Η εκκλησία διεκδικεί ό,τι πετάει και ό,τι κολυμπάει...

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Σύντροφε, μια λεπτομέρεια μόνο. Δεν πολεμήσανε απλά.
Θυσίασαν και τη ζωή τους και τη ζωή των οικογένειών τους για να είμαστε όλοι εμείς ελεύθεροι....μπλά,μπλά,μπλά (αποσπάσματα από σχολική ομιλία για την 25 Μαρτίου επί Χούντας)
Απάντηση: ΧΕΣΤΗΚΑ
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

σοφτεξ γιατρε του ικα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε ξέρω τι μυαλά έχετε μερικοί, αλλά δε δύναται να νομίζεται ότι επειδή κάποιοι κάποτε έκαναν κάτι καλό για εμάς( πολέμησαν για να είμαστε ελεύθεροι κτλ ), τώρα είμαστε υποχρεωμένοι εμείς να έχουμε τις ίδιες πεποιθήσεις με εκείνους ή ότι αυτό δίνει περισσότερο βάρος σ' αυτές τις άσχετες πεποιθήσεις( ακόμα κ' αν τις χρησιμοποίησαν σαν κίνητρο τότε )...
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

GReaperEx έγραψε:Δε ξέρω τι μυαλά έχετε μερικοί, αλλά δε δύναται να νομίζεται ότι επειδή κάποιοι κάποτε έκαναν κάτι καλό για εμάς( πολέμησαν για να είμαστε ελεύθεροι κτλ ), τώρα είμαστε υποχρεωμένοι εμείς να έχουμε τις ίδιες πεποιθήσεις με εκείνους ή ότι αυτό δίνει περισσότερο βάρος σ' αυτές τις άσχετες πεποιθήσεις( ακόμα κ' αν τις χρησιμοποίησαν σαν κίνητρο τότε )...
Ως Έλληνας της Ελλάδας δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις τις ίδιες πεποιθήσεις με αυτούς από τη στιγμή που σαν κριτήριο Ελληνικότητας έχετε οι Ελλήνες της Ελλάδας την γλώσσα.όμως είσαι υποχρεωμένος να δείξεις σεβασμό στις πεποιθήσεις τους και στις πεποιθήσεις εμάς(των Ελλήνων του εξωτερικού που η θρησκεία παίζει σημαντικό ρόλο ως αναπόσπαστο κομμάτι της παράδοσης και ουσιαστικά το μόνο ενωποιητικό αφού πολλοί ομογενείς δε μιλάνε Ελληνικά)....
Λαός χωρίς Παράδοση είναι Λαός χωρίς Ταυτότητα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Όταν επιάσαμε τα άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης,ομιλία στην Πνύκα,8 Οκτωμβρίου 1838.
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Zigurat έγραψε:Ως Έλληνας της Ελλάδας δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις τις ίδιες πεποιθήσεις με αυτούς από τη στιγμή που σαν κριτήριο Ελληνικότητας έχετε οι Ελλήνες της Ελλάδας την γλώσσα.όμως είσαι υποχρεωμένος να δείξεις σεβασμό στις πεποιθήσεις τους και στις πεποιθήσεις εμάς(των Ελλήνων του εξωτερικού που η θρησκεία παίζει σημαντικό ρόλο ως αναπόσπαστο κομμάτι της παράδοσης και ουσιαστικά το μόνο ενωποιητικό αφού πολλοί ομογενείς δε μιλάνε Ελληνικά)....
Τι πάει να πει σεβασμός όμως? Άνευ όρων αποδοχή?

Αλλά αν εγώ δεν τις σεβαστώ, εσείς οι ομογενείς τι θα πάθετε, θα χάσετε ξαφνικά τη "παράδοση" σας και δε θα είστε πια "ενοποιημένοι"?

Κοίτα, δε με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι. Αλλά όταν προσπαθείς( όχι εσύ, γενικά μιλάω ) να χρησιμοποιήσεις τις πεποιθήσεις σου για να δείξεις την "ανωτερότητα" σου, τότε μου σπάνε να νεύρα.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

GReaperEx έγραψε:
Zigurat έγραψε:Ως Έλληνας της Ελλάδας δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις τις ίδιες πεποιθήσεις με αυτούς από τη στιγμή που σαν κριτήριο Ελληνικότητας έχετε οι Ελλήνες της Ελλάδας την γλώσσα.όμως είσαι υποχρεωμένος να δείξεις σεβασμό στις πεποιθήσεις τους και στις πεποιθήσεις εμάς(των Ελλήνων του εξωτερικού που η θρησκεία παίζει σημαντικό ρόλο ως αναπόσπαστο κομμάτι της παράδοσης και ουσιαστικά το μόνο ενωποιητικό αφού πολλοί ομογενείς δε μιλάνε Ελληνικά)....
Τι πάει να πει σεβασμός όμως? Άνευ όρων αποδοχή?

Αλλά αν εγώ δεν τις σεβαστώ, εσείς οι ομογενείς τι θα πάθετε, θα χάσετε ξαφνικά τη "παράδοση" σας και δε θα είστε πια "ενοποιημένοι"?

Κοίτα, δε με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι. Αλλά όταν προσπαθείς( όχι εσύ, γενικά μιλάω ) να χρησιμοποιήσεις τις πεποιθήσεις σου για να δείξεις την "ανωτερότητα" σου, τότε μου σπάνε να νεύρα.
Εσύ αυτό κατάλαβες;Εννοώ να σεβαστείς την παράδοση μας...
Λαός χωρίς Παράδοση είναι Λαός χωρίς Ταυτότητα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Όταν επιάσαμε τα άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης,ομιλία στην Πνύκα,8 Οκτωμβρίου 1838.
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Zigurat έγραψε:
GReaperEx έγραψε:Τι πάει να πει σεβασμός όμως? Άνευ όρων αποδοχή?
Εσύ αυτό κατάλαβες;Εννοώ να σεβαστείς την παράδοση μας...
Πώς? Εξήγησε μου τι σημαίνει σεβασμός. Γιατί είναι ασεβές όταν δείχνω πως κάτι σε μια παράδοση είναι ανόητο? Επειδή το πιστεύουν πολλοί? Πολλοί πιστεύουν και στα ζώδια, αλλά είναι γεγονός ότι είναι ανόητα και δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα. Αν πίστευες στα ζώδια, θα ήταν "ασεβές" να σου το πω αυτό? Θα μου πεις "οι παραδόσεις όπως η θρησκεία κτλ είναι πολύ πιο σημαντικές απ' τα ζώδια"... Κι εγώ θα σου πω "Ναι, για εσένα.", αυτό θέλω να πω, ζητάς σεβασμό για κάτι που μόνο εσύ και άνθρωποι που σκέφτονται σαν εσένα έχουν σεβασμό σε. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι εμείς οι υπόλοιποι όμως.

Μιλάς με έναν ξένο άνθρωπο στο ίντερνετ. Πώς περιμένεις να ξέρουν τι θεωρείς εσύ ασέβεια και τι όχι. Αυτό ισχύει και αντίστροφα, ούτε εσύ ξέρεις τι είναι για τους άλλους ασεβές κτλ. Πχ εγώ προσωπικά θεωρώ προσβλητικό ότι πολλοί μου μιλάνε λες και ξέρουν ακριβώς σε τι πιστεύω( λες και η λέξη "άθεος" σημαίνει κάτι ). Ο καθένας τους νομίζει διαφορετικά πράγματα, αλλά όλοι είναι σίγουροι ότι έχουν την απόλυτη αλήθεια...
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

GReaperEx έγραψε:
Zigurat έγραψε:
GReaperEx έγραψε:Τι πάει να πει σεβασμός όμως? Άνευ όρων αποδοχή?
Εσύ αυτό κατάλαβες;Εννοώ να σεβαστείς την παράδοση μας...
Πώς? Εξήγησε μου τι σημαίνει σεβασμός. Γιατί είναι ασεβές όταν δείχνω πως κάτι σε μια παράδοση είναι ανόητο? Επειδή το πιστεύουν πολλοί? Πολλοί πιστεύουν και στα ζώδια, αλλά είναι γεγονός ότι είναι ανόητα και δεν έχουν καμία σχέση με τη πραγματικότητα. Αν πίστευες στα ζώδια, θα ήταν "ασεβές" να σου το πω αυτό? Θα μου πεις "οι παραδόσεις όπως η θρησκεία κτλ είναι πολύ πιο σημαντικές απ' τα ζώδια"... Κι εγώ θα σου πω "Ναι, για εσένα.", αυτό θέλω να πω, ζητάς σεβασμό για κάτι που μόνο εσύ και άνθρωποι που σκέφτονται σαν εσένα έχουν σεβασμό σε. Δεν είμαστε υποχρεωμένοι εμείς οι υπόλοιποι όμως.

Μιλάς με έναν ξένο άνθρωπο στο ίντερνετ. Πώς περιμένεις να ξέρουν τι θεωρείς εσύ ασέβεια και τι όχι. Αυτό ισχύει και αντίστροφα, ούτε εσύ ξέρεις τι είναι για τους άλλους ασεβές κτλ. Πχ εγώ προσωπικά θεωρώ προσβλητικό ότι πολλοί μου μιλάνε λες και ξέρουν ακριβώς σε τι πιστεύω( λες και η λέξη "άθεος" σημαίνει κάτι ). Ο καθένας τους νομίζει διαφορετικά πράγματα, αλλά όλοι είναι σίγουροι ότι έχουν την απόλυτη αλήθεια...
Δηλαδή δε ξέρεις ότι η παράδοση για εμας τους Ελληνες της διασποράς είναι σημαντική;
Λαός χωρίς Παράδοση είναι Λαός χωρίς Ταυτότητα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Όταν επιάσαμε τα άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης,ομιλία στην Πνύκα,8 Οκτωμβρίου 1838.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Zigurat έγραψε:Δηλαδή δε ξέρεις ότι η παράδοση για εμάς τους Έλληνες της διασποράς είναι σημαντική;
Εμείς το ξέρουμε Γιώργο... Εσείς, προφανώς, έχετε πλήρη άγνοια για το τι συμβαίνει στην Ελλάδα.
Και τι θέλεις να κάνουμε εμείς για εσάς Γιώργο; Να σεβαστούμε τις παραδόσεις σας; Πού δείξαμε ασέβεια;
Από ποια πράξη μας προσβλήθηκες; Από το ότι δεν πιστεύουμε σε αυτό που πιστεύεις; Ή από το γεγονός ότι ζητάμε τον διαχωρισμό Κράτους -εκκλησίας; Και ο διαχωρισμός σε τι σας επηρεάζει από το να συνεχίσετε τις παραδόσεις σας;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Αναρχος έγραψε:
Zigurat έγραψε:Δηλαδή δε ξέρεις ότι η παράδοση για εμάς τους Έλληνες της διασποράς είναι σημαντική;
Εμείς το ξέρουμε Γιώργο... Εσείς, προφανώς, έχετε πλήρη άγνοια για το τι συμβαίνει στην Ελλάδα.
Και τι θέλεις να κάνουμε εμείς για εσάς Γιώργο; Να σεβαστούμε τις παραδόσεις σας; Πού δείξαμε ασέβεια;
Από ποια πράξη μας προσβλήθηκες; Από το ότι δεν πιστεύουμε σε αυτό που πιστεύεις; Ή από το γεγονός ότι ζητάμε τον διαχωρισμό Κράτους -εκκλησίας; Και ο διαχωρισμός σε τι σας επηρεάζει από το να συνεχίσετε τις παραδόσεις σας;
Η εκκλησία αποτελεί συνδετικό κρίκο μεταξύ της Ελληνικής διασποράς και της Ελλάδας.Και χρειάζεται για να συνεχιστεί η βοήθεια που σας στέλνουμε....
Λαός χωρίς Παράδοση είναι Λαός χωρίς Ταυτότητα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Όταν επιάσαμε τα άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης,ομιλία στην Πνύκα,8 Οκτωμβρίου 1838.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Τη βοήθεια που μας στέλνετε; Δηλαδή;
Αλλά γιατί δεν απαντάς σε αυτά που σε ρωτάω;
Γιατί δείξαμε ασέβεια προς τον απόδημο Ελληνισμό; Θεωρείς ότι επειδή είμαστε Έλληνες πρέπει ντε και καλά να είμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι; Ή ότι πρέπει να πληρώνουμε με τους φόρους μας τους παπάδες σας;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Αναρχος έγραψε:Τη βοήθεια που μας στέλνετε; Δηλαδή;
Αλλά γιατί δεν απαντάς σε αυτά που σε ρωτάω;
Γιατί δείξαμε ασέβεια προς τον απόδημο Ελληνισμό; Θεωρείς ότι επειδή είμαστε Έλληνες πρέπει ντε και καλά να είμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι; Ή ότι πρέπει να πληρώνουμε με τους φόρους μας τους παπάδες σας;
Είπα ήδη ότι όπως διαμορφώθηκε η σημερινή Ελλάδα οι Ελληνες της Ελλαδας έχουν πλέον κοινή γλώσσα να τους ενώνει. Για τους Ελληνες του εξωτερικού που απουσιάζει η γλώσσα στους περισσότερους η θρησκεία είναι το μόνο που μας ενώνει.Η βοήθεια που σας στέλνουμε είναι καταρχήν πολιτική(Ελληνικό λόμπι που πιέζει υπέρ της Ελλάδας στο εξωτερικό) κσι οικονομική που στέλνεται στην Ελλάδα μέσω εκκλησίας η οποία είναι ο δίαυλος επικοινωνίας μεταξύ Ελλήνων Ελλάδας-Εξωτερικου.Να αναφερω και τις επεμδυσεις ομογεμων στην Εοκαδα(π.χ ο Ιβαν Σαββιδης που εφερε ολη την περιουσια του στην Ελλαδα αντι να τα βγαλει στο εξωτερικο οπως καμκυν οι Ελληνες της Ελλαδας.Δε μιλαει Ελληνικα.Ομως ειναι Ελληνορθοδοξος αρα Ελληνας).Η εκκλησία στην Ελλάδα πληρώνεται ως ελαγχιστο ευχαριστώ στην τεράστια μέχρι τώρα προσφορά της στον Ελληνισμό. Και η Μουφτεία Μουσουλμάνων Θράκης πληρώνεται όμως από το Ελληνικό κράτος.
Λαός χωρίς Παράδοση είναι Λαός χωρίς Ταυτότητα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Όταν επιάσαμε τα άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης,ομιλία στην Πνύκα,8 Οκτωμβρίου 1838.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Zigurat έγραψε:Είπα ήδη ότι όπως διαμορφώθηκε η σημερινή Ελλάδα οι Ελληνες της Ελλαδας έχουν πλέον κοινή γλώσσα να τους ενώνει. Για τους Ελληνες του εξωτερικού που απουσιάζει η γλώσσα στους περισσότερους η θρησκεία είναι το μόνο που μας ενώνει.
Με γεια σας με χαρά σας... Εμείς (οι άθεοι) σας εμποδίσαμε σ'αυτό;
Zigurat έγραψε:Η βοήθεια που σας στέλνουμε είναι καταρχήν πολιτική(Ελληνικό λόμπι που πιέζει υπέρ της Ελλάδας στο εξωτερικό) κσι οικονομική που στέλνεται στην Ελλάδα μέσω εκκλησίας η οποία είναι ο δίαυλος επικοινωνίας μεταξύ Ελλήνων Ελλάδας-Εξωτερικου.Να αναφερω και τις επεμδυσεις ομογεμων στην Εοκαδα(π.χ ο Ιβαν Σαββιδης που εφερε ολη την περιουσια του στην Ελλαδα αντι να τα βγαλει στο εξωτερικο οπως καμκυν οι Ελληνες της Ελλαδας.Δε μιλαει Ελληνικα.Ομως ειναι Ελληνορθοδοξος αρα Ελληνας).
Μιλάς για έναν -δυο που είδαν σαν επενδυτική ευκαιρία την Ελλάδα... Λες να το έκαναν από αγάπη; Και σίγουρα γνωρίζεις ότι υπάρχουν μερικές χιλιάδες που δεν πλησιάζουν την Ελλάδα, όχι μόνον επενδυτικά αλλά και ούτε για κρουαζιέρα...
Zigurat έγραψε:Η εκκλησία στην Ελλάδα πληρώνεται ως ελαγχιστο ευχαριστώ στην τεράστια μέχρι τώρα προσφορά της στον Ελληνισμό. Και η Μουφτεία Μουσουλμάνων Θράκης πληρώνεται όμως από το Ελληνικό κράτος.
Προσφορά της στον ελληνισμό; Ποια είναι αυτή;
Εγώ ως άθεος ΔΕΝ ΘΕΛΩ να χρηματοδοτώ με τους φόρους μου οποιαδήποτε θρησκεία. Είναι κακό αυτό;
Και να σου θυμίσω τους αφορισμούς της εκκλησίας σου για τον Έλληνα; Την προσφορά της εκκλησίας που λέγαμε παραπάνω
1 «Έτι, τοις φρονούσι και λέγουσι κτιστήν είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυπόστατου θεότητος, ως κτιστήν εκ τούτου πάντως και αυτήν την θείαν ουσίαν αναγκαξομένοις δοξάζειν. Κτιστή γαρ κατά τους Αγίους ενέργεια, κτιστήν δηλώσει και φύσιν άκτιστον δέ, άκτιστον χαρακτηρίζει ουσίαν. Καντεύθεν ήδη κινδυνεύουσι εις θείαν παντελή περιπίπτειν, και την ελληνικήν μυθολογίαν και την των κτισμάτων λατρείαν, τη καθαρά και αμώμω των χριστια-νών πίστει προστριβομένοις, μη ομολογοϋσι δε κατά τας αγίας θεοπνεύστους θεολογίας, και το της Εκκλησίας ευσεβές φρόνημα, άκτιστον είναι πάσαν φυσικήν δύναμιν και ενέργειαν της τρισυ­πόστατου θεότητος ανάθεμα τρις».
Δηλαδή ανάθεμα τρεις φορές στους Ορφέα, Θαλή, Αναξίμανδρο, Αναξιμένη, Πυθαγόρα, Ξενοφάνη, Παρμενίδη, Ζήνωνα, Εμπεδοκλή, Ήράκλειτο, Αναξαγόρα, Δημόκριτο, Σωκράτη, Πλάτωνα κ.α..
2 «Τοις τα ελληνικά διεξιούσι μαθήματα, και μη δια παίδευσιν μόνον ταύτα παιδευομένοις, αλλά και ταις δόξαις αυτών ταις ματαίαις επομένοις, και ως αληθέσι πιστεύουσι και ούτως αυταίς ως το βέβαιον εχούσαις εγκειμένοις, ώστε έτερους ποτέ μεν λάθρα, ποτέ δε φανερώς ενάγειν αυταϊς και διδάσκειν ανενδοιάστως ανάθεμα τρίς».
3 «Τοις μετά των άλλων μυθικών πλασμάτων, αφ' εαυτών και την καθ' ημάς κλίσιν μεταπλάττουσι, και τάς πλατωνικάς ιδέας ως αληθείς δεχομένοις και ως αυθυπόστατο την ύλην παρά των ιδίων μορφούσθαι λέγουσι, και προφανώς διαβάλλουσι το αυτεξούσιον τον Δημιουργού, τον από του μη όντος εις το είναι παραγαγόντος τα πάντα, και ως ποιητού πάσιν αρχήν και τέλος επιτιθέντος εξουσιαστικώς και δεσποτικώς ανάθεμα τρίς».
4 «Τοις δεχομένοις, και παραδίδουσι τα μάταια και ελληνικά ρήματα., ότι τε προύπαρξις εστί των ψυχών, και ουκ εκ τον μη όντος τα πάντα εγένετο, και παρήχθησαν, οτι τέλος εστί της κολάσεως η αποκατάστασις αύθις της κτίσεως, και των ανθρωπίνων πραγμάτων, και διά των τοιούτων λόγων την βασιλείαν των ουρανών λυομένην πάντως, και παράγουσαν εισάγουσιν, ην αιωνίαν και ακατάλυτον αυτός τε ό Χριστός και Θεός ημών εδίδαξε, και παρέδοτο και διά πάσης της Παλαιάς και Νέας Γραφής ημείς παρελάβομεν οτι και η κόλασις ατελεύτητος και ή βασιλεία αΐδιος, διά δε των τοιούτων λό­γων εαυτούς τε απολλύουσι, και ετέροις αιωνίας καταδίκης προξένοις γινομένοις ανάθεμα τρίς».
5 «Τοις ευσεβείς μεν επαγγελλομένοις τα των Ελλήνων δε δυσσεβή δόγ­ματα τη ορθοδόξω και καθολική εκκλησία περί τε ψυχών ανθρωπίνων, και ουρανού και γης, και των άλλων κτισμάτων αναιδώς ή μάλλον ασεβώς επεισάγουσιν ανάθεμα τρίς».
6 «Tοις την μωράν των έξωθεν (= Ελλήνων) φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμώσι, και τοις καθηγηταίς αυτών επομένοις, και τας τε με­τεμψυχώσεις των ανθρωπίνων ψυχών, η και ομοίως τοις αλόγοις ζώοις ταύ­τας απόλλυσθαι, και εις το μηδέν χωρείν δεχομένοις και δια τούτο ανάστασιν, και κρίσιν, και την τελευταίαν των βεβιωμένων ανταπόδοσιν αθετούσιν ανάθεμα τρίς».
7 «Τοις λέγουσιν ότι οι των Ελλήνων σοφοί και πρώτοι των αιρεσιαρχών, οι παρά των επτά αγίων και καθολικών συνόδων, και παρά πάντων των εν Ορθοδοξία λαμψάντων πατέρων αναθέματι καθυποβληθέντας, ως αλλό­τριοι της καθολικής εκκλησίας δια την εν λόγοις αυτών κίβδηλον και ρυπαράν περιουσίαν κρείττονες εισι κατά πολύ, και ενταύθα και εν τη μελλούση κρίσει, και των ευσεβών μεν και ορθοδόξων ανδρών, άλλως δε κατά πά­θος ανθρώπινον ή αγνόημα πλημμελησάντων ανάθεμα τρίς».
Προφανώς κι εσύ θεωρείς ότι η Ελλάδα και ελληνισμός ξεκινά από την Κωνσταντινούπολη ή Ιστανμπούλ όπως την λένε σήμερα.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Ποιά είναι η προσφορά της εκκλησίας; Για να δούμε...Παλαιών Πατρών Γερμανός, Κολοκοτρώνης, Αθανάσιος Διάκος, Παπαφλέσσας κτλ θες κι άλλο;
Λαός χωρίς Παράδοση είναι Λαός χωρίς Ταυτότητα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Όταν επιάσαμε τα άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης,ομιλία στην Πνύκα,8 Οκτωμβρίου 1838.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Κάτι δεν μας λες σωστά... Το πατριαρχείο αφόρισε Ρήγα Φερραίο, Θ. Κολοκοτρώνη και καταδίκασε αυτήν την ίδια την επανάσταση. Κι εσύ μου λες για δυο διάκους που πήραν τ' άρματα.
Θα μου πεις τελικά σε τι σας εμποδίζουμε εμείς οι άθεοι στο να κρατάτε, εσείς οι ομογενείς, τις παραδόσεις σας;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Αναρχος έγραψε:Κάτι δεν μας λες σωστά... Το πατριαρχείο αφόρισε Ρήγα Φερραίο, Θ. Κολοκοτρώνη και καταδίκασε αυτήν την ίδια την επανάσταση. Κι εσύ μου λες για δυο διάκους που πήραν τ' άρματα.
Θα μου πεις τελικά σε τι σας εμποδίζουμε εμείς οι άθεοι στο να κρατάτε, εσείς οι ομογενείς, τις παραδόσεις σας;
Δε μας εμποδίζετε όμως ο χωρισμός κράτους-εκκλησία είπα τι κενά δημιοργες.Δεν ήταν δύο διάκοι στη επανάσταση αλλά πολλοί που έδωσαν την ζωή τους.Διάβασε ιστορία.Ο Κολοκοτρώνης είπε μάλιστα''πρώτα υπέρ πίστεως κι έπεειτα υπέρ πατρίδος πιάσαμε τα άρματα''.Κι έπειτα η εκκλησία με τα οικονομικά της στήριξε ήδη από τον Καποδίστρια τα πρώτα βήματα του Ελληνικού κράτους.Θα ήταν καλό να ακούσουμε και την ιστορική προσφορά των άθεων στην δημιουργία ελληνικού κράτους...
Λαός χωρίς Παράδοση είναι Λαός χωρίς Ταυτότητα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Όταν επιάσαμε τα άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης,ομιλία στην Πνύκα,8 Οκτωμβρίου 1838.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Zigurat έγραψε:...Διάβασε ιστορία...
:lol:
Zigurat έγραψε:...την δημιουργία ελληνικού κράτους...
Χεσμένο το έχω το ελληνικό κράτος... έτσι που το έκαναν πολιτικοί και παπάδες...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Zigurat
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 16 Φεβ 2017 13:10
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Astoria,New York,USA

Αναρχος έγραψε:
Zigurat έγραψε:...Διάβασε ιστορία...
:lol:
Zigurat έγραψε:...την δημιουργία ελληνικού κράτους...
Χεσμένο το έχω το ελληνικό κράτος... έτσι που το έκαναν πολιτικοί και παπάδες...
Αρα δε θες να λέγεσαι Ελληνας;Δικαίωμα σου βέβαια! Ομως το Ελληνικό κράτος παπάδες και ΧΟ το έκαναν!
Λαός χωρίς Παράδοση είναι Λαός χωρίς Ταυτότητα.
Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

Όταν επιάσαμε τα άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος.
Θεόδωρος Κολοκοτρώνης,ομιλία στην Πνύκα,8 Οκτωμβρίου 1838.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

GReaperEx έγραψε:
Δε ξέρω τι μυαλά έχετε μερικοί, αλλά δε δύναται να νομίζεται ότι επειδή κάποιοι κάποτε έκαναν κάτι καλό για εμάς( πολέμησαν για να είμαστε ελεύθεροι κτλ ), τώρα είμαστε υποχρεωμένοι εμείς να έχουμε τις ίδιες πεποιθήσεις με εκείνους

δεν νομιζω να ειπε κανεις οτι επειδη οι τοτε ΕΛΛΗΝΕΣ πολεμησαν για να εισαι εσυ σημερα ελευθερος πρεπει επειδη αυτοι ητανε χριστιανοι [πως δεν ζητησαν και συγγνωμη που τοτε δηλωναν το θρησκευμα θα με πεις ε?]να εισαι και εσυ

απλα χρειαζεται να υπαρχει λιγο σεβασμος νομιζω ισως οταν πιανουμε καποια θεματα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

ΑΝ υπάρχει κάποια έλλειψη σεβασμού (που δεν ξέρω καν τι μπορεί να σημαίνει σεβασμός για κάποιους) είναι ακριβώς το να επικαλείσαι ας πούμε τους αγωνιστές του 21 για να στηρίξεις σήμερα τις δικές σου επιλογές.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση