athriskos.gr

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αυτή τη σελίδα την γνωρίζετε?
http://athriskos.gr/
Εγώ την ανακάλυψα τυχαία σήμερα, από ένα σχόλιο στην ανάρτηση του Astron
Η ομιλία του Dawkins στη διαδήλωση κατά του Πάπα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ήμουν σίγουρος ότι κάπου είχα ξαναδεί το όνομα του ιδιοκτήτη. Μια βόλτα από τον γκούγκλη και βουαλά.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
ΑΑΑΑΑΑ! τα νεύρα μου τα χάπια μου τα ηρεμιστικά μου!
"Είναι δε ολοφάνερο ότι κάποτε, πριν τον Όμηρο, κάποιες γενιές Ελλήνων, με τάξη, λογική και καλλιτεχνική έφεση, διαμόρφωσαν το λογοτεχνικό αυτό εργαλείο που λέγεται ελληνική γλώσσα."

Ολοφάνερο, indeed. :angry-banghead:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κι εγώ έχω βαρεθεί ν' ακούω ότι ο χριστιανισμός είναι "εβραϊκή αίρεση". Βεβαίως προήλθε από την εβραϊκή θρησκεία, αλλά έχει δική του αυτόνομη ιστορία και χαρακτήρα. Αυτή η προσπάθεια σύνδεσης με τον ιουδαϊσμό δείχνει κρυπτο-ρατσισμό (ή φανερό ρατσισμό κάποιες φορές): "οι εβραίοι είναι κακοί, οι χριστιανοί είναι εβραίοι, ergo οι χριστιανοί είναι κακοί". Λαμπρό σκεπτικό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχει δίκαιο σε αυτό που λέει ο noxteryn για το Μεσαίωνα. Ύπήρχαν κάποιες φάσεις του όπου όντως υπήρξε στασιμότητα αλλά έγιναν αρκετές σημαντικές επινοήσεις τότε και δεν αναφέρομαι μόνο στον ευρωπαϊκό χώρο.

Όσο για την "εβραϊκή αίρεση", και μόνο που πολλά χριστιανικά κράτη ανά τους αιώνες κυνήγησαν τους Εβραίους δείχνει το αντίθετο. Οι "σταυρωτές του θεανθρώπου" έπρεπε να πεθάνουν (διάβαζε: οι έμποροι και οι τραπεζίτες της εποχής. Τα μόνα επαγγέλματα στα οποία μπορούσαν να διαπρέψουν ήταν αυτά γιατί όλοι οι υπόλοιποι τα απέφευγαν και θεωρούνταν ανήθικο τότε αυτό που σήμερα λέμε κέρδος. Τελικά αποδείχτηκε πως ήταν τα επαγγέλματα... του μέλλοντος. Η αντίληψη αυτή περί κέρδους επιβιώνει ακόμα και τώρα στο μουσουλμανικό κόσμο και οι τράπεζές τους έχουν άλλους τρόπους να βγάζουν λεφτά από τους μουσουλμάνους).
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ
Τα περί Μεσαίωνα μεταφέρθηκαν σε δικό τους νήμα.
It is by will alone I set my mind in motion.
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Αυτή τη σελίδα την γνωρίζετε?
http://athriskos.gr/
Εγώ την ανακάλυψα τυχαία σήμερα, από ένα σχόλιο στην ανάρτηση του Astron
Η ομιλία του Dawkins στη διαδήλωση κατά του Πάπα[/url].
Αγαπητή Μελάνη θερμά συγχαρητήρια, για τη βαθιά αφωσίωση-πίστη στο φόρουμ, το γκρούπ και την Ένωση. Το αποδεικνύεις με τη πολλαπλότητα της δράσης και το ακούραστό σου. Βρίσκεσαι απανταχού παρούσα.
Πριν από λίγο μιλούσα με το Σταύρο Βασδέκη, τον εκπαιδευτικό στη Τεχνική Εκπαίδευση των Σερρών και έξοχο διανοητή και μόνιμα στρατευμένο στο ανθρωπιστικό στρατόπεδο.
Το έργο και τη δράση του R.DAWKINS είχα τη τύχη να γνωρίζω από καιρό. Μ΄ενθουσίασαν οι τορπίλες που έρριξε στον πάπα, για τις δηλώσεις του με την εξομοίωση του Χίτλερ με τους αθεϊστές.
Όσον αφορά για την αναφορά σου στον εβραιοχριστιανισμό έχεις απόλυτα δίκαιο. Ακόμη πρέπει να θυμίσω στην ομήγυρη, ότι ο μονοθεϊσμός επιβλήθηκε στους εβραίους από τους Ισραηλίτες Αιγυπτίους επικεφακλής των οποίων ήταν ο Μωυσής που κυνηγημένος από τους Φαραωίτες, παίρνοντας και τους πολυθεϊστές εβραίους της Αιγύπτου, έκανε την γνωστή πορεία-έξοδο προς το όρος Σινά. Και όταν βρήκε τους εβραίους να προσκυνούν το δικό τους θεό, επιστρέφοντας με τη θεϊκή επιταγή, κατέσφαξε τους άπιστρους πολυθεϊστές εβραίους, σχεδόν το 50%. Από το το βιβλίο τρου Γιάννη Κορδάτο "Ιησούς Χριστός και ο Χριστιανισμός".
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Αφού ξεπήδησε μέσα απ'τον Ιουδαϊσμό,γιατί να μην μπορεί να θεωρηθεί αίρεση?
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Τυπικά ίσως. Αυτοί που το λένε κατά κανόνα θέλουν να δείξουν ότι ο χριστιανισμός είναι εργαλείο των Εβραίων για να μπλα μπλα μπλα . Στην πραγματικότητα αντιφάσκουν: οι αιρέσεις σπάνια έχουν καλές σχέσεις με το "πρωτότυπο ρεύμα"...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Επικουρίδης έγραψε: Ακόμη πρέπει να θυμίσω στην ομήγυρη, ότι ο μονοθεϊσμός επιβλήθηκε στους εβραίους από τους Ισραηλίτες Αιγυπτίους επικεφακλής των οποίων ήταν ο Μωυσής που κυνηγημένος από τους Φαραωίτες,…
…κατέσφαξε τους άπιστρους πολυθεϊστές εβραίους, σχεδόν το 50%. Από το το βιβλίο τρου Γιάννη Κορδάτο "Ιησούς Χριστός και ο Χριστιανισμός".
Φίλε Επικουρίδη, θα ήταν ευτύχημα αν τα συμπεράσματα που βγάζουμε με μια επιπόλαιη μελέτη των κειμένων ήταν σωστά.
Την ιστορία με τον Μωυσή δεν θα την πάρουμε στα σοβαρά αν προσέξουμε ότι στο τέλος του βιβλίου της Γένεσης οι Εβραίοι είναι ουσιαστικά κύριοι της Αιγύπτου, ότι οι αξιωματούχοι και οι άρχοντες της Αιγύπτου έκαναν μαζί με τον Ιωσήφ μια βολτίτσα μέχρι την Χαναάν για να θάψει τον πατέρα του, ότι ξαφνικά οι Εβραίοι παρουσιάζονται δούλοι των Αιγυπτίων, στο βιβλίο της Εξόδου, και ότι χρειάζονται σαράντα χρόνια για να φτάσουν στην Χαναάν, την οποία μάλιστα υποτίθεται δεν γνώριζαν και έστειλαν ανθρώπους τους να την κατασκοπεύσουν. Το βιβλίο και της Γένεσης και της Εξόδου, κατά την άποψή μου, διηγούνται την κατάληψη μιας χώρας από τους Εβραίους.

Παίρνοντας κατά γράμμα όσα διαβάζει κανείς για τον Μωυσή, τον Ιωσήφ, τον Ιακώβ και τους λοιπούς πατριάρχες και προφήτες (αυτό το έκανε και ο Καλόπουλος με καταστροφικά, νομίζω, αποτελέσματα) δεν οδηγείται σε σοβαρά συμπεράσματα.
Για το γεγονός πάντως ότι οι Εβραίοι διδάχτηκαν τον μονοθεϊσμό από τους Αιγυπτίους, φαντάζομαι ότι δεν αμφιβάλλει κάποιος.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:
L3o ΧΞΣ έγραψε:Αφού ξεπήδησε μέσα απ'τον Ιουδαϊσμό,γιατί να μην μπορεί να θεωρηθεί αίρεση?
Τυπικά ίσως. Αυτοί που το λένε κατά κανόνα θέλουν να δείξουν ότι ο χριστιανισμός είναι εργαλείο των Εβραίων για να μπλα μπλα μπλα.
Ακριβώς έτσι.

Αν θεωρήσουμε "αίρεση" κάθε θρησκεία που ξεπήδησε από μια άλλη, τότε όλες οι θρησκείες είναι αιρέσεις του αρχάιου παγανισμού-ανιμισμού και τελειώσαμε. "Αίρεση" είναι κάθε θρησκεία που ενοχλεί μιαν άλλη θρησκεία γιατί είναι πολύ παρόμοια και της κλέβει πελάτες.

Θυμήθηκα τώρα τη διαφορά διαλέκτου από γλώσσα: "γλώσσα" είναι μια διάλεκτος με στρατό και στόλο.

Όλα είναι θέμα πολιτικής, ακόμα και η γλώσσα (κυρίως αυτή).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
Επικουρίδης έγραψε: Φίλε Επικουρίδη, θα ήταν ευτύχημα αν τα συμπεράσματα που βγάζουμε με μια επιπόλαιη μελέτη των κειμένων ήταν σωστά.………………………………………………………………………………………….Παίρνοντας κατά γράμμα όσα διαβάζει κανείς για τον Μωυσή, τον Ιωσήφ, τον Ιακώβ και τους λοιπούς πατριάρχες και προφήτες (αυτό το έκανε και ο Καλόπουλος με καταστροφικά, νομίζω, αποτελέσματα) δεν οδηγείται σε σοβαρά συμπεράσματα. Για το γεγονός πάντως ότι οι Εβραίοι διδάχτηκαν τον μονοθεϊσμό από τους Αιγυπτίους, φαντάζομαι ότι δεν αμφιβάλλει κάποιος.
Φίλτατε dtango, θα συμφωνήσω μαζί σου, με μόνη τη διαφορά, ότι ο Γιάννης Κορδάτος είναι πολύ προσεκτικός και καθόλου επιπόλαιος ιστορικός μελετητής και άριστος θρησκειολόγος. Διεισδύει με ευθύνη στα γεγονότα, αφουγκράζεται με βαθειά προσήλωση στις απόψεις σοβαρών ιστορικών ερευνητών, συγκρίνει, αναλύει και καταλήγει σε τεκμηριωμένα και αλάθητα, όσο γίνεται, συμπεράσματα. Επειδή τον απέρριψε μετά βδελυγμίας η ιερά σύνοδος, αυτό δεν σημαίνει ότι και εμείς πρέπει να τον αγνοήσουμε.
Φίλε μου μελέτησα, με τεταμένες τις «ελληνορθόδοξες κεραίες μου» τις ιερές γραφές πάνω από είκοσι φορές, προσδοκώντας σε κάθε διάβασμα, στις ατέλειωτες χειμερινές νύχτες, τις περισσότερες φορές σ’ όλα σχεδόν τα ξενοδοχεία των μεγαλουπόλεων, τις οποίες επισκεπτόμουν, ως εμπορικός αντιπρόσωπος, προσδοκώντας, επαναλαμβάνω, να συλλάβω την ουσία των «θεόπνευστων» κειμένων και σε διαβεβαιώ, οτι τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα πως αυτά δεν άξιζαν ούτε με τα χειρότερα παιδικά παραμύθια.
Εμένα, εκείνο που με ζεματίζει-συγκλονίζει είναι το ερώτημα, έως πότε θα ανεχόμαστε στη πλάτη μας και κυρίως των παιδιών-εγγονών και των άλλων κατιόντων, τις ολέθριες ομηρίες αδίστακτων σύγχρονων σκοταδιστών;
Οι πρόγονοι, οι παππούδες, οι γονείς μας και εμείς οι ίδιοι πήγαμε κατά διαβόλου… Θυματοποιηθήκαμε. Θα αφήσουμε να συντριβούν και οι ζωές των απογόνων μας; Τρομάζω στην ιδέα σύγκορμος. Δεν πρέπει να δώσουμε ένα χεράκι βοηθείας εμείς οι μεγαλύτεροι στους νεώτερους μαχητές της Ένωσης Άθεων;
Μπορούμε να προβλέψουμε, τί θα γίνει με αυτούς που φέραμε στη ζωή; Τα παιδιά μας; Τα πάντα είναι ωχρά και γκρίζα στο μέλλον. Ορίστε ο επαναπροσδιορισμός ελπιδοφόρων στόχων και νέων οραμάτων και ντουφέκα τους εβραϊκούς προγόνους .
Από την άλλη μεριά, όμως, πρέπει να αναζητούμε την ουσία των πραγματικών γεγονότων, σ’ όλα εκείνα που μας σερβίρουν οι καιροσκόποι πολιτικοί και θρησκευτικοί διαστρεβλωτές σοβινιστές.
Τον Μωυσή τον παρουσιάζει ο Γιάννης Κορδάτος, ότι το 879 π. Χ., ως επαναστάτης συνεχιστής, αν συγκρατώ το όνομα σωστά, του στασιαστή Φαραώ Μόνοφφι που άρπαξε την εξουσία γύρω στα 1376 π. Χ, τον οποίο επανακάμψας από μακρινές εκστρατείες, ανέτρεψε και τον εκτέλεσε ο νόμιμος Φαραώ.
Η φυλή του Μόνοφφι-Μωυσή ονομάζονταν Ισραηλίτες και λάτρευαν τον ένα και μοναδικό Ύψιστο Ήλιο-Θεό. Σε μια παρόμοια συγκυρία με το Μόνοφφι, επαναστάτησε ο Μωυσής και οδήγησε τη φυλή του μαζί με τους πολυθεϊστές εβραίους στη γη της επαγγελίας. Τα υπόλοιπα για τον Μωυσή είναι γνωστά.
Τα πόσα κρανία εβραίων χρειάστηκαν να τσακίσουν και πόσα πέη να κόψουν ο Μωυσής και οι Ισραηλίτες του, για να επιβάλουν τον Μονοθεϊσμό, είναιδουλεία του breadfan.
Προσωπικά συμφωνώ με τα συμπεράσματα που άντλησε ο Μιχάλης Καλόπουλος από τη μελέτη των ιερών γραφών των Ισραηλιτών-Εβραίων.
Ευτυχώς που συμφωνείς ότι τον μονοθεϊσμό οι εβραίοι τον πήραν από τους Αιγυπτίους.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Επικουρίδης έγραψε:Τον Μωυσή τον παρουσιάζει ο Γιάννης Κορδάτος, ότι το 879 π. Χ., ως επαναστάτης συνεχιστής, αν συγκρατώ το όνομα σωστά, του στασιαστή Φαραώ Μόνοφφι….
Αγαπητέ Επικουρίδη, το βιβλίο του Κορδάτου πρέπει να το έχω διαβάσει πριν από πολλά χρόνια. Όλο κάπου το παίρνει το μάτι μου κάθε τόσο. Αύριο θα κοιτάξω να το βρω και αν τυχόν δεν πρόκειται για το βιβλίο που έχω υπόψη μου θα σου το πω.
Στα αρχαία κείμενα του είδους της Π.Δ. τα ιστορικά στοιχεία είναι πολύ δύσκολο να απομονωθούν . Ποιο εύκολα διακρίνονται τα στοιχεία που είναι δανεισμένα από την παράδοση επειδή απαντώνται και σε κείμενα άλλων λαών. Αναφέρεις κάποιον συγκεκριμένο ιστορικό Φαραώ αλλά στη συνέχεια, όταν οι Ισραηλίτες έφτασαν στην Χαναάν, εκείνοι αναφέρουν Γίγαντες. Στοιχεία δηλαδή εντελώς ασυμβίβαστα.
Επικουρίδης έγραψε:Προσωπικά συμφωνώ με τα συμπεράσματα που άντλησε ο Μιχάλης Καλόπουλος από τη μελέτη των ιερών γραφών των Ισραηλιτών-Εβραίων.
Tα συμπεράσματα του Καλόπουλου είναι εντελώς απαράδεκτα. Προσπάθησα να τον παρασύρω σε αντιπαράθεση στην ιστοσελίδα του, μετά στο φόρουμ του Επανελληνισμού και τελικά τα κατάφερα στο φόρουμ του Χαρδαβέλλα όπου όμως μετά το δεύτερο μήνυμα δεν απάντησε.
Μπορείς να πάρεις μια ιδέα για όσα τον κατηγορώ διαβάζοντας το νήμα Ποιο «Το Μεγάλο Ψέμα».
Θα βρεις στην αρχή μια φράση του Αϊνστάιν στα αγγλικά (η οποία υποστηρίζει ότι εξαρτάται από την θεωρία που πρεσβεύουμε το τι θα παρατηρήσουμε), αλλά μην απογοητευτείς διότι δεν υπάρχει άλλη.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Απάντηση