Κλεισανε τα forums στο RD.net?

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Μόλις διαβασα εδώ (http://friendlyatheist.com/2010/02/23/h ... rums-died/) ότι τα φόρουμ στο richarddawkins.net είναι κλειδωμενα.
Ξέρει κανεις τι τρέχει;
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Ναι, διαβάστε το Blog του Peter Harrison, τα λέει ακριβώς όπως γίνανε.

Επειδή ήμουν από τους Moderators, πραγματικά είμαι σοκαρισμένη, λυπημένη και πολλά άλλα πράγματα. Η δημοσίευση που προτείνει η MariaEvri, είναι πραγματική, και λέει αυτά που πραγματικά γίνανε.

Οι εξής δημοσιεύσεις θα σας χρησιμεύσουν:

http://realityismyreligion.wordpress.co ... open-soon/
http://realityismyreligion.wordpress.co ... m-closure/
http://tenebra98.blogspot.com/2010/02/d ... forum.html
http://tenebra98.blogspot.com/2010/02/d ... um-ii.html
http://tenebra98.blogspot.com/2010/02/d ... about.html
http://reciprocity-hackenslash.blogspot ... rself.html
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Πάντως ο Dawkins δε φαίνεται να πήρε πρέφα τι ακριβώς έγινε ή δεν τον νοιάζει (κακό του κεφαλιού του) γιατί έγραψε αυτό το ποστ στο φόρουμ του

http://forum.richarddawkins.net/viewtop ... 0&t=110356

αν και αυτές οι αντιδράσεις είναι ξεφτίλα, βέβαια:
Imagine that you, as a greatly liked and respected person, found yourself overnight subjected to personal vilification on an unprecedented scale, from anonymous commenters on a website. Suppose you found yourself described as an “utter twat” a “suppurating rectum. A suppurating rat’s rectum. A suppurating rat’s rectum inside a dead skunk that’s been shoved up a week-old dead rhino’s twat.” Or suppose that somebody on the same website expressed a “sudden urge to ram a fistful of nails” down your throat. Also to “trip you up and kick you in the guts.” And imagine seeing your face described, again by an anonymous poster, as “a slack jawed turd in the mouth mug if ever I saw one.”
Απ'ό,τι φαίνεται, κάποιοι καλοθελητές το γ***σανε και ψόφησε με την ένταση των αντιδράσεών τους.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Επιπλέον, ο PZ Myers μίλησε λέει με τον Dawkins και τον Josh και γράφει τα εξής:
Seriously, Josh has his full support, and I talked with both of them before posting this. Hard decisions were made. Yes, moderators and contributors poured a lot of hard work into the forums, but at the same time, the output wasn't what Richard Dawkins wanted. YOU, the happy participants in the chaos of free-wheeling discussions, wanted what you got, but ultimately it's the RDF that has to decide whether it serves their goals.

Now I like happy chaos and enjoy seeing what bizarreness it produces, but I'm not in charge of a big-budget professional organization that has to deal with a rather stuffy world. I'm also confident that no matter what Richard Dawkins does, that happy chaos will erupt somewhere else...just somewhere else where Richard doesn't have to feel responsible for it.
Αν ισχύουν αυτά, ο Dawkins έπαψε να ενδιαφέρεται να χοστάρει φόρουμ και το έκλεισε άτσαλα. Μπορεί να μην το νοιάζει καν αυτή τη στιγμή. Μήπως δεν το νοιάζει πια η "αίσθηση κοινότητας" που έλεγε παλιότερα σχετικά με το φόρουμ; Ποιος ξέρει. Έχω πάντως μεγάλη περιέργεια να δω αν θα επηρεαστούν οι πωλήσεις του επόμενου βιβλίου του.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Επειδή ήμουν από τους Moderators, πραγματικά είμαι σοκαρισμένη, λυπημένη και πολλά άλλα πράγματα. Η δημοσίευση που προτείνει η MariaEvri, είναι πραγματική, και λέει αυτά που πραγματικά γίνανε.
Spearthrower έγραψε:Authoritarianism, censorship, and the destruction of a body of knowledge – this is the alternative to religion?
Χωρίς επιπλέον λόγια!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Καλημέρα,

αρκετοί από τους συντελεστές του παλιού forum, φτιάξαμε καινούργιο, και έχουμε την υποστήριξη των περισσότερων παλιών μελών. Το συγκεκριμένο το έστησε ένα καινούργιο μέλος, ο LIFE και τον ευψαριστούμε θερμά γι΄αυτό. Θα το βρείτε στο http://www.rationalskepticism.org

H παλιά Moderator ομάδα βρίσκεται εκεί, και αρκετοί από τους συχνούς συντελεστές. Είναι καινούργιο forum τελείως και προσπαθούμε να συνεχίσουμε την κοινότητα που είχαμε, άλλωστε αν δείτε τα μηνύματα στο New Members, θα δείτε ότι οι περισσότεροι γνωριζόμαστε μεταξύ μας.

Επίσης λίγο humour:

http://xkcd.com/707/

[Joshing = από το όνομα του Josh Timonen, ενός από τους site admins, που προκαλέσανε όλον αυτόν τον χαμό].

Από εκεί και πέρα, το συγκεκριμένο κεφάλαιο έκλεισε, και δεν θέλω να μιλήσω ή να πώ τίποτε άλλο. Ότι χρειαζόταν να ειπωθεί, ειπώθηκε.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Από εκεί και πέρα, το συγκεκριμένο κεφάλαιο έκλεισε, και δεν θέλω να μιλήσω ή να πώ τίποτε άλλο. Ότι χρειαζόταν να ειπωθεί, ειπώθηκε.

Βρε, βρε, πάνω που είχαμε αρχίσει να μιλάμε για authoritarianism:
Spearthrower έγραψε:Authoritarianism, censorship, and the destruction of a body of knowledge – this is the alternative to religion?
Τίποτα δεν ειπώθηκε!
Ο απολυταρχισμός που κατέστρεψε το RD.net θα αχρηστέψει και το νεογέννητο LIFE.net και το Founder.net και όλα τα net που βασίζουν την ύπαρξή τους στις δοκιμασμένες μεθόδους των απολυταρχικών.

Πως θα διορθωθούν τα λάθη όταν τα κουκουλώνουμε;
Αν υπήρχε μια κοινότητα να στηρίζει τους συντονιστές του φόρουμ του Ντώκινς, ο Josh δεν θα διέθετε την δύναμη που διέθετε, ούτε φυσικά ο ίδιος ο Ντώκινς.

Η Αθεΐα δεν είναι ιδιοκτησία ούτε του Ντώκινς ούτε κανενός.

Υ.Γ. Δυστυχώς η αγαπητή μας Darkchilde δεν διαβάζει τα μηνύματά μου επειδή, όπως δήλωσε δημόσια, την έχω πρήξει με την ψευτοϋπόθεσή μου και έτσι μάλλον δεν θα έχει υπόψη της το παραπάνω σχόλιο του Spearthrower.
Ίσως να αποφάσιζε να το σχολιάσει αν κάποιος επαναλάμβανε την παράθεση του εν λόγω σχολίου.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Skeftomilos
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009 16:16
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω ιστότοπο καρντιά μου
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
Spearthrower έγραψε:Authoritarianism, censorship, and the destruction of a body of knowledge – this is the alternative to religion?
Υ.Γ. Δυστυχώς η αγαπητή μας Darkchilde δεν διαβάζει τα μηνύματά μου επειδή, όπως δήλωσε δημόσια, την έχω πρήξει με την ψευτοϋπόθεσή μου και έτσι μάλλον δεν θα έχει υπόψη της το παραπάνω σχόλιο του Spearthrower.
Ίσως να αποφάσιζε να το σχολιάσει αν κάποιος επαναλάμβανε την παράθεση του εν λόγω σχολίου.
Δύο από τους πιο διακεκριμένους επικριτές του σχετικισμού είναι ο Richard Dawkins και η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία.

- Dawkins' take on Relativism and Science
Richard Dawkins έγραψε:[4:36] Η εξέλιξη είναι ένα αποδεδειγμένο γεγονός.
Η αλήθεια πραγματικά είναι εκεί έξω.
Δεν είναι θέμα γνώμης.
...
[5:19] Η εξέλιξη είναι πραγματικότητα.
Δεν αποφασίζεις αν θα την πιστέψεις ή όχι ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία ή τον πολιτισμό σου. Την στηρίζουν οι αποδείξεις.
Η εξέλιξη είναι η καθαρή αλήθεια.
Το αντίθετο του σχετικισμού (relativism) είναι η απολυτοκρατία (absolutism).
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Skeftomilos έγραψε:Δύο από τους πιο διακεκριμένους επικριτές του σχετικισμού είναι ο Richard Dawkins και η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία.
[...]
Το αντίθετο του σχετικισμού (relativism) είναι η απολυτοκρατία (absolutism).
:text-+1: :text-goodpost:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Χαίρομαι που τα βρίσκετε.Ειδικά εσύ Dtango ο απόστολος του Αθεϊσμού®,μέγας κατήγορος του αγνωστικισμού να καταφέρεσαι κατά της απολυτοκρατίας;Τσ,τσ,τσ...που βαδίζομεν!Δεν θα τον συγχωρέσεις ποτέ τον Dawkins που σε έστελνε στο (αείμνηστο πλέον-ακόμη μιά νίκη) φόρουμ του στο debunking woo μου φαίνεται.

Επί της ουσίας (για τα περί σκεπτικισμού και απολυτοκρατίας out of context και εν είδει πολεμικής ως αυτοσκοπού) δεν σχολιάζω διότι τα λεκτικά παιχνίδια όσο διασκεδαστικά κι αν είναι καταντούν κάποια στιγμή να είναι αποπροσανατολιστικά.Εξυπηρεούν βέβαια την αυτοπροβολή των σχολιαζόντων αλλά αυτό πλέον είναι ακόμη ένα θέμα πέραν των ενδιαφερόντων μου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Skeftomilos
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009 16:16
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω ιστότοπο καρντιά μου
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος
Επικοινωνία:

Γιατρέ σε αυτό το thread κρίνονται πρόσωπα, όχι ιδέες. Κρίνονται οι συνεργάτες του Richard Dawkins, και ο ίδιος ο Richard Dawkins για την επιλογή των συνεργατών του. Προσωπικά απόλαυσα το Εγωιστικό γονίδιο και τον Τυφλό ωρολογοποιό, αλλά αυτά τα βιβλία γράφτηκαν 35 και 25 χρόνια πριν. Σήμερα ο κύριος Dawkins δεν είναι πια ο αγνός και άδολος αφηγητής της Εξέλιξης, αλλά ο σιδερόφραχτος πολιορκητής του κάστρου του Θεού. Και για να καταφέρει να αλώσει το κάστρο φαίνεται να είναι περισσότερο από πρόθυμος να διδαχτεί από τις μεθόδους των πολιορκημένων.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Χαίρομαι που τα βρίσκετε.Ειδικά εσύ Dtango ο απόστολος του Αθεϊσμού®,μέγας κατήγορος του αγνωστικισμού να καταφέρεσαι κατά της απολυτοκρατίας;Τσ,τσ,τσ...που βαδίζομεν!Δεν θα τον συγχωρέσεις ποτέ τον Dawkins που σε έστελνε στο (αείμνηστο πλέον-ακόμη μιά νίκη) φόρουμ του στο debunking woo μου φαίνεται.
Dear Doc, στο debunking woo με έστελναν οι συντονιστές και όχι ο Ντώκινς.
Όσο για το αν τα βρήκα με τον Σκεφτόμιλο, καρφί δεν μου καίγεται ποιος γράφει εκείνο με το οποίο συμφωνώ ή διαφωνώ. Όταν ο Πάπας διαπιστώσει ότι ο Σατανάς είναι καλύτερο παιδί από το υποτιθέμενο αφεντικό του, δεν θα διστάσω να τον χειροκροτήσω.

Τέλος, αν θέλεις διευκρίνισε που εμπλέκεται ο σκεπτικισμός διότι ο λόγος ήταν περί σχετικισμού. Ο δε όρος απολυτοκρατία (absolutism) αναφερόταν στην απολυταρχία ως πολιτικό σύστημα και τρόπος συμπεριφοράς και όχι ως θεωρία. Οι δε πληροφορίες προέρχονται από το βιβλίο του αγαπητού σου καθηγητού, «Λεξικό της Φιλοσοφίας» -το οποίο επανειλημμένως έχω αναφέρει- και επομένως τα περί αυτοπροβολής πέφτουν στο κενό.

Skeftomilos + dtango ενωμένοι, ποτέ νικημένοι! :P :P
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:
Darkchilde έγραψε:Από εκεί και πέρα, το συγκεκριμένο κεφάλαιο έκλεισε, και δεν θέλω να μιλήσω ή να πώ τίποτε άλλο. Ότι χρειαζόταν να ειπωθεί, ειπώθηκε.

Βρε, βρε, πάνω που είχαμε αρχίσει να μιλάμε για authoritarianism:
Spearthrower έγραψε:Authoritarianism, censorship, and the destruction of a body of knowledge – this is the alternative to religion?
Τίποτα δεν ειπώθηκε!
Dtango, το θέμα πήρε πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις απ'όσες χρειαζόταν. Οι παλιοί συντελεστές του forum δεν θέλουμε ούτε να απαντήσουμε σε άλλα Posts, εφημερίδες, κανάλια (ναι το Channel 4 βρήκε τον Peter Harrison, και ήθελε να του μιλήσει!), και τα τοιαύτα. Δεν θέλαμε να πάρει τέτοιες διαστάσεις.

Δεν κατηγορώ τον Richard Dawkins, αλλά τους συνεργάτες του. Εκείνοι είναι υπαίτιοι για όλον τον χαμό. Ο Spearthrower, ήταν ένας από τους καλύτερους χρήστες του forum με πολλές γνώσεις γύρω από την επιστήμη, άλλωστε ανθρωπολόγος είναι, και έχει δίκιο σε αυτά που λέει.

Αλλά όπως είπα, εκείνο που θέλαμε οι συντελεστές το πετύχαμε σε μεγάλο βαθμό. Και αυτό ήταν να μην είμαστε ο αποδοπομπιαίος τράγος του κλεισίματος του forum. Αυτό έγινε. Αυτό απλά θέλαμε.
dtango έγραψε: Ο απολυταρχισμός που κατέστρεψε το RD.net θα αχρηστέψει και το νεογέννητο LIFE.net και το Founder.net και όλα τα net που βασίζουν την ύπαρξή τους στις δοκιμασμένες μεθόδους των απολυταρχικών.
Δεν έχει καταστραφεί το RD.net, αλλά το forum και μόνο. Από εκεί και πέρα το RD.net θα συνεχίσει, και θα έχει ένα καινούργιο discussion area, που θα μοιάζει περισσότερο με Blog παρά με τίποτε άλλο, λίγο καλύτερο από το front page που υπάρχει τώρα. Οι χρήστες του front page που δεν ενδιαφερόντουσαν για μία κοινότητα, θα συνεχίσουν να είναι εκεί.
dtango έγραψε:Πως θα διορθωθούν τα λάθη όταν τα κουκουλώνουμε;
Αν υπήρχε μια κοινότητα να στηρίζει τους συντονιστές του φόρουμ του Ντώκινς, ο Josh δεν θα διέθετε την δύναμη που διέθετε, ούτε φυσικά ο ίδιος ο Ντώκινς.
Δεν κατάφερε κανένας να κουκουλώσει τίποτα, αφού η είδηση έχει πάει παντού, και όπως είπα υπάρχουν σχόλια σε σχεδόν όλες τις δημοσιεύσεις να διαβάσουν τι πραγματικά έγινε. Η κοινότητα που είχε δημιουργηθεί στα forum συνεχίζει να υπάρχει και έχει βρεί ένα νέο σπίτι για όσους ενδιαφέρονται: http://www.rationalskepticism.org Και σε 3 μέρες έχουμε ξεπεράσει τους 500 χρήστες, χρήστες οι οποίοι ήταν οι καλοί συντελεστές στο RDF ως επί το πλείστον, όπως ο Spearthrower.
dtango έγραψε: Η Αθεΐα δεν είναι ιδιοκτησία ούτε του Ντώκινς ούτε κανενός.
Σε αυτό συμφωνώ, και δεν έχω να πώ τίποτα.
dtango έγραψε: Υ.Γ. Δυστυχώς η αγαπητή μας Darkchilde δεν διαβάζει τα μηνύματά μου επειδή, όπως δήλωσε δημόσια, την έχω πρήξει με την ψευτοϋπόθεσή μου και έτσι μάλλον δεν θα έχει υπόψη της το παραπάνω σχόλιο του Spearthrower.
Ίσως να αποφάσιζε να το σχολιάσει αν κάποιος επαναλάμβανε την παράθεση του εν λόγω σχολίου.
Απλά δεν έχω μπεί εδώ μετά την τελευταία μου δημοσίευση σε αυτό το θέμα, αφού ήμουν απασχολημένη.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Dtango είσαι σίγουρος ότι ο Skeftomilos εννοώντας απολυτοκρατία εννοούσε τον απολυταρχισμό ως μέθοδο διαχείρησης;Δεν ξέρω,για ρώτα τον.

Η αθεΐα ως ιδέα προφανώς δεν είναι ιδιοκτησία του Dawkins,το φόρουμ του όμως και γενικά ο οργανισμός που έχει φτιάξει είναι.

Εγώ προσωπικά θεωρώ το κλείσιμο ενός χώρου δημόσιου διαλόγου αρνητική επιλογή και εξέλιξη αλλά σαφώς όχι έξω από τα περιθώρια δράσης του ιδιοκτήτη και διαχειριστή του.

Είναι σαφές πως όταν κάποιοι άνθρωποι έχουν επενδύσει κόπο και μεράκι σε κάτι να στεναχωριούνται όταν βλέπουν αυτόν τον κόπο και αυτή την προσπάθεια να εξανεμίζεται έτσι χωρίς λόγο.Το ίδιο ισχύει και για όσους έχουν βρεί σ'αυτό το χώρο ένα βήμα δημόσιου διαλόγου και έκφρασης.

Από κει και πέρα όμως το να υπονοούμε ότι η ευθύνη της διαχείρησης ενός τέτοιου χώρου δεν θα πρέπει να ανήκει στον δημιουργό του αλλά στους χρήστες (!) είναι όχι μόνο ανεφάρμοστο αλλά και ανεύθυνο.

Χρήστες.Άκου "χρήστες"...!Ποιοί είναι αυτοί οι "χρήστες" ρε συ Dtango που θα πρεπε να έχουν και λόγο στην διαχείρηση ενός φόρουμ;
Στην δημοκρατία αυτή η αρχή σαφώς και πρέπει να ισχύει διότι α)η διαχείρηση της πολιτείας πράγματι επηρεάζει και αφορά το σύνολο β)τα άτομα που αποτελούν το σύνολο είναι καλά καθορισμένα μέσω κρατικών αρχείων και εκλογικών καταλόγων.

Ας υποθέσουμε όμως ότι πράγματι κάποιος που έχει ένα αθεϊστικό φόρουμ υιοθετεί κάποια αρχή "λαϊκής διαχείρησης μέσω των χρηστών" οκ;Τι εμποδίζει τους δημιουργιστές (ή στην περίπτωση της Ελλάδας την ΟΟΔΕ ή την εκκλησία της Ελλάδος Α.Ε.) να στείλουν 10000 χριστιανοτρόλια να γραφτούν στο φόρουμ ως "χρήστες" και να αναλάβουν de facto την διαχείρηση του φόρουμ;

Να σοβαρευτούμε λοιπόν και όποιον τον πειράζει η έκφραση ας φροντίσει στο μέλλον να κάνει σοβαρές προτάσεις.Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.

Άλλο το να κριθεί ο Dawkins (ή οι συνεργάτες του,ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει,μου θυμίζει τις απολογητικές ορισμένων ότι δεν έφταιγε ο Στάλιν αλλά ο Μπέρια...δεν σε συγκρίνω σε καμιά περίπτωση μ΄αυτούς Darkchilde!) για την κάκιστη επιλογή του να κλείσει το φόρουμ (το θεωρώ και εγώ φτύσιμο και έλλειψη σεβασμού απέναντι σ'αυτό που δημιούργησε και για το οποίο φέρει ευθύνη και είναι υπόλογος εφόσον ενέπλεξε και τόσο κόσμο) και άλλο να λέμε ότι η λύση σ΄αυτό είναι η αυτοδιαχείρηση των "χρηστών".
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

dtango, εκείνο που οι περισσότεροι δεν καταλάβανε είναι ότι δεν ήταν το πρόβλημα της αλλαγής ή του κλεισίματος του forum. Όπως είπαν και άλλοι, το RD.net είναι ιδιοκτησία του Dawkins και του foundation. Το πρόβλημα ήταν ο τρόπος με τον οποίο χειριστήκανε όλο το θέμα, και ο τρόπος που φερθήκανε στους συντελεστές και στους χρήστες του forum.

Από εκεί και πέρα, αν θες δημοκρατία σε ένα forum, λυπάμαι εγώ προτιμώ να είναι σφιχτά τα ηνία. Αν κάποιο forum άφηνε τους χρήστες ελεύθερους να αποφασίζουν κλπ. εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα μέρος, διότι ξέρω τι μπάχαλο θα ακολουθήσει, όταν ο καθένας θα θέλει το μακρύ του και το κοντό του. Παράδειγμα ένα παλιό forum, το rpg.gr όπου δεν υπήρχε σχεδόν καθόλου συντονισμός, και οι χρήστες το μόνο που κάνανε είναι flame wars [τώρα αλλάξανε, δεν ξέρω πως είναι]. Μία φορά μπήκα για να βρώ κάποιες πληροφορίες και να ρωτήσω κάτι, και τελικά με αυτό που είδα, ούτε καν μπήκα στον κόπο να ψάξω ή να ρωτήσω. Διότι θα κατέληγε σε ένα ακόμα flame war αντί να μάθω αυτό που ήθελα. Αν αυτό θέλεις dtango, δεν σε εμποδίζει κανένας να το κάνεις.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Παντως η απολογία του Dawkins που δημοσιεύτηκε πριν λίγο,εμένα με κάλυψε σε μεγάλο βαθμό.Τουλάχιστον έδειξε τα cojones του και ανέλαβε πλήρως την ευθύνη.Αν το έκανε για να καλύψει τον Josh ή όχι, λίγη σημασία έχει για μένα.Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι ο Richard έδειξε ακεραιότητα.

Παρατήρηση:Πήρα το θάρρος Geysser να επεξεργαστώ την ανάρτησή σου προσθέτωντας με τρόπο που θεώρησα διακριτικό τον σύνδεσμο στην απολογία του Dawkins.Ελπίζω να μην σε πειράζει.Γιατρός Του Ικα.
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ Darkchilde, Γιατρός του ΙΚΑ
Guys, την θέση μου την γνωρίζετε: Εδώ δεν είναι το φόρουμ του Melani’s net ούτε του Διαγόρας net. To φόρουμ του Ντώκινς ήταν δικό του και το έκλεισε.
Εφόσον εσείς διαλέξατε τον όρο «Αθεΐα» οφείλετε να τον σεβαστείτε. Και το καινούριο κόλπο που ανακαλύψατε περί «Ομάδος Αθεΐα» δεν πείθει.

Όσον αφορά τους χρήστες που θα συμμετάσχουν στην διαχείριση και τον συντονισμό του φόρουμ, επανειλημμένα έχω γράψει ότι εννοώ τα μέλη της κοινότητος τα οποία εσείς οι ίδιοι θα επιλέξετε. Την πρώτη φορά που έκανα λόγο για κοινότητα και για τις προϋποθέσεις αποδοχής κάποιου χρήστη ως μέλος της κοινότητας, μου έγινε παρατήρηση από κάποιον που θεώρησε την πρόταση ακραία.

Οι όροι συμμετοχής στην κοινότητα θα αποκλείουν την περίπτωση να εισχωρήσουν χριστιανοταλιμπάν. Τα περί χάος που λέτε δεν ισχύουν.
Χωρίς κοινότητα λέμε λόγια στον αέρα (και μην ακούσω, πληζ, για Ε.Ο.Ε γιατί είμαι και μεγάλος άνθρωπος. Έλεος!)
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Geysser έγραψε:Παρατήρηση:Πήρα το θάρρος Geysser να επεξεργαστώ την ανάρτησή σου προσθέτωντας με τρόπο που θεώρησα διακριτικό τον σύνδεσμο στην απολογία του Dawkins.Ελπίζω να μην σε πειράζει.Γιατρός Του Ικα.
Γιατρε,εκανες αυτο που θα επρεπε να ειχα κανει εγω!
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
Skeftomilos
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 12 Δεκ 2009 16:16
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω ιστότοπο καρντιά μου
Τοποθεσία: Ν.Κόσμος
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Dtango είσαι σίγουρος ότι ο Skeftomilos εννοώντας απολυτοκρατία εννοούσε τον απολυταρχισμό ως μέθοδο διαχείρησης;Δεν ξέρω,για ρώτα τον.
Απαντώ μόνος μου. Όχι δεν εννοώ τον απολυταρχισμό. Λέγοντας απολυτοκρατία εννοώ την φιλοσοφική άποψη ότι κάθε πρόταση που μπορεί να διατυπωθεί είναι είτε απόλυτα αληθής είτε απόλυτα ψευδής.

Επίσης διευκρινίζω ότι δεν συμπλέω με τον dtango στην πρότασή του για δημοκρατικά διαχειριζόμενα forums. Η δημοκρατία είναι ακριβή, είτε σε χρήμα είτε σε χρόνο. Και ο χρόνος είναι χρήμα. Και εν πάση περιπτώσει για να εξετάσει κανείς πρακτικά το ενδεχόμενο πρέπει να έχει υποστήριξη από το software. Απ' όσο ξέρω τα λογισμικά για φόρουμ που κυκλοφορούν είναι βασισμένα στο concept του administrator.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.
Απάντηση