Παράδοση ηθη και εθιμα χρειαζονται?

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Panos έγραψε: Άλλο πράγμα η ιδιοκτησία και άλλο επικαρπία.. μην τα μπερδεύεις.. αυτά που λες για συντάξεις, μισθούς, ατομική περιουσία κλπ είναι θέματα επικαρπίας.. η ιδιοκτησία πάνω σε ένα κράτος είναι ισότιμη για όλα τα μέλη του.. όλοι έχουν τις ίδιες παροχές (παιδεία, υγεία, άμυνα, υποδομές, κλπ) και τις ίδιες υποχρεώσεις (τήρηση νόμων, υπηρέτηση κοινών σκοπών, κλπ)..Η προσωπική ιδιοκτησία, οι μισθοί, οι συντάξεις και οι φόροι είναι θέματα επικαρπίας και εκεί φυσικά δεν είμαστε όλοι ίδιοι γιατί δεν παράγουμε όλοι το ίδιο..Αυτό βέβαια είναι το θεωρητικό μοντέλο που δυστυχώς στις μέρες μας έχει χαθεί γιατί έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε ατομικά
πλατωνισμός μπιπ δεν θα εκφραστώ χυδαια αν και μου το εμπνεεις σφοδρα . το οδυνηρό μπερδεμα μεταξυ πραγματικότητας, αυτης της πολυπαραγοντικής δυσκολοχώνευτης και δυσκολοεξηγησιμης και δυσκολοκατανοησιμης πραγματικότητας και η τυφλη πιστη στο θεωρητικό και ανυπαρκτο μοντελο της απλοποιησης και της ασφάλειας. επειδη με κουράζει η θεωρία σου, και την θεωρω εθελοτυφλισμό θα πω μονο το εξης

σε εμπνεει η ιδεα του σκεπτικιστή. Τότε αποτίναξε τον τυφλοδέτη του πλατωνισμου και ελα στους κόλπους του εμπειρισμού. φτιάξε την θεωρία σου που ισχυει για σενα στα δρώμενα τωρα, στο αιώνιο παρόν


Panos έγραψε: και να κοιτάμε το δικό μας συμφέρον (όπως κάνεις και εσύ αφού παραδέχεσαι όλα αυτά που λες για τις επιλογές σου) και δεν καταλαβαίνουμε ότι υπάρχει και κοινό συμφέρον και ότι η πρόοδος μας σαν άτομα σχετίζεται άμεσα με την πρόοδο της κοινωνίας μας..δείχνεις ότι είσαι απλά ένας ατομιστής που κοιτάει το βόλεμα του.. ούτε ιδεαλιστής, ούτε τίποτε άλλο.. εαυτούλης και όλοι οι άλλοι να πάνε να γαμηθούν..με τέτοια μυαλά δεν είσαι ικανός να ενταχθείς ούτε σε μια βασική ομάδα, πολύ περισσότερο στα πολυπολιτισμικά παγκόσμια που θαυμάζεις.. και προσωπικά πιστεύω ότι απλά εκμεταλλεύεσαι τις καταστάσεις για να επιβιώνεις και αν τύχει και βρεθείς σε ανάγκη να διαχειριστής καταστάσεις μόνος σου απλά δεν θα επιβιώσεις..
οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια. η φιλοσοφία και η ιδεολογια άκμασαν όταν υπηρχαν δούλοι να απασχολούνται με τις δουλειές. υποκρίνεσαι dear watson, την πρακτική έννοια της κοινωνικής συνείδησης την εμαθα 20 χρονια στην αγγλια, ελβετια και γαλλια. Μικρός περίμενα το λεωφορείο στην ακαδημιας, ή θα έσπρωχνα και θα παραμέριζα τις γιαγιάδες ή δεν θα ταξιδευα. Από τότε 'εχω ενταχθει προ πολλου σε πολυπολιτισμικες κοινωνιες που αμφιβάλλω αν ξέρεις τί γευση έχουν. με βάση τον ατομισμό έγινε η ένταξη στις ομάδες που εσυ υποστηρίζεις και αμύνεσαι.
Panos έγραψε: Την αδικία την πολεμάς και την διορθώνεις.. δεν καταργείς τις δομές γιατί είναι άδικοι αυτοί που τις διαχειρίζονται..Σε είχα για καλύτερο.. και τουλάχιστον ιδεολόγο.. λυπάμαι..
εσυ πολέμα τις πανταχου αδικίες, να σε λέω και σταυροφόρο από δω και πέρα. το σάπιο δεν διορθώνεται, κόβεται και γίνεται λίπασμα για να φυτρώσει το νέο. Μην λυπάσαι, εγώ σε μυριστηκα από πριν. μην μπερδευεις τον πόλεμο με την μάχη, υπηρχαν πρωτόγονοι που δεν ειχαν λέξεις για πολεμο και όπλο, αλλα μάχη, κυνηγι και εργαλειο, σε αυτους ειναι η τιμη να μοιάσουμε, χέσε την ιδεολογία
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@Πάνο
Το ότι κάθε άτομο που υποστηρίζει την ύπαρξη εθνών χαρακτηρίζεται σαν "εθνικιστής" αυτό είναι κάτι λάθος και δείχνει ότι και οι "διεθνιστές" διακατέχονται από κάποιο φανατισμό για τις απόψεις τους.
Δεν θεωρώ εθνικιστές όποιους υποστηρίζουν την ύπαρξη των εθνών. Για την ακρίβεια δεν περιμένω να υποστηρίζουν πολλά άτομα την μη ύπαρξη εθνών… Χαρακτηρίζω ως εθνικιστές αυτούς που υποστηρίζουν την καθαρότητα των εθνών όμως, μεταξύ άλλων…
και κατά την άποψη μου είναι πιο εύκολο να συνεννοηθείς με τον Έλληνα μεγαλοαστό για την λύση ενός θέματος παρά με τον Πορτογάλο φτωχό..
Σοβαρά;;;; Μα εδώ στην ελλάδα υπάρχει πλήρης ασυνεννοησία…
Για τους εξωγενείς παράγοντες δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι ιδιαίτερο.. δες την παρούσα κρίση και πως επηρεαζόμαστε από εξωγενείς παράγοντες..
Δεκτό αλλά δεν φταίνε μόνο οι εξωγενείς παράγοντες. Φταίνε και οι ενδογενείς… Το ότι καλομάθαμε στο να ξοδεύουμε λεφτά που δεν έχουμε πχ, το ότι το δημόσιο αν μπορούσε να πάρει υπόσταση θα έπαιρνε κι ένα uzi και θα γάζωνε κόσμο έτσι όπως το έχουμε κάνει και πολλά άλλα… Γενικά έχουμε την τάση να αρνούμαστε τις ευθύνες μας λίγο οι έλληνες ή είναι ιδέα μου;;;
Γλυκιά μου έχεις ένα από τα αγαπημένα μου ονόματα (μπράβο στους γονείς σου που στο έδωσαν) και υποθέτω ότι είσαι και εσύ Tim Bartoνική, Gothού όπως η γυναίκα μου πράγμα που σε κάνει ιδιαίτερα συμπαθή σε εμένα..


Άστο μην τους λες μπράβο. Δεν με λένε Ιοκάστη, απλά είναι το αγαπημένο μου όνομα, οπότε και ψευδώνυμο. Όσο για το avatar, εκτιμώ την τέχνη ;)
Εδώ πρακτικά συμφωνείς μαζί μου.. η χώρα δεν είναι έθνος; ποια τα χαρακτηριστικά της; ας μην μπερδεύουμε το έθνος με τον εθνικισμό.. το ένα είναι δομή και το άλλο φανατισμός..
Σου απάντησα και στο άλλο θέμα σ’αυτό. Και όχι, χώρα δεν σημαίνει έθνος. Μπορεί να έχει άτομα από παντού μια χώρα.
Αγάπη μου άλλο πράγμα οι ιδεολογίες και άλλο τα γούστα.. τα μακαρόνια, οι σοκολάτες και οι rammstein (που μου αρέσουν και εμένα) είναι γούστα.. όχι ιδεολογίες..
Ναι αλλά εσύ τα ανέφερες και τα γούστα…
Όταν λέω ιδεολογίες αναφέρομαι κυρίως στις πολιτικές ιδεολογίες και αυτές έχουν προκαλέσει πολύ αίμα.. πάρα πολύ.. οι εμφύλιοι πόλεμοι έχουν κοστίσει περισσότερες ζωές από του εθνικούς.. εδώ ο εμφύλιος σκότωσε περισσότερους από όσο οι Ιταλοί, οι Γερμανοί και οι Τούρκοι μαζί.. σκέψου τους θανάτους που έχουν προέλθει για ιδεολογικούς λόγους στις διάφορες επαναστάσεις, τα διάφορα καθεστώτα (Σοβιετική Ένωση, Κίνα, Λατινική Αμερική, κλπ) για να μην σε πάω και στις extreeme περιπτώσεις τύπου Πωλ Ποτ και Ερυθρών Χμέρ..
Συμφωνώ. Μα αν το δεις πολλές από αυτές τις ιδεολογίες για λόγους εθνικούς οδηγούν σε μίσος… Και ναι, φυσικά και απορρίπτω τις ιδεολογίες που οδηγούν σε φανατισμό, ειδικά όταν αυτός μπορεί να σε οδηγήσει στο να σκοτώσεις και τον αδερφό σου που λέει ο λόγος...
Όχι κάθε άλλο.. δεν θέλω καμιά ταμπέλα.. προσωπικά θεωρώ ότι είμαι ελεύθερα σκεπτόμενος άνθρωπος.. τίποτε παραπάνω.. τις ταμπέλες τις βάζουν άλλοι.. και συνήθως το κάνουν οι διάφοροι "προοδευτικοί"

Και χαίρομαι που συμφωνείς ότι είναι υγιές καθένας να έχει διαφορετικές απόψεις.. και που έχεις γάτα

Θα σε απογοητεύσω πάλι. Δεν έχω γάτα!! Αλλά ναι, είναι πολύ υγιές να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, αρκεί να μην οδηγούν σε επικίνδυνους φανατισμούς.
Ωραίοι οι ορισμοί αλλά αν μου βρεις μια χώρα χωρίς τα χαρακτηριστικά του έθνους που επιβίωσε θα σε παραδεχτώ..
Και μου πεις οι ΗΠΑ γιατί αυτοί και αν έχουν γίνει έθνος πια.. και φανατικό μάλιστα.. και έγιναν ακριβώς επειδή σαν χώρα μόνο δεν φτούραγε το πράγμα
Μα αυτό είναι το νόημα… Πάει ο Ινδός/Πακιστανός κλπ στην Αγγλία και γίνεται άγγλος. Γιατί όταν ζεις σε μια χώρα προσαρμόζεσαι στα δεδομένα της. Γιατί όπως είπε το Τεμπελόσκυλο δεν είναι έθνος, είναι πολίτες της χώρας. Και δουλεύει. Απλά.

Πυθέα
Ηδη ιδιωτικο σχολειο και ιδιωτική ασφάλιση- εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου
τωρα αρχιζει να με απασχολει και η μεταναστευση μας σε γερμανια /γαλλια/ελβετια/αγγλια για να ανατραφουν λιγο πιο ισορροπημένα
Καλή ιδέα. Σοβαρά πολύ καλή ιδέα…
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:
Ηδη ιδιωτικο σχολειο και ιδιωτική ασφάλιση- εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου
τωρα αρχιζει να με απασχολει και η μεταναστευση μας σε γερμανια /γαλλια/ελβετια/αγγλια για να ανατραφουν λιγο πιο ισορροπημένα
Καλή ιδέα. Σοβαρά πολύ καλή ιδέα…
Δυστυχώς, τα ιδιωτικά σχολεία στην Ελλάδα είναι είτε πανάκριβα είτε χάλια. Η αδερφή μου τα έχει ψάξει όλα στα Βόρεια Προάστεια, και τώρα θα τα βάλει στο δημόσιο σχολείο.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Α ναι, δεν αναφερόμουν στα ιδιωτικά στην Ελλάδα, προτιμώ τα δημόσια.. Για την μετανάστευση έλεγα : brrr :
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Pano μου θυμίζεις τον Cartman στο Christian Rock Hard με τη φαεινή ιδέα να πάρουν όλα τα kick-ass τραγούδια και όπου "love" να βάλουν τη λέξη "Jesus". Έτσι κι εσύ όπου "κράτος" έβαλες τη λέξη "έθνος"...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Για να μην έχουμε κυκλικά επιχειρήματα, τα σύγχρονα ευρωπαϊκά έθνη είναι προϊόν ανακατατάξεων των τελευταίων αιώνων, ειδικά στα Βαλκάνια ούτε 200 ετών. Πριν είχαν τις θρησκευτικές ομάδες που ήταν σαφώς πιο ισχυρές. Όπως νομίζω εύκολα θα έχεις διαπιστώσει (έμμεσα νομίζω το αποδέχεσαι στις αναφορές σου στην παγκοσμιοποίηση) τα έθνη έχουν αρχίσει και πεθαίνουν τις τελευταίες δεκαετίες και αυτό φαίνεται ότι το αναγνωρίζουν και αυτοί που ασκούν εξουσία. Δοκίμασαν να ενδυναμώσουν την εθνική ταυτότητα αλλά δεν τα καταφέρνουν γιατί η φυσική ροή είναι το μπέρδεμα των πολιτισμών. Ίσως δοκιμάσουν κάτι άλλο. Τα έθνη όμως συνεχίζουν να πεθαίνουν, όπως πεθαίνουν και οι θρησκείες (αντίστοιχα έχουμε αύξηση πανθρησκείας και αθρησκείας). Πλέον τα "καθαρά" κράτη-έθνη (αν ποτέ υπήρχαν) σχεδόν εξαφανίστηκαν.

Όπως καταλαβαίνεις δεν έχω ακόμα λάβει απάντηση στο ερώτημα που χρειάζεται το έθνος και ως χαρούμενος χάρος (εξ ου και το avatar) έχω πολλή υπομονή.

Υ.Γ.: BTW ακόμα και με επιμονή στο κράτος-έθνος τα επιχειρήματά σου είναι σαθρά: δεν πάω στο χασάπη και το μανάβη αλλά σ'αυτόν που έχει το καλύτερο combo τιμής-ποιότητας, τα βενζινάδικα είναι πολυεθνικές (άμα ήταν πιο κοντά θα πήγαινα στη Βουλγαρία συνέχεια να βάζω με 1.10), αν γίνει πόλεμος δε θα περιμένω από κανένα να υπερασπιστεί το σπίτι μου και δε νομίζω να το περιμένει κανένας άλλος, τις διαφορές μου τις λύνω στα δικαστήρια κι αν χρειαστεί στα διεθνή, ενώ για δημόσιες παροχές (και όχι "εθνικές") βλαστημάω την ώρα και τη στιγμή που δεν έφυγα στο εξωτερικό όταν μπορούσα. Αν ξέχασα κάτι νομίζω ότι, έτσι κι αλλιώς, προηγήθηκαν άλλοι.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Όσο για τις αντιφάσεις σου, συνεχίζεις (τα κεφαλαία δικά μου)
Μου αρέσει η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ και την θεωρώ φυσική, αναγκαία και ωραία.. θεωρώ επίσης ότι η παγκοσμιοποίηση πλήττει αυτή την διαφορετικότητα κατά βάναυσο τρόπο και ότι στόχος της είναι να μας κάνει όλους ίδιους ενώ ούτε είμαστε ούτε και θέλουμε να γίνουμε.. και θέλει κάτι τέτοιο γιατί αν δεν είμαστε ίδιοι (σε κάποια βασικά πράγματα) δεν μπορείς να έχεις δομή.. και για αυτό ακριβώς το λόγο μας επιβάλουν έμμεσα ή άμεσα να γίνουμε ίδιοι (να χάσουμε την εθνική μας ταυτότητα, την ιστορία μας, την ΟΜΟΙΟΓΕΝΕΙΑ του τόπου και της κοινωνίας μας, την γλώσσα μας, τα έθιμα μας, κλπ κλπ)
Τι άλλο να πω; Το "φυσιολογικό" είναι η διαφορετικότητα. Εδώ σχεδόν συμφωνούμε. Του ατόμου, όμως, όχι του έθνους.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde έγραψε:
Ιοκάστη έγραψε:
Ηδη ιδιωτικο σχολειο και ιδιωτική ασφάλιση- εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου
τωρα αρχιζει να με απασχολει και η μεταναστευση μας σε γερμανια /γαλλια/ελβετια/αγγλια για να ανατραφουν λιγο πιο ισορροπημένα
Καλή ιδέα. Σοβαρά πολύ καλή ιδέα…
Δυστυχώς, τα ιδιωτικά σχολεία στην Ελλάδα είναι είτε πανάκριβα είτε χάλια. Η αδερφή μου τα έχει ψάξει όλα στα Βόρεια Προάστεια, και τώρα θα τα βάλει στο δημόσιο σχολείο.

συμφωνώ ειναι χάλια.
δυστυχώς δεν ξεκίνησε η ιστορια στα βόρεια προαστεια οπου υπαρχει το atheneschule αυτοδιαχειριζομενο απο γονείς
ισως απο τα καλυτερα, αν δεν σε ενοχλουν τα γερμανικα, και το παιδι σου να αντιμιλαει σε μια γλωσσα που μπορει να μην σου αρεσει και να μην καταλαβαίνεις..!

παντως αν ημουν βορεια προαστεια σιγουρα θα ηταν σε δημόσιο το παιδι, υπαρχει επίπεδο και κάποια κοινωνια
τουλάχιστον στο προαυλειο ακους ελληνικα στο διαλλειμα, και οχι αλβανικα.
say "Hi!"
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε:Α ναι, δεν αναφερόμουν στα ιδιωτικά στην Ελλάδα, προτιμώ τα δημόσια.. Για την μετανάστευση έλεγα : brrr :

επιστροφη στην κοινωνικη αναγνωριση, το καποιο χρημα, και πολλαπλες προσφορες εργασιας θα ηταν για μενα.


το ίδιο που νιώθει ένας ανειδικευτος οικονομικός μεταναστης τριτοκοσμικης χωρας στην ελλαδα
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Είσαστε απίστευτοι.. δεν σας αντέχω πια, θα πάω μετανάστης αλλού να βρω την υγεία μου.. σας είχα για ιδεολόγους και μου βγήκατε όλοι μηδενιστές και βολεμένοι ατομιστές του κερατά.. φτού σας ρεμάλια που μου θέλετε και πολυπολιτισμικότητες : brrr :

Ιοκάστη έχασα πάσα ιδέα.. πάει και το όνομα, πάει και το γατί, πάνε όλα.. πλήρης απογοήτευση.. χαχαχαχαχαχαχαχαχα

@xarxar & τεμπελόσκυλο

Για εμένα το έθνος και το κράτος πάνε μαζί... μπορεί να δηλώνουν διαφορετικά πράγματα αλλά σαν οντότητες πάνε χέρι χέρι (με τον brian ferry)..

Αν δεν έχει εθνική ταυτότητα δεν έχεις και κράτος δε πα να βαράς τον κώλο σου κάτω (ή να πλατσανιέσαι όλη μέρα καταϊ που λένε και στην Καρδίτσα)

Και στις ΗΠΑ που δεν υπήρχε εθνική ταυτότητα σιγά σιγά την έχτισαν.. και την έχτισαν γιατί δεν γινόταν αλλιώς.. δεν θα είχαν κράτος αλλιώς..

Εκεί που είναι ο καθένας από αλλού έφτιαξαν κοινές γιορτές (4η Ιουλίου, Thanks giving, κλπ), έφτιαξαν ΕΘΝΙΚΟ ύμνο, έφτιαξαν Ιστορία, έφτιαξαν συνήθειες, και το βασικότερο.. ΠΟΛΕΜΑΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ..

Γιατί νομίζεται ότι πολεμάνε συνέχεια; μόνο για να κατακτήσουν τον κόσμο; αμ' δεν είναι αυτό το σημαντικό.. ο πόλεμος φτιάχνει κοινή συνείδηση και φέρνει τα μέλη μιας κοινωνίας μαζί.. δημιουργεί έθνος..

Οι αρχαίοι υμών πρόγονοι που αρέσουν στην Ιοκάστη πάνω στους τάφους τους έγραφαν δύο πράγματα.. το όνομα και που πολέμησαν.. ούτε αν ήταν επιστήμονες ή φιλόσοφοι ούτε τίποτα.. μόνο το που πολέμησαν.. και αυτό γιατί το ύψιστο που μπορεί να προσφέρει κάποιος για τους συμπολίτες του είναι το αίμα του.. ;-)

Τώρα αυτά που λες xarxar για τις πολυεθνικές κλπ ναι ισχύουν αλλά δεν αποτελούν λόγο για να μην έχουμε έθνη και κράτη.. το ότι αυτά δεν δουλεύουν όπως θα έπρεπε δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα καταργήσουμε.. όταν κάτι χαλάει το φτιάχνουμε, δεν το καταργούμε..

Το ότι τα ομοιογενή έθνη καταστρέφονται είναι κακό.. και εξήγησα τους λόγους.. και μόνο το ότι βάλλονται τόσο θα έπρεπε να σε βάζει σε υποψία..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Panos έγραψε:Το ότι τα ομοιογενή έθνη καταστρέφονται είναι κακό.. και εξήγησα τους λόγους.. και μόνο το ότι βάλλονται τόσο θα έπρεπε να σε βάζει σε υποψία..
Που το εξήγησες; Πως βάλλονται (άντε πάλι!);
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Πανο

" ...και αυτό γιατί το ύψιστο που μπορεί να προσφέρει κάποιος για τους συμπολίτες του είναι το αίμα του..."

έχεις απόλυτο δίκιο

τί ομάδα αίματος είσαι? ρέζους?

πες μου ώρα και μέρα που μπορείς να σου παρω/παραλάβω με ευγνομωσυνη τα 500ml από το πολύτιμο και υγειες (ελπίζω) άιμα στις φλέβες σου.

θα πρεπει να έχουν περάσει και 14 μερες από το τελείωμα της τελευταίας γρίππης/ κρυολογήματος/ εποχικης αλλεργικης κρισης που πιθανον να πέρασες.

και τί φάρμακα τυχόν καταναλώνεις?

όλα αυτα έχουν σημασια για τους συμπολίτες σου

αυτη, μια προταση από εναν χαμερπή υλιστή προς έναν εξαγνισμένο ιδεολόγο
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλε Πυθέα

είμαι Α+ και με υψηλό αιματοκρίτη γιατί είμαι αιμοβόρος..

Αν σκοπεύεις να με κλωνοποιήσεις για να σώσουμε το Έθνος τότε ευχαρίστως να σου δώσω και 5000 ml :-)

Καταναλώνω όλες τις ίνες γιατί κάπου άκουσα ότι κάνουν καλό.. οπότε Νικοτ-ίνη, Καφε-ϊνη, Κοκα-ϊνη, Ναφθαλ-ϊνη, Ασετιλ-ίνη, κλπ ίνες.. :-)

χωρίς πλάκα τώρα αν χρειάζεσαι αίμα για κάποιον στείλε μου pm με στοιχεία... είμαι αιμοδότης..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Συζητάμε το αν χρειάζονται ή όχι οι παραδόσεις και τα έθιμα λες και είναι δυνατόν να υπάρχει μιά αρνητική ή καταφατική απάντηση σ'αυτό το ερώτημα.

Οι παραδόσεις και τα έθιμα είναι πολιτισμικές μορφές που έχουν επιβιώσει από τη δοκιμασία του χρόνου και συνεχίζουν να λειτουργούν και έξω από τον κοινωνικό χώρο και χρόνο που τα γέννησε,είτε λόγω αδράνειας και μετατροπής τους σε τελετουργία είτε επειδή όντως εξακολουθούν έχουν κοινωνική χρησιμότητα,συμφωνα τουλάχιστον με ένα μεγάλο μέρος της κοινωνίας που τα υιοθετεί.

Κάποια έθιμα καθίστανται ξεπερασμένα ή αντιδραστικά και σιγά-σιγά η ίδια η κοινωνία τα εγκαταλείπει στην πράξη,κάποιες παραδόσεις επιβάλλονται παρά το ότι είναι ξεπερασμένες (δύσκολο αυτό στην εποχή μας-δεν επιβιώνει κάτι που δεν το θέλει ο κόσμος για πολύ καιρό).

Κάποια άλλα εξακολουθούν να εκφράζουν τις κοινωνίες και διατηρούνται μέχρι να ξεπεραστούν.

Θέλω να πω,τα έθιμα και οι παραδόσεις είναι δυναμικά πολιτισμικά στοιχεία με τη δική τους ζωή και τους δικούς τους εξελικτικούς "κανόνες".Δεν απορρίπτονται ούτε διατηρούνται επειδή κάποιοι λέμε ότι είμαστε (γενικώς και αορίστως;) υπέρ ή κατά.

Από κει και πέρα:Το τι είναι το έθνος και ποιά η σχέση του με το έθνος-κράτος τα έχουμε ξαναπεί.Ούτε αναγκαστικά όποιος είναι υπερ του έθνους/κράτους υποστηρίζει και τη διατήρηση συλλήβδην όλων των εθίμων και των παραδόσεων ούτε όποιος βρίσκει κάποιες παραδόσεις ή έθιμα ξεπερασμένα ή αντιδραστικά είναι και οπαδός της επαράτου πολυπολιτισμικής παγκοσμιοποίησης.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Δεν απορρίπτονται ούτε διατηρούνται επειδή κάποιοι λέμε ότι είμαστε (γενικώς και αορίστως;) υπέρ ή κατά.
Εγώ είμαι κατά των εθίμων για συγκεκριμένο λόγο: επειδή εξ΄αιτίας των εθίμων μαϊμουδίζουμε και επειδή ο ρατσισμός αποτελεί το αρχαιότερο έθιμο (μην ζητήσεις να σου αναλύσω αυτό το τελευταίο. Δεν θα το αντέξεις ;) ).
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Και εγώ είμαι κατά της βροχής αλλά αυτή εξακολουθεί να πέφτει πάνω στο κεφάλι μου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ σωστός Γιατρέ..
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ είμαι κατά των εθίμων για συγκεκριμένο λόγο: επειδή εξ΄αιτίας των εθίμων μαϊμουδίζουμε
[dtango να φανταστο δυλαδη οτι κατσικακι κοκορετσι και μαγειριτσα ουτε μυρουδια δε θα φας εποιδη ειναι εθιμο και τα τρωμε οι περισοτεροι ετσι? :D ]
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
dtango έγραψε:
Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Panos έγραψε: Δεν απορρίπτονται ούτε διατηρούνται επειδή κάποιοι λέμε ότι είμαστε (γενικώς και αορίστως;) υπέρ ή κατά.
Εγώ είμαι κατά των εθίμων για συγκεκριμένο λόγο: επειδή εξ΄αιτίας των εθίμων μαϊμουδίζουμε και επειδή ο ρατσισμός αποτελεί το αρχαιότερο έθιμο (μην ζητήσεις να σου αναλύσω αυτό το τελευταίο. Δεν θα το αντέξεις ;) ).
Και εγώ είμαι κατά της βροχής αλλά αυτή εξακολουθεί να πέφτει πάνω στο κεφάλι μου.
Πολύ σωστός Γιατρέ..
Πάνο, πως και δεν διακρίνεις την δαιμόνια ευστροφία του Γιατρού;
Εγώ απάντησα καταρρίπτοντας το γενικώς και αορίστως που επικαλέστηκε. Εκείνος, με το περί βροχής, επανέρχεται με πονηριά στο Δεν απορρίπτονται ούτε διατηρούνται και εσύ τον συγχαίρεις!
Γιατί τον συγχαίρεις; Επειδή έχει την ικανότητα να ξεφεύγει;
aristotelis_1 έγραψε:[dtango να φανταστο δυλαδη οτι κατσικακι κοκορετσι και μαγειριτσα ουτε μυρουδια δε θα φας εποιδη ειναι εθιμο και τα τρωμε οι περισοτεροι ετσι? :D ]
Ξεχνάς τους χορτοφάγους.
Ξεχνάς την χοληστερίνη.
Και επιπλέον, η χειρότερη μέρα του χρόνου για μένα είναι η Κυριακή του Πάσχα όταν αναγκαστικά παρακολουθώ τους ιθαγενείς να καρφώνουν σε σιδερένιες βέργες πτώματα ζώων και να τα τρώνε (νομίζω ότι πρώτα τα καίνε!) :lol:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Dtango εδώ σ'αυτό το νήμα συζήτησης συζητάμε για την χρησιμότητα ή μη των εθίμων γενικώς και αορίστως.

Δεν ξέρω λοιπόν για ποιόν λόγο ο Πάνος επικροτεί αυτά που λέω αλλά αν έπρεπε να συγχαρώ εγώ για κάτι τον εαυτό μου είναι επειδή δεν κατάφερες να με παρασύρεις και να πας το θέμα,ξέρεις που ;) .
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση