Ποσοστό άθεων στην Ελλάδα

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
skam
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 20 Απρ 2010 19:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντως η έρευνα του ευροβαρόμετρου δίνει
I believe there is a God 81%
I believe there is some sort of spirit or life force 16%
I don’ t believe there is any sort of spirit, God or life force 3%
http://ec.europa.eu/public_opinion/arch ... ort_en.pdf

Το 16% για άθεους αγνωστικιστές, μου φαίνεται κάπως υπερβολικά "αισιόδοξο". Πιθανότερο μου φαίνεται να συναθροίζει όσους δεν έχουν πίστη σε προσωπικό θεό ή απορρίπτουν τα θρησκευτικά δόγματα, με τους άθεους και αγνωστικιστές. Οπότε το 16 ή και ένα 20% δεν μου ακούγεται υπερβολικό.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Φίλε μου, τείνω να συμφωνήσω μαζί σου. Χωρίς να δούμε τα αναλυτικά αποτελέσματα της έρευνας (χωρίς κωδικό εισόδου μπορούμε να δούμε το ερωτηματολόγιο, αλλά όχι τα αναλυτικά αποτελέσματα των ερωτήσεων) δεν μπορούμε να ξέρουμε σε τι ακριβώς αναφέρεται αυτό το 16%. Κι εγώ ομολογώ ότι για Ελλαδα πολύ υψηλό το βρίσκω.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κοιτάξτε, φίλοι, δεν ξέρω για ποσοστά και επίσημες ή μη καταμετρήσεις, είμαι όμως σχεδόν πεπεισμένος ότι οι πραγματικά χριστιανορθόδοξοι στην Ελλάδα είναι πάρα πολύ λιγότεροι από όσο θα ήθελαν να πιστεύουν κάποιοι. Σε όσες σοβαρές συζητήσεις συμμετέχω με νεότερους (εγώ είμαι 39), όλοι αποκκλίνουν λιγότερο ή περισσότερο. Εξάλλου εγώ πιστεύω ότι οι θρησκείες είναι τόσες όσοι και οι άνθρωποι, αφού ο καθένας τελικά πιστεύει και μια καθαρά δική του προσωπική εκδοχή. Τώρα όσον αφορά τους άθεους, πρέπει πρώτα μάλλον να ξεκαθαριστεί πραγματικά πού ανήκει ο καθένας, δηλαδή άθεος, άθρησκος ή αγνωστικιστής. Προσοχή. Άλλο άθεος και άλλο άθρησκος. Με τη στενή έννοια του όρου, ενδεχομένως οι βουδιστές (αν δεν κάνω λάθος και θυμάμαι καλά) είναι άθεοι, όπως και οι ταοϊστές, καθώς νομίζω ότι δεν πιστεύουν σε κάποιο συγκεκριμένο θεό, ενώ ομοίως θα μπορούσαν να κατηγοριοποιηθούν στους θεϊστές και οι αγνωστικιστές, οι οποίοι πιστεύουν γενικά σε κάτι, χωρίς να μπορούν να το εκφράσουν μέσω κάποιας γνωστής θρησκείας. Πιστεύω πάντως ότι οι πραγματικά άθεοι και άθρησκοι, οι ξεκάθαροι και αποφασισμένοι, αυτοί που ακολουθούν κατά γράμμα τις διδαχές και τις απόψεις του Λιαντίνη, είναι ελάχιστοι. Τέλος, φαίνεται ότι υπάρχουν και αρκετοί που δεν είναι ιδιαίτερα ψαγμένοι ή διαβασμένοι, αλλά αντιδραστικοί στις όποιες υπάρχουσες δεδομένες καταστάσεις, ίσως επειδή νιώθουν πλέον, ακόμη και χωρίς πολύ ψάξιμο, ότι όλα αυτά μας τα επιβάλουν οι κοινωνίες μας με το ζόρι. (Προσωπικά ανήκω στην κατηγορία των άθεων και άθρησκων, δεχόμενος μοιρολατρικά ότι ο θάνατος είναι και το οριστικό τέλος, όπως είναι και για κάθε άλλο έμβιο ον.)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τεμπελόσκυλο την 11 Ιαν 2011 12:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μετέφερα το θέμα αυτό στην ενότητα "Αθεϊστικά επίκαιρα και πρακτικά" και το μετέτρεψα σε σημείωση, ώστε να το βρίσκουμε πάντα εύκολα, γιατί θεωρώ ότι είναι ένα σημαντικό πρακτικό θέμα που επανέρχεται στην επικαιρότητα κάθε τόσο.

Προσθέτω επίσης εδώ το περυσινό άρθρο του TVXS για την έρευνα της Kapa Research σχετικά με τις θρησκευτικές πεποιθήσεις στην Ελλάδα, όπου το ποσοστό των άθεων ανέρχεται στο 13%.

Μειώνεται η θρησκευτική πίστη στην Ελλάδα
Spoiler: Εμφάνιση
Έρευνα για τη Θρησκεία αλλά και τον εορτασμό του Πάσχα πραγματοποίησε η Κάπα Research για λογαριασμό της εφημερίδας «Το Βήμα της Κυριακής». Αν και οι περισσότεροι δηλώνουν πως πιστεύουν στο Θεό, μεγάλο ποσοστό δηλώνει πως οι έλληνες πιστεύουν λιγότερο στη θρησκεία σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Σε ό,τι αφορά την τελευταία τριετία, σύμφωνα με την έρευνα καταγράφεται, μείωση της θρησκευτικότητας των Ελλήνων.

Ειδικότερα, σύμφωνα με την έρευνα, στην ερώτηση «πιστεύετε ότι τα τελευταία χρόνια οι Έλληνες πιστεύουν στα θεία;» όπως τα προηγούμενα χρόνια, το 46,1% δηλώνει «λιγότερο», το 28,8% δηλώνει «το ίδιο με πριν», ενώ το 18,9% «περισσότερο». Την ίδια στιγμή, στον Θεό δηλώνει πως πιστεύει το 56,3%, ενώ το 20% δηλώνει πως «μάλλον πιστεύει». Αντίθετα, «όχι» απαντά το 13% και «μάλλον όχι» το 7,7%. Ακόμη, το 3,1% δηλώνει «Δεν γνωρίζω» ή «δεν απαντώ».

Στην ερώτηση «Πιστεύετε στην ανάσταση των νεκρών;» σημειώνεται πτώση 10 μονάδων, αφού το 2008 δήλωνε «ναι» και «μάλλον ναι» το 51,3%, ενώ εφέτος το 41,8%, με το 26,5% να δηλώνει «ναι» και το 15,3% «μάλλον ναι». Το 48,1% απαντάει «όχι» και «μάλλον όχι» στην ερώτηση, ενώ το 10,1% απάντησε «δεν γνωρίζω» ή «δεν απαντώ».

Οι συμμετέχοντες, απαντώντας στην ερώτηση «τι είναι για εσάς το Πάσχα», δήλωσαν κατά 36% πως είναι «μια περίοδος θρησκευτικής κατάνυξης», κατά 11,1% «μια ευκαιρία να πάω στην εκκλησία», κατά 42,5% πως είναι «μια ευκαιρία επιστροφής στα ήθη και στα έθιμα», το 39,9% «μια ευκαιρία για διακοπές και ξεκούραση», το 15,1% «μια ευκαιρία να βρεθώ με τους συγγενείς μου» και το 11,9% «μια ευκαιρία να επισκεφθώ τον τόπο μου».

«Σύντομη» είναι η παρουσία του κόσμου στη «Θεία Λειτουργία» το βράδυ της Ανάστασης, καθώς το 48,4% δηλώνει πως πηγαίνει στην εκκλησία «απλά όταν ακούγεται το 'Χριστός Ανέστη'», ενώ το 8,5% δηλώνει ότι «δεν πηγαίνω στην εκκλησία». Το 28,8% δηλώνει πως «πηγαίνω από την αρχή της Θείας Λειτουργίας και αποχωρώ μετά το 'Χριστός Ανέστη'» και το 13,6% αναφέρει πως παρακολουθεί όλη τη Θεία Λειτουργία.

Εξάλλου, οι περισσότεροι δηλώνουν ότι γνωρίζουν και κατανοούν τα εκκλησιαστικά κείμενα της Μεγάλης Εβδομάδας. Το 9,1% δηλώνει «πολύ», το 36,6% «αρκετά», το 37,9% «λίγο» και μόλις το 16,2% «καθόλου». Στο ερώτημα «Ποια συναισθήματα σας δημιουργούνται τη Μεγάλη Εβδομάδα;», το 43,9% δηλώνει πως διακατέχεται από κατάνυξη, το 25,1% από ευλάβεια, το 18,4% από ηρεμία, το 14,8% από αγάπη, από γαλήνη το 12,9%, από χαρά το 10,5% και από φιλάνθρωπα συναισθήματα το 11,1%.
Οικονομική κρίση και διακοπές το Πάσχα

Λιγότερα χρήματα για τις ημέρες του Πάσχα σε σχέση με πέρυσι δηλώνει πως θα ξοδέψει το 64,7%, σύμφωνα με την έρευνα της Κάπα Research. Άλλωστε, στην ερώτηση «Εφέτος σχεδιάζετε να φύγετε τις ημέρες του Πάσχα;» το 45,3% λέει «όχι» και το 9,1% «μάλλον όχι». Αντίθετα, το 34,2% δηλώνει «ναι» και το 10,6% «μάλλον ναι». Μάλιστα στην ερώτηση «Για ποιον λόγο δεν θα φύγετε τις ημέρες του Πάσχα;» το 42,2% δηλώνει «δεν έχω χρήματα».

Το 41,2% δηλώνει πως κατά τη διάρκεια του Πάσχα θα μείνει στον τόπο κατοικίας του, το 40,3% δηλώνει πως περάσει τις μέρες του Πάσχα στον τόπο καταγωγής του, ενώ το 17,1% δηλώνει πως θα ταξιδέψει «σε κάποιο άλλο μέρος».
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Γιατί σας κάνει εντύπωση ότι είναι τόσοι πολλοί οι άθεοι; ......

Πολλοί είναι άθεοι και δεν το ξέρουν επειδή ποτέ δεν ασχολήθηκαν ή επειδή ζουν κάτω από το καθεστώς της επιβεβλημένης αρρώστιας (ορθόδοξη εκκλησία).

Συνήθως αυτοί που πάσχουν από ορθοδοξία έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου από την προπαγάνδα σε μικρή ηλικία, ειδάλλως υγιείς άνθρωποι σπάνια θα ασθενήσουν από αυτή την νόσο.
État de siège
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν είναι περισσότεροι...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Eίναι. Απλά φοβούνται να το παραδεχτούν στον εαυτό τους. Εγώ νομίζω πως πραγματικά είμαστε γύρω στο 50-50.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Οι άθεοι δεν είμαστε πολλοί. Είμαστε όμως πολύ περισσότεροι από τους Χριστιανούς Ορθόδοξους®. Οι υπόλοιποι είναι ως επί το πλείστον πρακτικά άθρησκοι, αδιάφοροι (δεν το ψάχνουν και πολύ το θέμα), δειλοί (με την έννοια του ότι δεν τολμούν να αντιμετωπίσουν κατά πρόσωπο τις αντιφάσεις των πεποιθήσεών τους) ή άτομα που στα θρησκευτικά ζητήματα έχουν υιοθετήσει στο πόδι ένα αχταρμά αντιλήψεων από το "πιστεύω σε μιά ανώτερη δύναμη" μέχρι την μετεμψύχωση, κομμάτια από το βουδισμό, ανοησίες του τύπου ο χριστός ήντουνα ένας επαναστάτης κλπ. Αρκετά συχνά συνδυασμός όλων των παραπάνω.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Γιατρος Του Ικα έγραψε:ανοησίες του τύπου ο χριστός ήντουνα ένας επαναστάτης
:crying-pink: :crying-pink: :crying-pink: :crying-pink: :crying-pink: :crying-pink:

Αυτό παίζει πολύ σε αριστερούς μικροαστικών καταβολών ή αντιλήψεων.
État de siège
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

cafeeine έγραψε:Επεσε το μάτι μου στην παρούσα σελίδα
http://www.adherents.com/largecom/com_atheist.html
οπου τα ποσοστά άθεων στην Ελλάδα είναι 16% (1,703,680) με νούμερα του 2005.

Μου φαίνονται λιγο μούφα τα νουμερα. Αθρησκοι, ίσως. Αθεοι μάλλον όχι.

Εσεις τι λέτε;
Εγώ λέω πώς οι άθεοι είναι πολύ λιγότεροι από τους αδιάφορους για την θρησκεία, οπότε το 16% είναι πολύ για συνειδητοποιμένους άθεους. κάποτε δήλωσα πώς παρά την μακρινή μου διαδρομή αμφισβήτησης της ύπαρξης θεού, αφήνω ένα περιθώριο 0,0001%για χάρη της διαλακτικότητας πρός τους θρήσκους από όπου και κατάγομαι, φαντάσου τώρα τί θα γίνεται με τους νεοφερμένους και ενθουσιώδης άθεους, που μόλις περάσει ο πρώτος ενθουσιασμός θα αρχίσουν οι πιέσεις και τα σκαμπανεβάσματα, καιστο τέλος πολλοί από αυτούς θα συμβιβαστούν απλώς με την αδιαφορία και την αθρησκεία.
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Για να ξέρω αν ψήσουμε τους αναποφάσιστους είμαστε πρώτο κόμμα ναι ή όχι, περιττό να πω ότι μου γυρίζει τα άντερα η πολιτικοποίηση των ιδεών. Εκεί που αρχίζει η κοπαδοποίηση σταματά η εξέλιξη. Πάντα οι πολλοί επαναπαύονται στη σιγουριά του κατεστημένου και ανατρέπονται από τους λίγους μάχιμους.
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Προσωπικά πιστεύω πως είναι γύρω στο 20% . Πολλοί απλά φοβούνται τον κοινωνικό στιγματισμό. Επίσης πολλοί είναι απλά αποστασιοποιημένοι και τους ενοχλεί η ταμπέλα θρήσκος αλλά και η ταμπέλα άθεος. Είναι πολύ λεπτό το ζήτημα του πώς γίνονται αυτές οι ερωτήσεις, γιατί κάποιος μπορεί να δηλώνει αγνωστικιστής αλλά να είναι άθεος, ή να μην θέλει να παραδεχτεί πως είναι άθεος και να το φέρνει πλαγίως. Γενικά ο κόσμος τα έχει ψιλοπαίξει σε αυτό το θέμα πάντως, δεν τους πιάνεις πουθενά μερικούς. :lol:
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Εξάλλου εγώ πιστεύω ότι οι θρησκείες είναι τόσες όσοι και οι άνθρωποι, αφού ο καθένας τελικά πιστεύει και μια καθαρά δική του προσωπική εκδοχή.
ακριβώς, έτσι είναι. άρα οι άθεοι είμαστε οι περισσότεροι απο όλους!

YEAH
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
mixalakis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012 10:27
Όνομα Ιστότοπου: http://ta-neura-mou.blogspot.com/

Δυστυχώς η εντύπωση που έχω εγώ είναι ότι το 16% είναι πολύ αισιόδοξο.
Αν και στον κύκλο μου οι άθεοι είναι πολλοί, πάντα εκπλήσσομαι από το πόσοι πολλοί έξυπνοι, μορφωμένοι και ψαγμένοι άνθρωποι πιστεύουν στον θεό.
Η αλήθεια είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών στους οποίους αναφέρομαι σιχαίνονται το παπαδαριό και την εκκλησία, αυτό δεν αλλάζει το γεγονός όμως ότι πιστεύουν σε μια "ανώτερη" δύναμη.
Συνήθως τους ρωτάω αν πιστεύουν ότι αυτή η δύναμη τους παρακολουθεί, τους κρίνει ή επηρεάζει με οποιοδήποτε τρόπο τη ζωή τους, και τότε αρχίζουν τα προβλήματα...
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

mixalakis έγραψε: Συνήθως τους ρωτάω αν πιστεύουν ότι αυτή η δύναμη τους παρακολουθεί, τους κρίνει ή επηρεάζει με οποιοδήποτε τρόπο τη ζωή τους, και τότε αρχίζουν τα προβλήματα...
Που να δεις ψυχολογικά προβλήματα που παθαίνουν όταν τους εξηγείς ότι αυτή η "ανώτερη δύναμη" είναι μία αρχαία Καναανιτική θεότητα που κάποτε στεγαζόταν σε στάνες στα βουνά του Λεβάντε :mrgreen: :lol:
État de siège
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ζούμε την εποχή των τρελών, ούτε δύναμη υπάρχει, ούτε ανώτερο, αντίστοιχα υπάρχει ισορροπία και διαφορετικό. Κάποτε θα γίνουμε αντικείμενο έρευνας για τη ψυχολογία. Μην ανησυχείτε το ότι θα μας γράψει η ιστορία, είναι βέβαιο, και από ότι φαντάζομαι στο κεφάλαιο μαζική παράνοια. :teasing-signhere:
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ένα ενδιαφέρον άρθρο στο Βήμα

Ελληνες: πιστοί αλλά «χαλαροί».

Αυτή η χαλλλλαρότης θα μας φάει...
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Η θρησκεία στην Ελλάδα είναι τα μπουζουκόμπαρα εκεί δε λείπει κανείς. Πρέπει να εξειχρονιστεί η εκκλησία, κάνα σφηνάκι καμιά μπάρα και μερικές θεές, θα γίνω και εγώ χριστιανός.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΚΑΙ ΕΓΩ!! :D
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
mixalakis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 16 Ιαν 2012 10:27
Όνομα Ιστότοπου: http://ta-neura-mou.blogspot.com/

Είμαστε και οι πιο θρησκόληπτοι της Ευρώπης...

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/ell ... 36573.html
Απάντηση