι και εγώ στο ίδιο σημείο περίπου με τον αηγιωργη.Η δικιά μου είναι όπως και η συντριπτική πλειοψηφία δήθεν χ.ο. Επειδή είναι οι γονείς απο παράδοση και τα λοιπα...Απλά όταν της έκανα κουβέντα για αυτά ήταν όπως όλοι οι θειστές δηλαδή δογματική.Ευτυχώς στο κρεβάτι είναι του σατανα και τα βρίσκουμε...
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

aneraidistos έγραψε:Παιδιά είμαι και εγώ στο ίδιο σημείο περίπου με τον αηγιωργη.Η δικιά μου είναι όπως και η συντριπτική πλειοψηφία δήθεν χ.ο. Επειδή είναι οι γονείς απο παράδοση και τα λοιπα...Απλά όταν της έκανα κουβέντα για αυτά ήταν όπως όλοι οι θειστές δηλαδή δογματική.Ευτυχώς στο κρεβάτι είναι του σατανα και τα βρίσκουμε...
:lol: :lol: :lol: Καλό...
( :think: από εκεί να ξεκινήσεις... ;) )
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

aneraidistos έγραψε:Ευτυχώς στο κρεβάτι είναι του σατανα και τα βρίσκουμε...
Ακόμη.

Για περίμενε μερικά χρονάκια, όταν θα σου κρεμάσει το εικόνισμα πάνω από το κρεβάτι (γιατί ήταν της γιαγιάς της), και θα θέλει θρησκευτικό γάμο για τη γκλαμουριά (και για τη μανούλα της), και θα σου πηγαίνει το μωρό να κοινωνήσει, και δεν θα θέλει να λες τα "αθεϊστικά" σου μπροστά στον μπαμπά της, μα καλά δε φτάνει που είσαι άθεος είναι ανάγκη να το λες κι από πάνω; να δεις τότε τι ωραία θα περνάτε...

:mrgreen: (πλάκα κάνω, ε!)

Σου λέω από προσωπική πείρα, πως όταν το ζευγάρι ταιριάζει στο κρεβάτι (απίθανα, ναι, καταπληκτικά, αχ μωρό μου) αλλά ΔΕΝ ταιριάζει σχεδόν σε τίποτε άλλο, η συμβίωση είναι μαύρη κόλαση. Από τη μιά δεν τον/την αντέχεις, από την άλλη τη βρίσκεις μαζί του/της, μετά σιχαίνεσαι τον εαυτό σου, μετά γουστάρεις πάλι, μπαλάκι τένις.

Άσε να περάσει λίγος καιρός, και θα δεις αν θες να είσαι μαζί της τελικά ή όχι.

Μέχρι τότε, κάντε μερικές σπονδές ακόμη στον σατανά, καλό κάνει!! :lol:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
aneraidistos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευτυχώς τα βρίσκουμε σε όλα.Αλλά λες να μου κάνει τίποτα τέτοιο?Να δω και το μαράκι αγκαλιά με τον μπέμπη της πάνω απο το κεφάλι μου και τότε θα γίνει πανικός!Της έχω πάρει και τον αέρα(ελπίζω!!!).Λες να αναφωνήσω ποτέ Αχχχχ αθεέ μου?
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Kι εμενα τωρα μετα απο 2 χρόνια γαμου αρχισε τα σταυρουδακια κ ταματακια στο μωρο κ όσο τα πεταω τόσο παιρνει αλλα-τα νευρα μου!!
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Για περίμενε μερικά χρονάκια, όταν θα σου κρεμάσει το εικόνισμα πάνω από το κρεβάτι (γιατί ήταν της γιαγιάς της)
Δηλαδή το εικόνισμα πάνω από το κρεβάτι αποτελεί αιτία διαζυγίου για να καταλάβω. Δηλαδή άμα τον κερατώσει τι πρέπει να κάνει να την σφάξει :?:

Να την πάρεις αγόρι μου την χριστιανή αφού κάνει και καλό κρεβάτι, είδαμε και εμείς που πήραμε άθεες. Τι γκρίνια θα την φας έτσι και αλλιώς και τα παιδιά σου υπάρχουν πολλοί καλοθελητάδες να τα κατηχήσουν μην ανυσηχείς. Παπούδες γιαγιάδες σχολείο... έχει ο Αλλάχ.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

"Όλα του γάμου δύσκολα κι η νύφη θρησκευόμενη...''


@Καρακίτσος: Άλλος είπε (aneraidistos) ότι ''στο κρεββάτι είναι του σατανά'' ή κάτι τέτοιο, ο θεματογράφος (που αναρωτιέται) δεν έφτασε σε τέτοιες -ανατριχιαστικές- λεπτομέρειες... ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

και ο άλλος να την πάρει γιατί να μην την πάρει; Το κκε παλιά έλεγε φτιάχτε τα με δαπίτες για να τους προσυλητίσεται ε έτσι να κάνουν και οι άθεοι. Οδηγείες Φαράκου : brrr :
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
maxoulaa
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 25 Μάιος 2009 10:37
Όνομα Ιστότοπου: -

deleted
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxoulaa την 06 Αύγ 2009 02:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
maxoulaa
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 25 Μάιος 2009 10:37
Όνομα Ιστότοπου: -

deleted
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxoulaa την 06 Αύγ 2009 02:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Και τώρα σοβαρά. Να παντρευτείτε οι ανύπαντροι ή να μην παντρευτείτε και να συζήσετε με ανθρώπους που περνάτε καλά μαζί. Και επειδή πολλές φορές, μη πω συνήθως, αυτό είναι δύσκολο όταν τους βρείτε θα είναι μεγάλη χαζομάρα να τους χάσετε για βλακείες. Έτσι και αλλιώς η συμβίωση και η δημιουργία οικογένειας έχει τόσους προσωπικούς συμβιβασμούς που το να πας μια ανάσταση το χρόνο θα είναι το τελευταίο που θα σε απασχολεί. Εγώ είχα 10 χρόνια να πάω και όχι μόνο πάω αλλά με βάζουν και φοράω και κουστούμι. Για να καταλάβετε γιατί μιλάμε χίλιες φορές να μεταλάβω. Απλά δεν βρίσκω το λόγο να στεναχωρήσω τα πεθερικά μου για 5 λεπτά το χρόνο που κατά τα άλλα είναι εξαίρετοι άνθρωποι και μας αγαπάνε και μας στέκονται όσο ελάχιστοι άνθρωποι θα έκαναν ακόμα και για τα παιδιά τους. Άσε που βλέπεις στο χωριό και κανά γνωστό και λες και καμιά μαλακία. Το παγκάρι βέβαια με ενοχλεί απίστευτα και κρύβομαι ε όχι και να τους ενισχύω κιόλας.
Όσο για την εικόνα που λεέι η Μελάνη έχω ένα Άγιο Δημήτριο στην κρεβατοκάμαρα ΝΑ με το συμπάθειο αλλά είναι δώρο φίλου ζωγράφου και πάει και με την καρυδιά που είναι το κρεβάτι, ε να μη τον τιμήσω τον άνθρωπο(τον ζωγράφο). Αμ το άλλο. Με το που παντρεύτηκα έμαθα και καινούργιες λέξεις. Στεφανοθήκη. Ούτε που την είχα ξαναακούσει. Έλα ντε που μου την έκανε δώρο μια φίλη της μάνας μου ζωγράφος που την έφτιαξε και φιλοτέχνησε η ίδια. Ε την έβαλα και αυτή πάνω από την πόρτα και όσοι τα βλέπουν και με ξέρουν βάζουν τα γέλια.Ε πιστέψτε με κοιμάμαι μια χαρά τα βράδια.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Αγαπητή maxoulaa δυστυχώς δεν είναι ψέματα. Είχε κυκλοφορήση τέλη 70 αρχές 80 έντυπο με το τι πρέπει να κάνουν οι κνίτες/σες με τη υπογραφή του φαράκου και έλεγε τέτοιες παπαριές μέσα. Έπεσε στα χέρια μου κάποια στιγμή και δεν το φωτοτύπισα τότε και δεν μπορώ να το ξαναβρώ. Θα το αναρτούσα ευχαριστώς αν το είχα.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
maxoulaa
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 25 Μάιος 2009 10:37
Όνομα Ιστότοπου: -

deleted
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxoulaa την 06 Αύγ 2009 02:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση