Χριστός ανέστη!

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

...

πραγματικά πειτε μου.

Τώρα που για 40 μέρες θα σας πρήζουν όλοι και αντί για καλημέρα θα σας πετάνε με απόλυτη σιγουριά μια αυταπόδηκτη αλήθεια στην οποία απαιτήται από εσάς να συμφωνείτε χωρίς πολλές ερωτήσεις,

πείτε μου, τι απαντάτε???

Κάνετε τον κινέζο (ή την πάπια) και συμφωνείτε χωρίς καμία καθυστέρηση για να σώζετε τα προσχήματα και να είστε ευγενικοί?
Διαφωνείτε διακριτικά?
Διαφωνείτε έντονα??

Ή μήπως κάνετε επίδειξη του υψηλού διανοητικού επιπέδου σας και βαθύτατης κατανόησης και άριστου χειρισμού της ελληνικής γλώσσας απαντώντας:
"επίσης"

Περιμένω τις σκέψεις σας σχετικά με αυτό το πολύ επίκαιρο και πρακτικό ζήτημα.
:O
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαχα, εγώ σχεδίαζα πέρυσι να στείλω ως απάντηση (σε sms) "χέστηκα" σε όποιον μου στείλει οτιδήποτε που έχει να κάνει με ανάσταση xD
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

:lol: Με sms θα τους απαντήσω: Πλάκα κάνεις! Το τράβηξες βίντεο ?
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

:lol: :lol: :lol:

αυτό με το βίντεο μ' άρεσε.

Αλλά δεν λέω για τα sms. Ίσως να μην έχετε το ίδιο πρόβλημα γιατί όλοι οι συγγενείς σας δεν είναι θρησκόληπτοι. Αλλά φανταστείτε αν θέλετε (για μια στιγμή μόνο)...

...φανταστείτε ότι είναι κυριακή του πάσχα και κάθεστε στο τραπέζι με δύο ιερείς και το μισό σόι του πατέρα σας που είναι όλοι 101% θρησκόληπτοι και φανατικοί.

Σε αυτούς τι λες?
:O
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Μπορείς να απαντήσει με το "γενικότερο" : 'Χρόνια Πολλά' που είναι μία ευχή που εννοιολογικά δεν είναι συνδεδεμένη με τη θρησκεία - για να έχεις καθαρή τη συνείδηση σου :) ;)
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Σωστός! χρονια πολλά.

αυτό δεν το είχα σκεφτεί!
Θα χρησιμεύσει για αύριο.

Για όλες τι άλλες περιπτώσεις πάντως θα προτιμήσω τις λιγότερο ευγενικές συγκαταβατικές απαντήσεις.
:O
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

sinithws apantaw me "xronia polla"

apo fetos tha apantaw "happy zombie day" kai se opoion aresi
ps sorry gia ta greenglish!
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω οτι ένα χρόνια πολλά αρκεί.
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Θα συμφωνήσω με τον kavantzas7. Κι εγώ λέω απλά Χρόνια Πολλά και τίποτε άλλο.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ναι μωρέ Χρόνια Πολλά είναι μιά χαρά.Γιατί να πικραίνουμε άδικα ανθρώπους που δε μας φταίνε σε τίποτα;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

kavatzas7 έγραψε:Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
Υπάρχει αρκετή δόση αλήθειας στο «Ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο» και ανάλογα λιγότερη δόση αλήθειας στο «Ο Άνθρωπος δημιούργησε τον Θεό» (Βλέπε θέμα «Η Γέννηση του Μονοθεϊσμού»). Κανένα όμως ίχνος αλήθειας στον ισχυρισμό «Οι άνθρωποι δημιούργησαν τους θεούς».
Αν μπορείς να τεκμηριώσεις το απόφθεγμα που χρησιμοποιείς ως υπογραφή σου θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σου, αλλά μην το κάνεις εδώ διότι θα είναι εκτός θέματος.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κι εγώ λέω "χρόνια πολλα", κυρίως για να μην πικράνω κανέναν και πικραθώ κι εγώ, για να μην κάνω την έξυπνη και πουλάω μούρη, αλλά και γιατί όσοι λένε "χριστός ανέστη" δεν το εννοούν πραγματικά, απλώς επαναλαμβάνουν μια φράση-κλισέ από συνήθεια.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
kavatzas7
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 07:34
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:
kavatzas7 έγραψε:Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
Υπάρχει αρκετή δόση αλήθειας στο «Ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο» και ανάλογα λιγότερη δόση αλήθειας στο «Ο Άνθρωπος δημιούργησε τον Θεό» (Βλέπε θέμα «Η Γέννηση του Μονοθεϊσμού»). Κανένα όμως ίχνος αλήθειας στον ισχυρισμό «Οι άνθρωποι δημιούργησαν τους θεούς».
Αν μπορείς να τεκμηριώσεις το απόφθεγμα που χρησιμοποιείς ως υπογραφή σου θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σου, αλλά μην το κάνεις εδώ διότι θα είναι εκτός θέματος.

Το να ζητάς απο έναν άθεο να σου τεκμηριώσει το "Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου." είναι σαν να ζητάς απο έναν νοήμον άνθρωπο να σου τεκμηριώσει την άποψη του για τήν μή ύπαρξη της κοκκινοσκουφίτσας ... σύγνωμη για το off topic ...
Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 13:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Κάπου είχα δει μια καλή ατάκα...

- Χριστός Ανέστη!
- Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?
"Dear Paul, please stop spamming us." - The Corinthians
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

kavatzas7 έγραψε:Το να ζητάς απο έναν άθεο να σου τεκμηριώσει το "Δέν είναι ο άνθρωπος δημιούργημα του Θεού, αλλα ο Θεός δημιούργημα του ανθρώπου." είναι σαν να ζητάς απο έναν νοήμον άνθρωπο να σου τεκμηριώσει την άποψη του για τήν μή ύπαρξη της κοκκινοσκουφίτσας ... σύγνωμη για το off topic ...
Μην το παίρνεις προσωπικά. Απλά θεωρώ ασυγχώρητο λάθος των άθεων να πιστεύουν ότι οι θεοί είναι δημιουργήματα των ανθρώπων διότι κατά τον τρόπο αυτό ενισχύουν την θέση των θεϊστών. Εκείνους συμφέρει να πιστεύουμε στην ύπαρξη του ανύπαρκτου θρησκευτικού συναισθήματος. Όσο για την κοκκινοσκουφίτσα, μπορεί κανείς πολύ άνετα να αποδείξει την ανυπαρξία της παρουσιάζοντας τον εμπνευστή της ιστορίας της ο οποίος θα παραδεχτεί ότι πρόκειται για παραμύθι. Το ίδιο συμβαίνει και με την ιστορία των θεών. Πρέπει να βρούμε τα λόγια εκείνων που πρώτοι αναφέρθηκαν σ΄αυτούς, να τα ακούσουμε και μετά να αποφανθούμε αν οι θεοί έφτιαξαν τους ανθρώπους ή οι άνθρωποι τους θεούς.
Δανείζομαι την φράση σου: …συγνώμη για το off topic…
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Και συνεχίζοντας το off-topic να προσθέσω ότι το γεγονός πως οι άνθρωποι δημιούργησαν τους θεούς, δεν είναι καν παραδοχή του θρησκευτικού συναισθήματος.

Υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν οτι έχουν απαχθεί από εξωγήινους, ή ότι μας έχουν επισκεφθεί, ή ακόμα οτί αυτοί μας έφεραν στη γη. Άλλοι πάλι πιστεύουν σε βουντού, άλλοι σε βαμπίρ και πάει λέγοντας.
Δεν νομίζω πως όλα τα παραπάνω υποδηλώνουν κάποιο είδος συναισθήματος, αλλά ακόμα κι αν κάνω λάθος, τότε σίγουρα δεν αποτελεί θρησκευτικό συναίσθημα. Είναι απλά μια προσπάθεια, αφελής κατά τη γνώμη μου, να εξηγήσουν πράγματα που αγνοούν τον τρόπο λειτουργίας τους.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Και συνεχίζοντας το off-topic να προσθέσω ότι το γεγονός πως οι άνθρωποι δημιούργησαν τους θεούς, δεν είναι καν παραδοχή του θρησκευτικού συναισθήματος.
Δυστυχώς είναι, διότι η δημιουργία θεών προϋποθέτει την ύπαρξη ανάγκης για πίστη σε θεούς. Δικαιολογεί δηλαδή το απαράδεκτο απόφθεγμα που ισχυρίζεται ότι: «Ακόμα και αν δεν υπήρχε ο Θεός θα έπρεπε να τον επινοήσουμε».

Τα περί εξωγήινων, βουντού και βαμπίρ που γράφεις, είναι πράγματι όπως λες «απλά μια προσπάθεια, αφελής κατά τη γνώμη μου, να εξηγήσουν πράγματα που αγνοούν τον τρόπο λειτουργίας τους». Βλέπεις όμως ότι και με τους θεούς το ίδιο συμβαίνει. Δεν μπορούμε να εξηγήσουμε πως προέκυψε η ιδέα τους και την αποδίδουμε στο θρησκευτικό συναίσθημα.

Υ.Γ. Συγχαρητήρια για το άβαταρ. Το πρόγραμμα αυτό εγώ το αποκαλώ «Σύνδρομο της Κουλτούρας του ασυνείδητου» και ετοιμάζω ένα σχετικό σχόλιο για τα φιλοσοφικά θέματα.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Για να γυρίσω στο θέμα:

Συνήθως λέω χρόνια πολλά, αλλά σε άτομα όπως οι γιαγιάδες μου πχ λέω και χριστός ανέστη, κι αληθώς, ό,τι θέλουν. Πιστεύω πως δεν έχει νόημα να πουλήσω μούρη και να το παίξω αντίδραση σε άτομα που αγαπάω και που δεν υπάρχει πιθανότητα ούτε μία στο εκατομμύριο να καταλάβουν γιατί δεν πιστεύω. Για αυτούς θα είμαι πάντα χριστιανή ορθόδοξη, και το κάνω με χαρά γιατί στα 70+ τους θέλω να μην προβληματίζονται με τέτοια θέματα (γιατί προβληματίζονται πολύ, η γιαγιά μου τρελαίνεται που βλέπει πως έχουμε απομακρυνθεί από την θρησκεία, που να ήξερε κιόλας πόσο πολύ έχουμε απομακρυνθεί...).

Μόνο σε κάποιον που θεωρώ πως έχει νόημα θα πω, ευγενικά πάντα, πως είμαι άθεη. Και με το έχει νόημα, εννοώ σε κάποιον που με ενδιαφέρει να ανοίξω κουβέντα και να του εξηγήσω 2 πράγματα αφενός για με γνωρίσει καλύτερα και αφετέρου γιατί θα μπορούσε να έχει κάποια θετική επίπτωση στην ζωή του αν θεωρήσει τελικά πως έχω καλό λόγο για να μην πιστεύω. Κυρίως σε φίλους δηλαδή (παλιότερα, τώρα όλοι ξέρουν) ή σε κάποιους συγγενείς που είναι νέοι (φέτος το Πάσχα το έμαθαν άλλες 2 θείες μου, αλλά είχαμε σχετική κουβέντα και ήξερα πως παρόλο που είναι αρκετά θρήσκες δεν θα πάθουν εγκεφαλικό).

Και για να ξαναβγώ από το θέμα:

dtango δεν γίνεται ένας άθεος να μην πιστεύει ότι οι θεοί είναι δημιουργήματα των ανθρώπων γιατί αφού δεν πιστεύει στην ύπαρξη των θεών κάπως πρέπει να θεωρεί πως δημιουργήθηκαν στα μυαλά των ανρθώπων. Εξ ορισμού δηλαδή κάποιος που θα συζητήσει για το αν οι θεοί έφτιαξαν τους ανθρώπους ή οι άνθρωποι τους θεούς δεν είναι άθεος. Δεν κατακρίνω την επιλογή του, ούτε εξετάζω ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο, απλά μιλάω τώρα καθαρά και μόνο για το πώς χρησιμοποιούμε τις έννοιες.

Και ναι, υπάρχει θρησκευτικό συναίσθημα (κατά την γνώμη μου) και ανάγκη για αυτό το συναίσθημα. Υπήρχε δηλαδή γιατί όσο οι κοινωνίες εξελίσσονται τόσο μειώνεται αυτή η ανάγκη. Κάποτε ο άνθρωπος δεν ήξερε τίποτα για την φύση γύρω του, κάπως έπρεπε να εξηγήσει τα πάντα και να κάνει το στάρι να φυτρώσει για να φάει. Ε κάποια στιγμή είδε πως η καλλιέργεια της γης βοηθάει περισσότερο από τις ανθρωποθυσίες. Επίσης κάποτε για να κάνει ένας άνθρωπος τους υπόλοιπους να τον υπακούσουν έπρεπε να τους πουλάει παραμύθια πως μιλάει με τον θεό και πως ό,τι λέει είναι θεϊκές εντολές. Ε τώρα απλά γίνεται βουλευτής και κάνει νόμους. Κάπως έτσι ξεπερνιούνται σιγά σιγά όλα τα "κάστρα" των θρησκειών.

Για μένα το ότι οι θεοί είναι δημιουργήματα των ανθρώπων αποδυκνείεται με το ότι "πεθαίνουν" μόλις οι άνθρωποι σταματήσουν να πιστεύουν σ'αυτούς.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ έχω ένα τρομερό σκάλωμα με την διαφάνεια και την ειλικρίνεια. Σίγουρα δεν έχω καμία όρεξη να αρχίσω συζήτηση θρησκευτικού περιεχομένου με θρησκευόμενα άτομα αλλά σε καμία περίπτωση δεν καταφεύγω σε υπεκφυγές και ασάφειες για να δημιουργήσω μια ψευδαίσθηση ειδικά στους γηραιότερους συγγενείς ότι είμαι ένας τυπικός χριστιανός.

Είμαι οκ μέχρι τις διακριτικές υπεκφυγές του στυλ -Χριστός ανέστη -Χρόνια πολλά.
Αλλά όταν τυχαίνει και μου κάνουν συγκεκριμένες ερωτήσεις του στυλ που πήγες εκκλησία το πάσχα... Τότε αποκαλύπτεται η σκληρή αλήθεια.
:O
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Εμένα πάλι μ’αρέσει να ανοίγω θρησκευτικές συζητήσεις με θρησκευόμενους και δεν χρησιμοποιώ ούτε υπεκφυγές ούτε ασάφειες, και φυσικά δεν φοβάμαι μην με κακοχαρακτηρίσει κανείς.

Απλά το να βλέπω την γιαγιά μου να χαίρεται θα με κάνει ακόμα και να πάω στην εκκλησία, πόσα χρόνια ακόμα θα μπορώ να την κάνω να χαμογελάει με λίγα απλά πράγματα; Δεν το έχω μ’όλο το σόι αυτό, μόνο με παππούδες-γιαγιάδες. Ίσως να είναι υπερβολικό, αλλά έτσι μου βγαίνει...

Από κει και πέρα αντιδρώ ανάλογα το άτομο. Υπάρχουν και άτομα που δεν με ενδιαφέρει καθόλου να ασχοληθώ μαζί τους, οπότε δεν θα πω τίποτα απολύτως γιατί δεν έχω καμία όρεξη να τους εξηγήσω το οτιδήποτε – βαριέμαι να τους μιλάω δηλαδή. Τα άτομα αυτά δεν είναι ανάγκη να είναι θρησκευόμενοι, μπορεί να είναι και άθεοι ή αγνωστικιστές φυσικά…

Τώρα αν κάποιος είναι φίλος ή γνωστός, ή και συγγενής ακόμα, και γίνει κουβέντα βεβαίως και θα συζητήσω και θα αναφέρω τις απόψεις μου και απ'όλα (έχω ρίξει καυγάδες με μια κολλητή μου…). Απλά για μένα δεν έχουν όλες οι καταστάσεις και όλοι οι άνθρωποι την ίδια αντιμετώπιση και το να μην πληγώσω κάποιον που αγαπάω – και που λόγω ηλικίας δεν παίζει να καταλάβει καν τι είναι η αθεΐα - αξίζει ένα λευκό ψέμα.

Αν κι είχα προβληματιστεί (λιγάκι) ως προς το που τραβάω την γραμμή. Πχ στον γάμο, δεν παίζει να κάνω θρησκευτικό εννοείται, εδώ ούτε πολιτικό δεν θέλω να κάνω, ούτε γάμο εδώ που τα λέμε, στην βάφτιση μια από τα ίδια, και αναρωτιόμουν πόσα εγκεφαλικά μπορεί να πάθει κανείς… Προς το παρόν βέβαια ευτυχώς αυτά τα ζητήματα είναι αιώνες μακριά στο μέλλον κι έτσι δεν τα πολυσκέφτομαι….
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση