Mπαράζ εμπρηστικών επιθέσεων εναντίον της Εκκλησίας Α.Ε.

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Whipped ass bishop

Επιιθέσεις με αυτοσχέδιους εκρηκτικούς μηχανισμούς σημειώθηκαν χθες τη νύχτα εναντίον του μεγαλύτερου επιχειρηματικού κολοσσού της Ελλάδας, της «Εκκλησίας Α.Ε.». Οι αυτοσχέδιες βόμβες είχαν τοποθετηθεί στο κεντρικό (μητροπολιτικό) κατάστημα της εταιρείας στην Αθήνα, αλλά και σε μεγάλα υποκαταστήματά της, όπως σε αυτό του Πειραιά και σε δύο στη Θεσσαλονίκη.

Σε όλες τις περιπτώσεις προηγήθηκαν προειδοποιητικά τηλεφωνήματα ώστε να μην υπάρξουν θύματα. Ενώ η μοναδική έκρηξη σημειώθηκε στο υποκατάστημα της εταιρείας, που βρίσκεται στον Πειραιά προκαλώντας μόνο μερικές μικροζημιές. Οι αστυνομικές έρευνες έδειξαν ότι οι υπόλοιποι τρεις μηχανισμοί επίτηδες δεν είχαν συνδεθεί ώστε, να μην εκραγούν.

Εκπρόσωποι του επιχειρηματικού κόσμου δήλωσαν, ότι οι επιθέσεις πλήττουν την ομαλή λειτουργία της αγοράς και των δημοκρατικών θεσμών. Συγκεκριμένα πλήττονται οι, ζωτικοί για την κοινωνία (και κυρίως την εξουσία), τομείς του εμπορίου εμπρησθέντων εκτάσεων, καταπατημένων αρχαιολογικών χώρων, παραθαλάσσιων οικοπέδων και υπερπολυτελών ακινήτων αλλά και του εμπορίου εγκόσμιας και υπερκόσμιας ελπίδας. Επίσης οι συγγενικοί τομείς της κατασκευής και χειραγώγησης πειθήνιων νεοβυζαντινών υπηκόων και νεοδουλοπαροίκων. Πλήττονται δηλαδή οι παράγοντες επάνω στους οποίους βασίζεται ολόκληρη η εθνική οικονομία του ρωμαίϊκου κρατιδίου.

Όλα τα πολιτικά κόμματα καταδίκασαν τις επιθέσεις εναντίον της εταιρείας «Εκκλησία Α.Ε.» ως στρεφόμενες εναντίον της δημοκρατικής ομαλότητας και ως απόπειρες να αποπροσανατολιστεί ο (ρωμηο)λαός από τα πραγματικά του προβλήματα (δηλ. από τα αποτελέσματα των ποδοσφαιρικών αγώνων της Κυριακής, τής Eurovision και από το πότε τελικά θα διεξαχθεί η επόμενη εκλογική φάρσα).

Τέλος, ο υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων της «Εκκλησίας Α.Ε.» δήλωσε ότι «μερικοί ανεγκέφαλοι ανώμαλοι, που θεωρούν ότι μοναδικοί στόχοι της εταιρείας είναι η διαπλοκή της με διεφθαρμένους κρατικούς αξιωματούχους, η οικοπεδοφαγία και η αντιπαροχή και εξαργύρωση μεταφυσικού αέρα, δεν μπορούν να εμποδίσουν το τεράστιο κοινωνικό και εθνωφελές έργο της εταιρείας. Η οποία ανέκαθεν στόχευε στο να παραμείνει η Ελλάδα ένα κράτος του Θεού και μια αληθινά δημοκρατική θεοκρατία.»

Από εδώ: http://freeinquiry.gr/webfiles/prod.php?id=53
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ωραίο και καλό το χιούμορ, αλλά εγώ βρίσκω τις παρακάτω "σοβαρές" δηλώσεις για το συγκεκριμένο γεγονός τουλάχιστον ανησυχητικές:
  • K. Βελόπουλος (εκπρ. τύπου ΛΑΟΣ): «Δεν είναι απλά άθεοι, δεν είναι απλά εγκληματίες, είναι αθεόφοβοι!»
  • Σεραφείμ (μητροπολίτης Πειραιά): «Τέτοια εγχειρήματα προηγήθησαν τόσο της Γαλλικής όσο και της Οκτωβριανής Επανάστασης και τα αποτελέσματα ήταν οι ποταμοί αίματος, ο ευτελισμός των ιδεολογιών και η παλινόρθωση της απολυταρχίας του Βοναπάρτη και των Μπολσεβίκων.»
Πηγές: cosmo.gr, in.gr
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

Εικόνα

Από το site του σημερινού Βήματος.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Χμ, αναρωτιέμαι τι ακριβώς θέλουν να πετύχουν τα παλικάρια που έβαλαν τα βαρελότα... να αποδυναμώσουν τη θρησκεία πάντως δεν πρόκειται, μάλλον το αντίθετο.

Παιδιάστικη ενέργεια μου φαίνεται. Τίποτε πιτσιρικάδες θα είναι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

Πιτσιρικάδες που είχαν την πρόνοια να συνεννοηθούν μέσω blogs και sms (που λέει ο Καραμανλάρας) σε Αθήνα, Πειραιά και Θεσσαλονίκη; Κάτι άλλο βρωμάει.
Άβαταρ μέλους
Διαγόρας ο Μήλιος
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: 24 Φεβ 2009 19:03
Όνομα Ιστότοπου: Διαγόρας ο Μήλιος
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Λυπηρό είναι αυτό που συνέβη.
http://diagoras.wordpress.com
«Τα είδωλα κάνουν τα καλύτερα καυσόξυλα»

Αν θέλετε να επικοινωνήσετε μαζί μου, στείλτε μου email. Μην μου στέλνετε ΠΟΤΕ προσωπικό μήνυμα μέσω της αγοράς. Τέτοιου είδους μηνύματα συνήθως δεν τα διαβάζω, κι αν τα διαβάσω δεν τα απαντάω.
Άβαταρ μέλους
Διαγόρας ο Μήλιος
Δημοσιεύσεις: 857
Εγγραφή: 24 Φεβ 2009 19:03
Όνομα Ιστότοπου: Διαγόρας ο Μήλιος
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Αυτό που θα ενδείκνυτο να κάνουμε εμείς αυτή τη στιγμή, αν ήμασταν έτοιμοι για κάτι τέτοιο, θα ήταν να εκδώσουμε ένα δελτίο τύπου που να καταδικάζει αυτή την ενέργεια. Θα είχε άμεση απήχηση.
http://diagoras.wordpress.com
«Τα είδωλα κάνουν τα καλύτερα καυσόξυλα»

Αν θέλετε να επικοινωνήσετε μαζί μου, στείλτε μου email. Μην μου στέλνετε ΠΟΤΕ προσωπικό μήνυμα μέσω της αγοράς. Τέτοιου είδους μηνύματα συνήθως δεν τα διαβάζω, κι αν τα διαβάσω δεν τα απαντάω.
stratis_vip

Πολύ κακό για το τίποτα.
Η όλη υπόθεση αφορά το κοινό ποινικό κώδικα.

Δεν μπορεί να μπαίνει φιλοσοφικό υπόβαθρο πίσω από τέτοιες ενέργειες, ιδίως όταν ο ίδιος ο οποίος τις διοργάνωσε δε διεκδικεί κάτι τέτοιο. Φυσικά και να μπει το φιλοσοφικό θέμα ως αφορμή για τέτοιες κινήσεις, πάλι το θέμα σηκώνει συζήτηση...

Από κει και πέρα, η κλοπή των παγκαριών νομίζω ότι ενδιαφέρει περισσότερο τους παπάδες. Ειλικρινά θα προτιμούσαν γκαζάκια κάθε μέρα, παρά να τους κλέβουν τα λεφτά που με κόπο μαζέψαν για να μοιράσουν στους «φτωχούς».

Δεν αισθάνομαι καμιά υποχρέωση προσωπικά ως συνειδητοποιημένος άθεος να εκφράσω τη συμπάθεια μου για κάτι που δεν με αφορά και το οποίο το θεωρώ καθημερινότητα.

Οι πολιτικοί από την άλλοι, αισθάνονται την υποχρέωση να εκφράσουν τον αποτροπιασμό τους, για τα φαινόμενα στα οποία, είναι οι ίδιοι ηθικοί αυτουργοί!

Υπάρχουν πάντα πρόβατα να ακολουθούν το τσοπάνη, αρκεί να σφυρίζει αυτός που και που, για να τον ακούνε. Αυτά είναι οι δηλώσεις των πολιτικών, τα σφυρίγματα για τα πρόβατα.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

stratis_vip έγραψε:
Δεν αισθάνομαι καμιά υποχρέωση προσωπικά ως συνειδητοποιημένος άθεος να εκφράσω τη συμπάθεια μου για κάτι που δεν με αφορά και το οποίο το θεωρώ καθημερινότητα.
Και εγώ, ουδεμία συμπάθεια. Αλλά μεθόδους που καταδικάζεις ένθεν, οφείλεις να καταδικάσεις και κακείθεν.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν υποστηριζω,αλλα δεν καταδικαζω επισης.

Τετοιες πραξεις σπιλωνουν τον σκοπο με ηλιθια μεσα, οποτε δεν υποστηριζω.
Δεν καταδικαζω,επειδη αντικειμενικα εχουν το δικιο τους.

Γενικα ειναι θαυμασια περιπτωση στοχου,ιδεολογιας και τροπων παλης.
Οταν τα τελευταια δεν συμβαδιζουν με τους καιρους και την τωρινη κατασταση, τοτε σπιλωνονται τα πρωτα.
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Τετοιες πραξεις σπιλωνουν τον σκοπο με ηλιθια μεσα, οποτε δεν υποστηριζω.
Δεν καταλαβαίνω. Πoιός είναι ο σκοπός;
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Όντως κάπως άκομψη η χρήση του όρου σκοπός. Υποθέτω σημαίνει: η προσπάθεια να δεχτούν κάποιοι το ότι αθεϊα δεν ισούται με τρομοκρατία. Υποθέτω πάντα. Πάντως είναι αηδιαστικός ο μηχανισμός. Πριν μερικούς μήνες η κοινή γνώμη είχε στραφεί αρνητικά απέναντι στην Εκκλησία (α.ε. όπως πολύ σωστά παρατήρησε ο bissop) και τώρα φαίνεται σαν να γίνονται επίτηδες κάποιες κινήσεις για να προκαλέσουν την συμπάθεια και την εύνοια. Είναι πολύ δύσκολο να μην βάλεις τα γέλια με την μικρότητα του εγκεφάλου των όσων εμπλέκονται σε τέτοιες ενέργειες...
Πάντως bissop δεν είναι το θέμα αν καταδικάζεις τα μέσα. Η αντίδραση και η διαμαρτυρία τόσο σοβαρά όσο και η ελευθερία του λόγου. Όμως όταν ξέρεις προς τα που θα καθοδηγηθεί αυτή η αντίδραση(δεν είναι ανάγκη να είσαι και κοινωνικός αναλυτής) ίσως να μπορούσες να προστατέψεις το δικαίωμά σου στην διαμαρτυρία και να μην αφήσεις να το χαρακτηρίσουν ως βεβήλψση ή καταστροφή. Πάντα υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος.
Αν και πιστεύω ότι αυτές οι εκδηλώσεις δεν γίνανε σε καμία περίπτωση από άτομα με σκοπό να δηλώσουν την δυσαρέσκειά τους(εντελώς προσωπική άποψη και αβάσιμη. Δεν θέλω να κατονομάσω τίποτα)
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

σου βεβήλωσα και το όνομα...συγνώμη Bishop!!!! :oops:
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν καταλαβαίνω. Πoιός είναι ο σκοπός;
Ε μια αθρησκη κοινωνια φανταζομαι.
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Προσωπικά ποτέ δεν θα έκανα τις πεποιθήσεις μου "σκοπό" κανενός άλλου πέραν τού εαυτού μου. Το να "αναβαθμίζουμε" τις προσωπικές πεποιθήσεις μας σε "σκοπούς" θεωρώ ότι δεν διαφέρει σε τίποτα από την οποιαδήποτε σωτηρολογία και εσχατολογία θρησκευτικού είδους.

Αλλά ακόμα και έτσι όπως το θέτεις, σε τί σπιλώνουν τον "σκοπό" οι επιθέσεις εναντίον των επιχειρήσεων, που με κρατική κάλυψη ληστεύουν την κοινωνία;
Γιατί δεν πιστεύω να θεωρείς ότι οι ναοί χτυπήθηκαν (στην πραγματικότητα μόνο ο ένας -κι αυτός μόνο με ασήμαντες ζημιές) για λόγους ...θεολογικούς. Στοχοποιήθηκαν ως παραρτήματα μιας ληστρικής επιχείρησης. Να υπενθυμίσω ότι και στις μαθητικές ταραχές του περασμένου Δεκεμβρίου χτυπήθηκαν (με μπογιά...) ένα-δύο παρεκκλήσια.
Θέλω να πώ ότι δεν μπορείς να χτυπάς μόνο τράπεζες και πολυκαταστήματα και να αφήνεις απ' έξω τα ... "λεφτά του θεού". Φαίνεται ότι η σημερινή νεολαία έχει αρχίσει επιτέλους να ξεπερνάει μερικά ταμπού.
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ έγραψε:Αλλά ακόμα και έτσι όπως το θέτεις, σε τί σπιλώνουν τον "σκοπό" οι επιθέσεις εναντίον των επιχειρήσεων, που με κρατική κάλυψη ληστεύουν την κοινωνία;
Γιατί δεν πιστεύω να θεωρείς ότι οι ναοί χτυπήθηκαν (στην πραγματικότητα μόνο ο ένας -κι αυτός μόνο με ασήμαντες ζημιές) για λόγους ...θεολογικούς. Στοχοποιήθηκαν ως παραρτήματα μιας ληστρικής επιχείρησης. Να υπενθυμίσω ότι και στις μαθητικές ταραχές του περασμένου Δεκεμβρίου χτυπήθηκαν (με μπογιά...) ένα-δύο παρεκκλήσια.
Θέλω να πώ ότι δεν μπορείς να χτυπάς μόνο τράπεζες και πολυκαταστήματα και να αφήνεις απ' έξω τα ... "λεφτά του θεού". Φαίνεται ότι η σημερινή νεολαία έχει αρχίσει επιτέλους να ξεπερνάει μερικά ταμπού.

Δηλαδή θεωρείς ότι ο τρόπος με τον οποίο εκδηλώθηκε η δυσαρέσκεια και στις 2 περιπτώσεις ήταν ο ίδιος? Η μπογιά είναι το ίδιο με την υλική καταστροφή? Ας συγκρίνουμε λοιπόν
α) από την μία πλευρά έχεις δεδομένα την ληστρική επιχείρηση όπως πολύ σωστά έθεσες η οποία συνεχίζει ακάθεκτη την λαμπρή της πορεία προς τον υπέρογκο πλούτο
β) έναν σημαντικό αριθμό ανθρώπων που θέλουν να εκφράσουν την αγανάκτησή τους
γ) μία απαίδευτη μάζα η οποία όπου την φυσάνε πάει! η κοινή γνώμη κατά μία έννοια
δ) τους χειριστές της κοινής γνώμης- καθοδηγητές (ΜΜΕ κλπ)
ε) μια νεολαία που μέσα στην φάση της επαναστατικότητας αποφασίζει να δρα με μαζικό όμως τρόπο και όποιον πάρει η μπάλα. Πολύ πιο εύκολα χειρίζεσαι μια μάζα παρά μια μικρή ομάδα. Ειδικά όταν αυτή η μάζα έχει ανατραφεί από απαίδευτους.
Και μου λες ότι ξεπερνάνε ταμπού? διαιωνίζουν τα δελτία ειδήσεων και την αμάθεια ακριβώς όπως τους καθοδηγούν να κάνουν. Ο απαίδευτος μπορεί να μην καταλαβαίνει τι είναι η θρησκεία αλλά καταλαβαίνει καλά τι είναι να γκρεμίζεις και να κλέβεις. Όσο και να τους μιλήσεις για σεβασμό δεν θα το καταλάβουν γιατί δεν έχουν το πρόγραμμα στον σκληρό τους! πώς αλλιώς να το πούμε. Όταν όμως θα σε δουν να σπας ή να χαλάς δεν θα επικεντρωθουν στους λόγους σου. Αλλα στα αποτελέσματα.
Πως περιμένεις λοιπόν να έχεις λύση στο πρόβλημά σου? εκτός και αν ψάχνεις απλά να εκτονωθείς και εντάξει αφού εκτονώθηκες θα περιμένεις ξανά το επόμενο σκάνδαλο να ξεσπάσεις και ξανά και ξανά...
Και ες αύριον τα σπουδαία...
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν νομίζω ότι η μαθητική νεολαία βγήκε πρόσφατα στους δρόμους απλώς για να εκτονωθεί «κι όποιον πάρει η μπάλα». Αν ήθελε κάτι τέτοιο θα μπορούσε κάλλιστα να το κάνει και στο γήπεδο (όπως το κάνει ήδη ένα – το απαίδευτο- μέρος της).

Αυτό που προβλημάτισε έντονα τους επικοινωνιολόγους της Εξουσίας, ήταν ότι στις ταραχές του Δεκέμβρη, οι εμπρησμοί και τα χτυπήματα ήσαν στοχευμένα: τράπεζες, υπουργεία της διαφθοράς, πολυκαταστήματα, ακριβά αυτοκίνητα, και –επιτέλους- εκκλησίες (παρά τις παραδοσιακές προβοκάτσιες της αστυνομίας, που έστελνε τους κουκουλοασφαλίτες να σπάσουν δυο- τρία μικρομάγαζα και μετά φώναζαν μετανάστες για να τα λεηλατήσουν).

Όπως κι αν εκδηλωθεί η δυσαρέσκεια εναντίον της Εκκλησίας Α.Ε. οι δημοσιογραφίσκοι και οι θρησκευόμενοι θα μιλούν για βεβήλωση και για επίθεση εναντίον τού … Θεού (βλ. το γελοίο εξώφυλλο του «Βήματος» της επόμενης ημέρας). Κι αυτό επειδή έτσι τους συμφέρει. Εμείς γιατί θα πρέπει να διαιωνίζουμε το παιχνίδι τους και να θεωρούμε έναν εμπρησμό υπουργείου της μίζας ως επίθεση εναντίον της «δημοκρατίας» και έναν εμπρησμό ληστρικής επιχείρησης (συμπεριλαμβανομένης της Εκκλησίας Α.Ε) ως «βεβήλωση»;
Αν πάρουμε στα σοβαρά τα δημοσιογραφάκια, ή αν πάρουμε σοβαρά την επιρροή που ασκούν στον κοπροπολτό των νοικοκυραίων, τότε στο τέλος δεν θα πρέπει καν να βγαίνουμε από το σπίτι μας.
To καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να τους ξεμπροστιάζουμε. Το διαδίκτυο είναι δύναμη και "μάζα" που δεν ελέγχεται: τα δημοσιογραφάκια φάγανε μεγάλη ήττα στις ταραχές του Δεκέμβρη με τα βιντεάκια των κουκουλοασφαλιτών που κυκλοφορούσαν στο διαδίκτυο.

Ακόμα και στην περίπτωση που οι "εμπρησμοί" εκκλησιών (στην παραγματικότητα μόνο ένας -κι αυτός με ασήμαντες ζημιές) είναι "στημένοι" και προβοκάτσιες, θεωρώ ότι θα πρέπει να τους στρέψουμε επικοινωνιακά εναντίον των εμπνευστών τους. Δηλ.να τους παρουσιάζουμε ως επιθέσεις εναντίον άλλης μιας ληστρικής επιχείρησης, η οποία δρα με κρατική κάλυψη.
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

1) συμφωνώ μαζί σου πως δεν πρέπει να βάζουμε ταμπέλες στην αντίδραση. Αλλά αυτό το λέω για εμάς. Μι αμικρή σχετικά ομάδα ανθρώπων που πιστεύουμε ότι κάτι πάει στραβά. Το υπόλοιπο ποσοστό ανθρώπων δυστυχώς βάζουν. Και πραγματικά το να αχομούμαστε με το πως θα έπρεπε να ήταν κάτι είναι βασικά ανούσιο. Αυτή την στιγμή τουλάχιστον. Αγνοώντας την κατάσταση και πράττοντας με υποθέτικες προτάσεις τύπου θα έπρεπε παίζουμε το ίδιο παιχνίδι αντίστροφα. Είναι σαν να φοράς το ίδιο ρούχο απλά από την ανάποδη!
2) Πιστεύώ ότι αν η νεολαία είχε επίγνωση του τι γίνεται ή τουλάχιστον ενδιαφερότανε για το τι θα έχει να αντιμετωπίσει μόλις μπει στην δεύτερη φάση της ζωής της, δεν θα περίμενε κάτι σαν κι αυτό που συνέβει για να διαμαρτυρηθεί. Όχι μόνο για τις θρησκευτικές και κοινωνικοπολιτικές προσταγές που τους έχουν επιβάλει αλλά και για το επίπεδο ζωής που τους έχουν σχεδιάσει, ακόμα και για τον χαμηλό δείκτη νοημοσύνης που τους έχουν πείσει ως δια μαγείας ότι πρέπει να έχουν. Και δεν μιλάω για μαθησιακή νοημοσύνη αλλά πρακτική. Την αντίληψη και την κριτική ικανότητα. (υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις στην γενικότητα του όρου νεολαία)
3) Λόγω ... γεωγραφικού προβλήματος δεν είχα πρόσβαση σε ελληνική τηλεόραση ή ραδιόφωνο και όταν πληροφορήθηκα τα γεγονότα, τα παρακολούθησα αρχικά μέσω ξένων ειδησεογραφικών καναλιών στο διαδύκτιο. Οι πληροφορίες δεν ήταν μόνο ανακριβείς αλλά μπορείς να πεις και ψευδείς. Μετά εννοείτε άκουσα ραδιόφωνο αλλά δυστυχώς δεν είχα εικόνα. Όσο για εφημερίδες on line ούτε λόγος! Εκεί και αν δεν κάνω τον κόπο, δεν έχω τον χρόνο να βρω που είναι η ανακρίβεια από την μια και το κομματικό σχόλιο από την άλλη! Έκτοτε παρακολουθώ την ενημέρωση που παρέχουν τα ξένα ειδησεογραφικά κανάλια και έχω σιχαθεί κυριολεκτικά την κατάσταση...σαν μια ταινία που είχανε κατασκευάσει ολόκληρο πόλεμο!(δεν θυμάμαι πώς την λένε)

Συνεπώς πώς νομίζεις ότι μπορείς να προστατέψεις ακόμα και αυτά τα παιδιά που το εννοούσαν αυτό που κάνανε και όντως θέλανε να διαμαρτυρηθούν, σίγουρα υπάρχουν? και να πω την αλήθεια κι εγώ έχω σπάσει και κάψει και διαδηλώσει. Αυτό που κατάφερα όμως δεν ήταν αυτό που περίμενα και κατέληξα να έχω τύψεις που κατέστρεψα κάτι που δεν μου ανήκε χωρίς να έχω έστω το κουφέτο του αποτελέσματος για να γλυκαθώ λιγάκι! Πιστεύεις ότι σπάζοντας θα προκαλέσεις κάτι διαφορετικό από τους προηγούμενους? Ή μήπως αν σπάσεις περισσότερα θα αλλάξεις κάτι?
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

το αχομουμαστε σημαίνει ασχολούμαστε... ου γαρ έρχεται μόνον...
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Προσωπικά ποτέ δεν θα έκανα τις πεποιθήσεις μου "σκοπό" κανενός άλλου πέραν τού εαυτού μου. Το να "αναβαθμίζουμε" τις προσωπικές πεποιθήσεις μας σε "σκοπούς" θεωρώ ότι δεν διαφέρει σε τίποτα από την οποιαδήποτε σωτηρολογία και εσχατολογία θρησκευτικού είδους.
:? Τοτε ποιο το νοημα;Ειμαστε αθεοι ετσι για να μπαινουμε σε ενα φορουμ, να τα λεμε και να νιωθουμε καλα με τον εαυτο μας;

Αφου εχουμε μια θεση στο θεμα του Θεου, και η θεση μας ειναι η επιστημονικα,αντικειμενικα και λογικα σωστη γιατι να μην επιχειρησουμε να θεσουμε εναν στοχο,σκοπο πες το οπως θελεις, μια κοινωνια απαλλαγμενη απο θειστικα στοιχεια;
Αυτο εννοουσε και ο Dawkins με το 'atheists,get out of the closet!'

Αν ειμασταν οχι αθεοι, αλλα πχ μας αρεσε σε ολους το μωβ, ενταξει τοτε. Αλλα επειδη το θεμα Θεου & θρησκειας ειναι τοσο σημαντικο, αρκετα σημαντικο ετσι ωστε να ειμαστε δεσμιοι σημερα ενος ταμπου, να υπαρχει 'επισημη θρησκεια' και ενωμενα θρησκεια+κρατος,μη φορολογηση εκκλησιας, θρησκευτικες τελετες σε εθνικες εκδηλωσεις, πολιτικες επιλογες (αλλα και προσωπικες-κοινωνικες) που να βασιζονται κατα τεραστιο βαθμο στην θρησκεια κλπ,κλπ κλπ, ε τοτε ειναι αρκετα σημαντικο και για να δρασουμε συμφωνα με τις πεποιθησεις μας.
Αλλά ακόμα και έτσι όπως το θέτεις, σε τί σπιλώνουν τον "σκοπό" οι επιθέσεις εναντίον των επιχειρήσεων, που με κρατική κάλυψη ληστεύουν την κοινωνία;
Γιατί δεν πιστεύω να θεωρείς ότι οι ναοί χτυπήθηκαν (στην πραγματικότητα μόνο ο ένας -κι αυτός μόνο με ασήμαντες ζημιές) για λόγους ...θεολογικούς. Στοχοποιήθηκαν ως παραρτήματα μιας ληστρικής επιχείρησης.
Συμφωνω,και χαιρομαι και γι αυτο.Αλλα ενω στο μυαλο σου η θρησκεια ειναι απλα μερος της πολιτικης (και ετσι ειναι), στο μυαλο αλλων ειναι ανωτερα, κατι το τελειως ξεχωριστο.Εμενα παντως με αηδιαζει περισσοτερο το καρτελ των θρησκειων παρα των επιχειρησεων, λογω των ηθικων παρακλαδιων και της σιχαμερης καταστασης που επικρατει οτι ειναι προτυπα,επιγειες αντιπροσωπειες καποιας κοσμικης αγνοτητας...Ουτε να το εκφρασω δεν μπορω. :?
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Απάντηση