Γειά σας

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν ας συστηθω κιόλας. Με λένε Μεχμέτ. Είμαι υπερηφανος Ελληνας πατριώτης(θα ήθελα να το τονίσω αυτό) Πομάκος μέλος της μουσουλμανικής μειονότητας της Θράκης.Μέλος Πομακικου πολιτιστικού συλλόγου με μεγάλη γνώση των μειονοτικών θεμάτων αλλά και όλης της Θράκης και με ενδιαφέρον για την ισλαμική πίστη και θεολογία.Το forum αυτό το βρήκα τυχαία σε μία αναζήτηση μου για θέματα στο google σχετικά με το προξενείο και είδα το θέμα "στα σκαριά νομοσχέδιο για την Σαρία και εκλογή μουφτήδων".Είναι πρώτη φορά που συναντώ άτομα που δεν ανήκουν σε καμία από τις δύο θρησκείες που συναντάμε εδώ στην μαγευτική Θράκη (Ισλάμ, Χριστιανισμός).Γενικά αν και έχω μεγάλο κύκλο γνωριμιών και επαφών και στην μουσουλμανική μειονότητα (στους Πομάκους και τους Ρομά κυρίως) και στην χριστιανικη κοινότητα έχω δηλαδή και μουσουλμάνους και χριστιανους φίλους.Γενικα εδώ στην Θράκη ανηκουμε είτε στην μία είτε στην άλλη θρησκεία δεν μπορώ να ξέρω όμως τι γίνεται στην υπόλοιπη Ελλάδα καθώς στην Θράκη ζω.Οπότε ποτέ δεν είδα απο κοντά άθρησκο άτομο.Από όσα είδα δεν έχει υπάρξει άλλος Ελληνας μουσουλμάνος ή Θρακιώτης σε αυτό το forum.Οπότε μάλλον είμαι ο πρώτος Ελληνας μουσουλμάνος/Θρακιώτης εδώ.Δεν θα έχετε ακούσει κανένα μουσουλμάνο οπότε μάλλον η άποψη σας για την ισλαμική θρησκεία δεν θα είναι και η καλύτερη(έτσι λέω μπορεί να κάνω και λάθος).Ελπίζω κατά τη διάρκεια της παραμονής μου εδώ να σας βοηθήσω να καταλάβετε για ζητήματα που αφορούν την Θράκη, τους Ελληνες Πομάκους,την μουσουλμανική μειονότητα στο σύνολο της και για το Ισλάμ φυσικά καθώς πιστεύω πως και οι Ελληνες Πομάκοι είναι παρεξηγημένοι από τους Ελληνες που δεν ξέρουν τίποτα από την Θράκη και δεν έζησαν ποτέ σε αυτήν(αλλά και η ίδια η Θράκη συχνά υποτιματε και απαξιωνετε από τους κατοίκους των μεγάλων Ελληνικών πόλεων και περιοχών) καθώς και η Ισλαμική θρησκεία είναι πιστεύω από τις πιο παρεξηγημένες θρησκείες στον κόσμο σήμερα. Καλές συζητήσεις να έχουμε!
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Anti έγραψε:Οπότε μάλλον είμαι ο πρώτος Ελληνας μουσουλμάνος/Θρακιώτης εδώ.Δεν θα έχετε ακούσει κανένα μουσουλμάνο οπότε μάλλον η άποψη σας για την ισλαμική θρησκεία δεν θα είναι και η καλύτερη(έτσι λέω μπορεί να κάνω και λάθος).
Λάθος κάνεις.
viewtopic.php?f=33&t=7305&p=142661#p142661
It is by will alone I set my mind in motion.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν κάποιος που ανήκει στης μουσουλμανική μειονότητα πάψει να είναι μουσουλμάνος, χάνει τα μειονοτικά του δικαιώματά;
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Αν κάποιος που ανήκει στης μουσουλμανική μειονότητα πάψει να είναι μουσουλμάνος, χάνει τα μειονοτικά του δικαιώματά;
Τι εννοεις να πάψει να είναι μουσουλμάνος; Εδώ η κάθε θρησκεία δε κάνει προσυλητισμό σε βαρος της άλλης. Η Ορθόδοξη εκκλησία της Θράκης δε κάνει προσυλητισμό στην μουσουλμανική μειονότητα και η μουσουλμανικη μειονοτητα δεν κάνουμε προσυλητισμό στους Ορθόδοξους συμπατριώτες μας.Ζούμε ειρηνικά.Οπότε να γίνει χριστιανός αποκλείεται δεν έχω δεί κανένα Θρακιωτη μουσουλμάνο η χριστιανό να αλλάζει θρησκεία. Η μόνη περίπτωση που έχω δει είναι η αλλαγή εθνικής συνήδεισης(στην μειονότητα ένα 70% έχει Τουρκική συνήδειση και ένα 30% έχει ελληνική συνήδειση).Εχω δει λίγες περιπτώσεις αλλαγής συνήδεισης(μόνο δύο περιπτώσεις όμως) ωστόσο εξακολουθούν να ανήκουν τα άτομα αυτά στην μειονότητα. Το αν ένας μουσουλμάνος της μειονότητας νιώθει εθνικά Ελληνας η Τούρκος δεν επηρεάζει τα μειονοτικά του δικαίωματα.Μπορείς να το κανείς πιο σαφή;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Anti την 14 Σεπ 2017 18:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Anti έγραψε:Οπότε μάλλον είμαι ο πρώτος Ελληνας μουσουλμάνος/Θρακιώτης εδώ.Δεν θα έχετε ακούσει κανένα μουσουλμάνο οπότε μάλλον η άποψη σας για την ισλαμική θρησκεία δεν θα είναι και η καλύτερη(έτσι λέω μπορεί να κάνω και λάθος).
Λάθος κάνεις.
viewtopic.php?f=33&t=7305&p=142661#p142661
Ενδιαφέρον.Δεν έψαξα φαίνεται κι εγώ καλά το forum και δεν τον είδα.Θα ρίξω μια ματιά αλλά αυτός δεν ανήκει στην μειονοτητα της Θράκης.
Anti
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2017 09:15
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Αν κάποιος που ανήκει στης μουσουλμανική μειονότητα πάψει να είναι μουσουλμάνος, χάνει τα μειονοτικά του δικαιώματά;
Τώρα κατάλαβα τι εννοεις.Εσύ δεν λες για περίπτωση να γίνει ένας μουσουλμάνος χριστιανός. Λες σε υποθετική περίπτωση που ένας μουσουλμάνος της μειονότητας (Ελληνικής ή Τουρκικής συνήδεισης) γίνει άθρησκος. Λοιπόν δεν έχω δει καμία τέτοια περίπτωση και έχω ευρύ δίκτυο επαφών στην μουσουλμανικη μειονότητα αλλά και στους Χριστιανους συμπατριώτες μου. Η μειονότητα έχει 120.000 άτομα στην Θράκη(και άλλα άτομα που ζούνε σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη,Γερμανία κτλ που μετανάστευσαν οπότε ο αριθμός και αυτών που ζούν στη Θράκη και αυτών που έφυγαν από τη Θράκη είναι κάπου 140.000-150.000).
Η μειονότητα στην πλειοψηφία της και τα άτομα που έχουν ελληνική συνήδειση και τα άτομα που έχουν τουρκική συνήδειση είναι συντηρητική. Κάποιοι πίνουν αλκοόλ περιστασιακά αλλά όχι πολύ.Η μειονότητα δε χωρίζεται μόνο σε άτομα δύο συνήδεισεων(αυτοί που νιώθουν Ελληνες μουσουλμάνοι κι αυτοί που νιώθουν Τούρκοι) αλλά και σε άτομα δύο νοοτροπιών(συντηρητικοί που είναι η πλειοψηφία και στην οποία κατατασω και τον εαυτό μου και φιλελεύθεροι).Ομως και οι δύο είναι μουσουλμάνοι. Οι μεν πρώτοι πιο θρήσκοι οι δεύτεροι λιγότερο. Ολοι πάμε στο τζαμί συχνά πυκνά εγώ πάω συχνά ας πούμε γιατί το τζαμί είναι τόπος συγκέντρωσης της μειονότητας ανεξάρτητα αν ένα άτομο νιώθει Ελληνας μουσουλμάνος η Τουρκος.Τόπος συγκέντρωσης της μειονότητας το τζαμί παίζει μεγάλο ρόλο και όχι μόνο στα θρησκευτικά πράγματα αλλά και στα πολιτικά θέματα της μειονότητας κτλ.Ενα στοιχείο του ισλάμ καλώς η κακώς είναι ότι η θρησκεία δεν υπάρχει διαχωρισμός θρησκείας -κοσμικής ζωής.Ετσι και για τη μειονότητα.Υποθετικά μιλώντας αν ένας μουσουλμάνος έπαυε να είναι μουσουλμάνος θα έθετε εαυτόν εκτός μειονότητας κι εκτός μειονοτικών δικαιωμάτων. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν άθρησκοι όσον αφορά την κλειστή ομάδα της Θράκης και της μειονότητας. Ολοι κάποια θρησκεία(Ισλάμ η χριστιανισμός). Ακόμα και τα τοπικά στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ,ΚΚΕ κτλ δηλώνουν είτε χριστιανοί είτε μουσουλμάνοι(τρείς βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ είναι μουσουλμάνοι μάλιστα όσο για τον συντονιστή της επιτροπής ΣΥΡΙΖΑ Ροδόπης είναι χριστιανός θεολόγος,ενας φιλος μου έχει συνδικαλιστει με την Αριστερα Ροδόπης αυτο δεν τον εμποδίζει να είναι πιστος μουσουλμάνος).Ομως θα πω το εξής: πόσες πιθανότητες έχει ένας Ελληνας Ορθόδοξος της Κων/πολης να γινει μη Ορθόδοξος και μάλιστα άθρησκος; Μηδενικές φυσικά. Αλλες τόσες έχει κι ένας μουσουλμάνος(Ελληνας μουσουλμάνος ή Τούρκος) να γινει άθρησκος.
Υ.Γ:για τον χριστιανό Θεολόγο συντονιστή του ΣΥΡΙΖΑ Ροδόπης δείτε εδώ: http://piazzadelpopolo.blogspot.gr/2009 ... 6.html?m=1 .Γενικά όπως είπα δεν νομίζω κανένας μουσουλμάνος της μειονότητας να γίνει άθρησκος. Φιλελεύθερος μουσουλμάνος ίσως. Ομως ακόμα και φιλελεύθερος θα πάει στο τζαμί που είναι κεντρο ζωής της μειονότητας.
Απάντηση