Re: Ακύρωση της βάπτισης

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

@Cyberdust

1oν:Όλοι σου απάντησαν επί της ουσίας (όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνεται ο καθένας) σε αυτά που ισχυρίστηκες.Προβοκάτσια (σκόπιμη πρόκληση δηλαδή) δεν είδα από κανέναν εκτός από το βιντεάκι με τα "μύγδαλα".Αν σε ενόχλησε αυτό,τι να σου πώ;Τόσο πολύ δεν αντέχει το στομάχι σου λίγη πλακίτσα;;Aλλωστε το σήκωνε η περίσταση αφού είπες τις αμυγδαλές αμύγδαλα.

2ον:Αντίθετα στο θέμα για την ακύρωση της βάπτισης εσύ ήρθες και άρχισες τους απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς περί ανώριμων και αμόρφωτων εφήβων που δεν ξέρουν προς τα που να κάνουν την επανάστασή τους.Και εμείς ξέρουμε σε ποιό πολιτιστικό περιβάλλον ζούμε αλλά απόλυτη συμόρφωση με την πολιτιστική νόρμα δεν απαιτείται στο δικό μας πολιτιστικό περιβάλλον.Δοκίμασε Σαουδική Αραβία και Αφγανιστάν μεριά.

3ον:Δεν έχουμε καμία όρεξη για αποκελισμούς όσων διαφωνούν,όπως κάνουν οι ομοιδεάτες σου στα δικά τους fora.Για την ακρίβεια ο μόνος που έχουμε banάρει αυτοπροβαλλόταν ως άθεος (μήπως τον ξέρεις btw;λέω τώρα μήπως...).Δεν σκοπεύουμε όμως να ανεχτούμε έλλειψη σεβασμού προς τους συνομιλητές σου και προς τον ίδιο τον χώρο (αυτό για τα "σκοτίστηκα" κλπ).Είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις αποφεύγοντας τους απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς για το πρόσωπο των συνομιλητών μας.

@svoin

To "είσαι μαλάκας" δεν χρειαζόταν έτσι δεν είναι;

@breadfan

To μεγάλο διαλεκτικό πλεονέκτημα των θρησκειών δεν είναι τόσο η κομψότητα της επιχειρηματολογίας τους ούτε η τελειοποίηση της λόγω μακρόχρονης πείρας.Είναι ότι αποτελούν κλειστό σύστημα.Ότι και να τους πείς,απ'όπου και να πας να πιαστείς,προσκρούεις σε επικοινωνιακά αδιέξοδα γιατί ο παραλογισμός που βρίσκεται στον πυρήνα κάθε θρησκείας έχει υπονομεύσει την ίδια τη γλώσσα.Δεν δίνουμε την ίδια σημασία στις λέξεις,τι άλλο να πει κανείς;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

ΓΤΙ έγραψε:To μεγάλο διαλεκτικό πλεονέκτημα των θρησκειών δεν είναι τόσο η κομψότητα της επιχειρηματολογίας τους ούτε η τελειοποίηση της λόγω μακρόχρονης πείρας.Είναι ότι αποτελούν κλειστό σύστημα.Ότι και να τους πείς,απ'όπου και να πας να πιαστείς,προσκρούεις σε επικοινωνιακά αδιέξοδα γιατί ο παραλογισμός που βρίσκεται στον πυρήνα κάθε θρησκείας έχει υπονομεύσει την ίδια τη γλώσσα.Δεν δίνουμε την ίδια σημασία στις λέξεις,τι άλλο να πει κανείς;
Οσον αφορά τις λέξεις, δεν είναι εκεί το θέμα, ξέρουν τι σημαίνουν. Το κλού είναι στο "Αν ο Χριστός και η αλήθεια αποδειχτούν αντίθετα πράγματα, θα προτιμήσω τον Χριστό". Εδώ νομίζω ότι δεν μιλάμε για γόνιμο διάλογο, μιλάμε για εκτόνωση εκατέρωθεν.
Comte de Toulouse έγραψε:Ο MSIE με το Alt +0224 μου δίνει à, ενώ ο Firefox μου βγάζει " ΰ " :confusion-shrug:
Ελύθη το μυστήριο. Αν είσαι σε πληκτρολόγιο EN βγάζει " à ", ενώ αν είσαι σε GR βγάζει " ΰ " :ugeek: :ugeek: :ugeek: :ugeek: :ugeek:
Δεκτά τα σέβη σας, Tinta invisible !!!
...τέρμα το :text-offtopic:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ä à à ω à à à à à !#@$#$%$^&*^&* !!!!
...άσε, θα δοκιμάσω κάτι πιο εύκολο... :music-trumpet:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μιλάμε για μια κίνηση τέτοιου τύπου:

http://www.tvxs.gr/v9154

Αυτοί βασίστηκαν λέει στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων (το ίδιο έκαναν και στην Ισπανία, απ' όσο ξέρω).
Όμως δεν ξέρω αν η ελληνική νομοθεσία μας καλύπτει για μια τέτοια κίνηση. θα χρειαζόμασταν δικηγόρο και θα έπρεπε να τον πληρώσουμε, πράγμα που προϋποθέτει κάποια παραπάνω οργάνωση. Ενώ η απλή υπεύθυνη δήλωση είναι δωρεάν και έχει την ίδια αποτελεσματικότητα.

Σύμφωνα με το άρθρο, στην Αργεντινή η εκκλησία παίρνει επιχορήγηση ανάλογη με τον αριθμό των βαπτίσεων. Εδώ δεν ισχύει αυτό, οπότε δεν μας νοιάζει να διαγράψουν τα στοιχεία μας από τα κατάστιχά τους. Μας νοιάζει κυρίως να δημιουργηθεί θόρυβος γύρω από το θέμα. Το ελληνικό κράτος δεν κρατά πλέον στοιχεία για το θρήσκευμα, αν δεν απατώμαι.

Μα πού είναι εκείνος ο δικηγόρος που θα μας διαφωτίσει;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

@svoin

To "είσαι μαλάκας" δεν χρειαζόταν έτσι δεν είναι;
ίσος. Αλλα όπως θα πρόσεξες μέχρι εκείνη την στιγμή απάντησα (ενώ έβλεπα να με/μας κοροϊδεύουν στα μούτρα μας) όσο πιο ευγενικά μπορούσα...από κάποια στιγμή και μετά δεν άντεξα, τι να κάνω άνθρωπος είμαι.
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατι να σκεφτεις ακυρωσεις κατι, το οποιο δεν εχει καποιο νοημα / αποτελεσμα ?
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχει. Η εκκλησία θεωρεί δικούς της όσους βαφτίζει και αντλεί έτσι κύρος.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:Έχει. Η εκκλησία θεωρεί δικούς της όσους βαφτίζει και αντλεί έτσι κύρος.
My point exactly!
Η καταγραφή βαπτίσεων σε μητρώα ενοριών και σε ληξιαρχεία έχει νόημα ως πολιτική κίνηση.
(είναι προφανές ότι αν τους ένοιαζε μόνο το πνεύμα δεν θα μετρούσαν πρόβατα).
Το δικό μας αίτημα διαγραφής έχει νόημα για τον ίδιον ακριβώς λόγο: ως πολιτική κίνηση, ως πολιτική δήλωση, ως κίνηση marketing υπέρ του αθεϊσμού. Και είναι και δωρεάν!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Από συζήτηση σε άλλο νήμα: φαίνεται ότι μπορεί να γίνει διαγραφή του θρησκεύματος, υπάρχει προβλεπόμενη διαδικασία.

Δείτε αυτό το σχόλιο της scifimom (καθώς και τα δυο προηγούμενα):
viewtopic.php?f=36&t=656&p=12113#p11733
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

:idea:

Λοιπόν καλούμε τα κανάλια και δίνουμε ραντεβού όσοι περισσότεροι μπορούμε στο μαρούσι ή κάπου αλλού, αναλόγως τα ποσοστά, και απαιτούμε διαγραφή του θρησκεύματος. Ετσι για να γίνει τζέρτζελο.
Να δώσουμε και κάτι τις στον ρεπόρτερ να πει εκατοντάδες ή χιλιάδες άθεοι συνπολίτες ;) μας προσήλθαν σήμερα εδώ στο ληξιαρχείο αμαρουσίου...
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Λες να γίνουμε χιλιάδες;
(Για την ώρα το count λέει 216, μαζί με τα τρολ και τους πολλούς εξαφανισμένους...)
Πάντως εγώ θα είμαι μια χαρά και με τους εκατοντάδες. :)
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ λέω να πάω στο ληξιαρχείο να το ψάξω (αν υπάρχουν κι άλλοι εθελοντές ας το κάνουν κι εκείνοι), να καταλήξουμε στον καλύτερο τρόπο να γίνει μαζική αποστασία, και μετά να ξεκινήσουμε μια συστηματική εκστρατεία με email, μέσω facebook, μέσω my space, μέσω ιστολογίων, και με κάθε άλλο τρόπο που μπορούμε. Μόλις μαζευτεί ικανός αριθμός ατόμων (τουλάχιστον 500 θα έλεγα) ας κάνουμε την κίνηση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
bad_religion
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Οκτ 2009 23:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστεύω πως είναι δυνατό να απαλειφθεί η βάπτιση από τη ληξιαρχική πράξη γέννησης δια της δικαστικής οδού, (με τα ανάλογα έξοδα βέβαια...) με την κατάθεση αίτησης στο κατά τόπον αρμόδιο μονομελές πρωτοδικείο για διόρθωση της ληξιαρχικής πράξης γέννησης και βάπτισης κατά τη διαδικασία της εκούσιας δικαιοδοσίας.Στο ληξιαρχείο για να γίνει η διόρθωση θα χρειαστούν ένα αντίγραφο της απόφασης, την έκθεση επίδοσης της απόφασης στον εισαγγελέα πρωτοδικών (στέλνουμε και σε αυτόν ένα αντίγραφο της απόφασης, μπορεί θεωρητικά να ασκήσει έφεση) και ένα πιστοποιητικό τελεσιδικίας, μια βεβαίωση δηλαδή από το πρωτοδικείο, στην οποία φαίνεται ότι ο εισαγγελέας δεν άσκησε έφεση εντός της προθεσμίας (30 ημέρες από την επίδοση) και ότι έτσι η απόφαση τελεσιδίκησε.
“Religion, the dominion of the human mind; Property, the dominion of human needs; and Government, the dominion of human conduct, represent the stronghold of man's enslavement and all the horrors it entails.” Emma Goldman
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εισαι νομικός, bad religion?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
bad_religion
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Οκτ 2009 23:33
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Εισαι νομικός, bad religion?
Ναι, είμαι δικηγόρος.
“Religion, the dominion of the human mind; Property, the dominion of human needs; and Government, the dominion of human conduct, represent the stronghold of man's enslavement and all the horrors it entails.” Emma Goldman
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Να εξομολογηθώ την αμαρτία μου, και εμένα το ύφος με παρέπεμψε σε γνώστη του χώρου (δικηγόρο, δικαστή, εισαγγελέα), αλλά εκείνο το

"δια της δικαστικής οδού, (με τα ανάλογα έξοδα βέβαια...)",

μου μαρτύρησε τα υπόλοιπα :mrgreen: :mrgreen: . Καλώς ορισες στο φόρουμ !!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ποια υπόλοιπα? :think: Τι στην ευχή δεν καταλαβαίνω? Γιατί όλα τα μαθαίνω τελευταία? Πείτε μου κι εμένα να γελάσω!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Δεν το περίμενα από εσένα, Αριστομελάνη. Εξηγώ λεπτομερέστερα:
Comte de Toulouse έγραψε:...και εμένα το ύφος με παρέπεμψε σε γνώστη του χώρου (δικηγόρο, δικαστή, εισαγγελέα)...
ΟΚ μέχρι εδώ; Ναι, απαντάς.
Είναι γνώστης του χώρου, αλλά τί από τα τρία; δικηγόρος, δικαστής ή εισαγγελέας;
Σε μια δεύτερη ανάγνωση, και αφού το παλληκάρι λέει "δια της δικαστικής οδού, (με τα ανάλογα έξοδα βέβαια...)", θέτει την μπικικινιακή παράμετρο, άρα τι λές να είναι από τα τρία; δικηγόρος, δικαστής ή εισαγγελέας; Ο μόνος που έχει την συγκεκριμένη οπτική από τους τρείς, είναι ο δικηγόρος. Οπερ έδει δείξαι.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
bad_religion
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Οκτ 2009 23:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:Δεν το περίμενα από εσένα, Αριστομελάνη. Εξηγώ λεπτομερέστερα:
Comte de Toulouse έγραψε:...και εμένα το ύφος με παρέπεμψε σε γνώστη του χώρου (δικηγόρο, δικαστή, εισαγγελέα)...
ΟΚ μέχρι εδώ; Ναι, απαντάς.
Είναι γνώστης του χώρου, αλλά τί από τα τρία; δικηγόρος, δικαστής ή εισαγγελέας;
Σε μια δεύτερη ανάγνωση, και αφού το παλληκάρι λέει "δια της δικαστικής οδού, (με τα ανάλογα έξοδα βέβαια...)", θέτει την μπικικινιακή παράμετρο, άρα τι λές να είναι από τα τρία; δικηγόρος, δικαστής ή εισαγγελέας; Ο μόνος που έχει την συγκεκριμένη οπτική από τους τρείς, είναι ο δικηγόρος. Οπερ έδει δείξαι.
Καλώς σας βρήκα. Η οπτική που έχω είναι του ενδιαφερόμενου να υποβληθεί στη διαδικασία αυτή για τον εαυτό του, άλλα σκέφτεται τα έξοδα... Θα υπάρχουν και για μένα δαπάνες, αν θελήσω να το κάνω για την αφεντιά μου, μη νομίζεις...
“Religion, the dominion of the human mind; Property, the dominion of human needs; and Government, the dominion of human conduct, represent the stronghold of man's enslavement and all the horrors it entails.” Emma Goldman
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κόμη, καλό! απορώ πώς μου διέφυγε!! δεν θα ξανασυμβεί!!! (...αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι... λες ότι οι κύριοι δικαστές είναι υπεράνω χρημάτων; )

bad religion, μη συνερίζεσαι τον κύριο Κόμητα, θα συνηθίσεις γρήγορα το χιούμορ του!
Ίσως σε ενοχλήσω με κάποιες νομικίστικες ερωτήσεις, αν δεν έχεις αντίρρηση. Αλλά σε άλλη συζήτηση, μη φύγουμε off topic.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Κλειδωμένο