Mπαράζ εμπρηστικών επιθέσεων εναντίον της Εκκλησίας Α.Ε.

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
ellinaki
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 07:56
Όνομα Ιστότοπου: Το ελληνάκι
Επικοινωνία:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ έγραψε: Το θετικό αποτέλεσμα είναι ότι η σημερινή νέα γενιά, η οποία θα διαμορφώσει και τις αυριανές εξελίξεις, είναι μια γενιά, που έφαγε με το κουτάλι το δακρυγόνο (υπενθυμίζω την εξάντληση του "αποθέματος" δακρυγόνων αερίων και την εσπευσμένη παραγγελία νέου "υλικού"), που έφαγε ξύλο, προσαγωγές, δίκες και, πάνω από όλα, πυροβολισμούς με νεκρούς. Η γενιά αυτή θα βγεί στην κοινωνία με υγιή αισθήματα δυσπιστίας και αηδίας για την εξουσία. Τα αισθήματά της αυτά θα τονιστούν ακόμα περισσότερο όταν επαληθευτούν οι απαισιόδοξες προβλέψεις που έκανε για το μέλλον της όταν ήταν στην εφηβεία, και εξαιτίας των οποίων εξεγέρθηκε. Με άλλα λόγια είναι μια γενιά ΧΑΜΕΝΗ για την εξουσία.
Για τα ίδια ακριβώς κοκκορεύεται και η σημερινή γενιά των 40+άρηδων. Η λεγόμενη γενιά του Πολυτεχνείου που κομπάζει για τους αγώνες της, το ξύλο και την καταστολή που έφαγε και τελικά έχει αναδείξει μία από τις χειρότερες γενιές Ελληναράδων νοικοκυραίων που υπήρξε ποτέ!
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ έγραψε: Νομίζω ότι ζητάς πολλά από παιδιά, τα οποία πάντως έδειξαν μια ωριμότητα που δεν έχουν οι γονείς τους.
Μα οι γονείς τους είναι η γενιά του Πολυτεχνείου, που έφαγε δακρυγόνα, πάλεψε, δεν συμβιβάστηκε κλπ κλπ...!!!

Έχω ένα επίκαιρο και "ενοχλητικό" post στο blog μου σήμερα. Νομίζω πως περιγράφει καλύτερα ότι συζητάμε εδώ μέσα.
Life is hard? Compared to what?!?
Άβαταρ μέλους
paratiritis7
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Απρ 2009 17:39
Όνομα Ιστότοπου: paratiritis7
Επικοινωνία:

Μιας και ανήκω στην συγκεκριμένη γενιά των δεκεμβριανών γεγονότων καλο θα ήταν να ακούσετε και εμενα.Οι μεγαλύτεροι δεν έχετε ιδέα πως είναι να κουβαλάς την ατιμωτική ταυτότητα της generation X η αυτή των 700 euro.Δε θα σταθώ στο αν είναι άδικος ο τίτλος που μας έχουν προσάψει οι κοινωνιολόγοι και ούτε έχει σημασία.Εκεί που θέλω να σταθώ είναι στο ότι προσπαθούν να περάσουν την γενιά μου σε μια αδράνεια.Η αδράνεια είναι η μητέρα όλων των κακών και η κύρια αιτία της κατάθλιψης που έχει αρχίσει να χτυπάει τις πόρτες πολλών νέων παιδιών της γενιάς μου.Καλο είναι οι μεγαλύτεροι να σταματήσουν την κριτική και να αφήσουν την γενιά μου να δράσει μονη της και να κάνει τα δικά της ΛΑΘΗ προκειμενου να ανακαλύψει την δικη της ταυτότητα.Η γενιά μου δεν είναι υποχρεωμένη να σώσει κανέναν.Ο ρόλος της γενιάς μου και της κάθε γενιάς, είναι να σμιλέψει τον τοίχο που ορθώνεται πελώριος μπροστά της, έτσι ώστε οι επόμενες γενιές να τον κατεδαφίσουν.Ας σωπάσουν επιτέλους οι νεκροί που κείτονται στους καναπέδες σαπισμένοι και ας μιλήσουν αυτοί που φλέγονται από τις ιδέες τους, οποιες και αν είναι αυτές.
Συνεχόμενες ανευ ουσίας προσωπικές ερωτήσεις - κρίσεις = trolling = ban 3 ημερών
κάποιος ζορίστηκε άσχημα εδώ και άρχισε τις απειλές.Αν συμβεί κάτι τέτοιο θα αυτομπαναριστω οριστικα.Με το συμπαθιο
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

paratiritis7
από ότι δηλώνει το όνομά σου πρέπει να σου αρέσει να παρατηρείς. Η πράξη και μόνο αν σου αρέσει δηλώνει ότι σου αρεσει να επεξεργάζεσαι πριν βγάλεις βιαστηκά συμπεράσματα. Δεν απέχω πολύ από την ηλικία σου άρα δεν δημοσιεύω για σου κάνω την μεγάλη. Αλλά για να πω την άποψή μου.
Η generation x και όλα τα λοιπά είναι ονόματα που δίνουν οι εκάστοτε...κριτές σε κάθε γενιά που τους ακολουθεί και συνεπώς είναι πιο προχωρημένη σε κάποια θέματα από αυτούς. Μάλλον όχι προχωρημένη αλλά διαφοροποιημένη. Ξέρεις πολύ καλά πως η αντίδραση όλων των "φωτεινών παντογνώστων" στο διαφορετικό ήταν πάντα αρνητική. Ο Mozart για παράδειγμα είχε χαρακτηριστεί από πολύ καλούς μουσικούς ως ... διασκεδαστής ανόητων. Ήταν απλά διαφορετικός.
Η γενιά των 700 ευρώ δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει...πάντα κάπου τόσα ήταν οι μισθοί μας. Δουλεύω από το...96 και δεν θυμάμαι οι μισθοί να είναι και πολύ παχουλοί. Απλά το βιωτικό επίπεδο έχει γίνει του πανακρίβου και γι αυτό δεν φταίει η γενιά των 700 ευρώ αλλά θα έπρεπε να το λένε το κράτος των 1500 ευρώ. Τόσα χρειάζεσαι για να ζήσεις αξιοπρεπώς και να μην αρρωσταίνεις εντάξει? αν αρρωστήσεις πάει κλάψε!!!
Κρίνεις αυτούς που σχολιάζουν και δεν κρατάς κριτική στάση απέναντι στους σχολιαστές σου. Ο δημοσιογράφος που σκαρφίστηκε το σλόγκαν της γενιάς των 700ευρώ αυτή την στιγμή μόνο και γι αυτό, πληρώνεται πολλά παραπάνω από 700ευρώ!Γιατί μας είπε κάτι και τον πιστέψαμε. Αν έρθει κάποιος και σε πει ... γυναίκα εσύ δεν θα τον πεις τυφλό? (το λιγότερο). Άρα πως ανέχεσαι κάποιον να σου παρουσιάζει τον δικό σου μισθό λάθος κι όχι των άλλων την κατάχρηση?
Κανείς δεν είναι ασεβής απέναντι στην προσπάθεια που κάνατε(εδώ μέσα τουλάχιστον). Σίγουρα υπήρχαν πολλά άτομα που το νιώθανε και είχανε τα σωστά κίνητρα. Αλλά αυτοί που θα έπρεπε να σας προειδοποιήσουνε για την κατάληξη, γιατί μέχρι τώρα σε όλες τισ κινητοποιήσεις ήταν η ίδια. Ένα μάτσο δημοσιογράφοι βάζουν μεγάλους και ποιητικούς τίτλους και η κυρία με τα 5 ορφανά και το μαγαζάκι που έσπασε και δεν έχει λεφτά να το φτιάξει. Δεν φταίει η κυρία, και οι δημοσιοράφοι θέλουν να βγάλουν παραπάνω από 700ευρώ εις βάρος σας. Πρέπει να ψάξετε, να ρωτήσετε και όλοι αυτοί που σας συντονίζουν να μην θέλουν απλά να έχουν τον τίτλο και την γκλαμουριά αλλά να σας προστατεύουν.

Και να είσαι σίγουρος για ένα πράγμα. Όταν πετάξεις ένα μπαλάκι στον τοίχο θα σου γυρίσει με περίπου όση δύναμη το πέταξες(εξαρτάται το μπαλάκι :) ) αν όμως τ πετάξεις με πάρα πολύ δύναμη δεν θα μπορέσεις να το κοντρολάρει και να το πιάσεις, θα ξεφύγει. Όσο πιο πολύ χτυπάς τόσο πιο μεγάλη θα είναι η απάντηση που θα πάρεις.
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

[Την παρακάτω δημοσίευση την έγραψα ελαφρά νυσταγμένος και είναι κάπως σκόρπια. Μπορεί να θέλετε να την προσπεράσετε]

Μιας και η συζήτηση έφυγε εκτός θέματος μερικές σελίδες πριν, και μιας και δεν έχω και πολλά να πω πάνω στο αρχικό θέμα ( :D ), σχετικά με το Δεκέμβριο:

Έχω να πω ότι θεωρώ ότι όλη η φασαρία και όλες οι "εξεγέρσεις" ήταν μάταιες με την έννοια ότι δεν άλλαξαν κάτι πέρα από το να κάψουν μερικά αυτοκίνητα και μαγαζιά. Κατανοώ ότι ήταν ίσως μια συλλογική έκφραση αγανάκτησης, ένα ξέσπασμα. Ίσως ακόμα και να είναι σημάδι ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι ικανοποιημένοι με το σύστημα και τη ζωή που έχουν σκηνοθετήσει άλλοι για αυτούς. Αντικειμενικά όμως δεν νομίζω ότι εξυπηρέτησε κάτι παραπάνω από απλή εκτόνωση νεύρων.

Σίγουρα, πολλοί από εμάς και κυρίως οι νεότεροι (όπως και εγώ) έχουμε παράπονα από τον κόσμο. Υπάρχουν πράγματα που δεν μας αρέσουν. Η δική μου άποψη είναι ότι αν θέλουμε να δούμε κάτι διαφορετικό στον κόσμο το μόνο που μπορούμε-οφείλουμε-δικαιούμαστε να κάνουμε είναι να αλλάξουμε τον εαυτό μας (κλέβω λίγο τον Γκάντι εδώ γιατί τυχαίνει να συμφωνώ απόλυτα).

Αν θες να επαναστατήσεις και να εξεγερθείς κάνε κάτι με νόημα. Αν δεν σου αρέσει η τηλεόραση μη βλέπεις τηλεόραση, αν δεν σου αρέσει να πληρώνεις φόρους μην πληρώσεις φόρους, αν δεν σου αρέσουν οι πόλεμοι μην πας στρατό. Τυχαία, βίαια ξεσπάσματα αγανάκτησης και οργής δεν αλλάζουν τίποτα. Το πολύ πολύ να πέσει η μία εξουσία βίας για να ανέβει μία άλλη. :evil:
:O
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Έχει πολλή πλάκα πως ΚΑΘΕ γενιά νέων εξεγείρεται και νομίζει ότι ανακάλυψε την επανάσταση, και πως ΚΑΘΕ γενιά μεσήλικων κριτικάρει τους νέους ως επιπόλαιους και θερμοκέφαλους.

Με διασκεδάζουν φοβερά κάτι ρητά του τύπου "Οι νέοι δεν σέβονται πλέον τίποτα" (υπογραφή: Σου Φου Γιν, 1800 προ χριστού - ή κάτι παρόμοιο), όπως και τα αντίστοιχα "Οι μεγάλοι δεν μας καταλαβαίνουν" που ακούμε από κάθε γενιά νέων (και που είπαμε κι εμείς όταν ήμασταν νέοι).

Φυσικά και κανείς δεν καταλαβαίνει κανέναν - το χάσμα των γενεών μετακυλίεται. Έχω την εντύπωση ότι είναι νομοτελειακό το πράγμα, ότι συνιστά αναπόφευκτη φάση της ανθρώπινης ανάπτυξης. Κάτι σαν την απόρριψη των γονεϊκών αρχών από μέρους των εφήβων, αλλά σε πιο "ώριμη" εκδοχή. Έχει να κάνει με την ενηλικίωση και την ανάληψη των ηνίων της ζωής.

Ως προς τα γκαζάκια τώρα:

Κατ' εμέ είναι ένας απαράδεκτος και καταδικαστέος τρόπος δράσης, όποιος και αν είναι ο στόχος. Ορισμένα μέσα ΔΕΝ αγιάζονται από ΚΑΝΕΝΑΝ σκοπό. Η χρήση εκρηκτικών είναι ένα από αυτά τα μέσα.

Δεν με ενδιαφέρει τι ήθελαν να πετύχουν και αν η εκκλησία είναι καλή ή κακή ή άσχετη. Αφήνω κατά μέρος που δεν ξέρουμε ποιος ήταν ο στόχος τους (μπορεί να ήταν μέχρι και προβοκάτσια) και που μπορεί να τον πέτυχαν ή όχι. Σκασίλα μου.

Είμαι κατά της βίας από όπου και αν προέρχεται - τελεία και παύλα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτή είναι η τελευταία συμμετοχή μου στο Atheia forum, αφού θεωρώ ότι μπαναρίστηκα, όχι επειδή παρέβην τους κανόνες τους οποίους υπέγραψα κατά την εγγραφή μου αλλά, για προσωπικούς λόγους -και μικρότητες- ενός εκ των διαχειριστών. Ο οποίος, επιπλέον, πριν με αποκλείσει από την συζήτηση, είχε κάνει ακριβώς αυτά, για τα οποία προφασίστηκε αργότερα ότι με απέκλεισε , δηλ.:

Παράθεση από stratis_vip:
Συνεχόμενες ανευ ουσίας προσωπικές ερωτήσεις - κρίσεις = trolling
Όπως π.χ. εδώ:

Παράθεση από stratis_vip:
Αν είσαι πιτσιρικάς, κατανοώ την αγωνία σου για τον κόσμο που σε έφερε ο μπαμπάς. Η αγωνία σου αυτή όμως δε θα λυθεί σε κάποιο αναμορφωτήριο, ή φυλακή, στην οποία είχε κάθε δικαίωμα να σε βάλει «νόμιμα» η «εξουσία», διότι παραβίασες καμιά 10αριά άρθρα του ποινικού κώδικα. Το ότι δε σε βάλαν μέσα, το χρωστάς όχι στη μεγαλοψυχία τους, αλλά στο ότι τους συμφέρεις να είσαι ελεύθερος και να τα σπας όταν παίρνεις φόρα, ώστε να περνάν πιο εύκολα τα μέτρα περιορισμού των προσωπικών ελευθεριών όλων (κάμερες κλπ). Άλλωστε περιουσία πολιτών και όχι της εξουσίας καταστρέφαν. Αλλά και περιουσία της εξουσίας να καταστρέφαν, πάλι ο μπαμπάς θα τη πληρώσει με τους φόρους του. Η εξουσία δεν είναι κάποιο ασύνδετο τέρας!
Όσον αφορά τις ληστρικές επιχειρήσεις; καλό τις κάνανε: αυτές τα έχουν ασφαλισμένα διπλά και τρίδιπλα! Απλά ο μπαμπάς, την επαύριο, με τις αυξήσεις των ληστρικών επιχειρήσεων, θα πληρώσει και τα σπασμένα του γιού του.
Θα προσέθετα ότι, εκτός από «προσωπικές και συνεχόμενες άνευ ουσίας κρίσεις» έκανε και προσωπικές (δηλ. περί του προσώπου μου) και συνεχόμενες άνευ ουσίας, εικασίες.
Και μάλιστα χωρίς καν να λάβει υπ’ όψιν του το ενδεχόμενο, πράγματι να «είμαι πιτσιρικάς», ή ακόμα και το να μην έχω «μπαμπά».

Εξάλλου δεν είδα να υπάρχει αντίδραση (πλην μίας) για το μπανάρισμα που μού έγινε. Αυτό δεν με κάνει να νιώθω ιδιαίτερα επιθυμητός εδώ. Οπότε, νά άλλος ένας λόγος ώστε, αυτή να είναι η τελευταία συμμετοχή μου.


Αλλά, ας προχωρήσω στο κυρίως σχόλιο.

Παράθεση από ellinaki:
«Η λεγόμενη γενιά του Πολυτεχνείου που κομπάζει για τους αγώνες της, το ξύλο και την καταστολή που έφαγε και τελικά έχει αναδείξει μία από τις χειρότερες γενιές Ελληναράδων νοικοκυραίων που υπήρξε ποτέ!»
Όπως σωστά επισημαίνεις πρόκειται για τη «λεγόμενη» γενιά του Πολυτεχνείου. Στην πραγματικότητα όμως δεν υπήρξε καμία τέτοια γενιά, όπως την εννοείς. Υπήρξαν μόνο μερικές (μονοψήφιος αριθμός) χιλιάδες νέων, οι οποίοι βέβαια με τίποτα δεν συνιστούν «γενιά» και οι οποίοι, επηρεασμένοι από τα κινήματα των νέων τών προηγμένων δυτικών χωρών, έκαναν τη Νομική και το Πολυτεχνείο.
Ως γνωστόν εκείνα τα χρόνια η υπόλοιπη νεοελλάδα κοιμόταν –πολύ βαθύτερα από ό,τι σήμερα- τον ύπνο του φιλήσυχου ελληνοχριστιανού νοικοκυραίου, ο οποίος έβγαζε σπυράκια (σεμνοτυφίας) κάθε φορά που έβλεπε «μαλλιάδες», «γιεγιέδες», «χίππηδες», «αναρχικούς» κλπ. (επομένως όποιος σήμερα χτυπάει την εκκλησία θα έπρεπε να θεωρείται μέσα στο πνεύμα της εξέγερσης του Πολυτεχνείου – ενώ αν είναι προβοκάτορας, επιμένω ότι πρέπει να διαστρέψουμε το «νόημα» περί «βεβήλωσης» που επιδιώκει να περάσει και να παρουσιάζουμε τα χτυπήματα κατά ναών ως χτυπήματα κατά παραρτημάτων της Εκκλησίας Α.Ε.).
Να υπενθυμίσω επίσης ότι και στο Πολυτεχνείο το 1973, αντιθέτως με ό,τι εντέχνως διαδίδεται, σε όλο το μήκος της Πατησίων, μέχρι την Α. Μελετίου (αλλά και αλλού), έπεσαν μολότωφ, συνέβησαν εμπρησμοί, λεηλασίες σούπερ μάρκετς κλπ. Δεν επρόκειτο για μια, κλεισμένη πίσω από τα κάγκελα, δήθεν ειρηνική εξέγερση. Και σε όποιον αντιτάξει ότι, τότε αυτά ήσαν θεμιτά γιατί είχαμε «δικτατορία», τον παραπέμπω στις αντιδράσεις των τότε νοικοκυραίων, οι οποίες υπήρξαν διαχρονικά πανομοιότυπες με αυτών της σημερινής «δημοκρατίας» (της «δημοκρατίας» του εθνικού μεικτού βασικού μισθού των 701 € και του 18% πραγματικής ανεργίας): κανείς δεν είπε τότε «καλά κάνουν τα παιδιά και τα σπάνε αφού έχουμε χούντα» αλλά όλοι, έβριζαν τους «γιεγιέδες» που τούς χαλούσαν την απογευματινή βόλτα στα μαγαζιά. Μαγαζιά στα οποία οι εν λόγω νοικοκυραίοι μπορούσαν να ακουμπάνε ένα πολύ μεγαλύτερο, σε σχέση με σήμερα, μέρος των μισθών τους, τούς οποίους η χούντα είχε ως γνωστόν ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΣΕΙ με νόμο εν μία νυκτί του 1967.
Οι νέοι αυτοί δεν είχαν καμία σχέση με τις παραδοσιακές πολιτικές «προδεφτικές» δυνάμεις της νεοελλάδας αλλά, εξέφρασαν την ελληνική εκδοχή ενός σχεδόν παγκόσμιου κινήματος, το οποίο ζητούσε μια ποιοτική –και όχι απλώς μια επιδερμική πολιτειακή- αλλαγή των δυτικών κοινωνιών (π.χ. το σύνθημα «ψωμί-παιδεία-ελευθερία» δεν διαφέρει και πολύ από αντίστοιχα του εξωτερικού, τα οποία ζητούσαν αξιοπρεπές βιοτικό επίπεδο για όλες τις πληθυσμιακές ομάδες, γνώση στην υπηρεσία της κοινωνίας και όχι των πολυεθνικών, ελευθερία προσωπικού και συλλογικού αυτοκαθορισμού κλπ. –ειδικά το «ελευθερία» δεν υπήρξε ποτέ, ούτε γι’ αστείο, σύνθημα της σταλινοφασίζουσας ελληνικής αριστεράς…).
Σπανίως θα δεις κάποιον από αυτούς να βγαίνει στα κανάλια στις επετείους τής εν λόγω εξέγερσης, ενώ τις ελάχιστες φορές που τους ζητήθηκε να το κάνουν, έδειξαν μια ιδιαιτέρως σεμνή και χαμηλών τόνων παρουσία (π.χ. ο αρχικός εκφωνητής του ραδιοσταθμού του Πολυτεχνείου, Δημήτρης Παπαχρήστος,). Εννοείται ότι κανείς από αυτούς δεν εξαργύρωσε τη στάση του βολεύομενος σε κάποιο κοινοβουλευτικό έδρανο, όπως π.χ. οι διάφοροι Λαλιώτηδες και Δαμανάκησες.
Οι κάθε είδους κομματισμένοι μπήκαν στο Πολυτεχνείο το βράδυ της δεύτερης ημέρας της κατάληψης και μόνο κατόπιν εντολής των κομμάτων τους, δηλ. όταν οι ηγεσίες τους είδαν ότι έχαναν τον έλεγχο του πολιτικού παιχνιδιού: υπενθυμίζω ότι όλα τα κόμματα και οι ελεγχόμενες αντιδικτατορικές οργανώσεις τους (με πρώτη και καλύτερη την ΚΝΕ, που στο κατάπτυστο φύλλο Νο. 8 της «Πανσπουδαστικής», του Νοεμβρίου 1973, αποκαλούσε… προβοκάτορες της ΚΥΠ τους καταληψίες του Πολυτεχνείου) είχαν ταχθεί κατά της κατάληψης και, αρχικά, διέταζαν τα μέλη τους να μην συμμετάσχουν. Αυτό το έκαναν γιατί είχαν αρχίσει να παζαρεύουν με τη χούντα (η οποία, έχοντας εξασφαλίσει ήδη μια εξαετή λαϊκή συναίνεση, τούς κρατούσε από τα αρχ…) μια «ομαλή» μετάβαση στον κοινοβουλευτισμό, μέσω μιας κυβέρνησης «εθνικής ενότητας». Και η απρόβλεπτη αυτή εξέγερση τούς χαλούσε το μεταπολιτευτικό εξουσιαστικό «γλυκό», που με τόση κοινοβουλευτική ραδιουργία μαγείρευαν. Υπενθυμίζω ότι οι «ομαλές» μεταβάσεις στον κοινοβουλευτισμό, όπως δείχνουν τα παραδείγματα της Τουρκίας και της Πολωνίας, μπορεί να διαρκέσουν πάνω από δεκαετία. Και οι εξεγερμένοι του Πολυτεχνείου δεν είχαν καμία διάθεση να περιμένουν (ούτε και τους αφορούσε) πότε θα τα «έβρισκαν» οι κομματικοί εθνοσωτήρες και η χούντα. Συνεπείς με τα ιδεολογικά πλαίσια τη εποχής τους, ενήργησαν «θέλοντας τον Κόσμο και θέλοντάς τον τώρα!».
Την μεταγενέστερη δήθεν «γενιά του Πολυτεχνείου» την επινόησαν οι κομματισμένες ύαινες της εξέγερσης και οι κατασκευαστές «εθνικών» μύθων. Και φυσικά το έκαναν ακριβώς για να γράφουν στο πολιτικάντικο «βιογραφικό» τους ότι, προήλθαν από κάποια «γενιά», ενώ στην πραγματικότητα προήλθαν μόνο από τα κομματικά μαντριά τους
(για περισσότερα βλ. εδώ:
http://www.anarchy.gr/index.php?option= ... &Itemid=60 ).

Μερικά πράγματα όμως δεν αλλάζουν ποτέ: κατά τον ίδιο τρόπο και για τους ίδιους λόγους τα κόμματα διαρρηγνύουν σήμερα υποκριτικά τα ιμάτιά τους κατά της βίας όσων νέων, δεν έχουν υπό τον έλεγχό τους (ενώ εξίσου υποκριτικά προσποιούνται ότι δεν βλέπουν τους γνωστούς-αγνώστους κουκουλοασφαλίτες προβοκάτορες που σπάνε και λεηλατούν ψιλικατζίδικα για να εξάψουν το μελοδραματικό «φιλανθρωπικό» θυμικό των χριστιανονοικοκυραίων). Κι αν κάποιο κόμμα (λέγε με. ΣΥ.ΡΙΖ.Α.) επιχειρήσει -για τους δικούς του πονηρούς ψηφοθηρικούς λόγους- να μην απευθύνεται τόσο σκληρά στη εξαγριωμένη νεολαία, τότε οι υπόλοιποι συμπαίκτες του στην κοινοβουλευτική αλάνα, θα το ξεμπροστιάσουν –δίκαια- για παραβίαση των ορίων του κοινοβουλευτικού παιχνιδιού και για αθέμιτη άγρα «πελατών».

Αντίθετα, με την καταχρηστικώς αναφερόμενη ως «γενιά του Πολυτεχνείου», οι εξεγερμένοι μαθητές του περασμένου Δεκεμβρίου συνιστούν πραγματική γενιά γιατί, έκαναν αισθητή την παρουσία τους σε όλη την Ελλάδα, ακόμα και σε μικρές επαρχιακές πόλεις (και όχι μόνο στην Αθήνα, όπως συνέβη το 1973). Επιπλέον, τα παιδιά αυτά δεν θα ήταν δυνατόν να έχουν ως γονείς κάποιους από τη δήθεν «γενιά του Πολυτεχνείου» γιατί, απλούστατα οι τελευταίοι κοντεύουν να γίνουν πλέον παππούδες (η ηλικία όσων έχουν γονείς από την υποτιθέμενη «γενιά του Πολυτεχνείου» δηλ. αυτής που γεννήθηκε κατά μέσο όρο το 1953, είναι αυτή τη στιγμή γύρω στα 25 και άνω).
Γι’ αυτό επιμένω ότι αυτή γενιά των εφήβων εξεγερμένων του Δεκεμβρίου 2008, είναι πλέον χαμένη υπόθεση για την εξουσία. Ειδικά όταν «μπογιατίζουν» τα φερόμενα ως «ιερά και όσιά» της παγκαροφυλάκια. Ή ακόμα και όταν καίνε τα «εθνικά» σταυροφορεμένα σημαιάκια της.

Παράθεση από Αόρατη Μελάνη:
«Έχει πολλή πλάκα πως ΚΑΘΕ γενιά νέων εξεγείρεται και νομίζει ότι ανακάλυψε την επανάσταση, και πως ΚΑΘΕ γενιά μεσήλικων κριτικάρει τους νέους ως επιπόλαιους και θερμοκέφαλους.»

«Φυσικά και κανείς δεν καταλαβαίνει κανέναν - το χάσμα των γενεών μετακυλίεται.»
Σχετικά με το «χάσμα των γενεών» δεν νομίζω ότι τα πράγματα είναι τόσο απλά. Σε μια έρευνα που είχα διαβάσει τον Δεκέμβρη, το 78% περίπου των Ελλήνων εφήβων δήλωνε ότι, δεν επικοινωνεί με τους γονείς του. Με άλλα λόγια οι γονείς δεν γνωρίζουν σε τί κόσμο έχουν φέρει τα παιδιά τους, δεν αντιλαμβάνονται, το άγχος των παιδιών τους, την αβεβαιότητά τους, την ψυχική φθορά τους, την κατάθλιψη που τόσο συχνά επισκέπτεται τους σημερινούς εφήβους στην Ελλάδα, την τρομακτική πίεση, την κούρασή τους, κοινώς, οι άνθρωποι είναι «κουκουρούκου». Αυτό οφείλεται φυσικά στο ότι πρωτίστως οι ίδιοι οι γονείς δεν έχουν καταλάβει σε τι κόσμο ζουν. Αλλά αυτό δεν είναι «χάσμα γενεών» δηλ. διαφορετική αντίληψη για τα πράγματα και τη ζωή μεταξύ δύο διαδοχικών γενεών, οι οποίες έτυχαν σε έναν κόσμο που αλλάζει ταχύτατα και εκ των οποίων η πρώτη «έχει χάσει πολλά επεισόδια». (όπως π.χ. συνέβη στην δεκαετία του 1960, όταν επινοήθηκε και η έκφραση «χάσμα γενεών»). Η σημερινή νεοελληνική κοινωνία δεν έχει υποστεί τίποτε σαρωτικές αλλαγές στο χρονικό διάστημα μεταξύ των σημερινών εφήβων και των γονέων τους, ώστε να δικαιολογείται η ύπαρξη κάποιου χάσματος γενεών.
Οι σημερινοί νεοέλληνες γονείς δεν έχουν διαφορετική αντίληψη από τα αγχωμένα παιδιά τους. Δεν έχουν καν αντίληψη. Είναι ζώα στην κοσμάρα τους. «Κουκουρούκου».

Θα πρότεινα επίσης σε όσους είναι αντίθετοι στη βία «από όπου κι αν προέρχεται», να επανεξετάσουν τη θέση τους. Το ζήτημα της βίας δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται: όσο κι αν την «καταδικάζουν» κάποιοι (φυσικά μόνο στα λόγια γιατί, στην πραγματικότητα δεν μπορούν να επιβάλλουν καμία ποινή), αυτή θα υπάρχει (αρχής γενομένης από την γενεσιουργό εξουσιαστική βία, την οποία είδα να προσπερνούν, καταλήγοντας στον συνήθη εύκολο στόχο, δηλ. την αμυντική βία των νέων).
Η «μή βία» είναι προϊόν της ανατολίτικης ηττοπάθειας και μοιρολατρείας (άλλωστε προβάλλεται αδιαλλείπτως και από τις εξουσίες ως «ευγενές» πρότυπο «ανωτερότητας» -να γυρνάμε δηλ. και το άλλο μάγουλο).
Ένα από τα εύστοχα που είχε πει ο Μάρξ είναι ότι «η βία είναι μαμή της Ιστορίας». Για μένα το ζήτημα είναι να βρεθούν εποικοδομητικές μορφές βίας. Σαν τέτοια θεωρώ τη φανερή, αυθόρμητη (δηλ. αυτοορμώμενη) και στοχευμένη βία των δρόμων (όπως υπήρξε η βία των μαθητών τον περασμένο Δεκέμβρη). Αλλά και πιο «εκλεπτυσμένες» μορφές στοχευμένης βίας όπως των αναρχικών, που ξαλαφρώνουν τα ράφια των καρτέλ/σούπερ μάρκετς και διοχετεύουν το κοινωνικό προϊόν στην αυτονόητη κοινωφελή του ροή (π.χ. σε λιμοκτονούντες συνταξιούχους).

Συγγνώμη δια το μακρόν του σχολίου αλλά, όπως είπα ήταν και το τελευταίο μου.
(Απο)χαιρετώ και εύχομαι σε όλους καλές συζητήσεις .
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ έγραψε:Συγγνώμη δια το μακρόν του σχολίου αλλά, όπως είπα ήταν και το τελευταίο μου.
(Απο)χαιρετώ και εύχομαι σε όλους καλές συζητήσεις .
Θεωρώ τούτο το φόρουμ ως το φόρουμ των Ελλήνων άθεων και όχι ως το προσωπικό φόρουμ μιας ομάδας άθεων.
Εξέφρασα την ανησυχία μου για την αντιπαράθεση μεταξύ Stratis_vip και ΠΡΟΜΗΘΕΑ με πμ αλλά στην απάντηση που έλαβα δεν έγινε σχετικό σχόλιο.

Παρακαλώ τον ΠΡΟΜΗΘΕΑ να μην προχωρήσει στην απόφασή του να αποχωρήσει και επίσης παρακαλώ την διαχείριση του φόρουμ να επανεξετάσει την στάση της.
Θεωρώ άδικη την τιμωρία του ΠΡΟΜΗΘΕΑ και στην περίπτωση που η διαχείριση δεν ενεργήσει για την εξομάλυνση της κρίσης θα αναγκαστώ να αποχωρίσω κι εγώ.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Νομίζω κι εγώ ότι το ban κατά του Προμηθέα είναι άδικο. Απ' ό,τι βλέπω, αυτός που άρχισε τις προσωπικές παρατηρήσεις ήταν ο Στρατής, σε αυτό εδώ το σχόλιο. Η απάντηση του Προμηθέα από εκεί και μετά ήταν δικαιολογημένη, και επιπλέον δεν μπορεί να χαρακτηριστεί trolling, κατά την άποψή μου. Είναι φανερό ότι ο Προμηθέας συζητά με επιχειρήματα και εκφράζει ολοκληρωμένες απόψεις, άσχετα αν κάποιος συμφωνεί με αυτές ή όχι.

Λυπάμαι που δεν έδωσα σημασία στο θέμα προηγουμένως, ομολογώ ότι διάβασα τα σχόλια κάπως στα πεταχτά και δεν είχα δει το σημειό που ο Στρατής μιλούσε για αποκλεισμό του Προμηθέα. Διαφορετικά θα το σχολίαζα.

Ελπίζω κι εγώ ότι ο Προμηθέας θα αναθεωρήσει την απόφασή του. Επίσης ελπίζω να δώσει το παρόν και κάποιος από τους άλλους διαχειριστές, που έχουν εξφανιστεί!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
liarak
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 24 Απρ 2009 08:05
Όνομα Ιστότοπου: -

Το ban δεν μπορεί να το κάνει ένας εκ των εμπλεκομένων στην αντιπαράθεση αλλά κάποιος από τους άλλους admins αν το θεωρεί πρέπον. Το θεωρώ φάουλ. Αλλά και οι απειλές περί αποχωρήσεων πριν το θέμα καταλήξει οριστικά είναι πρόωρες.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

liarak έγραψε:Το ban δεν μπορεί να το κάνει ένας εκ των εμπλεκομένων στην αντιπαράθεση αλλά κάποιος από τους άλλους admins αν το θεωρεί πρέπον. Το θεωρώ φάουλ.
Σωστό. ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΒΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!! :shock: :lol:
liarak έγραψε:Αλλά και οι απειλές περί αποχωρήσεων πριν το θέμα καταλήξει οριστικά είναι πρόωρες.
Καταλαβαίνω την στάση του Προμηθέα. Ωστόσο έχεις κάποιο δίκιο. Θα μπορούσε να απευθυνθεί στους άλλους διαχειριστές με ΠΜ (το έκανα ήδη εγώ, δεν ξέρω αν το έκανε κι εκείνος ή όχι).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Είμαστε ακόμα στην αρχική φάση του forum και η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει κάποια σαφής πολιτική ακόμα για τα bans... Πάντως σύντομα θα καταλήξουμε. Τείνουμε προς το να είμαστε αρκετά ελαστικοί και να κάνουμε bans μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις χυδαίων εξυβρίσεων ή ατόμων που καταστρέφουν σκόπιμα το forum.

Από κει και πέρα παρακαλώ όλους τους συμμετέχοντες στη συγκεκριμένη διένεξη να ρίξουν λίγο νερό στο κρασί τους... Είμαστε στα πρώτα βήματα και είναι λογικό να γίνουν και λάθη και παραλείψεις. Ελπίζω και ο Προμηθέας αλλά και ο Στρατής να κουβεντιάσουν και πάλι σε ήπιους τόνους στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
paratiritis7
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Απρ 2009 17:39
Όνομα Ιστότοπου: paratiritis7
Επικοινωνία:

όπως προανέφερα σε περίπτωση ban του προμηθέα θα αποχωρήσω και εγώ οριστικώς.Αν αγαπάτε το forum απαλλάξτε τον συγκεκριμένο χρηστη από την διαχείριση διότι είναι απαράδεχτος.Καλή συνεχεια...
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Μιας και στο forum λέμε την άποψή μας θα ήθελα να πω κι εγώ την δική μου. Σίγουρα όταν έχουμε προσπαθήσει για κάτι είτε αυτό είναι μια διαδήλωση είτε η απόκτηση άποψης για κάποιο θέμα το υπερασπιζόμαστε πάντα γιατί προσπαθήσαμε. Σίγουρα δεν συμφωνούμε όλοι γιατί αλλιώς δεν θα είχαμε forum ή ακόμα και εξέλιξη ιδεών. Μερικές φορές όταν κάποιοι πασχίζουν αρκετά στο να ψαχτούν για να έχουν μια βασισμένη σε επιχειρήματα άποψη είναι ιδιαίτερα προστατευτικοί και επίμονοι απέναντι στην άποψή τους. Η διαφωνία είναι υγεία κι ας παίρνει μερικές φορές άσχημες διαστάσεις. Δεν παύει όμως ΠΟΤΕ είναι απλά μια διαφωνία. Άλλες φορές ξεπερνιέται πιο γρήγορα κι άλλες πιο αργά.
Παρεπιπτόντως μπορώ να πω κι εγώ ως αντίλογος ότι όχι μόνο σανδιαχειριστής αυτός ο άνθρωπος βοηθάει όσους δεν ξέρουν να χειριστούνε τις λειτουργείες του forum συνεπώς σαν διαχειριστής είναι σωστός αλλά και δεν έχει εκφέρει ακραίες ή λαθεμένες αντιλήψεις. Σίγουρα πάντως ο τρόπος που χρησμοποιούμε όλοι δεν είναι πάντα αρεστός. Κι εγώ είχα την ίδια άποψη με τον Στρατή παρεπιμπτόντως απλά δεν επέμεινα όταν οι υπόλοιποι επιμείνανε γιατί δεν το βρήκα ενδιαφέρον να προσπαθήσω να υπερασπιστώ τις απόψεις μου. Ανταλλαγή ιδεών κάνουμε εδώ. Όχι λογοκρισία!
Γιατί δεν δίνετε τον χρόνο σε αυτή την διαφωνία να λήξει από μόνη της όπως αρμόζει σε άτομα ισχυρής αντίληψης όπως είσαστε όλοι σας και θέλετε να κάνετε κινήσεις που δεν αρμόζουν σε προασπιστές της ελευθερίας του λόγου. Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι διαχειριστές που ξέρουν και αυτοί να κάνουν αυτό που έχουν αναλάβει?
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

στο τέλος έμπαινε θαυμαστικό... :)
Και ες αύριον τα σπουδαία...
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Astron έγραψε: Από κει και πέρα παρακαλώ όλους τους συμμετέχοντες στη συγκεκριμένη διένεξη να ρίξουν λίγο νερό στο κρασί τους...
Aπό πλευράς μου ευχαρίστως. Δεν έχω τίποτε προσωπικό με κανέναν εδώ.
Αρκεί βέβαια και η "άλλη πλευρά" να επιβεβαιώσει το αυτό. Διαφορετικά, ισχύει ό,τι έγραψα στο προηγούμενο σχόλιο.
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
mirni
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 12 Μαρ 2009 15:05

Γοάου.

Θα με κάνετε να μην ξαναφύγω. ^^

Τι χαμός είναι αυτός!

Πολλά και ενδιαφέροντα έχουν συζητηθεί εδώ, αλλά θα μου επιτρέψετε να ασχοληθώ μόνο με ένα. Το "ban."

Ντροπή.

Δεν ξέρω ποιος το έκανε και γιατί αυτό το ban, εμένα μου εμφανίζεται ως "anonymous." Θέλω να ελπίζω πως δεν έγινε από κάποιον που συμμετείχε στη συζήτηση, είναι τουλάχιστον παιδαριώδες. Γιατί δεν εμφανίζεται όποιος το έκανε να πάρει θέση στον αντίλογο; Επίσης, γιατί δεν εμφανίζονται οι διαχειριστές να πουν αν συμφωνούν ή όχι με την κίνηση αυτή; Η προσωπική μου εντύπωση είναι πως ήταν απλά μια παρεΐστικη κίνηση προς τον κολλητό που του την πέφτουν. Σιγά τώρα το trolling και το repeated και πάει λέγοντας. Αν κάνω λάθος και υπήρχε ουσιαστικός λόγος, ορίστε, εδώ είναι ο δημόσιος λόγος, μία απλή τοποθέτηση φτάνει.

Το φόρουμ δεν ανήκει σε όποιον το έφτιαξε, δεν ανήκει σε όποιον το διοικεί, δεν ανήκει σε αυτούς οι οποίοι εθελόντικα επενδύουν το χρόνο τους για να το διαχειρίζονται -και τους ευχαριστούμε γι'αυτό. Ανήκει σ'αυτούς που συμμετέχουν σ'αυτό. Κι αν είναι να κάθομαι να γράφω χιλιάδες λέξεις και να επενδύω χρόνο και κόπο εδώ μέσα με την προοπτική κάποια στιγμή να αποβληθώ επειδή έτσι καύλωσε σε κάποιον, να μου το πείτε από τώρα.

-m-

ΥΓ Μπορεί να έχει πέσει στην αντίληψή μου πως το φόρουμ αυτό ξεκίνησε ως "κλειστό" φόρουμ και τελικά αποφασίστηκε να ανοίξει. Αν θέλετε να λειτουργεί ως τέτοιο, κακώς έγινε δημόσιο. Πλέον, όμως, δεν είναι το κλειστό φόρουμ μιας παρέας ανθρώπων, είναι το φόρουμ 100 και βάλε μελών.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μα, ποιο ban? Αποκλείστηκε κανείς? Είχα την εντύπωση ότι όλο αυτό έμεινε στα λόγια, δεν έγινε αποκλεισμός.

Συγγνώμη, αλλά μόλις τώρα έγινα κι εγώ συντονίστρια, και δεν έχω καθόλου πείρα από αυτά. Αλλά δεν βλέπω πουθενά κανέναν αποκλεισμένο. Θα επικοινωνήσω και με τους άλλους συντονιστές να δω τι γίνεται.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Δεν υφίσταται τώρα κάποιο ban. Αυτό έγινε από το μέλος stratis_vip όπως θα δείτε στο τέλος της 4ης σελίδας και κράτησε 3 ημέρες μόνο.

Πάντως όπως εξήγησα και παραπάνω πλέον bans θα γίνονται μόνο σε ακραίες περιπτώσεις, οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Συζητήστε ελεύθερα.
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Πραγματικά μεγάλος καραγκιοζοπαίχτης όποιος μπάναρε τον Προμηθέα. :naughty:
Εικόνα
mirni
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 12 Μαρ 2009 15:05

AoratiMelani έγραψε:Μα, ποιο ban? Αποκλείστηκε κανείς? Είχα την εντύπωση ότι όλο αυτό έμεινε στα λόγια, δεν έγινε αποκλεισμός.
Δεν έμεινε στα λόγια. Έγινε τριήμερο ban στον Προμηθέα (από τον stratis_vip όπως καταλαβαίνω από το ποστ του Astron) εν μέσω της συζήτησης.

Ντροπή.

Θα έπρεπε να ζητήσει συγγνώμη ο stratis_vip προσωπικά, αλλά και οι υπόλοιποι admins να μην το περνάνε στο ντούκου σα να μην έγινε και τίποτα. Τρεις ημέρες εν μέσω συγκεκριμένης συζήτησης δεν είναι "μόνο".

-m-
Απάντηση