Πώς να κάψω το πτώμα του μπαμπά μου στην ελλάδα?

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το έχω σε διαθήκη , σε δικηγορική διαταγή , σε ότι έγγραφο επίσημα χρειάζεται, είναι κοινη μας θέληση.

Υποτίθεται ότι επιτρέπεται στη ελλάδα πλέον από σήμερα το 2010.

Πώς λοιπόν?

επίκαιρα
πρακτικά

όχι φιλολογίες

ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑΣ: Επειδή υπάρχει και άλλη συζήτηση με ουσιαστικά το ίδιο θέμα, Κρεματόρια στην Αθήνα, η παρούσα συζήτηση κλειδώνεται.
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Περιμένεις τον Αύγουστο, και οταν ξεσπάσουν οι πυρκαγιές τον κάνεις μια βόλτα από εκεί. :lol: :lol:
Σοβαρά τώρα, νομίζω πως πρέπει να παριμένεις την δημιουργία δημοτικών κρεματορίων
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2& ... 91900&ct=6
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte,

το λίνκ που δίνεις είναι απο το 2007, έχουμε 2010

αν πεθάνει πριν τα κατασκευάσουν, εγώ μπορώ να τον ταριχεύσω με φορμαλινη στο σπίτι και να περιμένω.
Μπορώ δλδ πραγματικά υλικά και συναισθηματικά μπορώ. Ισως όμως δεν επιτρέπεται..

Δεν θα ήθελα να βάλω φωτιά σε ένα δάσος όταν πεθάνει για να σύρω το πτώμα του εκεί, και δεν σκοπευω να τον δολοφονήσω δια πυρός. Δεν πιστευω ότι θα ξεψυχησει όταν ξεσπάσει η επόμενη φωτιά σαν συμπαντική σύμπτωση.
-----------------
η απάντηση σου direct είναι

"δεν γίνεται"

έτσι δεν είναι?
say "Hi!"
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

από όσο γνωρίζω μέχρι και σήμερα δεν υπάρχει στην ελλάδα χορός αποτέφρωσης νεκρών.
Άβαταρ μέλους
imagine
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Αύγ 2009 17:13
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπορείς όμως να το κάνεις στο εξωτερικό εάν το επιθυμείς τόσο πολύ και είσαι διατεθειμένος να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη (νομίζω >4000 euro)
Να θυμάσαι: οι προλετάριοι δεν έχουνε πατρίδα
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

1. Μην προτιμάς τις direct απαντήσεις. Οταν επανέλθει ο Ντιάμπ, θα καταλάβεις τι εστί βερύκοκκο.
2. Τι 2007, τι 2010, στην Ελλάδα να ψάχνεις πρόοδο μόνο σε επίπεδο δεκαετίας. Ισχύουν τα ίδια.
3. Η απάντηση είναι "δεν γίνεται". Η εναλλακτική σου είναι η ίδια με αυτών που βρίσκουν ακριβή την Φτερόλακκα.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Επικοινώνησε με την Επιτροπή για τη Θεσμοθέτηση του Δικαιώματος Αποτέφρωσης, http://www.cremation.gr/ , αυτοί θα ξέρουν.

Το θέμα συζητήθηκε και παλιότερα, με τον τίτλο Κρεματόριο στην Αθήνα. Νομίζω ότι θα πρέπει να συγχωνευθούν τα δύο θέματα.

ΕΔΙΤ: παιδιά συγγνώμη, χάζευα τον κατάλογο τεφροδόχων και κατουρήθηκα στα γέλια. Έχει όλο κάτι σε στυλ αρχαιοελληνικού αμφορέα, κάτι μελανόμορφα αγγεία και τα τοιαύτα, και ένα κασελάκι με το αστέρι της Βεργίνας (μεγάλη η χάρη μας, αλλά όχι και τόσο!). Α πα πα, δεν γίνεται να τους πάω εγώ κατιτίς, να το διαλέξω κατά το γούστο μου?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τι μακαβρια θεματα ανειγετε και τι αποριες εχεις παλυ ρε πηθεα? αντι να πεις να γινει καλα ο ανθρωπος σκεφτεσαι κατι τετιο? με την καλη ενοια στο λεω,,,,
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:τι μακαβρια θεματα ανειγετε και τι αποριες εχεις παλυ ρε πηθεα? αντι να πεις να γινει καλα ο ανθρωπος σκεφτεσαι κατι τετιο? με την καλη ενοια στο λεω,,,,
Γειά σου ρε Τέλη,

πές μας τη γιατρειά του γήρατος βρε παιδί μου

διαδοσε πώς να γίνεις καλά από τα χρόνια της ηλικίας

μακάβριο ? η σκυτάλη της ζωης που κουβαλάς προυποθέτει να γνωρίσεις τον θανατο των γονιών σου...
το μακάβριο συνανταται στις εξαιρέσεις, αν το δεχτούμε σαν ότιδηποτε άλλο από παιδικό συναισθηματισμό
say "Hi!"
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ρε φιλε σκεφτεσαι απο τωρα τετια? ζησε την ζωη λιγο και μην σε απασχολουν τετια θεματα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Φυλάω τον παιδικό μου συναισθηματισμό δίκην κόρης οφθαλμού,ως μιά τελευταία υπόμνηση της ουσίας του τι εστι το να είσαι άνθρωπος.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Nikolis
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010 21:28
Όνομα Ιστότοπου: -

Πυθεα δυστυχως δεν υπαρχει θεραπεια για το γηρας ακομη παραμονο πρακτικες με ενδειξεις για την επεκταση του υγειους προσδοκιμου ζωης ωστοσο θελω να σε προτρεψω να ριξεις μια ματια στην κρυονικη. Γνωριζω πως το κοστος ειναι υψηλο ωστοσο είναι η μόνη διεξοδος σημερα που μπορει να δωσει μια εστω ελαχιστη πιθανοτητα ισως απλα λιγο παραπανω απο το μηδεν καποια στιγμη ο πατερας σου να ειναι παλι στα ποδια του.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Όσο και να είναι το κόστος (στη Βουλγαρία νομίζω το κάνουν προς το παρόν), είναι σαφώς λιγότερο από την -μόνη- εναλλακτική μας εδώ και χωρίς τα ''φακελλάκια'' για τους παπάδες...
Χώρια το ''ενοίκιο'' για τάφο που πρέπει να έχεις και μέσον για να βρεις...
Είναι μια απελπισία γενικώς...


Μέχρι που σκέφτομαι να ετομάσω ένα ξύλινο καραβοκρέβατο (όπως οι Ινδιάνοι και άλλοι ''πρωτόγονοι'') και να το έχω μαζί με οδηγίες για κάψιμο και φουντάρισμα σε απόμερη ακτή. Με τους κατάλληλους επιταχυντές καύσης, θα μείνει μόνο η στάχτη... :whistle:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

από όσο γνωρίζω ο νεκρός δεν κάθεται για πάντα στον τάφο. Μετά από μερικά χρονια αφαιρούν τα οστά τα περνάνε σε ένα χωνευτήρι και τα κάνουν σκόνη (άμα δεν ισχύ παρακαλώ διορθώστε με), οποτε αφού έτσι και αλλιώς στο τέλος δεν θα μείνει τίποτα από τον νεκρό και θα γίνει σκόνη που είναι το πρόβλημα (από θρησκευτικής άποψιν) να τον κάψουμε ?
Γκρινιάρης

svoin έγραψε:από όσο γνωρίζω ο νεκρός δεν κάθεται για πάντα στον τάφο. Μετά από μερικά χρονια αφαιρούν τα οστά τα περνάνε σε ένα χωνευτήρι και τα κάνουν σκόνη (άμα δεν ισχύ παρακαλώ διορθώστε με), οποτε αφού έτσι και αλλιώς στο τέλος δεν θα μείνει τίποτα από τον νεκρό και θα γίνει σκόνη που είναι το πρόβλημα (από θρησκευτικής άποψιν) να τον κάψουμε ?
Αν αγοράσεις τον τάφο ή συνεχίζεις να πληρώνεις το νοίκι, δεν αφαιρούν τίποτα. Τουλάχιστον στην επαρχία που μένω και γνωρίζω από πρώτο χέρι. Αν δε ανανεωθεί το νοίκι του τάφου, τότε τον «αδειάζουν» όντως.
Μπορεί στην Αθήνα λόγω στενότητας χώρου να το κάνουν σε όλους (αν και δε το νομίζω).
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Γκρινιάρης έγραψε:
svoin έγραψε:από όσο γνωρίζω ο νεκρός δεν κάθεται για πάντα στον τάφο. Μετά από μερικά χρονια αφαιρούν τα οστά τα περνάνε σε ένα χωνευτήρι και τα κάνουν σκόνη (άμα δεν ισχύ παρακαλώ διορθώστε με), οποτε αφού έτσι και αλλιώς στο τέλος δεν θα μείνει τίποτα από τον νεκρό και θα γίνει σκόνη που είναι το πρόβλημα (από θρησκευτικής άποψιν) να τον κάψουμε ?
Αν αγοράσεις τον τάφο ή συνεχίζεις να πληρώνεις το νοίκι, δεν αφαιρούν τίποτα. Τουλάχιστον στην επαρχία που μένω και γνωρίζω από πρώτο χέρι. Αν δε ανανεωθεί το νοίκι του τάφου, τότε τον «αδειάζουν» όντως.
Μπορεί στην Αθήνα λόγω στενότητας χώρου να το κάνουν σε όλους (αν και δε το νομίζω).
Στην Αθήνα -δυστυχώς-, μετά από 5-6 χρόνια, ότι έχει ή δεν έχει λιώσει (χάλια λέμε...), μπαίνει σε λάκκο με ασβέστη (νομίζω) και μετά σε πλαστικό καφάσι (μανάβικου) και στο ράφι στο οστεοφυλάκιο με ταμπελάκι.
Σκόνη πάντως δεν γίνεται.
Εκεί που έχουν φτάσει τα νοίκια (λόγω ζήτησης και περιορισμένου χώρου) δεν νομίζω να διατίθεται κανείς να πληρώνει...
Όταν μάλιστα δεν είναι το μοναδικό κόστος συντήρησης.
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Το 2002 πήγα στην εκταφή του πατέρα μου. Τρία χρόνια συν έξι μήνες παράταση. Οταν άνοιξαν τον τάφο και τον πασπατέψανε λίγο, είπανε "Πωπω, δεν έχει λιώσει!" Με μία δεύτερη ματιά είπαν "Οχι, έχει λιώσει". Η παραπλάνηση οφείλονταν στο γεγονός ότι α) Φορούσε κοστούμι που δεν είχε λιώσει, ήταν ατόφιο, β) Λόγω της μακροχρόνιας κατακλισης στα τελευταία του (1,5 χρόνο), οι αρθρώσεις του είχαν "οστεοποιηθεί" και δεν έγινε "ένα μάτσο κόκκαλα". Θυμάμαι καλά τον ένα εκταφέα που έπιασε τον πατέρα μου (sic) από το σβέρκο, τον ανασήκωσε όρθιο και "αρτιμελή" πανεύκολα, θα ζύγιζε 2-3 κιλά στο σύνολο. Αν ήταν κανένας άλλος, θα πάθαινε σοκ με το θέαμα, καθώς όπως τον κράταγε από το σβέρκο, ήταν σαν στημένοι για φωτογραφία οι παλιοί φίλοι από τον στρατό :shock: Μετά τον δίπλωσε στα δύο, τον έβαλε σε μία σακούλα μαύρη (you know...) και τον πήγε για το χωνευτήρι.
Δεν με ενόχλησαν τα γεγονότα. Κάποιοι που σκέφτονται αλλιώς, τείνουν να δίνουν μελοδραματισμό σε κάτι τέτοια πράγματα. Νομίζουν πως "κάτι καλό" συμβαίνει αν πάρουν τα υπολλείματα του Χ και τα βάλουν σε χρυσή θήκη. Πως τον τιμούν.
Η τιμή είναι για την προσωπικότητα όσο ζει. Τιμα τον άλλο με το πως του συμπεριφέρεσαι όσο ζει. Τα καραγκιοζολίκια μετά θάνατον είναι για κοροϊδία και απαλοιφή τύψεων.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Δεν υπάρχει λόγος να περνάει η οικογένεια από κάτι τέτοιο. Κόμη η δική σας περίπτωση πάντως ήταν τραγική, δεν θα το άντεχα αυτό που περιγράφεις.... Φέτος πρέπει να γίνει η εκταφή του παππού μου και ναι, είναι δύσκολο. Η γιαγιά ήδη τα παίζει όποτε το σκέφτεται, ο μπαμπάς δεν το δείχνει αλλά ξέρω ότι δεν του είναι εύκολο. Εγώ δεν θέλω να πάω καν αλλά κάποιος θα πρέπει να κρατάει την γιαγιά οπότε με βλέπω....
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Είναι μία απαράδεκτη και απάνθρωπη κατάσταση, όπως και να το κάνεις...

Καμμία σχέση με πολιτισμό ή πρόοδο...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Compte έχεις δίκιο ότι δεν έχει κανένα νόημα να "αποδίδουμε τιμές" σε λείψανα. Και φυσικά ένας σωρός κόκκαλα δεν έχει καμία σχέση με τον άνθρωπο που πέθανε, οπότε καλά έκανες και ήσουν τόσο ψύχραιμος. Εγώ από την άλλη αυτό το θέαμα δε το αντέχω. Όσο και αν λογικά ξέρω ότι αυτή είναι η φυσική διαδικασία της ζωής, δε μπορώ να δω ούτε ζώο σε αποσύνθεση. Για αυτό και αποφέυγω τα νεκροταφία. Το μόνο που μου θυμίζουν είναι πτώματα που σαπίζουν. Πάω μόνο όταν είναι να συνοδέψω κάποιον ζωντανό που το έχει ανάγκη, για συμπαράσταση...
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Κλειδωμένο