creation museum

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

http://www.creationmuseum.org/
άκουσα για αυτό στο happyatheistforum πριν απο καιρό και είπα να το μεταφέρω και εδώ, Γενικά αυτό είναι ένα... "μουσείο" αφιερωμένο στην εμμμμ "επιστήμη" των χριστιανών. Δίχνει ότι οι δεινόσαυροι ζούσαν μαζί με ανθρώπους... ότι η γή είναι μονο περίπου 6000 χροών και άλλα όμορφα. Αυτό που με απελπίζει είναι ότι οι γονείς διδάσκουν στα παιδιά τους αυτές τες βλακείες, με κάνει να βαράω την κεφάλα μου στον τοίχο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MariaEvri την 12 Απρ 2009 15:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

http://en.wikipedia.org/wiki/Creation_Museum\
και ένα Link απο wikipedia
mirni
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 12 Μαρ 2009 15:05

Θα γυρνάνε τα κόκκαλα του Bill Hicks στον τάφο του.
If you know the world's 12 thousand years old and dinosaurs existed, they existed in that time, you'd think it would have been mentioned in the fucking Bible at some point.
Και ολόκληρο το εξαιρετικό βιντεάκι:

[youtube]-qmglGWMsdk[/youtube]

-m-
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τραγικό... έριξα μια ματιά και μου σηκώθηκε η τρίχα... Μαρία, ευχαριστώ για την πληροφορία.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Δεν το είχατε δεί πριν; Καλά είναι εδώ και πολλά χρόνια, από την θρησκευτική ομάδα Answers in Genesis, του Ken Ham... To πόσο ηλίθιοι είναι αυτοί οι άνθρωποι δεν λέγεται. Σε άλλα forum άθεων υπάρχει ο όρος creotard, για ανθρώπους σαν τον Ken Ham και αυτούς που πιστεύοπυν σε μία Γη 6000 ετών. Ο όρος προέρχεται από τις λέξεις creationism (δημιουργισμός) και retard (καθυστερημένος)...

Και υπάρχει και το Link για την ομάδα Answers in Genesis, και εαν θέλετε πραγματικά να χάσετε και άλλα εγκεφαλικά κύτταρα, επισκεφτείτε την: http://www.answersingenesis.org

Τις προάλλες στο forum του Dawkins, κάποιος μου έβαλε ένα link από τους παραπάνω ηλίθιους, και του είπα ξεκάθαρα ότι τέτοιες μαλακίες δεν κάθομαι να διαβάσω, από άτομα που προτιμάνε φαντασιώσεις από την αλήθεια. (Συγγνώμη για το λεξιλόγιο, αλλά έτσι είναι στην πραγματικότητα).

Και εαν πραγματικά θέλετε να γελάσετε δείτε το εξής video, για να δείτε το πόσο ηλίθιος μπορεί να είναι κάποιος... :

[youtube]PvXxgNUtGIw[/youtube]
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Να σου πω, η αλήθεια είναι πως προτιμώ να μην τα ψάχνω κάτι τέτοια, το θεωρώ χάσιμο χρόνου (όπως και την ενασχόληση με τα θεία γενικότερα).

Αλλά άμα τα βρίσκω μπροστά μου εξανίσταμαι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
emily
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 11 Απρ 2009 15:39
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde έγραψε: Και εαν πραγματικά θέλετε να γελάσετε δείτε το εξής video, για να δείτε το πόσο ηλίθιος μπορεί να είναι κάποιος... :

[youtube]PvXxgNUtGIw[/youtube]
:shock: Εεεελεος ειναι γελοιος ο τυπος...

Οσο για το creation museum, ακουω γι'αυτο απο το καλοκαιρι εχω δει και φωτογραφιες. Ειναι πραγματικα τρομακτικο το ποσος κοσμος πηγαινει τα παιδια του εκει. Μονο να δειτε τον δεινοσαυρο με σελα, και προιστορικα παιδακια να παιζουν διπλα σε μικρους T-rex στα ομοιωματα...

Το συγκεκριμενο "μουσειο" δεν θα πιστευα οτι υπαρχει αν δεν το ειχα δει με τα ματια μου.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

To έχω πει σε φίλους ότι υπάρχει αυτό το πράγμα και δυσκολεύονται να με πιστέψουν.

"..ναι ρε σου λέω, τρικέρατος με σέλα, στο λόγο μου!"

Το είχα δει για πρώτη φορά στο "religulous" του Bill Mayer το οποίο γενικά αξίζει να το δείτε. Πολύ γέλιο.


Και όντως αν ο Hicks ζούσε τώρα δεν θα του είχαν μείνει μαλιά με όλα αυτά.
Καράφλα σαν τον Carlin θα είχε :D
:O
Άβαταρ μέλους
Αιρετικός
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Μαρ 2009 03:33
Όνομα Ιστότοπου: Αιρετική Πολιτεία - Heretic Republic (Greek Language Edition)
Επικοινωνία:

Αυτό θα σπεύσει να το εντάξει στις "εκπαιδευτικές εκδρομές" η υποδιευθύντρια του 1ου Λυκείου Λάρισας.
It's amazing what one can accomplish when one doesn't know what one can't do - Garfield

Αιρετική Πολιτεία
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Χαχαχαχαχα :lol:

Εννοείται πως αν πάω κάποια στιγμή ΗΠΑ και τύχει να περάσω απο εκεί κοντά δεν θα παραλείψω να το επισκεφτώ. Το πρωτοείδα στο Religulous, και είχα πεθάνει στα γέλια. Με πρόλαβε ο Γιώργος... "Τρικέρατοι με σέλες :lol: ".

Φαντάζομαι ποια θα είναι η δικαιολογία για την εξαφάνιση των δεινοσαύρων. Απλά δεν μπορούσε να τους πάρει μαζί του ο Νώε :D :

Εικόνα


Όσο για τον τυπά στο youtube, subscribe κατευθείαν. Έλιωσα :lol: .
mirni
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 12 Μαρ 2009 15:05

Σίσυφος έγραψε:Φαντάζομαι ποια θα είναι η δικαιολογία για την εξαφάνιση των δεινοσαύρων. Απλά δεν μπορούσε να τους πάρει μαζί του ο Νώε :D :
εχεχεχε

-m-
Απάντηση