Να την παντρευτώ κι ας είναι θρήσκα;

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
maxoulaa
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 25 Μάιος 2009 10:37
Όνομα Ιστότοπου: -

deleted
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxoulaa την 06 Αύγ 2009 02:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Heliotypon
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009 20:56
Όνομα Ιστότοπου: Μουνί
Τοποθεσία: Κορωπί
Επικοινωνία:

Εκφράστηκαν τόσες γνώμες που ίσως η δική μου περιττεύει, αλλά θα την εκφράσω: Αυτό που προσελκύει τα δύο άτομα και τα κάνουν να φτάνουν στον γάμο (για να κρατήσουν ο ένας τον άλλον) είναι η ερωτική λειτουργία. Τα υπόλοιπα είναι διακοσμητικά. 'Ομως υπάροχυν και ιτα πρακτικά θέματα που, μοιραία, ανακύπτουν μετά τα πρώτα ερωτικά τιτιβίσματα και μετά την εκπλήρωση της ερωτικής (αναπαραγωγικής, θα έλεγα) διαδικασίας. Εκεί οι ουσιαστικές διαφορές γιγαντώνονται και εμφανίζεται η τεράστια σημασία τους. Η θέση ως προς το θέμα "θρησκεία" είναι ουσιώδης και όταν θα προκύψουν οι διαφωνίες περί του πρακτέου (τι θα γίνει με τα παιδιά) τότε η σύγκρουση είναι αναπόφευκτη, αν υπολογίσουμε και την μοιραία μείωση της ερωτικής επιθυμίας που μας κάνει να παραβλέπουμε και πολλές διαφορές. Προσωπικά δεν θα έκανα αβαρία σε ένα τόσο σημαντικό θέμα όσο αυτό. Θα έμενα με την κοπέλα όσο και οι δύο χαιρόμαστε τον έρωτα, αλλά δεν θα προχωρούσα σε γάμο ή συμβίωση.
Ας ρίξουμε φως στο έρεβος...
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

krima pou den to exeis pandws....giati mou fainetai geloio na to mirazane k se filadia se olo ton kosmo k an to skefteis k logika ligo paralogo.alla opws nomizeis.....emeis etheoi eimaste k exoume eleftheria logou :)
δεν ξέρω αν είχε κυκλοφορήσει σε φυλάδια και τι έκταση είχε πάρει αλλά ότι υπήρχε υπήρχε και δεν είναι κάτι που νομίζω. Εχει κυκλοφορήσει και της ΔΑΠ ένα αντίστοιχο αλλά ούτε αυτό το έχω καθότι είμαι πολύ ανοργάνωτος. Και ναι γελείο είναι παράλογο πάλι σε σύγκρισει με άλλα που έχουν κάνει και πει κατα καιρούς το συζητάμε. :D
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
maxoulaa
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 25 Μάιος 2009 10:37
Όνομα Ιστότοπου: -

deleted
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxoulaa την 06 Αύγ 2009 02:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Πάμε από την αρχή. Είμαι 38 αυτό το έντυπο έπεσε στα χέρια μου όταν ήμουν φοιτητής και το διάβασα. Επαναλαμβάνω δεν ξέρω πως είχει κυκλοφορήσει όταν κυκλοφόρησε, με πια μορφή, σε ποια έκταση και σε ποιους και ούτε καν θυμάμε μετά από 20 χρόνια πως ήταν. Αν υπήρχε ιντερνετ όταν ήμουν φοιτητής ενδεχομένως να το είχα σκανάρει και να το είχα αναρτήσει κάπου Ξέρω και έχω διασταυρώσει από το χώρο ότι αποτελεί γεγονός είτε έτσι όπως το διάβασα τότε εγώ ή με παρόμοιες προτροπές ως προς την εξωστρέφια των μελλών. Δεν με ενδιαφέρει αν με πιστεύεις η όχι είσαι ελεύθερη να πιστεύεις ότι θες. Θες να σου πω και τι ψηφίζω?
einai adinato mia organwsei na anakoinwnei tin taktiki tis poso mallon otan einai toso geloia.
Αυτό δεν ανακοινώθηκε επίσημα από καμια οργάνωση απλά κάποιος το έβγαλε εν αγνοία τους, ήταν για εσωτερική κατανάλωση και μόνο ιφ γιου νοου γοτ αι μιν, και φυσικά θα το αρνηθούν αν τους ρωτήσεις
Είναι δηλαδή Non Paper.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:Πάμε από την αρχή. Είμαι 38 αυτό το έντυπο έπεσε στα χέρια μου όταν ήμουν φοιτητής και το διάβασα. Επαναλαμβάνω δεν ξέρω πως είχει κυκλοφορήσει όταν κυκλοφόρησε, με πια μορφή, σε ποια έκταση και σε ποιους και ούτε καν θυμάμε μετά από 20 χρόνια πως ήταν. Αν υπήρχε ιντερνετ όταν ήμουν φοιτητής ενδεχομένως να το είχα σκανάρει και να το είχα αναρτήσει κάπου Ξέρω και έχω διασταυρώσει από το χώρο ότι αποτελεί γεγονός είτε έτσι όπως το διάβασα τότε εγώ ή με παρόμοιες προτροπές ως προς την εξωστρέφια των μελλών. Δεν με ενδιαφέρει αν με πιστεύεις η όχι είσαι ελεύθερη να πιστεύεις ότι θες. Θες να σου πω και τι ψηφίζω?
einai adinato mia organwsei na anakoinwnei tin taktiki tis poso mallon otan einai toso geloia.
Αυτό δεν ανακοινώθηκε επίσημα από καμια οργάνωση απλά κάποιος το έβγαλε εν αγνοία τους, ήταν για εσωτερική κατανάλωση και μόνο ιφ γιου νοου γοτ αι μιν, και φυσικά θα το αρνηθούν αν τους ρωτήσεις
Είναι δηλαδή Non Paper.
:think: μμμ.. μήπως ξεφύγαμε;


Υ.Γ. maxoulaa, μήπως μπορείς να γράφεις σε ελληνικά; :crying-yellow: (τα μάτια μας...)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
maxoulaa
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 25 Μάιος 2009 10:37
Όνομα Ιστότοπου: -

deleted
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxoulaa την 06 Αύγ 2009 02:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Ελα παιδια,να γυρισουμε στο θεμα μας,γαμος,στεφανα,λιβανια κτλ!!
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

stelios8 έγραψε:Ελα παιδια,να γυρισουμε στο θεμα μας,γαμος,στεφανα,λιβανια κτλ!!
...κεριά, καντήλια :pray:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Απάντηση