Το "Answers in Genesis" στα ελληνικά

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

cyrus έγραψε:Ευθύμη, έχω πιάσει κουβέντα με ευαγγελικό, και σε διαβεβαιώ ότι μερικές φορές δεν είναι καθόλου παιχνιδάκι, για τον απλούστατο λόγο ότι από ένα σημείο και μετά συναντάς αδιαπέραστο τοίχο. Τι κάνεις όταν ο άλλος σου λέει, και μάλιστα επιμένει, ότι

α) "η θεωρία της εξέλιξης δεν θα πρέπει να διδάσκεται στο σχολείο διότι είναι γεμάτη απάτες και κενά και δεν έχει αποδειχτεί",
β) "η προσευχή πιάνει, πάντοτε",
γ) "η βίβλος είναι γεμάτη προφητείες που έχουν επιβεβαιωθεί",

και επιπλέον εσύ θέλεις να είσαι ευγενικός, γιατί τον γνωρίζεις προσωπικά, τον βλέπεις κάθε μέρα, και κατά τα άλλα είναι πολύ καλός άνθρωπος;

Ουσιαστικά, τέτοιες κουβέντες πρέπει να πιάνεις μόνο προς όφελος όποιων τρίτων μπορεί να ακούν εκείνη τη στιγμή, γιατί αυτοί δεν πείθονται με τίποτε...
Αυτά τα συναντάς με πολλούς χριστιανούς. Η ουσία είναι στο τέλος, τέτοια κουβέντα γίνεται για να την ακούσουν άλλοι.
Επιχειρήματα υπάρχουν και μάλιστα τα ανακάλεσα πολύ γρήγορα στο μυαλό μου, δεν τα γράφω εδώ για να μην εκτροχιαστεί η κουβέντα. Αν αυτός θέλει τέτοια επιθετική συζήτηση καίτοι φίλος, να του τη δώσεις και να περάσεις στην αντεπίθεση. Αν δεν του αρέσει, θα μάθει να σε αφήνει στην ησυχία σου. Είναι πώς θα τους εκπαιδεύσεις, με μερικούς φίλους έχω παρόμοιο θέμα :D
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση