Χριστός ανέστη!

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε: Απλά το να βλέπω την γιαγιά μου να χαίρεται θα με κάνει ακόμα και να πάω στην εκκλησία, πόσα χρόνια ακόμα θα μπορώ να την κάνω να χαμογελάει με λίγα απλά πράγματα; Δεν το έχω μ’όλο το σόι αυτό, μόνο με παππούδες-γιαγιάδες. Ίσως να είναι υπερβολικό, αλλά έτσι μου βγαίνει...
Ναι, και εγώ έτσι σκέφτομαι και ενεργώ. Ακριβώς ίδια με μιά φορά πριν χρόνια που με σύρανε στο γήπεδο στην εξέδρα του γάβρου, και (...αναγκαστικά) φώναζα γαβροσυνθήματα. :mrgreen:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
toomanytribbles
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 15:49
Όνομα Ιστότοπου: toomanytribbles
Τοποθεσία: αθήνα
Επικοινωνία:

σε ανθρώπους που με γνωρίζουν, απαντώ κλασσικά πλέον, 'ψευδώς'. σε ξένους καμιά φορά απαντώ 'δεν γιορτάζω το πάσχα'.

όταν πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να αφήσω περιθωρια για συζήτηση, λέω 'χρόνια πολλά'. είναι ωραία ευχή και μ'αρέσει που είναι one size fits all.
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

"Χριστός Ανέστη" και περιμένουν να απαντήσετε "Αληθώς ο Κύριος", τι τους απαντάτε;

Για ρίχτε ιδέες μέρες που έρχονται.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κάπου υπάρχει ένα παλιο νήμα με δεκάδες ατάκες, δεν ξέρω τώρα που βρίσκεται, μπορεί να το βρει κανείς;

Αν δε θες να τρολάρεις: "Χρόνια πολλά"
Ίσως ας σε κοιτάξουν παράξενα επειδή απάντησες "λάθος" αλλά δεν θα πουν τίποτα.
Αν τυχόν πουν κάτι, π.χ. "αληθώς ο κύριος λέμε" απαντάς "δεν είμαι χριστιανος".
Λογικά θα το αφήσουν εκεί, αλλά αν επιμείνουν εξηγείς "δεν μπορώ να πω κάτι που δεν πιστεύω, πάντως σας εύχομαι μια που γιορτάζετε".


Αν θες να τρολάρεις, άπειρες ιδέες:
- Πάλι;
- Αποκλείεται!
- Είστε σίγουρος;
- Δεν με λένε Ανέστη.
- Ο παπάς εχέστη. (παλιό παραδοσιακό)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Έχει κάμποσα ο Διαγόρας, και περισσότερα στα σχόλια.
It is by will alone I set my mind in motion.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Φετος τα πραγματα ειναι καπως περιεργα,οποτε θα πιασω στασιδι σε καμμια εκκλησιά απο την μεγαλη δευτερα και θα ειμαι εκει μεχρι το βραδυ της αναστασης κι ας παω απο τρικιλο πατριωτικο βαρελοτο καποιου ενθουσιωδους ημιτρελου.

Δεν θα παραστησω τον εξυπνακια τωρα,γιατι θα ειναι επισης και προσβολη προς τους υπολοιπους ορθοδοξους σλαβους αδερφους μας και εμεις θελουμε να τα εχουμε καλα με αυτους γιατι με τους αλλους δεν τα παμε και τοσο καλα τωρα τελευταια.

Κι εαν θελω να ειμαι ενας καθωσπρεπει με τα ολα μου αντιευρωπαιστης δεν πρεπει να κοροιδευω τετοια σοβαρα ζητηματα γιατι εχουμε κι ενα πατριαρχειο περα εκει στην τουρκιά,να πιστευω σε προφητειες και θαυματα του παισιου,κι αν ειμαι παλι ενας αριστερος θα πρεπει να πιεζω τον εαυτο μου για να μην κοροιδευω ολους αυτους τους χαζους γιατι ειναι οι χρησιμοι ηλιθιοι που πανω τους ταιριαξε γαντι και ο κομμουνισμος και η θρησκεια.

Και τοση βλακεια δεν υπηρξε πουθενα στα παγκοσμια χρονικα γιατι η καρμοιριά και η καθε λογης αποτυχια ειναι συμφυτη στην ψυχοσυνθεση Ελληνα,οποτε δικαιολογημενα αξιζει λιγο σεβασμο.

Και ντροπη σας μοναχα που το σκεφτηκατε.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Για την εγκυκλοπαιδική γνώση (και μόνο), στη Σερβία η φράση αυτή υπάρχει για τα Χριστούγεννα. Εκεί δεν λένε Καλά Χριστούγεννα. Η ευχή είναι:

- Христос се роди / Hristos se rodi (= Ο Χριστός γεννήθηκε). Και η απάντηση που απαιτείται:
- Ваистину се роди / Vaistinu se rodi (= Αληθινά γεννήθηκε).
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

σε αυτούς που ξέρω πολύ καλά λέω: μαγκιά του
στους άλλους: χρόνια πολλά
και σε αυτούς που το ψάχνουν: πάρα πολλά και ειλικρινά χωρίς να τους προσβάλλω το θρησκευτικό τους πιστεύω.
Άβαταρ μέλους
Λίθος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Μαρ 2015 01:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ με τον Θεόφιλο ως προς την πρώτη επιλογή. Σε πολύ οικείους που γνωρίζουν τις απόψεις μου , απαντώ « Μαγκιά του» , χαριτολογώντας.
Σε όλους τους υπόλοιπους απαντώ «Και του χρόνου». Ως τώρα δεν προσβλήθηκε κανείς... :pray:
«Τίς ὦν ἀρχὰ πολιτείας ἁπάσας; Νέων τροφά» ( Ποια λοιπόν είναι η αρχή, η βάση, όλης της πολιτείας; Η ανατροφή, η παιδεία των νέων.) Διωτογένης
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

toomanytribbles έγραψε:σε ανθρώπους που με γνωρίζουν, απαντώ κλασσικά πλέον, 'ψευδώς'. σε ξένους καμιά φορά απαντώ 'δεν γιορτάζω το πάσχα'.

όταν πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να αφήσω περιθωρια για συζήτηση, λέω 'χρόνια πολλά'. είναι ωραία ευχή και μ'αρέσει που είναι one size fits all.

Δλδ αυτό λες και στις κηδείες? :lol: :lol:
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
Λίθος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Μαρ 2015 01:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν έχουν σχέση οι κηδείες των ανθρώπων με την ανάσταση του θεανθρώπου. Μετά απ' αυτές κανείς δεν ανασταίνεται ποτέ (με εξαίρεση τον Λάζαρο, απ' όσα γνωρίζω). Αλλά και να είχε, φαντάζεσαι να έπιανε η ευχή αναλόγως με τις επιλογές των ευχόμενων; Ανυπολόγιστος συνωστισμός από θρησκευόμενα ζόμπι...κάθε μέρα αναστάσεις...χρυσές ευκαιρίες για ιερείς και νεκροθάφτες... οι εσχατολόγοι θα έμπαιναν στο ταμείο ανεργίας...κ.α. :? Μου άναψες φωτιά, πάω να σκεφτώ σενάριο να το στείλω στο Χόλιγουντ ή μπορεί στο Μπόλιγουντ .
«Τίς ὦν ἀρχὰ πολιτείας ἁπάσας; Νέων τροφά» ( Ποια λοιπόν είναι η αρχή, η βάση, όλης της πολιτείας; Η ανατροφή, η παιδεία των νέων.) Διωτογένης
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θα δοκιμάσω το "και του χρονου"! Συμπαθητικό πάντρεμα κλασικής ευχής με διακριτική ειρωνεία.
Και το "επίσης" νομίζω ότι μπορεί να έχει παρόμοια αποτελέσματα.

Νομίζω ότι ήρθε η στιγμή να περάσω σε αυτό το στάδιο, μετά από το "χρόνια πολλά" που έλεγα τα τελευταία κάμποσα χρόνια. :geek:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Εγώ πάντως στους πολύ οικείους, που γνωρίζουν, απαντώ: «Αληθώς ο Κύριος» συνοδευόμενο από ένα τεράστιο χαμόγελο.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ανέστης Βλάχος... Δεν βαριέσαι!!! .... Δεν το βαριέται κάθε χρόνο;;; ... Έλα!!!!

Οι καλύτερες ευχές για Πέμπτη-Παρασκευή: Θεός σχωρέσ'τον... Ζωή σε λόγου σας... Να ζήσετε να τον θυμάστε...
...αλλά και... Κρίμα το παλικάρι... τόσο νέος!!!
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Από τον Αντώνη Ανδρεάδη σήμερα:

- Καλή ανάσταση!
- Καθήστε καλέ να πεθάνω πρώτα!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

στο χριστος ανέστη μπορείτε αν θέλετε να λέτε: έτσι λένε κάποιοι.
Απάντηση