Κρεματόριο στην Αθήνα

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ρε παιδιά, τι απόγινε η υπόθεση με το κρεματόριο; Εγκρίθηκε υποτίθεται, αλλά κατασκευάστηκε; Σε κουβέντα με φίλους μου είπαν ότι λειτουργεί ήδη από πέρυσι, αλλά στο δίκτυο δεν βρίσκω πληροφορίες.

Ξέρει κανείς κάτι συγκεκριμένο; Λειτουργεί όντως; Πού είναι, πώς είναι, τηλέφωνα επικοινωνίας, ιστοσελίδα, κάτι τέλος πάντων;

Θα μου πεις, ας πάω στο τοπικό γραφείο κηδειών να ενημερωθώ... οκέι θα το κάνω κι αυτό... προς το παρόν αν ξέρετε κάτι πείτε μου! Εντάξει μάλλον δε θα πεθάνω σήμερα, αλλά ας είμαστε προετοιμασμένοι, δια παν ενδεχόμενον!

ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑΣ: μπορείτε επίσης να δείτε τη συζήτηση Πώς να κάψω το πτώμα του μπαμπά μου στην Ελλάδα, η οποία κλειδώθηκε για να συνεχιστεί η κουβέντα εδώ, επειδή το θέμα ήταν ουσιαστικά το ίδιο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
bad_religion
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 13 Οκτ 2009 23:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάρε τηλέφωνο στην Επιτροπή για την θεσμοθέτηση του Δικαιώματος της Αποτέφρωσης των νεκρών στην Ελλάδα (210 9765582). Αυτοί θα ξέρουν...
Μόλις φέτος το Μάρτιο ρυθμίστηκαν με προεδρικό διάταγμα τα σχετικά με τη λειτουργία κέντρων αποτέφρωσης νεκρών, οπότε μάλλον είναι ακόμα νωρίς...
“Religion, the dominion of the human mind; Property, the dominion of human needs; and Government, the dominion of human conduct, represent the stronghold of man's enslavement and all the horrors it entails.” Emma Goldman
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Η αποτέφρωση δεν είναι οικολογική ρε παιδιά και συμβάλει και στο φαινόμενο του θερμοκηπίου.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Ενώ μερικά κιλά πτωμαΐνες στο υπέδαφος είναι; :P
την ιστορία με τον παπά στις Σέρρες που τον έθαψαν πίσω από την εκκλησία του (συνηθες) πάνω από τη μοναδική πηγή του χωριού την έχετε ακούσει. Κι πήγαν να τον ξεθάψουν ο Μητροπολίτης τους έλεγε ότι δεν κινδυνεύουν επειδή το νερό θα γινόταν αγίασμα!! ΜΠΛΕΧ! :o
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Ενώ μερικά κιλά πτωμαΐνες στο υπέδαφος είναι; :P
Δεν μπορώ να φανταστώ καν που στηρίζεις την διαφωνία σου. Ναι είναι χίλιες φορές καλύτερα στο έδαφος αλλά στην τελική τι σημασία έχει που θα σε βάλουν μετά αφού έτσι και αλλιώς δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:
Ενώ μερικά κιλά πτωμαΐνες στο υπέδαφος είναι; :P
Δεν μπορώ να φανταστώ καν που στηρίζεις την διαφωνία σου. Ναι είναι χίλιες φορές καλύτερα στο έδαφος αλλά στην τελική τι σημασία έχει που θα σε βάλουν μετά αφού έτσι και αλλιώς δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα?
Η φροντίδα δεν είναι για το πτώμα αλλά για τα παιδάκια που αφήνει πίσω. Και όσο για το θερμοκήπιο, όταν η παρούσα φάση τελειώσει και η γη αρχίσει να ψύχεται και πάλι, οι κλίβανοι θα είναι ότι της χρειάζεται. ;)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω αν είναι οικολογικό ή όχι, αλλά με φρικάρει η σκέψη ενός σώματος που λιώνει σιγά-σιγά μέσα στο χώμα. Είναι καθαρά συναισθηματικοί οι λόγοι για τους οποίους προτιμώ την αποτέφρωση. Και βέβαια εγώ δεν θα καταλαβαίνω τίποτε όταν θα έχω πεθάνει, αλλά πριν πεθάνω εγώ ενδεχομένως να πεθάνουν άλλοι δικοί μου άνθρωποι, και προτιμώ να τους κάψω παρά να τους θάψω.

Με την άδεια του υπουργείου περιβάλλοντος και με το συμπάθιο!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:Η αποτέφρωση δεν είναι οικολογική ρε παιδιά και συμβάλει και στο φαινόμενο του θερμοκηπίου.
Εκτός θέματος βέβαια (αν θέλει κάποιος ας σηκώσει θέμα στις "Επιστήμες")

Αλλά αυτό το φαινόμενο του θερμοκηπίου πολύ μας έχει ζαλίσει...ε όχι και να μας το φέρουνε σαν εμπόδιο για την καύση των νεκρών! (όχι εσύ Καρακίτσο).
Στο κάτω κάτω δεν μπορείς με κανένα τρόπο να εισάγεις στην ατμόσφαιρα, περισσότερο διοξείδιο του άνθρακα απ' όσο υπήρχε σε κάθε δεδομένη εποχή. Και η εποχή (γεωλογική) κατά την οποία δεσμεύτηκε μια ποσότητα CO2 σε διάφορες μορφές υδρογονανθράκων και το οποίο επανεισάγουμε σήμερα με τις καύσεις (και των πτωμάτων), ήταν μια χαρά εποχή.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Είδα το φίλο μου τον νεκροθάφτη και τον ρώτησα σχετικά και μου είπε το εξής. Ο νόμος ψηφίστηκε και προβλέπει μόνο δημοτικά κρεματόρια. Οπότε υπομονή κάποια στιγμή θα φτιάξουν.
Πάντως δεν περίμενα τόση πρεμούρα από άθεους για το τι θα τους κάνουν μετά θάνατον : brrr :
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ε δεν θέλουμε να είναι από πάνω μας παπάδες και να μας ψέλνουν βρε Καρακίτσο. :lol:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Αυτό φοβάμαι ότι θα το αποφασίσουν άλλοι :D
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:Αυτό φοβάμαι ότι θα το αποφασίσουν άλλοι :D
Πριτς! θα αφήσω εντολή να με κάψουν λέμε :D
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Καλά θα σου φέρουν κανά αρχιμανδρίτη να σε ψέλνει 3 ώρες και τότε θα σου πω εγώ : brrr :
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Δεν ξέρω αν είναι οικολογικό ή όχι, αλλά με φρικάρει η σκέψη ενός σώματος που λιώνει σιγά-σιγά μέσα στο χώμα.
Μου κάνει τρομερή εντύπωση να το λέει αυτό μια βιόλογος. Εμένα πάντα με μάγευε η πληρότητα του κύκλου του αζώτου και γενικά η ανακυκλωτική δύναμη της φύσης. Παίρνει κάτι νεκρό και το διασπά ώστε από αυτό να αναγεννηθεί κάτι νέο. Πώς γίνεται να μη θαυμάζει κανείς την αποδοτικότητα ενός συστήματος σαν αυτό?
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Δεν ξέρω αν είναι οικολογικό ή όχι, αλλά με φρικάρει η σκέψη ενός σώματος που λιώνει σιγά-σιγά μέσα στο χώμα.
Μου κάνει τρομερή εντύπωση να το λέει αυτό μια βιόλογος. Εμένα πάντα με μάγευε η πληρότητα του κύκλου του αζώτου και γενικά η ανακυκλωτική δύναμη της φύσης. Παίρνει κάτι νεκρό και το διασπά ώστε από αυτό να αναγεννηθεί κάτι νέο. Πώς γίνεται να μη θαυμάζει κανείς την αποδοτικότητα ενός συστήματος σαν αυτό?

με την συγκεντρωση χημικών και αντιβιοτικών που δρα ως συντηρητικό στο πτώμα

με την εξασθενηση και εξάλειψη των μικροβιωτών και μυκήτων που είναι αναγκαιοι για την ανακύκλωση λογω μπετόν, βερνίκι στο ξύλο, και έλλειψη network ριζών, (όχι 2-5 κυπαρίσια, ζουγκλοειδης χλωρίδα χρειάζεται)

με την τρελή αύξηση στον αριθμό των νεκρών για μικρούς σχετικά χώρους "απορρόφησης"

για ποιό αργό λιώσιμο λέτε? ποια ανακύκλωση? στις θέσεις του νεκροταφείου?

η τέφρα μπορει να γίνει πολύ καλό λίπασμα σε φυτά ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ!
να δεις εκεί συγκίνηση με φυτά εσωτερικου χώρου
ανακυκλωση επίσης υπάρχει με όλα τα αερια που παράγονται στην καυση

και εντελει το θέμα ειναι ο συμβολισμός του εθιμοτυπικού

αν σας νοιαζει πραγματικά η ανακύκλωση, φροντιστε να ξεψυχήσετε ή σε μια ζουγκλα τυπου μαλαισιας, γουιανας
ή σε καμμια δασοσκέπαστη κορφη τυπου "λιαντίνης"
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κόμη με πρόλαβες, ετοιμαζόμουνα να το ποστάρω.

Noxteryn, και οι βιολόγοι είναι άνθρωποι και έχουν ανθρώπινες αδυναμίες! :D
Καλός ο κύκλος του αζώτου και των υπολοίπων στοιχείων, αλλά άμα είναι το δικό μου άζωτο αυτό που ανακυκλώνεται, φρικάρω, πώς να το κάνουμε!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Πυθέας έγραψε:
noxteryn έγραψε:αν σας νοιαζει πραγματικά η ανακύκλωση, φροντιστε να ξεψυχήσετε ή σε μια ζουγκλα τυπου μαλαισιας, γουιανας ή σε καμμια δασοσκέπαστη κορφη τυπου "λιαντίνης"
Actually, κάτι τέτοιο σκοπεύω να κάνω εγώ.
:P
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

πραγματικα εισαστε εγωιστες και καθολου φιλοζωοι.... τα σκουλικια δεν τα σκεφτεται κανεις? δεν χρειαζεται να πας σε ζουγκλα της μαλαισιας για να λιωσεις... υπαρχουν και στην ελλαδα σκουλικια που πεθενουν για πτωματα.

και εκτος των αλλων τα κολλυβα συνδιαζονται καλυτερα με τα μνημοσυνα :D :D :D
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:πραγματικα εισαστε εγωιστες και καθολου φιλοζωοι.... τα σκουλικια δεν τα σκεφτεται κανεις? δεν χρειαζεται να πας σε ζουγκλα της μαλαισιας για να λιωσεις... υπαρχουν και στην ελλαδα σκουλικια που πεθενουν για πτωματα.

και εκτος των αλλων τα κολλυβα συνδιαζονται καλυτερα με τα μνημοσυνα :D :D :D
αν ειμασταν εγωιστες δεν θα πεθαίναμε
say "Hi!"
Απάντηση