Πόσο υποχρεωμένοι είναι οι Ένστολοι σε θρησκευτικές τελετές;

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατ' αρχάς δεν είμαι σίγουρος αν το θέμα μου ανήκει στη συγκεκριμένη κατηγορία, οπότε αν όχι επισημάνετέ το ή αλλάξτε το. Κατά δεύτερον, όπως μάλλον γίνεται φανερό, είναι ένα ζήτημα που με απασχόλησε, με απασχολεί (και μάλλον θα με απασχολεί σε όλη μου την καριέρα, αν δεν υπάρξει κάποια ξεκάθαρη κι επίσημη έγγραφη απάντηση) προσωπικά. Το θεωρώ υποκατηγορία του διαχωρισμού του κράτους από την εκκλησία, όμως είναι φαντάζομαι γνωστή η σχέση των ένστολων (και κυρίως του στρατού) με την εκκλησία (κώλος και βρακί, συγγνώμη για την έκφραση). Από πλευράς μου έχω κάνει μερικώς την επανάστασή μου και γενικά αποφεύγω ευθέως να συμμετέχω σε αμιγώς θρησκευτικές γιορτές και τελετές (π.χ. θεοφάνεια-καθαγιασμός υδάτων, 15αύγουστος, Μεγ. Παρασκευή κ.λπ.), όμως μην ξεχνάμε ότι σε όλες τις επίσημες γιορτές συμπεριλαμβάνεται ο εκκλησιασμός, η δοξολογία, τα τρισάγια, ότι στην όποια κατάθεση στεφάνων πρωτοστατούν οι ιερείς κι ότι γενικά είμαστε ένα μεσαιωνικό θρησκειόπληκτο κράτος, εφάμιλλο του πιο συντηρητικού αντίστοιχου μουσουλμανικού (ορθά μίλησε ο Μπουτάρης για Μουτζαχεντίν). Ευχαριστώ
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Προς τους Διαχειριστές: Εντάξει παιδιά, τό 'πιασα, αποσύρετέ το ως θέμα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Προς τους Διαχειριστές: Εντάξει παιδιά, τό 'πιασα, αποσύρετέ το ως θέμα.
Μια και λες κάτι τέτοιο εδώ, θεωρώ απίθανο να σου είπε κάτι για το θέμα σου ένας συντονιστής/διαχειριστής.
Βλέπω πως το θέμα σου είχε 33 προβολές, προσωπικά το είχα δει από την πρώτη μέρα που το άνοιξες, αλλά δεν είχα να πω κάτι γιατί δεν γνωρίζω το θέμα καθόλου. Μάλλον το ίδιο συμβαίνει και με άλλους στο φόρουμ ή ίσως και να μην τους ενδιαφέρει.

Σου είναι εύκολο, όντας από μέσα, να κάνεις μια λίστα με τους υποχρεωτικούς εκκλησιασμούς; Για παράδειγμα για την παιδεία, υπάρχουν τα Π.Δ. 200 και 201 που ορίζουν πόσες και ποιες φορές το χρόνο οι μαθητές εκκλησιάζονται. Στο στρατό υπάρχει κάτι αντίστοιχο;
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατ' αρχάς, είπα "ένστολους" και μετά ανέφερα το στρατό ως ισχυρότερο παράδειγμα (έτσι όπως πάω εδώ μέσα, το μόνο που θα μου μένει στο τέλος να γράψω θα είναι το ονοματεπώνυμό μου). Κατά δεύτερον, σιγά μην κάτσω να ψάξω τι ακριβώς και νομοτύπως ισχύει, απλά προσπαθώ μόνος μου να βρω τη χρυσή τομή, αφού το θέμα ακροβατεί στα όρια της όποιας συνταγματικότητας και (φαινομενικής πάντα) ανεξιθρησκείας.
Σεβόμαστε αυτό το οποίο υπηρετούμε, τιμούμε το ψωμάκι μας και αγαπάμε τη δουλειά μας, και υποθέτω ότι και ο καθένας, ακόμη και τα μέλη αυτού του φόρουμ, θα θεωρούσαν τιμή τους να εκπροσωπήσουν το φορέα στον οποίον ανήκουν π.χ. καταθέτοντας ένα στεφάνι στο ηρώο σε δοθείσα ευκαιρία. Απλά, ακόμη και το πολύ απλό αυτό παράδειγμα είναι πάντα αναπόσπαστο από παπάδες, λιβάνια και τρισάγια.
Ίσως θα έπρεπε απλά να αλλάξω (-ουμε) εντελώς το θέμα και να το μετατρέψω (-ουμε) σε μορφή δημοσκόπησης του στυλ:
"Κατά πόσο, τόσο από άποψης χρόνου, όσο και συχνότητας (και περιοδικότητας) είστε (ή νιώθετε, για κάποιους λόγους) υποχρεωμένοι να συμμετέχετε άθελά σας σε θρησκευτικές τελετές. Μπορείτε να αναλύσετε τους λόγους αυτούς και πώς σας κάνει να αισθάνεστε αυτός ο καταναγκασμός καθώς και πώς τον αντιμετωπίζετε τη δεδομένη χρονική στιγμή."
Σ' αυτήν την περίπτωση θα μπορούσα να αναλύσω περαιτέρω ότι αρκετές φορές κατ' έτος (εθνικές γιορτές, γιορτές σωμάτων κ.λπ.) είμαι υποχρεωμένος (νόμιμα ή παράνομα άσχετο, ίσως ηθικά) να πηγαίνω σε ναό, να παρακολουθώ τμήματα λειτουργιών, δοξολογιών και τρισάγιων (για να λέω την αλήθεια προσπαθώ να πηγαίνω κατά το δυνατόν αργότερα, ελαχιστοποιώντας όσο μπορώ το χρόνο παραμονής). Η όλη ψυχολογία μου σε όλη τη διάρκεια αυτών συνοψίζεται πιστεύω σε μία και μόνο λέξη: ΒΑΡΙΕΜΑΙ!!! (του θανατά). Ειλικρινά φανταστείτε εαυτούς στη θέση μου! Να ακούτε ψαλμωδίες και "σοφία" του "θείου" ευαγγελίου, να κοιτάτε γύρω γύρω και το βλέμμα σας να πέφτει από καντήλι σε καντήλι, από άγιο σε άγιο κι από τοιχογραφία σε εικόνα, να ψάχνετε (οι άντρες) απεγνωσμένα να δείτε καμιά παρηγοριά σε κανένα μίνι (πράγμα επίσης δύσκολο, δυστυχώς, αφού δεν μπορείτε να γυρίζετε και πολύ το κεφάλι σας, μη δίνετε και στόχο ή σας θεωρήσουν ασεβή) και γενικά να μετράτε τε δευτερόλεπτα να τελειώνει αυτό το μαρτύριο (αυτό μου φέρνει στο μυαλό την ταινία "The rookie" με τον Κλιντ Ήστγουντ και τον Τσάρλι Σιν, όπου ο πρώτος, δεμένος σε μία καρέκλα με μια γκόμενα να κάθεται στα πόδια του, να της λέει με τη διάχυτη μαγκιά του ότι - δε θυμάμαι ακριβώς τα λόγια - μπορεί να τον βασανίσει, να τον σκοτώσει, να του κάνει οτιδήποτε, αρκεί να μην τον κάνει να βαρεθεί). Έτσι, σ΄αυτήν την εντελώς αρρωστημένη κατάσταση και καθ' όλη τη διάρκειά της είναι εντελώς αδύνατο να μη σας είναι μονίμως καρφωμένη στο μυαλό η φράση "ΓΙΑΤΙ, (ΘΕΕ ΜΟΥ);".
Παρεμπιπτώντος, μιας κι αναφέρθηκα σε δημοσκοπήσεις, πέραν του ότι αν το νομίζετε κι οι υπόλοιποι καλύτερο, μετακινήστε εκεί το θέμα, θα πρότεινα οι όποιες δημοσκοπήσεις είτε να δίνουν τη δυνατότητα συνδυασμού επιλογών, ή/και τη δυνατότητα περισσότερων τέτοιων, διαφορετικών από τις πρώτες προτινόμενες που αρχικά έθεσε ο πρώτος υποβάλλων, αφού ήδη γίνεται φανερό ότι οι περισσότεροι προτιμούν περιφραστικές και επεξηγηματικές απαντήσεις, μη δυνάμενοι να "καλουπωθούν" (λογικό δεν είναι, γι' αυτό το συγκεκριμένο φόρουμ;).
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Τάσο, ξέρω σίγουρα ότι έχουμε 2-3 στρατιωτικούς σε αυτό το φόρουμ αλλά αν δεν έρθουν να σου απαντήσουν μόνοι τους δεν μπορώ να τους φέρω με το ζόρι... Ξέρω μάλιστα ότι κάποιοι έχουν δηλώσει στους ανωτέρους τους ότι είναι άθεοι και ότι δεν συμμετέχουν σε προσευχές/εκκλησιασμούς/θρησκευτικές εορτές, αλλά για λεπτομέρειες θα πρέπει να εμφανιστεί κάποιος απ' αυτούς και να μας εξηγήσει πιο αναλυτικά. Ή αν δεν θέλει να εμφανιστεί δημόσια, να σου στείλει ένα πμ να τα πείτε, ή ακόμα-ακόμα να στείλει ένα πμ σε μένα να σου προωθήσω τις απόψεις του...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Σεβόμαστε αυτό το οποίο υπηρετούμε, τιμούμε το ψωμάκι μας και αγαπάμε τη δουλειά μας, και υποθέτω ότι και ο καθένας, ακόμη και τα μέλη αυτού του φόρουμ, θα θεωρούσαν τιμή τους να εκπροσωπήσουν το φορέα στον οποίον ανήκουν π.χ. καταθέτοντας ένα στεφάνι στο ηρώο σε δοθείσα ευκαιρία. Απλά, ακόμη και το πολύ απλό αυτό παράδειγμα είναι πάντα αναπόσπαστο από παπάδες, λιβάνια και τρισάγια.
Κοίτα, υποθέτω πως και διαχωρισμός Κράτους - Εκκλησίας να γίνει, όταν γίνεται κατάθεση στεφάνων σε ηρώα για την 25η Μαρτίου ας πούμε, οι παπάδες θα είναι εκεί γιατί έχουν καταφέρει να περάσουν πως βοήθησαν στην Επανάσταση και έχουν συνδυάσει και τη γιορτή για τη Εισόδια της Θεοτόκου.
tasos_didymoteicho έγραψε:...το θέμα ακροβατεί στα όρια της όποιας συνταγματικότητας και (φαινομενικής πάντα) ανεξιθρησκείας.
Στις γιορτές σωμάτων - χμ.. η Αγία Βαρβάρα σε ποιο σώμα είναι προστάτης; - ο μόνος τρόπος που θεωρώ πως ενδείκνυται είναι να δηλώσει κανείς μη Χ.Ο.
Από την άλλη, το να προβείς σε μια τέτοια αρνητική δήλωση, είναι καταπάτηση του δικαιώματός σου στην θρησκευτική ελευθερία. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω; Έχεις δίκιο, το λέμε και στην επιστολή για τη διαβούλευση, ο στρατός επεμβαίνει στο θρησκευτικό συναίσθημα ακόμα και των ίδιων των χριστιανών με τους υποχρεωτικούς εκκλησιασμούς. Η επαφή ενός πιστού με το θεό του είναι προσωπική του υπόθεση και δεν είναι δουλειά κανενός να του βάλει ωράρια και ραντεβού για επικοινωνία.
tasos_didymoteicho έγραψε:"Κατά πόσο, τόσο από άποψης χρόνου, όσο και συχνότητας (και περιοδικότητας) είστε (ή νιώθετε, για κάποιους λόγους) υποχρεωμένοι να συμμετέχετε άθελά σας σε θρησκευτικές τελετές. Μπορείτε να αναλύσετε τους λόγους αυτούς και πώς σας κάνει να αισθάνεστε αυτός ο καταναγκασμός καθώς και πώς τον αντιμετωπίζετε τη δεδομένη χρονική στιγμή."
Ως απλή ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών, προσωπικά θα σου απαντήσω πως εδώ και 18 χρόνια δεν πηγαίνω ποτέ κάπου από κοινωνική υποχρέωση. Δεν αναγνωρίζω τον όρο υποχρέωση δηλαδή.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Βέρα έγραψε:για τη Εισόδια της Θεοτόκου.
Ευαγγελισμό
Βέρα έγραψε: η Αγία Βαρβάρα σε ποιο σώμα είναι προστάτης;
Πυροβολικό
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν, τελικά μετά από περιήγηση βρήκα στα "αθεϊστικά πρακτικά" το θέμα "άθεοι σε κοινωνίες ένθεων" και μετά την ανάγνωση των εκεί αντιπαραθέσεων, πιστεύω ότι ενδεχομένως και το παρόν θέμα που ξεκίνησα να μπορεί να μετακινηθεί εκεί ως υποθέμα, αφού πολλές από τις εκεί απαντήσεις καλύπτουν σε πολύ μεγάλο βαθμό και το παρόν, αφού εξηγεί ο καθείς πώς αντιμετωπίζει τις κοινωνικές "υποχρεώσεις" για παρουσία σε θρησκευτικές τελετές και εκδηλώσεις, καλύπτοντάς με σε μεγάλο βαθμό.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν έχω κι εγώ πρόχειρη τη σχετική νομοθεσία, απ' ότι θυμάμαι όμως, στο στρατό τουλάχιστον αν δηλώσεις άθεος ή άθρησκος δεν είσαι υποχρεωμένος να συμμετέχεις σε τελετές. Αν δηλώσεις ΧΟ δεν ξέρω κατά πόσο είσαι υποχρεωμένος. Θα κοιτάξω να το ψάξω το θέμα από νομική άποψη, αλλά όχι αυτή τη στιγμή.

Από κοινωνική άποψη δεν νομίζω ότι έχει νόημα εφόσον μιλάμε για ένστολους και για υποχρέωση συμμετοχής.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Η κατάσταση πλέον μου φαίνεται ότι έχει ξεφύγει, τόσο με τον Νικολόπουλο, όσο και με τις παγιωμένες εγκαθιδρυμένες φασιστικές και εκληφθείσες ως ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ με τους ένστολους.
"Περιορισμός των θρησκευτικών καθηκόντων στην 116 Πτέρυγα Μάχης"
"Υπηρεσία Θρησκευτικού του ΓΓΕΘΑ";;;;;;!!!!!!
"Δεν τελείται μηνιαίος αγιασμός"; Άκουσον, άκουσον πού έχουμε ξεπέσει ως κράτος, έθνος και στράτευμα!
"Έχουν ζητηθεί εξηγήσεις από τον Διοικητή για την απόφασή του;" ΕΔΕ (ή απολογία) και διώξιμο τον άθεο εγκληματία. Ορίστε μας.

Αριθμός:
18165
Τύπος:
Ερωτήσεις
Θέμα:
Περιορισμός των θρησκευτικών καθηκόντων στην 116 Πτέρυγα Μάχης
Κόμμα:
Ν.Δ.
Ημερομηνία:
20/06/2011
Ημ. Τελευταίας Τροποποίησης:
21/06/2011
Καταθέτοντες:
Νικολόπουλος Ιωάννη Νικόλαος
Υπουργεία:
Εθνικής Άμυνας
Υπουργοί:
Μπεγλίτης Παναγιώτης (Υπουργός Εθνικής Άμυνας)


Προτείνω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να απαντήσουμε, το συντομότερο δυνατό. Θα προσπαθήσω μόνος μου άμεσα να γράψω κάτι και να το θέσω για έγκριση.

Αναζήτηση για τις υπόλοιπες ΑναδημοσιεύσειςΤηςΒουλής
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Έχεις δίκιο Τάσο, κάτι πρέπει να κάνουμε.

Επίσης πρέπει να βρούμε τη νομοθεσία που διέπει τα σχετικά θέματα.
Στέλνω ερώτημα στους δικηγόρους μας, αλλά και όποιος άλλος μπορεί ας το ψάξει.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Έπρεπε να σας έχω δώσει νωρίτερα τις σχετικές πληροφορίες, να δείτε το χάλι της Ελλάδας του Ελλαδιστάν μας:
http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/ ... eetha.html
http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/ ... manos.html
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

WTF???!!!
Η Εκκλησία μας πιστεύει, ο κ. Υφυπουργός υπογράμμισε, και η Ορθόδοξος Ελληνική κοινωνία δέχεται, ότι ο Στρατός της Ελλάδος είναι Σχολείον. Τούτο πρέπει να έχει δύο συνέπειες. Πρώτον, ότι, όπως εις τα Σχολεία μαζί με τις άλλες γνώσεις στους Μαθητές καλλιεργούνται και το Ορθόδοξο φρόνημα και ήθος, έτσι και εις τας Ελληνικάς Ενόπλους Δυνάμεις. Πρέπει να συνεχισθή η διδασκαλία των «γνησίων στοιχείων της Ορθόδοξης Χριστιανικής παράδοσης», όπως ορίζει ο ισχύων περί Παιδείας Νόμος.
Αυτό είναι και πάλι πρόκληση, πολλώ δε μάλλον αν όντως προέρχεται από στόμα υφυπουργού.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Η κατάσταση πλέον μου φαίνεται ότι έχει ξεφύγει, τόσο με τον Νικολόπουλο, όσο και με τις παγιωμένες εγκαθιδρυμένες φασιστικές και εκληφθείσες ως ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ με τους ένστολους.
Τελικά ο ανιψιός είχε δίκιο. Τα τελευταία χρόνια αυτό το κόμμα δεν δικαιούται, πια, να προσδιορίζεται ως φιλελεύθερο. Ο χαρακτηρισμός "μεσαίων χώρος" του ανιψιού είναι ακριβέστερος. Μεσαίων. Χώρος.
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

@ τάσος

δεν έχεις άδικο που βγαίνεις από τα ρούχα σου, (όπως κι εγώ άλλωστε), σου ξέφυγε όμως η χρονολογία: 1997
Θέλω να πιστεύω ότι τα χρόνια που πέρασαν από τότε έχουν αφήσει πίσω τους, όχι μόνο αυτή την ρητορική, αλλά και την νοοτροπία, (σε επίπεδο υπουργών-υφυπουργών)
Θέλω να πιστεύω ότι οι Λαοτιανοί και ο Νικολόπουλος είναι οι μόνοι γραφικοί αγωνιστές στο πλευρό των παραθρησκευτικών οργανώσεων, και
Θέλω να ελπίζω ότι έτσι τους βλέπει και η συντριπτική πλειοψηφία (ακόμα και της συντηρητικής) κοινωνίας
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν συμμερίζομαι καθόλου την αισιοδοξία σου. Το ότι είναι του '97 δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Εξάλλου αυτό είναι δευτερεύον, η ερώτηση Νικολόπουλου είναι ολόφρεσκη. Και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ. Διαφορετικά του ανοίγουμε την όρεξη και γι' άλλα. Χώρια που πρέπει κάποια στιγμή να του κόψουμε τη φόρα, πού 'χει βγει στη βουλή κι αλωνίζει ανενόχλητος, ο κάγκουρας.

Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως, αν έχει ένα σημαντικό ρόλο να επιτελέσει αυτή η ένωση, αυτός είναι σίγουρα η υποστήριξη ανθρώπων που βιώνουν ή αντιμετωπίζουν παρόμοιες ΔΙΩΞΕΙΣ και ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ ΕΠΙΒΟΛΕΣ, όπως αυτός ο διοικητής, παίρνοντας το ρόλο του απρόσωπου σώματος που θα τον/τους υποστηρίξει και, κυρίως, θα δημοσιοποιήσει ευρέως κάθε (διαφαινόμενη έστω) αδικία, παρέχοντας πραγματική και ουσιαστική ασπίδα προστασίας. Πιστέψτε με, είναι πάρα πολύ δύσκολο να υπερασπίσει κάποιος τον εαυτό του αν βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση, βαλλόμενος πανταχώθεν απ' αυτήν τη χριστιανοταλιμπάν ελληνική κοινωνία, και δεν μπορεί ν' αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Επίσης, όπως και να 'χει, νομίζω ότι αν τραβήξουμε τα φώτα της δημοσιότητας σε τέτοια θέματα, θ' αποτελέσει για μας σημαντική διαφήμιση ώστε να γίνουμε περισσότερο γνωστοί και να τραβήξουμε περισσότερους υποστηρικτές.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
mirage
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011 21:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν νομίζω ότι έπιασες το νόημα αυτού που είπα, ίσως όχι αδίκως.
Να το ξεκαθαρίσω λοιπόν.
Αναφερόμουνα στην παράθεση που ανέβασες παραπάνω και μόνο.
Φυσικά δεν πρέπει να αφήσουμε τον Νικολόπουλο και τους λαοτιανούς σε χλωρό κλαρί, φυσικά πρέπει να αντιδράσουμε, και φυσικά είμαι 100% με το μέρος σου και συμμερίζομαι τα αισθήματά σου.

Η αισιοδοξία μου στηρίζεται στο ότι ο Νικολόπουλος είναι αυτός που έχει πάρει εργολαβία τα της εκκλησίας και δεν έχει άλλον ανταγωνιστή* μέσα στην ΝΔ. Το 1997 τα πράγματα ήταν διαφορετικά (απ’ όσο μπορώ να θυμηθώ) σύσσωμη η ΝΔ και το μεγαλύτερο κομμάτι του ΠΑΣΟΚ (όχι μόνο σε επίπεδο βουλευτών, αλλά και υπουργών-υφυπουργών, δηλαδή επίσημης πολιτικής) στρατεύονταν με το μέρος, όχι μόνο των παπάδων, των παραθρησκευτικών οργανώσεων.

Τα πράγματα λοιπόν προχωρούν αργά. Αν εμείς, ως ένωση, μπορούμε να τα επισπεύσουμε, έστω και λίγο, είναι προς όφελος όλων μας. (Αν δεν το πίστευα δεν θα ήμουν εδώ)
Επίσης θα προσθέσω ότι σήμερα θα έχουμε στο πλευρό μας και το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας, ενώ το ’97 θα ήταν απέναντί μας, θα είναι λοιπόν κρίμα να μην το εκμεταλλευτούμε.

Η δεύτερη παράγραφος με βρίσκει απολύτως σύμφωνη.

* Αφού σε ευχαριστήσω για την ενημέρωση που μας κάνεις στα σχετικά με την βουλή, και για να σε προλάβω, ξέρω ότι είναι και άλλοι βουλευτές της ΝΔ που κρατάν την ίδια στάση, αλλά η εμμονή του Νικολόπουλου μπορεί να συγκριθεί μόνον με τους βουλευτές του Λάος
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

mirage έγραψε:Αφού σε ευχαριστήσω για την ενημέρωση που μας κάνεις στα σχετικά με την βουλή
Να 'σαι καλά. Η άποψή μου εδώ.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

O dikigoros mou apantise gia kapoio allo thema, alla gia afto oxi akomi:
Προς το παρόν δεν έχω κάποια απάντηση για τα στρατιωτικά.
Anameinate sto akoustiko sas.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

τα εξής μπόρεσα να βρω μόνο
άρ. 16 ΣΚ 20-1

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΣΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ
17. Στρατιωτικός που βαδίζει και συναντά θρησκευτική πομπή, δηλαδή τον Αγιο Επιτάφιο, το Σταυρό, τα Αχραντα Μυστήρια, λιτανεία Αγιας Εικόνας ή κηδεία αναγνωρισμένης θρησκείας, χαιρετά, όπως ορίζεται στην παράγραφο 12 αυτού του Αρθρου.
18. Ο χαιρετισμός απονέμεται στα θρησκευτικά σύμβολα της πομπής.


άρ. 18 ΣΚ 20-1

1. Στρατιωτικός που παρακολουθεί θεία λειτουργία, δοξολογία, επιμνημόσυνη δέηση ή άλλη θρησκευτική τελετή, μέσα σε ιερούς ναούς, κρατά το καπέλλο και τα γάντια, όπως καθορίζεται στην παράγραφο 1 του Αρθρου 17 και κάθεται προσοχή στις εξής στιγμές:α. Στην ανάγνωση του Ιερού Ευαγγελίου.β. Στη Μεγάλη Είσοδο, δηλαδή όταν βγαίνει ο ιερέας κρατώντας τα Αγια των Αγίων.γ. Στην εκφώνηση του Συμβόλου της Πίστεως («Πιστεύω») και της Κυριακής Προσευχής («Πάτερ ημών»).δ. Στην προσφορά, δηλαδή όταν ο ιερέας λέγει «Τα σα εκ των σών»
.2. Στις τελετές, στην ύπαιθρο, σχετικά με το θρησκευτικό μέρος της τελετής, όταν περιλαμβάνεται τέτοιο σ' αυτήν, ο στρατιωτικός ακολουθεί αυτά που αναφέρονται στην προηγούμενη παράγραφο. Σχετικά με το υπόλοιπο μέρος κάνει τα εξής:
α. Χαιρετά, όταν έρχεται και όταν φεύγει η πολεμική Σημαία, στην έπαρση και υποστολή της Σημαίας και στην ανάκρουση του Εθνικού Υμνου.
β. Κάθε προσοχή, όταν έρχεται και όταν φεύγει το Ιερό Ευαγγέλιο, στην ανάκρουση της προσευχής από τη μουσική, στην τήρηση ενός λεπτού σιγής, στο προσκλητήριο νεκρών, όταν καταθέτουν στεφάνι και όταν απαγγέλλεται ο στρατιωτικός όρκος.


για την αστυνομία μπόρεσα να βρω αυτό, αλλά δεν είναι απολύθτως σχετικό


άρ. 53 π.δ. 141/1991 για την ΕΛΑΣ

Άρθρο 53 Υπηρεσία Θρησκευτικού
1. Η Υποδιεύθυνση Θρησκευτικού εδρεύει στην Αθήνα και έχει ως αποστολή την εξύψωση του Θρησκευτικού συναισθήματος των δοκίμων των Αστυνομικών Σχολών, του προσωπικού που εκπαιδεύεται και μετεκπαιδεύεται σ' αυτές, καθώς και του προσωπικού των Υπηρεσιών του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης. Στην Υποδιεύθυνση Θρησκευτικού συγκροτείται και λειτουργεί Γραφείο Γραμματείας, στο οποίο τοποθετείται το προσωπικό, ύστερα από γνώμη του Διευθυντή της, για τη γραμματειακή εξυπηρέτηση της υπηρεσίας αυτής και τη διευκόλυνση της επικοινωνίας του Διευθυντή της με τους πολίτες". ***Η παρ.1 αντικαταστάθηκε ως άνω με την παρ.3 του άρθρου 1 του Π.Δ.240/1992 (ΦΕΚ Α 127)
2. Ο Ιερέας προϊστάμενος της Υπηρεσίας αυτής έχει τα εξής καθήκοντα:
α. Τελεί, κατά τις Κυριακές και εορτές, τη θεία λειτουργία και κηρύσσει το θείο λόγο στον Ιερό Ναό των Παμμεγίστων Ταξιαρχών των Αστυνομικών Σχολών και στους Ιερούς Ναούς, που έχουν ανεγερθεί με μέριμνα της Ελληνικής Αστυνομίας και αποτελούν χώρους Θρησκευτικής λατρείας του προσωπικού της.
β. Δύναται να συγκροτεί χορωδία από εθελοντές αστυνομικούς και πολιτικούς υπαλλήλους του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης. Ως Ιεροψάλτες χρησιμοποιούνται άνδρες εκ του ανωτέρω προσωπικού που έχουν ειδικές γνώσεις και σε περίπτωση αδυναμίας πληρώσεως του δεξιού Ιεροψάλτου δύναται ο διοικητής Σχολής Αστυφυλάκων μετά γνώμη του Ιερέως να προβαίνει στην πρόσληψη ιδιώτου ως Ιεροψάλτου του Ναού. Η πρόσληψη πραγματοποιείται επί συμβάσει και αμείβεται εκ των εσόδων του Ναού κατά τις διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας.
γ. Τελεί τα μυστήρια σύμφωνα με τους κανόνες της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας.
δ. Διοργανώνει Θρησκευτικές εκδηλώσεις και πραγματοποιεί διαλέξεις αντιστοίχου περιεχομένου στο προσωπικού της Αστυνομίας και εισηγείται ιεραρχικά τη λήψη μέτρων που βοηθούν την ανάπτυξη του Θρησκευτικού του συναισθήματος.
ε. Διδάσκει στις Σχολές Ελληνικής Αστυνομίας θέματα της αρμοδιότητάς του διοριζόμενος σύμφωνα με το άρθρο 41, παρ. 9 και 10 του Ν. 1481/1984 και προτείνει στη Διεύθυνση Εκπαιδεύσεως τα αντικείμενα διαλέξεων, τα οποία περιλαμβάνουν τα αναλυτικά προγράμματα εκπαιδεύσεως και μετεκπαιδεύσεως του προσωπικού.
στ. Εισηγείται και προκαλεί τις διαταγές του Υπουργείου, για την εκτέλεση των αναγκαίων εργασιών ευπρεπισμού και συντήρησης του Ιερού Ναού της Σχολής ή και άλλων Ναών της Ελληνικής Αστυνομίας.
ζ. Διοργανώνει Θρησκευτικές εκδηλώσεις και επισκέπτεται τις έδρες των Γενικών Αστυνομικών Διευθύνσεων και Αστυνομικών Διευθύνσεων, μετά από έγκριση του Αρχηγού, για την πραγματοποίηση διαλέξεων.
η. Μεριμνά για την έκδοση εντύπων με θρησκευτικό περιεχόμενο και συνεργάζεται προς τούτο με το Τμήμα Εκδόσεων της Διεύθυνση Δημοσίων Σχέσεων και το Τυπογραφείο της Αστυνομίας.
θ. Ασχολείται με συγγραφικό έργο και αρθρογραφεί σε θέματα της αποστολής του.
ι. Εκτελεί κάθε έργο που ανατίθεται σ’ αυτόν από τον Αρχηγό της Ελληνικής Αστυνομίας και έχει σχέση με την αποστολή της Υπηρεσίας του.
ια. Δύναται να αναπτύσσει κοινωνική δραστηριότητα εξυπηρετούσα την προβολή του Σώματος ή και αποσκοπούσα στην ενίσχυση και ανακούφιση του προσωπικού αυτού που νοσηλεύεται στα διάφορα νοσηλευτικά κ.λπ. Ιδρύματα.ιβ. Δύναται, καλούμενος από την Εκκλησία, να μετέχει σε γενικώτερης φύσεως τομείς Εκκλησιαστικής Διακονίας.
3. Κατά τη διεξαγωγή της θείας Λατρείας έχει αρμοδιότητα και ευθύνη επί όλων των θεμάτων που αφορούν στην ευπρέπεια και στην ευταξία του Ι. Ναού και επιβοηθείται από αστυνομικό προσωπικό του Υπουργείου ή ιδιώτες που έχουν τα απαραίτητα προσόντα και προσφέρουν τις υπηρεσίες τους εθελοντικά. Η επιλογή των αστυνομικών για την εκτέλεση των ανωτέρω καθηκόντων γίνεται ύστερα από πρόταση του Ιερέως.
4. Την κινητή και ακίνητη περιουσία καθώς και τα έσοδα και τα έξοδα των ιερών ναών του εδαφ. α# της παρ. 2 διαχειρίζονται Τριμελείς επιτροπές από Αστυνομικό προσωπικό που συγκροτούνται κάθε χρόνο με διαταγές των Αστυνομικών Διευθυντών ή εξομοιουμένων, στις υπηρεσίες των οποίων υπάρχουν ναοί. Ειδικότερα στις επιτροπές των ιερών ναών που βρίσκονται στο Λεκανοπέδιο Αττικής μετέχει και ο Ιερέας προϊστάμενος της Υπηρεσίας Θρησκευτικού. Στις Επιτροπές μετέχει ο Ιερεύς του Ι. Ναού[,] όπου υπάρχει.
5. Για την απρόσκοπτη εκπλήρωση της αποστολής της Υπηρεσίας Θρησκευτικού παρέχεται πάσα συνδρομή παρά του Υπουργείου και διατίθενται από τις αρμόδιες Διευθύνσεις του, μετά από πρόταση του Ιερέως, το απαραίτητο προσωπικό και τα μεταφορικά και άλλα μέσα.6. Τα έσοδα των Ιερών Ναών κατατίθενται επ’ ονόματί τους σε ειδικούς τραπεζικούς λογαριασμούς και διατίθενται αποκλειστικά και μόνο για τη συντήρηση, την ανακαίνιση, τη βελτίωσή τους, τον εξοπλισμό και τη λειτουργία των Ιερών ναών. Κατόπιν εισηγήσεως του Ιερέως και αποφάσεως της Επιτροπής μπορεί να διατίθεται ποσόν και για φιλανθρωπικούς και Ιεραποστολικούς σκοπούς. Οι διάφορες δαπάνες που γίνονται σε βάρος των εσόδων των Ιερών Ναών πραγματοποιούνται από τις ανωτέρω Επιτροπές με τη σύνταξη πρακτικού στο οποίο επισυνάπτεται το σχετικό παραστατικό (τιμολόγιο ή απόδειξη) εφόσον το ύψος της δαπάνης είναι μέχρι 150.000 δραχμές κατά τη[ν] κρίση της Επιτροπής.Όταν το ύψος υπερβαίνει το ως άνω ποσόν θα ενεργούνται σύμφωνα με ταισχύοντα και τις διατάξεις του Δημοσίου Λογιστικού.

άρ. 13 πδ 538/1989

Άρθρο 13
Χαιρετισμός σε τελετές

1. Ο αστυνομικός που παρακολουθεί τη θεία λειτουργία, δοξολογία, επιμνημόσυνη δέηση ή άλλη θρησκευτική τελετή μέσα σε ιερό ναό, κρατά το πηλήκιο και τα γάντια, όπως καθορίζεται στην παράγραφο 1 του προηγούμενου άρθρου και παίρνει τη στάση της προσοχής στις εξής στιγμές:
α) Στην ανάγνωση του Ιερού Ευαγγελίου.
β) Στην Μεγάλη Είσοδο, δηλαδή όταν βγαίνει ο ιερέας κρατώντας τα Άγια των Αγίων.
γ) Στην εκφώνηση του Συμβόλου της Πίστεως («Πιστεύω») και της Κυριακής Προσευχής («Πάτερ ημών»).
δ) Στην Προσφορά, δηλαδή όταν ο ιερέας λέγει «Τα Σα εκ των Σων».
2. Στις τελετές στην ύπαιθρο, ως προς το θρησκευτικό μέρος, εφαρμόζεται η προηγούμενη παράγραφος και ως προς το υπόλοιπο μέρος ενεργεί ως εξής:
α) Φορά το πηλήκιό του και χαιρετά κατά την έπαρση και υποστολή της Σημαίας, στην προσέλευση και αποχώρηση της Σημαίας της Ελληνικής Αστυνομίας και των Πολεμικών Σημαιών και στην ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου.
β) Παίρνει τη στάση της προσοχής στην προσέλευση και αποχώρηση του Ιερού Ευαγγελίου, στην ανάκρουση της προσευχής από τη μουσική, στην τήρηση σιγής ενός λεπτού, στο προσκλητήριο των νεκρών, στο χρόνο κατάθεσης στεφάνων και στο χρόνο που απαγγέλλεται ο αστυνομικός όρκος.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση