Γιορτές

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Lilith
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010 09:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Εδώ και χρόνια είχα ένα θέμα στο πώς να αντιμετωπίσω τις γιορτές.

1.Πρίν λίγες μέρες ήταν η γιορτή μου.Συγγενείς,γνωστοί και φίλοι πλάκωσαν τα χρόνια πολλά,να χαίρομαι την γιορτή μου.Στούς πιο κοντινούς μου,πχ στον κολλητό μου,είπα οτι δεν πιστεύω,αλλά εν πάση περιπτώση,ευχαριστώ που με θυμήθηκαν.Όταν πήγα φροντιστήριο το άλλο πρωί με σταματάει μια κοπέλα που πηγαίναμε στο ίδιο τμήμα και μου λέει "!Ρε Εύη δεν σου έστειλα σε μήνυμα χρόνια πολλά κ έτσι γιατί ξέρω οτι δεν τα πιστεύεις αυτά!Πάντως σε θυμήθηκα,χρόνια σου πολλά!" Ε,και μου το χάλασε στο τέλος εκει που δείχνει οτι σέβεται την επιλογή μου,πετάει και ένα χρόνια πολλά.

2.Σε κάποια άλλη περίπτωση που δεν είχα πει χ.π. , μου την είπε το συγκεκριμένο παιδί οτι και καλά το ξέχασα!!

Το ερώτημα είναι λοιπόν,μήπως πρέπει να ''συμμετέχουμε'' σε αυτές τις χριστιανικές γιορτές για κοσμικούς λόγους για να μην δίνεται η εντύπωση οτι ξεχνάμε τους άλλους? Πώς πρέπει να αντιμετωπίσουμε την διάθεση των άλλων να γιορτάσουμε την ονομαστική μας γιορτή και τι απαντάμε σε όλα αυτά τα sms??
Το να καταγγείλεις τις απάτες ενός ανθρώπου,λέγεται καταγγελία.
Το να καταγγείλεις τις (αυτ)απάτες μιας κοινωνίας,λέγεται Αναρχία.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Meh, εγώ δε θα τις χαρακτήριζα "Χριστιανικές" αυτές τις γιορτές. Okay, μπορεί η παράδοση με το ανοιχτό σπίτι και το νονό και τα σχετικά να ήταν πιο Χριστιανική, αλλά πλέον το μόνο που κάνει ο κόσμος είναι να λέει ένα κοσμικότατο "Χρόνια Πολλά" και να σε κερνάει μπύρες. Δεν είναι θέμα πίστης αυτό. Besides, οι περισσότεροι άγιοι των οποίων τα ονόματα γιορτάζονται ήταν ιστορικά πρόσωπα, παρ'όλο που οι ημερομηνίες του εορτολογίου είναι αυθαίρετες.

Τώρα, αν δε θέλεις οι γνωστοί και οι φίλοι σου να ζήσουν πολλά χρόνια λόγω κάποιας εξελικτικής ανταγωνιστικότητας, το καταλαβαίνω. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το αν υπάρχει θεός.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Nox εσένα το χρόνια πολλά αυτή την συγκεκριμένη μέρα, όταν έχεις πει ότι είσαι άθεος δεν σε ενοχλεί; Εγώ κατεβάζω τηλέφωνα -και καντήλια...
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

γιατι να σε ενωχλει καλο μου?
ολοι θελουμε να εχουμε μια μερα να μας θυμουνται ειδικα εμεις που δεν εχουμε ονομαστικια γιορτη και αρκουμαστε μονο στα γενεθλια
χρονια πολλα λοιπον ποσο ωραια ευχη να ζησεις χρονια πολλα ειναι γλυκεια βρε η ζωη οσο και αν μας βασανιζει
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

ΧΑΧα πως κάνετε έτσι ρε ξενέρωτα πλάσματα. Οκ σου είπε χρόνια πολλά. Να ζήσεις πολύ σου είπε δεν σε είπε χοντρή.
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Nemertes έγραψε:Nox εσένα το χρόνια πολλά αυτή την συγκεκριμένη μέρα, όταν έχεις πει ότι είσαι άθεος δεν σε ενοχλεί; Εγώ κατεβάζω τηλέφωνα -και καντήλια...
λένε χρονια πολλα σε σένα,ως ανθρωπο, ατομο, φίλη, όχι στον θεό σου, οχι σε πιθανον άλλες παράλογες απόψεις σου, οχι στις επαγγελματικές επιλογές σου, κοσμοθεωρία σου, φιλοσοφία σου, αγαθεργήματα και εγκλήματά σου.
-----
Ισα-ισα που ακουω και παράπονα που δεν γιορτάζουν τα παιδια μου...αλλα για τους φίλους μου φτιαξαμε μια ημερομηνιακη αντιστοιχία...

πχ. το πρωτο μου παιδι γιορταζει όταν συμβαινει ενα φυσικο φαινόμενο και σε ενα φεστιβαλ 27 απριλιου με 3 μαιου
(οργιαστικη τελετη ανοιξης, ζευγαρωματος και λουλουδιων -κελτικης, ρωμαικης και αλλων παραδοσεων-)

το δικό μου κοινοτυπο, εβραικο ονομα δεν με ενοχλει πια, χαιρομαι που με θυμούνται ελληνες φιλοι που δεν ειχα επαφη για δεκαετιες.
Εχω ζησει πολλα χρονια σε μερη που δεν υφισταται ονομαστική γιορτη. Την θεωρω μια γλυκια, ρομαντικη φολκλορικη παράδοση ευτυχως ουσιαστικα αποσπασμενη και διαφοροποιημένη απο το ψυχολογικό μίασμα της εκκλησίας.

αλλα αυτο το γλυκο φολκλορ μοιαζει ασημαντα να κλινει την θετικη πλευρα, σε συγκριση με αλλες τελετες και γιορτες κοινωνικης βαρυτητας που η εμπλοκη της εκκλησιας παραμένει a fucking disgrace
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Χαίρομαι που είστε τόσο ανωτέρου... Εγώ πάλι που τους έχω πει ότι δεν γιορτάζω, τους έχω δώσει και ημερομηνία γενεθλίων και εξακολουθούν να πατάνε τον αυτόματο και να με γράφουν στα κατωτέρου... ε σόρρυ... τα παίρνω...
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Kι εγω νευριαζω που μερικοι που δε με θυμουνται ποτε,βρισκουν ευκαιρια τη συγκεκριμενη μερα να με τηλεφωνησουν.Τη γιορταζω όμως κ δε μ΄ενοχλει,λεω απλα ευχαριστω σε όσους με καλουν κ δεν καθομαι να δωσω εξηγησεις για το τί πιστευω κ το τί οχι,ειναι δικο μου θεμα.
Δε θα κατσω δηλαδη να εξηγησω στη θεια μου την Περμαθουλα που ειναι 85 χρονων οτι : Ευχαριστω θειτσα που με θυμηθηκες,μα δεν πιστευω πια στο Θεο και να τη στειλω πριν την ωρα της.Οι πολύ κοντινοι μου τουλαχιστον ξερουν κ κατανοουν.
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Nemertes, όταν κατευθύνονται οι ευχες σε εμένα από ξέμπαρκους, με ενοχλεί μόνο σε επίπεδο ορθολογισμού και ειλικρίνειας, όχι αθεΐας. Από τη μία, δεν πιστεύω ότι το άτομο που το λέει αυτό όντως επιθυμεί να ζήσω πολλά χρόνια (εκτός αν η παράλειψη υπονοεί "να καίγεσαι στην κόλαση για χρόνια πολλά", στην οποία περίπτωση το άτομο αυτό παίρνει τρελά respect points), ενώ, από την άλλη, θεωρώ αφελή την αιτιώδη συνάφεια μεταξύ ευχών και πραγματικότητας. Φυσικά, όταν δέχομαι ευχές από κοντινά πρόσωπα, εκτιμώ το sentiment και δε γίνομαι σπαστικός.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Ερώτηση για να μπούμε λίγο στα παπουτσάκια άλλων...

Αν πας σε έναν φίλο σου χριστιανό και πεις τώρα "ευτυχισμένο ραμαζάνι" ή κάτι άλλο σε μουσουλμάνικο ή εβραϊκό πώς νομίζεις πως θα αντιδράσει;
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάλλον θα γελάσει nemertes.
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ο χριστιανος δε ξερω πως θα το παρει, παντος εγω ευχομαι καλο ραμαζανι σε φιλους μου μουσουλμανους
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Sapisa έγραψε:Μάλλον θα γελάσει nemertes.
Επειδή το έχω δοκιμάσει σε ... ανίατες περιπτώσεις... για χαμόγελο δεν την είδα την αντίδραση... ούτε καν για μειδίαμα...
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Το Ramadhan είναι αυστηρώς θρησκευτική γιορτή, τα "Χρόνια Πολλά" για το nameday δεν είναι. Αν μου έλεγες ότι σε ενοχλεί να σου λένε "Χριστός Ανέστη" λόγω αθεΐας, τότε οκ, το δέχομαι. Το nameday είναι καθαρά κοσμικό πλέον.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Nox ενοχλούμαι για όλα τα χρόνια πολλά που ακούω από ανθρώπους που ξέρουν πως ΔΕΝ γιορτάζω. Μου δείχνει πως δεν με σέβεται ως άνθρωπο, πως με τσουβαλιάζει. Έχω απαντήσει σε ανθρώπους, "ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, αλλά θα τις προτιμούσα τότε -γενέθλια- γιατί ως άθεη δεν γιορτάζω τις χριστιανικές εορτές" και έχω λάβει ως απάντηση... ευχές στην επόμενη χριστιανική γιορτή. Και ναι το ίδιο γίνεται και στην ονομαστική. Έχω και περίεργο όνομα μάλλον μία με έχουν οι περισσότεροι.

Και εννοείται πως δεν περιμένουμε από τους απλά γνωστούς ή τους πελάτες να μην ευχηθούν. Εκεί λέμε ένα "να στε καλά" και σκάμε και χαμόγελο. Άτιμο pr :p.
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Nemertes έγραψε:Αν πας σε έναν φίλο σου χριστιανό και πεις τώρα "ευτυχισμένο ραμαζάνι" ή κάτι άλλο σε μουσουλμάνικο ή εβραϊκό πώς νομίζεις πως θα αντιδράσει;
Όπως αντιδρούν οι παλιοημερολογήτες όταν τους εύχεσαι για τον Άγιο Βαλεντίνο: " :o "
Btw, η προαναφερθείσα γιορτή έχει καθιερωθεί και ανάμεσα στους ετερόδοξους του καθολικισμού, ακριβώς γιατί έχει απωλέσει το θρησκευτικό της στίγμα.
Nemertes έγραψε:Nox ενοχλούμαι για όλα τα χρόνια πολλά που ακούω από ανθρώπους που ξέρουν πως ΔΕΝ γιορτάζω.[....]Και ναι το ίδιο γίνεται και στην ονομαστική. Έχω και περίεργο όνομα μάλλον μία με έχουν οι περισσότεροι.
Το ίδιο ισχύει και με τις ονομαστικές εορτές. Η προέλευση μιας έννοιας, γενικότερα, μόνο αξία ιστορικής πληροφορίας μπορεί να έχει. Αυτό που θα ορίσει τον τρόπο που θα γίνει λειτουργική στην κοινωνία, είναι το πώς έχει διαμορφωθεί μέσα από τη ζύμωσή της με την κοινωνική εξέλιξη. Στην προκειμένη περίπτωση η εκκοσμίκευση έχει μετατρέψει την ονομαστική γιορτή σε ανεξάρτητο από μεταφυσικές θεωρίες γεγονός. Το "χρόνια πολλά" πρέπει να λαμβάνεται μεταφρασμένο από τα νέα δεδομένα. Αλλιώς, στην κυριολεξία έχουμε πρόβλημα στην συνεννόηση.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

+1 στην α.γκο.
Στις ακραίες περιπτώσεις, κάποιος που δεν πιστεύει στις ευχές και αντιδρά όταν οι άλλοι του εύχονται οτιδήποτε, θα πρέπει να αντιδρά και στο "άντε γεια μας" των κρασοκατανύξεων, ακόμα και στο απλό "γεια σου". Και θα πρέπει να σκίζει τα ρούχα του κάθε φορά που του λένε "αντίο"...
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Δεν καταλαβαινόμαστε -once more- και δεν έχω καμία διάθεση να το συνεχίσω... I rest my case -once more.
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Nemertes έγραψε:Nox ενοχλούμαι για όλα τα χρόνια πολλά που ακούω από ανθρώπους που ξέρουν πως ΔΕΝ γιορτάζω. Μου δείχνει πως δεν με σέβεται ως άνθρωπο, πως με τσουβαλιάζει. Έχω απαντήσει σε ανθρώπους, "ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, αλλά θα τις προτιμούσα τότε -γενέθλια- γιατί ως άθεη δεν γιορτάζω τις χριστιανικές εορτές" και έχω λάβει ως απάντηση... ευχές στην επόμενη χριστιανική γιορτή. Και ναι το ίδιο γίνεται και στην ονομαστική. Έχω και περίεργο όνομα μάλλον μία με έχουν οι περισσότεροι.
Μα τότε όντως δεν είναι θέμα αθεΐας, είναι θέμα επικοινωνίας.
Λες ότι εξηγείς κάτι στους φίλους σου και σε γράφουν.
Βρες εξυπνότερους φίλους.
:D
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Nox, δεν το πας καλά... άλλαξε ρώτα γιατί κουράστηκα με τις ειρωνίες...
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Απάντηση