Αποτεφρωτήρια και καύση νεκρών

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι εποχές προχωράνε, μπορεί (προς το παρόν) η ελλαδίτσα να απολαμβάνει μίας νεονεοναζιδεξιόστροφης αηδιαστικής συντηρητικίλας, αλλά οι εκκλησίες εκτός ελαχίστων περιστάσεων είναι άδειες. Ακόμη πουλάει το προιόν, αλλά η νέα γενιά ζει ήδη τη ζωή της σα να μην υπάρχει θεός,στην πλειονότητά της τουλάχιστον. Κι εγώ πέφτω μερικές φορές σε απαισιοδοξίες, αλλά πρέπει να κρατάμε τη ματιά μας στο μέλλον. Κι αν εμείς δεν προλάβουμε να αδράξουμε μία εποχή δίχως θεό, οι επόμενες γενιές θα μπορέσουν. Η ανθρωπότητα πρέπει να ελευθερωθεί και θα το κάνει κάποια στιγμή.
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

επιτελους, γιατι νομιζα οτι μονο εγω ειμαι ο τρελος που ειμαι αισιοδοξος και βλεπω σαφη μειωση της θρησκευτικης επιρροης στη κοινωνια.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Συγχώνευσα τα δύο θέματα ("Βόλος: ναι στο αποτεφρωτήριο νεκρών" και "Αποτεφρωτήριο στη Θεσσαλονίκη!") κι άλλαξα τον τίτλο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα γίνει αργά ή γρήγορα. Πεδίον δόξης λαμπρόν για τους αφούς Μπαμπούλα. Η πελατεία δε θα αφεθεί σε άλλους. Κρατήστε ό,τι όργανά μου μπορεί να είναι χρήσιμα και το υπόλοιπο κάφτε το, απλά τα πράγματα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Αριθμός: 1493
Τύπος: Επίκαιρη ερώτηση
Σύνοδος/Περίοδος: Α' ΙΕ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ)
Θέμα: Σχετικά με την δημιουργία και την λειτουργία των Κέντρων Αποτέφρωσης Νεκρών
Κόμμα: ΣΥΡΙΖΑ - ΕΚΜ
Ημερομηνία: 28/05/2013
Ημ. τελευτ. τροποπ.: 28/05/2013
Καταθέτων: Βούτσης Γεωργίου Νικόλαος
Υπουργός: Υπ. Εσωτερικών

Περίληψη ερώτησης
Οι προσπάθειες δημιουργίας Κέντρων Αποτέφρωσης Νεκρών (ΚΑΝ) σε διάφορους Δήμους (Ζωγράφου, Θεσσαλονίκη, Βόλο, Μαρκόπουλο, Σχιστό) έχουν μέχρι τώρα ναυαγήσει λόγω προβλημάτων που αφορούν τα κοιμητήρια στα οποία πρόκειται να δημιουργηθούν τα ΚΑΝ αλλά και αντιδράσεις προερχόμενες από τους κόλπους της Εκκλησίας.
α. Τι θα κάνετε ώστε να δημιουργηθούν και να λειτουργήσουν άμεσα ΚΑΝ;
β. Θα λάβετε νομοθετική πρωτοβουλία για την αποδέσμευση της χωροθέτησης ΚΑΝ σε ήδη υπάρχοντα κοιμητήρια, ώστε να διευκολυνθεί η δημιουργία τους;

Περίληψη απάντησης
Δεν συζητήθηκε μετά από συνεννόηση Υπουργού και Βουλευτή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasos_didymoteicho την 07 Ιουν 2013 10:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: δεν θ' απαντηθεί
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Επανήλθε ο Βούτσης

Αριθμός: 1696
Τύπος: Επίκαιρη ερώτηση
Σύνοδος/Περίοδος: Α' ΙΕ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ)
Θέμα: Σχετικά με την ίδρυση και τη λειτουργία Κέντρων Αποτέφρωσης Νεκρών στη Χώρα μας
Κόμμα: ΣΥΡΙΖΑ - ΕΚΜ
Ημερομηνία: 09/07/2013
Ημ. τελευτ. τροποπ.: 09/07/2013
Καταθέτων: Βούτσης Γεωργίου Νικόλαος
Υπουργός: Υπ. Εσωτερικών

Περίληψη ερώτησης
Έχουν περάσει 7 χρόνια από τη νομοθέτηση του δικαιώματος των πολιτών στην αποτέφρωση της σορού τους και 4 χρόνια από τη δημοσίευση του σχετικού ΠΔ που έθεσε τις προϋποθέσεις καθορισμού των χώρων δημιουργίας Κέντρων Αποτέφρωσης Νεκρών (ΚΑΝ) και ακόμα δεν υπάρχει κανένα.

Στο θέμα δημιουργίας ΚΑΝ στο κοιμητήριο Ζωγράφου υπάρχει τρομακτική κωλυσιεργία: αν και έχει δοθεί η σχετική έγκριση της Περιφέρειας Αττικής (με βάση Μελέτη Περιβαλλοντικών Όρων), η υπόθεση κολλάει στο ότι η έκταση εντός του κοιμητηρίου που μπορεί να φιλοξενήσει το ΚΑΝ ανήκει στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο. Το πρόβλημα θα μπορούσε να λυθεί μέσω της ΓΓ Ακίνητης Περιουσίας του Δημοσίου (δηλ. να παραχωρηθεί η έκταση στον Δ. Ζωγράφου) αλλά μέχρι σήμερα δεν έχει προωθηθεί κάποια λύση ή επίσπευση του θέματος.

Οι προσπάθειες δημιουργίας ΚΑΝ σε άλλους δήμους (Θεσσαλονίκης, Βόλου, Μαρκόπουλου, Σχιστού) έχουν μέχρι τώρα ναυαγήσει λόγω προβλημάτων που αφορούν τα κοιμητήρια στα οποία πρόκειται να δημιουργηθούν τα ΚΑΝ αλλά και αντιδράσεις προερχόμενες από τους κόλπους της Εκκλησίας.
α. Τι θα κάνετε ώστε να δημιουργηθούν και να λειτουργήσουν άμεσα ΚΑΝ;
β. Θα λάβετε νομοθετική πρωτοβουλία για την αποδέσμευση της χωροθέτησης ΚΑΝ σε ήδη υπάρχοντα κοιμητήρια, ώστε να διευκολυνθεί η δημιουργία τους;

Περίληψη απάντησης
Δε συζητήθηκε μετά από συνεννόηση Υπουργού-Βουλευτή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasos_didymoteicho την 30 Ιούλ 2013 10:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: (δεν) απαντήθηκε
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

(Δεν) απαντήθηκε η αμέσως πιο πάνω.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Αυτό το «Δε συζητήθηκε μετά από συνεννόηση Υπουργού-Βουλευτή» δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή τι έγινε; Συνατήθηκαν στο διάδρομο και ο Υπουργός απάντησε στον Βουλευτή;

Η ερώτηση απαντιέται μόνον για τον Βουλευτή που ρώτησε; Οι άλλοι Βουλευτές και ο υπόλοιπος κόσμος δεν πρέπει να ενημερωθούν;
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Προσωπικα θα διαθεσω το σωμα μου στην Ιατρικη σχολη. Γαμω θα ειναι να μαθαινουν τα πρωτοετακια πανω μου. Ολοι μας καπου μαθαμε.. :)
Παντως, ο κατα τα αλλα μεθυσος Μπουταρης, θα εχει πολλα κιλα @@ αν καταφερει να φτιαξει αποτεφρωτηριο, μην ξεχνατε ποσο θα αντιδρασει συσωμο το παπαδαριο γιατι καυση σημαινει no extra απο κηδειες, τρισαγια, μνημοσυνα κτλ κτλ.. Δεν πιστευω οτι θα τα αφησουν ετσι.. Σιγουρα καποια χριστιανικη παπαρια θα σκαρφιστουν για την "ιεροτητα του σωματος" και οτι ειναι "ναος του θεου" και θα κατεβασουν τις γριες και τα λοιπα καθυστερημενα στο δρομο!
Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ!!! :pray: :pray: :pray: ΜΑΚΑΡΙ!
Adults with imaginary friends are stupid
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

csar, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν κι εγώ.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Γιατι δεν παίρνετε τηλέφωνο το ΣΥΡΙΖΑ? (λέτε να πάρω να ρωτήσω τη φίλη μου τηωή?)

Ως επίσημη ένωση άθεων, περιμένουν να ρωτάμε και να ψάχνουμε τέτοια, εξάλλου ειναι και μια μορφή πίεσης.

Ασε που στο ΣΥΡΙΖΑ παίζει να μας απαντήσουν και να μη μας γράψουν όπως οι κυβερνητικοί.

ΥΓ: Ο Μπουτάρης ειναι μέθυσος?? Χαχα, ολοένα και τον συμπαθώ περισσότερο τον κερατούκλη. Ρε τι δημαρχάρα έχετε!??!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Off Topic
Leo21 έγραψε:Ο Μπουτάρης ειναι μέθυσος?? Χαχα, ολοένα και τον συμπαθώ περισσότερο τον κερατούκλη. Ρε τι δημαρχάρα έχετε!??!
Ο Μπουτάρης είχε παλιά μεγάλο πρόβλημα αλκοολισμού. Από όσο ξέρω το έχει ξεπεράσει εδώ και χρόνια. Νομίζω τον αδικεί να τον αποκαλεί κάποιος μέθυσο, όπως και οποιονδήποτε έχει ξεπεράσει ένα τέτοιο πρόβλημα
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

csar έγραψε:
Off Topic
Leo21 έγραψε:Ο Μπουτάρης ειναι μέθυσος?? Χαχα, ολοένα και τον συμπαθώ περισσότερο τον κερατούκλη. Ρε τι δημαρχάρα έχετε!??!
Ο Μπουτάρης είχε παλιά μεγάλο πρόβλημα αλκοολισμού. Από όσο ξέρω το έχει ξεπεράσει εδώ και χρόνια. Νομίζω τον αδικεί να τον αποκαλεί κάποιος μέθυσο, όπως και οποιονδήποτε έχει ξεπεράσει ένα τέτοιο πρόβλημα
Νομιζω οτι εξακολουθει να ειναι. Εξ οσων γνωριζω κανει και δημοσιες εμφανισεις ενω ειναι κροκοδειλος. Αν το εχει ξεπερασει παω πασο και ζητω συγγνωμη. Δεν ηθελα να προσβαλλω κανδναν.
Adults with imaginary friends are stupid
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
αν το ξεπέρασε triple the respect
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

έχει πει σε συνέντευξη ότι έχει να πιει από το 1991.
(η συνέντευξη είναι του 2010)
http://www.tlife.gr/Article/news-boutaris/0-9-9062.html

είχα πετύχει συνέντευξη του που έλεγε, "είμαι αλκοολικός. δεν λέμε ποτέ «ήμουν» αλκοολικός". μου ακούστηκε πολύ συνειδητοποιημένος.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Off Topic
Κι εγώ αυτό έχω ακούσει, ότι δεν έχει ξαναπιεί. Χαρακτηρίζεται βέβαια συχνά μέθυσος (και όχι μόνο) από γνωστούς υπερσυντηρητικούς κύκλους της Θεσσαλονίκης Προσωπικά πάντως τον έχω πετύχει αρκετές φορές σε μπαράκια και καφέ και δε θυμάμαι να τον είδα με ποτό. Και να σκεφτείς ότι βγάζει πολύ καλά κρασιά, μεγάλος ο πειρασμός.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

http://www.lifo.gr/team/bitsandpieces/44734

Συνέντευξη Μπουτάρη, Αναφέρει τα κάτωθι για το Αποτεφρωτήριο στη Θεσσαλονίκη, πού έχει σκαλώσει.
Spoiler: Εμφάνιση
Σημαντικότατο κατά τη γνώμη μου: Τι γίνεται, επιτέλους, με το αποτεφρωτήριο;

Αυτή είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία. Παρ' ό,τι απ' την πρώτη μέρα που αναλάβαμε τη Δημαρχία προσπαθούμε γι' αυτό, οι όροι και οι προδιαγραφές για το αποτεφρωτήριο μας εμποδίζουν συνεχώς. Είναι πέρα από κάθε φαντασία. Γι' αυτό έχει ξεσηκωθεί και ο κόσμος, δικαίως. Ένα από τα τρελά είναι ότι δεν μπορεί να στηθεί φουγάρο σε κατοικήσιμη περιοχή, μόνο σε βιομηχανική ζώνη - δηλαδή, σύμφωνα με το νόμο, πρέπει να γίνει αποτεφρωτήριο σε βιομηχανική περιοχή! Επίσης, ο νόμος λέει ότι το αποτεφρωτήριο πρέπει ναι και καλά να γίνει μέσα σε νεκροταφείο. Κατά τη δική μου, όμως, άποψη, αυτό δεν είναι απαραίτητο θα μπορούσε να είναι οπουδήποτε. Δημιουργούνται έτσι αντιφάσεις και προβλήματα που δεν μπορούν να ξεπεραστούν. Εγώ δεν έχω πρόβλημα να είναι το αποτεφρωτήριο σε βιομηχανική ζώνη, για να κάνω και μαύρο χιούμορ: αυτός που πάει, δεν καταλαβαίνει και πολύ πού πάει - δεν θα τον πειράξει αν είναι σε βιομηχανική ζώνη. Το δεύτερο πρόβλημα είναι πως το Νεκροταφείο της Θεσσαλονίκης, αυτό στη Θέρμη, δεν υπήρχε! Είχε εγκατασταθεί δηλαδή εκεί, χωρίς να έχει γίνει τροποποίηση του πολεοδομικού σχεδίου. Στα χαρτιά δηλαδή δεν υπήρχε καν Νεκροταφείο Θεσσαλονίκης, και όλα τα κτίσματα εκεί είναι άνευ αδείας. Οπότε, δεν ήταν δυνατόν να κατασκευαστεί σε μη υπαρκτό – πολεοδομικώς – χώρο ένα νέο κτίσμα και δη αποτεφρωτήριο! Αντιλαμβάνεσαι ότι καλείσαι να παλέψεις με τέρατα, με την αποθέωση της παράνοιας. Ελπίζω ότι θα γίνει τροποποίηση του νόμου, όπως ακούγεται, για να λυθεί επιτέλους το πρόβλημα, και να τα καταφέρουμε κι εμείς στη Θεσσαλονίκη να κάνουμε αυτό που υποσχεθήκαμε και που σε όλον τον κόσμο θεωρείται δεδομένο.


Σας φοβίζουν οι αντιδράσεις της Εκκλησίας για το αποτεφρωτήριο;

Δεν υπάρχουν σοβαρές αντιδράσεις. Και ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος έχει πει ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα, και ο Αναστάσιος της Αλβανίας το ίδιο, και άλλοι ιεράρχες σημαντικοί. Ο δικός μας, ο Άνθιμος, νομίζω ότι έχει πειστεί τελικά. Δεν είμαι σίγουρος, αλλά το νομίζω. Δογματικά δεν απαγορεύεται: ούτε στην Αμερική, ούτε στη Γαλλία, ούτε στη Γερμανία έχει υπάρξει πρόβλημα με τους χριστιανούς ορθόδοξους. Το πρόβλημα με το αποτεφρωτήριο για τους δικούς μας δεν είναι αυτή καθ' αυτή η αποτέφρωση, είναι η εξόδιος ακολουθία. Από προσωπική εμπειρία το λέω, όταν πέθανε η γυναίκα μου και είπα πως θα την πάμε για αποτέφρωση στη Βουλγαρία (αφού στην Ελλάδα δεν υπήρχε ούτε υπάρχει η δυνατότητα) δεν επετράπη να γίνει εξόδιος ακολουθία. Μου είπανε, "α, όχι δεν γίνεται, τι 'ναι αυτά". Εγώ αυτό που είπα και στον Άνθιμο είναι ότι ο θάνατος είναι κάτι τρομερά σημαντικό για να πεις ψέματα. Μπορούσα κάλλιστα να πω ψέματα στον ιερέα, ότι πχ. τη γυναίκα μου θα πάω μετά να τη θάψω στο χωριό, και θα μου έκαναν την εξόδιο ακολουθία κανονικά και θα την έπαιρνα μετά στη Σόφια. Ποιος θα με εμπόδιζε; Κανένας. Αλλά γιατί να χρειαστεί να πω ψέματα; Δεν θέλω. Δεν παίζεις με τέτοια πράγματα, στον θάνατο ενός δικού σου ανθρώπου μάλιστα. Γιατί να μας αναγκάζουμε να πούμε ψέματα; Πηγή: http://www.lifo.gr
εκεί που λέει για τις αντιδράσεις, μάλλον μιλά περισσότερο ως πολιτικός.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Αριθμός: 456
Τύπος: Επίκαιρη ερώτηση
Σύνοδος/Περίοδος: Β' ΙΕ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ)
Θέμα: Σχετικά με την δημιουργία και τη λειτουργία των Κέντρων Αποτέφρωσης Νεκρών
Κόμμα: ΣΥΡΙΖΑ
Ημερομηνία: 21/01/2014
Ημ. τελευτ. τροποπ.: 21/01/2014
Καταθέτων: Βούτσης Γεωργίου Νικόλαος
Υπουργοί:
1. Υπ. Εσωτερικών
2. Υπ. Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής

Περίληψη ερώτησης
Οχτώ χρόνια μετά τη νομοθέτηση του δικαιώματος των πολιτών στην αποτέφρωση της σορού τους και 5 χρόνια μετά το ΠΔ 31/2009 που θέτει τις προϋποθέσεις καθορισμού χώρων δημιουργίας Κέντρων Αποτέφρωσης Νεκρών, δεν έχει δημιουργηθεί κανένα ΚΑΝ και οι επίκαιρες ερωτήσεις στη Βουλή είτε δεν απαντήθηκαν, είτε απαντήθηκαν ελλιπώς.

Στις 23/7/2013 ο ΣΥΡΙΖΑ κατέθεσε τροπολογία/προσθήκη στο ν/σ του Υπ. Περιβάλλοντος για την αντιμετώπιση της αυθαίρετης δόμησης προκειμένου να ρυθμιστεί η χωροθέτηση των ΚΑΝ σε περιοχές εντός ρυμοτομικού σχεδίου. Η τροπολογία/προσθήκη απορρίφθηκε με τη δέσμευση του Υπουργείου να προνοήσει άμεσα για την τακτοποίηση των προβλημάτων τεχνικού χαρακτήρα που αφορούν στην ίδρυση και λειτουργία ΚΑΝ. Μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει σχετική νομοθετική ρύθμιση.

Οι μέχρι σήμερα προσπάθειες δημιουργίας ΚΑΝ ναυαγούν λόγω αντιδράσεων της από κύκλους της Εκκλησίας σχετικά με τη χωροθέτησή τους στα κοιμητήρια.

Τι θα κάνετε, ώστε να δημιουργηθούν και να λειτουργήσουν ΚΑΝ στην Ελλάδα άμεσα;

Περίληψη απάντησης
1. Υπ. Εσωτερικών:
Φαίνεται ότι κάποιοι δήμοι, ενώ έχουν τη διάθεση να προχωρήσουν στη δημιουργία των απαραίτητων προϋποθέσεων για την αποτέφρωση των νεκρών (είναι δική τους αποκλειστική δραστηριότητα) μετά τις αποφάσεις προβαίνουν σε ανάκληση τους. Π.χ. ο Δήμαρχος Σχιστού επικαλείται το γεγονός ότι ο Δήμος Δραπετσώνας-Κερατσινίου είναι πολύ υποβαθμισμένη περιοχή και για αυτό η διαδικασία είναι ανεπιθύμητη περιβαλλοντικά (csar: δεν έχω καταλάβει πώς εμπλέκονται οι δύο δήμοι).

Στο Μαρκόπουλο Μεσογαίας έχει ληφθεί επίσης απόφαση δημιουργίας αποτεφρωτήρα δίπλα στο κοιμητήριο του δήμου το 2011. Στη Θεσσαλονίκη είχε προκηρυχθεί το έργο (αξίας περ. €7.000.000) το ίδιο και στον Δ. Ζωγράφου. (ο Βούτσης είπε για το Δ. Ζωγράφου ότι επειδή δεν είχαν στους δήμους ειδικό πλαίσιο χωροθέτησης εντός πλαισίου των κοιμητηρίων ή και έξω από αυτό ξεκίνησε μία διαδικασία που τους έστελναν από το ένα υπουργείο στο άλλο.)

Μόνη εξαίρεση ο Δήμος Βόλου για τον οποίο βρίσκεται σε εξέλιξη η έκδοση ΠΔ για την εγκατάσταση και λειτουργία κλιβάνου αποτέφρωσης νεκρών.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Όλος ο διάλογος της επίκαιρης ερώτησης είναι εδώ.
Πρακτικά
ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Χρήστος Μαρκογιαννάκης): Εισερχόμαστε στη συζήτηση της πρώτης με αριθμό 456/21-1-2014 επίκαιρης ερώτησης πρώτου κύκλου του Βουλευτή Α’ Αθηνών του Συνασπισμού Ριζοσπαστικής Αριστεράς κ. Νικολάου Βούτση προς τους Υπουργούς Εσωτερικών και Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, σχετικά με τη δημιουργία και τη λειτουργία κέντρων αποτέφρωσης νεκρών. Στην επίκαιρη ερώτηση θα απαντήσει ο Αναπληρωτής Υπουργός Εσωτερικών κ. Λεωνίδας Γρηγοράκος. Κύριε Βούτση, έχετε τον λόγο.

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΒΟΥΤΣΗΣ: Κύριε Πρόεδρε, κύριε Υπουργέ, αυτό το ζήτημα έπρεπε να είχε απαντηθεί πριν από δεκαπέντε μήνες, όταν πρωτοφέραμε αυτό το θέμα στην Αίθουσα με επίκαιρη ερώτηση. Δεν ήταν παρά ένα απλό, αλλά σπουδαίο θέμα, που αφορούσε στο δικαίωμα αυτοδιάθεσης και αυτοπροσδιορισμού του πολίτη.

Σήμερα, δεκαπέντε μήνες μετά, δεν είναι μόνο, ίσως ούτε κυρίως, αυτό, αλλά είναι και πολιτικό ζήτημα και σαν τέτοιο σάς το θέτω, μιλώντας από στήθους, διότι δεν είναι σωστό να κατατριβόμαστε μόνο σε τεχνικές λεπτομέρειες ή ελλείψεις, για τις οποίες η επιτροπή που υπάρχει, μία εξαιρετική επιτροπή, που αφορά στα κέντρα αποτέφρωσης νεκρών και οστών των νεκρών και το σχετικό δικαίωμα, έχει κάνει επεξεργασίες, προτάσεις κ.λπ..

Δύο επίκαιρες ερωτήσεις κάναμε, οι οποίες δεν απαντήθηκαν σε αυτήν την Αίθουσα. Έγινε ερώτηση στην οποία υπήρξε απάντηση μετά από αρκετό χρόνο και περί διαγραμμάτου.

Έγινε τροπολογία το καλοκαίρι σε νομοσχέδιο του Υπουργείου που το αφορά, δηλαδή στο ΥΠΕΚΑ, για τη χωροθέτηση. Υπήρχε διακομματική στήριξη από πολλούς Βουλευτές όλου του φάσματος και, παρ’ όλα αυτά, δεν ψηφίστηκε. Δεν τέθηκε με ευθύνη του ιδίου του κυρίου Υπουργού κ. Καλαφάτη, προς ψήφιση. Αφορά δε μία διακομματική ομόφωνη απόφαση του Κοινοβουλίου από το 2006, έτσι όπως αυτή με το προεδρικό διάταγμα του 2009 και ύστερα με την ΚΥΑ του 2010 μπήκε —ας πούμε— στον δρόμο για να υλοποιηθεί. Γι’ αυτό σάς λέω ότι πρόκειται πλέον περί πολιτικού ζητήματος και το θέτουμε και σαν τέτοιο.

Είναι φανερό ότι υπάρχουν δυνάμεις οι οποίες δεν θέλουν να γίνει στη χώρα μας αυτό που έχει γίνει σε όλες τις χώρες της Ευρώπης και των Βαλκανίων, δηλαδή να υπάρχουν κέντρα αποτέφρωσης νεκρών και οστών νεκρών μέσα ή έξω από τα κοιμητήρια και σε ειδικές ζώνες —όπως έχουμε προτείνει εμείς— μικρής, μεσαίας και μεγάλης όχλησης, παρ’ ότι οι συγκεκριμένες μονάδες είναι μικρής όχλησης και επιβάρυνσης.

Υπάρχουν τέτοιες δυνάμεις, για τις οποίες πρέπει ευθέως να συζητήσουμε και να ανοίξει ο δημόσιος διάλογος, αλλά η Κυβέρνηση κυρίως να πάρει την ευθύνη της. Δεν είναι δυνατόν να μην εφαρμόζεται ο νόμος, ο ομόφωνος νόμος που υπάρχει, το προεδρικό διάταγμα και η ΚΥΑ. Όσοι δήμοι το προσπάθησαν προσκρούουν —επαναλαμβάνω— σε θεατές και αθέατες δυνάμεις, που δεν επιτρέπουν τελικά να υπάρχει έστω και ένα κέντρο αποτέφρωσης, τουλάχιστον στο Λεκανοπέδιο, που είναι σχεδόν η μισή Ελλάδα, και καταταλαιπωρούνται μέσα στην οδύνη τους και οι συγγενείς όσων έχουν πεθάνει και ιδία βούλησει θα ήθελαν να αποτεφρωθούν. Καταταλαιπωρούνται, καταξοδεύονται και πηγαίνουν σε γειτονικές βαλκανικές χώρες για να μπορέσουν αυτήν την τελευταία επιθυμία να την υλοποιήσουν.
Σας το θέτω —επαναλαμβάνω— όχι τόσο με την τεχνική του πλευρά και με τις εκκρεμότητες για τις οποίες υπάρχουν έτοιμες επεξεργασίες λεπτομερείς από νομικούς, από συνταγματολόγους, για το εάν υπήρχαν ελλείψεις εκεί, αλλά με την πολιτική του πια διάσταση, του γιατί η Κυβέρνησή σας συστηματικά επί ενάμιση χρόνο αρνείται να προχωρήσει στην υποβοήθηση, ώστε να υλοποιηθεί το υπάρχον θεσμικό πλαίσιο. Ευχαριστώ.

ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Χρήστος Μαρκογιαννάκης): Ευχαριστούμε, κύριε συνάδελφε. Ορίστε, κύριε Υπουργέ, έχετε τον λόγο για τρία λεπτά.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΓΡΗΓΟΡΑΚΟΣ (Αναπληρωτής Υπουργός Εσωτερικών): Κύριε Πρόεδρε, κύριε συνάδελφε, είναι γεγονός ότι έχουμε καθυστερήσει σε αυτό που πραγματικά εσείς με την ερώτησή σας θέτετε. Από το 2006 με τον ν. 3448 επετράπη για πρώτη φορά η αποτέφρωση νεκρών στην Ελλάδα. Όμως, τρία χρόνια μετά, το 2009 εξεδόθη το προεδρικό διάταγμα.

Δεν σας κρύβω, επειδή διαβάζω και τον ημερήσιο Τύπο και βλέπω και τι γράφουν οι αναγνώστες, ότι το τελευταίο χρονικό διάστημα, επειδή υπάρχει μία αυξημένη πραγματικά αρθρογραφία γύρω από την αποτέφρωση νεκρών στην Ελλάδα, μας απα-
σχόλησε σαν Υπουργείο Εσωτερικών. Όπως είπατε και εσείς προηγουμένως, εμείς έχουμε τη διάθεση, αλλά δεν εξαρτάται από το Υπουργείο Εσωτερικών, εξαρτάται από την τοπική αυτοδιοίκηση, από τους δήμους.

Φαίνεται ότι κάποιοι δήμοι, ενώ έχουν όλη τη διάθεση να προχωρήσουν στη δημιουργία όλων αυτών των απαραίτητων προϋποθέσεων για την αποτέφρωση των νεκρών, γιατί είναι δική τους αποκλειστική αρμοδιότητα η δημιουργία τέτοιων χώρων και η συντήρηση των κέντρων αυτών, μετά από τις αποφάσεις που λαμβάνονται στα δημοτικά συμβούλια, μετά από ένα ορισμένο χρονικό διάστημα, υπάρχει ανάκληση αυτών των αποφάσεων.

Υπάρχουν πάρα πολλοί δήμοι και δήμαρχοι της χώρας, οι οποίοι έχουν αποδεχθεί αυτήν τη διαδικασία και θέλουν την εφαρμογή του νόμου, αλλά μετά από ένα ορισμένο χρονικό διάστημα με διάφορους τρόπους επανέρχονται στο δημοτικό συμβούλιο και παίρνουν πίσω αυτές τις αποφάσεις, εκτός μόνο αυτήν τη στιγμή —και προχωράμε στην έκδοση του προεδρικού διατάγματος— από το Δήμο Βόλου.
Υπάρχουν όλα τα εχέγγυα και όλες οι διαδικασίες έχουν γίνει νόμιμα. Προχωράμε μάλιστα στην έκδοση του προεδρικού διατάγματος για την εγκατάσταση και λειτουργία ενός κλιβάνου αποτέφρωσης νεκρών στο Δήμο Βόλου.

Ξέρουμε ότι αυτήν τη στιγμή η Ελλάδα περνάει πραγματικά δύσκολες στιγμές και έχει απώλεια πάρα πολλών χρημάτων. Το ξέρουμε αυτό. Διότι θέλοντας να σεβαστούμε την τελευταία επιθυμία κάποιων συγγενών μας, των δικών μας ανθρώπων, μεταφέρουμε τη σωρό τους στο εξωτερικό για καύση και μετά, όπως καταλαβαίνετε, οι ελληνικές οικογένειες υπόκεινται σε ένα πάρα πολύ μεγάλο έξοδο.
Εμείς προτιθέμεθα να προχωρήσουμε το ζήτημα. Θα επανέλθουμε και στους δημάρχους, αφ’ ενός προσωπικά εφόσον τους συναντούμε πάρα πολύ συχνά και αφ’ ετέρου με έγγραφό μας, ζητώντας τους να προχωρήσουν πολύ περισσότερο την εφαρμογή του προεδρικoύ διατάγματος του 2009, γιατί πιστεύουμε ότι πρέπει να πάμε προς αυτήν τη διαδικασία.

ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Χρήστος Μαρκογιαννάκης): Κύριε Βούτση, έχετε τον λόγο για τρία λεπτά, παρακαλώ.
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΒΟΥΤΣΗΣ: Κύριε Υπουργέ, κατ’ αρχάς χαιρετίζω την παρουσία σας εδώ, διότι σας είπα και πριν ότι δύο επίκαιρες ερωτήσεις επί του ιδίου θέματος είχαν μείνει αναπάντητες.
Χαιρετίζω, επίσης, το γεγονός ότι γίνεται κάποιο βήμα προς αυτήν την κατεύθυνση από το Υπουργείο σας, ενώ στη συζήτηση που έγινε και δεν έγινε το καλοκαίρι σε αρμόδιο Υπουργείο για το νομοσχέδιο του ΥΠΕΚΑ, στο οποίο είχε υποβληθεί η τροπολογία, δεν έγινε καμμία ουσιαστική συζήτηση και δεν υπήρξε κανένα βήμα προς τα μπροστά.

Το θέμα είναι το εξής. Σωστά είπατε περί των δήμων. Από εκεί, όμως, ξεκίνησε —επιτρέψτε μου την έκφραση— το «μπαλάκι» και αυτήν τη στιγμή κλείνει ο κύκλος που ελπίζω να μην αποδειχτεί φαύλος. Δηλαδή το «μπαλάκι» ξεκίνησε από το ότι δεν είχαν στους δήμους το ειδικό πλαίσιο χωροθέτησης εντός του πλαισίου των κοιμητηρίων ή και έξω από αυτό. Αυτό δήλωσαν από το Δήμο Ζωγράφου εν προκειμένω. Αυτός ήταν ο λόγος για τον οποίον είχαν δηλώσει την αδυναμία υλοποίησης του έργου, ανεξάρτητα από το ποιες ήταν οι πραγματικές αιτίες. Και έτσι ξεκίνησε όλη αυτή η διαδικασία.

Πρώτα πήγαμε στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, επειδή στην αρχή μάς είχαν δηλώσει πως ήταν θέμα των εκτάσεων του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας. Ύστερα πήγε αλλού το θέμα. Μας είπαν ότι υπάρχει ανάγκη ειδικής χωροθέτησης για τις συγκεκριμένες κατασκευές εντός ρυμοτομικού σχεδίου και ότι πρέπει να υπάρξει ένα ειδικό νομοθετικό πλαίσιο. Και σας λέω και πάλι ότι έχει υπάρξει επιστημονική δουλειά για να υπάρξει τροπολογία, η οποία μπορεί να περάσει δια του ΥΠΕΚΑ. Διότι ακριβώς όλες οι αρχές της Κυβέρνησής σας εν προκειμένω δηλώνανε πλήρη αδυναμία υλοποίησης αυτών που και εσείς αναφέρατε: του νομοθετικού πλαισίου του 2006, του 2009, της ΚΥΑ του 2010 κ.λπ.

Σήμερα για πρώτη φορά γίνεται ένα βήμα, το οποίο ελπίζω να είναι και δεσμευτικό ως προς το εξής —και αν είναι έτσι, πραγματικά νομίζω ότι και οι άνθρωποι οι οποίοι έχουν δουλέψει εξαιρετικά για αυτήν την υπόθεση θα μείνουν ικανοποιημένοι— ότι δηλαδή δεν απαιτείται επιπλέον νομοθετικό πλαίσιο για τη ρύθμιση και τη νομιμοποίηση εντός ρυμοτομικού σχεδίου τέτοιων κέντρων, αλλά είναι θέμα αποκλειστικής αρμοδιότητας, ευθύνης και χωροθέτησης των ΟΤΑ, εντός των πλαισίων που τους αφορούν.

Εάν πράγματι είναι έτσι και αυτή είναι η επίσημη θέση της Κυβέρνησής σας, σάς επαναλαμβάνω ότι το σημειώνω ως ένα θετικό βήμα, που πρέπει να δούμε το ρυθμό υλοποίησής του. Ελπίζω να μην αναπεμφθεί πάλι σε μερικούς μήνες το ζήτημα από το Βόλο, διότι ενδεχομένως η αποκεντρωμένη διοίκηση ή κάποιος άλλος εκεί θα πει: «κοιτάξτε, όμως, αυτό προσκρούει κάπου» και να αρχίσει πάλι το ίδιο «μπαλάκι» που επί δεκαπέντε μήνες σας λέω —εδώ είναι τα χαρτιά— δεν υλοποιείται.
Είναι απίστευτο αυτό το θέμα! Να υπάρχει ομόφωνη απόφαση του Κοινοβουλίου και να μην υλοποιείται, διότι επαναλαμβάνω υπαινικτικά —πάρτε το όπως θέλετε— θεατές και αθέατες δυνάμεις με επιρροή σε όλη την Ελλάδα βάζουν εμπόδια στους δήμους στο να γίνουν αποτεφρωτήρια μέσα στα κοιμητήρια για τα οστά των νεκρών. Και αυτό είναι ένα σημαντικό ζήτημα, γιατί είναι και θέμα υγιεινής και θέμα ταλαιπωρίας των συγγενών αλλά και του χώρου που υπάρχει. Είναι κάτι επιπλέον δηλαδή, γιατί θα μπορούσαν να γίνουν και μικρές τέτοιες μονάδες μέσα στα κοιμητήρια.

Σας επαναλαμβάνω για να γραφτεί στα Πρακτικά: Η σημερινή συζήτηση ας είναι η απαρχή επίλυσης ουσιαστικής και άμεσης του θέματος και όχι για τις ελληνικές καλένδες.

ΠΡΟΕΔΡΕΥΩΝ (Χρήστος Μαρκογιαννάκης): Κύριε Υπουργέ, έχετε τον λόγο για τρία λεπτά.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΓΡΗΓΟΡΑΚΟΣ (Αναπληρωτής Υπουργός Εσωτερικών): Κύριε συνάδελφε, εγώ δεν αποφεύγω να έρθω στη Βουλή. Ξέρετε ότι εφόσον μου τεθεί μία ερώτηση, έρχομαι και την απαντάω. Δεν ξέρω τώρα γιατί έγινε αυτή η εμπλοκή με εσάς και δεν απαντήθηκαν οι ερωτήσεις. Από το Υπουργείο Εσωτερικών πάντως να ξέρετε ότι είμαστε παρόντες.

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΒΟΥΤΣΗΣ: Προ δεκαπενταμήνου. Πριν αναλάβετε.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΓΡΗΓΟΡΑΚΟΣ (Αναπληρωτής Υπουργός Εσωτερικών): Το είδα. Αναζήτησα πίσω τις ερωτήσεις του ελληνικού Κοινοβουλίου και πραγματικά έχετε δίκιο σε αυτό.

Θέλω, λοιπόν, να σας πω για μερικούς δήμους της χώρας. Παραδείγματος χάριν ο Δήμαρχος Σχιστού επικαλείται το γεγονός ότι ο Δήμος Δραπετσώνας-Κερατσινίου είναι πολύ υποβαθμισμένη περιοχή. Ενώ στην αρχή ήθελε να κάνει αποτεφρωτήριο, μετά από λίγο καιρό πήρε πίσω την απόφασή του. Έτσι, λοιπόν, περιβαλλοντικά θεωρεί ότι είναι ανεπιθύμητη η διαδικασία λόγω του ότι η περιοχή αυτή είναι πολύ υποβαθμισμένη.

Σας είπα ότι υπάρχει μια θετική άποψη από το Δήμο Βόλου. Σχεδιάζεται να λειτουργήσει το αποτεφρωτήριο. Προχωράμε σε όλες τις διαδικασίες, εκτός αν —όπως είπατε εσείς προηγουμένως— ξέρετε κάποια απόφαση της αποκεντρωμένης διοίκησης, την οποία δεν την ξέρουμε εμείς ακόμη. Ελπίζουμε, λοιπόν, ότι αυτό θα υλοποιηθεί πολύ γρήγορα.

Για τη διαδικασία της συζήτησης και την ενημέρωση του ελληνικού λαού θα ήθελα να σας πω ότι υπήρχε και μία άλλη απόφαση από το Μαρκόπουλο Μεσογαίας για να γίνει και εκεί ένας αποτεφρωτήρας το 2011 δίπλα στο κοιμητήριο του δήμου.
Όπως ξέρετε βέβαια και ο Δήμος Θεσσαλονίκης είχε πάρει μία μεγάλη απόφαση και μάλιστα είχε ξοδέψει και αρκετά χρήματα. Είχε προκηρύξει το έργο γύρω στα επτά εκατομμύρια ευρώ για να γίνουν όλα αυτά. Και ο Δήμος Ζωγράφου το είχε κάνει αυτό. Είπατε προηγουμένως εσείς ότι είχε μπει το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας και το Υπουργείο Παιδείας, γιατί είναι το πανεπιστήμιο εκεί και έχουμε κάποια προβλήματα περιβαλλοντικά.

Πιστεύω όμως ότι αρχίζει η ελληνική κοινωνία, αρχίζουν οι δήμαρχοι να έχουν μια ευαισθητοποίηση για το θέμα αυτό. Το επόμενο χρονικό διάστημα με τη δική μας προτροπή και με τη δική μας –όπως καταλαβαίνετε εποπτεία, μέσα στο πλαίσιο βέβαια του νόμου και της αυστηρής τήρησής του, θα προσπαθήσουμε να υλοποιήσουμε το προεδρικό διάταγμα και να ικανοποιήσουμε τις ανάγκες των Ελλήνων.

Ευχαριστώ πολύ.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση