Καλησπέρα! αυτη είναι η μικρη μου ιστορία. ..

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα σε όλους και απο εμένα!
Με λενε cornel ,ειμαι αθεη και είμαι καλά. :shifty:

Μεγαλωσα σε μια οικογένεια χωρίς πιεση σε θέματα πίστης, η μητερα μου ειναι καθολική κ ο πατερας μου ειναι αθρησκος ( κατά πασα πιθανότητα οχι άθεος ). Παρόλα αυτα τα αδέρφια μου πιστεύουν.

Ποτε δεν ήμουν ιδιεταιρα πίστη ( κατι μεσα μου, μου φωναζε ).
Για αρκετό καιρό , εκανα προσπαθειες για να πιστέψω (μπηκα σε διάφορες ομάδες, διαβασα αρκετά μεταφυσικα βιβλία, πηρα πτυχίο στο ρεικι και αλλα τετοια)...Μάταια. ..δεν ένιωσα απολύτως τίποτα! ! Μόνο μια εσωτερικη ντροπή ..."ρε τι κανω εγω εδω μεσα" .

Επειδή μου αρέσει πολύ το διάβασμα κάποια στιγμή που οργανισμός μου δεν άντεξε αλλη βλακεια κάτι με έσπρωξε να διαβάσω "το χρονικό του χρόνου"...και απο εκεί κ περα, μπηκα στη μαγεία της κβαντομηχανικης...άρχιζα να βλέπω διαφορετικα τον κόσμο. ...Μέχρι που ήρθε ο Dawkins. ...Μετά δεν έχει δρόμο προς τα πίσω. ....

Και αυτη είναι η μικρη μου ιστορία. ..που ελπιζω να μεγαλώσει μεσα απο εδω!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες κι από δω, λοιπόν. Μια δυο διευκρινίσεις, αν θέλεις: Πώς και καθολική η μητέρα; Καταγωγή; Μεγάλωσες δηλαδή εδώ ή αλλού; Και, έστω και στο περίπου, πόσο μικρή -απ' όσο τουλάχιστον κατάλαβα- είσαι;
Αν θέλεις, φυσικά, ξανατονίζω, απαντάς. ;) :)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπερα και απο εδω!
εννοούσα μικρη , σε επίπεδο του να ξερω πως λειτουργεί ενα φόρουμ, αφου ειναι το πρωτο στο οποιο συμμετεχω :D

ειμαι 30 χρονών, κ η μαμά μου είναι Ιταλίδα, γεννηθηκα κ μεγαλωσα Ελλάδα και στα χαρτιά είμαι ορθόδοξη (παραδοξο να ονομαζουμε ορθο_δοξο , κατι τοσο στρεβλω_δοξο).
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλος ηρθες κοπελια και καλες συζιτησεις να εχετε-εχουμε

παντα η συζιτηση ειναι καλη και καλο ειναι να υπαρχουν διαφωρετικες αποψεις και γνωμες σε οτι λεμε και να υπαρχει παντα διαλογος
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

η ορθοδοξια είναι η πιο νορμαλ εκδοχη του χριστιανισμού. μπορει να ακουγεται καπως αλλα ειναι γεγονος :D

ειθε η δυναμη να ειναι μαζι σου :pray:
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

καλώς σας βρήκα!!!

μια διευκρίνιση για να μην παρερμηνεύω , χρησιμοποίησα ενα λογοπαίγνιο , απλώς και μόνο για το αστείο του ονόματος... ορθόδοξοι , καθολικοί , λοιποί χριστιανοί, μουσουλμάνοι και γενικά κάθε είδους θρησκεία στα μάτια μου είναι ίδια!
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

καποιοι χριστιανοι στοχαστες το εχουν πιασει σχεδον το νοημα.

αν δεν το έχεις διαβασει σου προτεινω το παρακατω βιβλιο, είναι μικρο και ευχαριστο στην αναγνωση

"Ο μητροπολίτης και η άθεη"


γκουντ ναϊτ :mrgreen:
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ πολύ nik για την πρόταση! ! Διαβασα λιγο το θεμα στο Google και φαίνεται πραγματικά πολύ καλό! Θα το διαβασω κ μετα θα σου πω εντυπώσεις! !

Γκουντ ναιτ του γιου του_του :mrgreen:
Το υψηλότερο σημείο σε μια εκκλησία δεν είναι ο σταυρός αλλά το αλεξικέραυνο. Μια ειρωνεία της φυσικής στη μεταφυσική…
Άβαταρ μέλους
snm
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 25 Ιουν 2014 10:41
Όνομα Ιστότοπου: Άι χαβ ε φουμπου πέιτζ. Άι ιμπρές γιου;
Τοποθεσία: Γκρέτσια Μορένα. Προς το παρόν.
Επικοινωνία:

Εγώ τσιμπάω το σοκολατάκι και φεύγω, μουαχαχα :twisted:

(μπιενβενούτο!)
"The very powerful and the very stupid have one thing in common. They don’t alter their views to fit the facts. They alter the facts to fit their views."
- The Doctor
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες!!!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Welcome!

Έχοντας ξεκινήσει με όλα αυτά τα βουντού, όταν πέρασες σε υλικό γραμμένο από επιστήμονες που εκφράζει αυτό που παρατηρεί η επιστημονική κοινότητα, πρόσεξες τη διαφορά στο πόσο λογικά και εμπεριστατωμένα γράφει ένας άνρθωπος που έχει χάσει τα μαλλιά του για κατανοήσει ένα ζήτημα;

Αυτό ήταν που μου έκανε πάντα εντύπωση με την επιστήμη.
Καμία ερώτηση "γιατί;" δεν απαντάται με μεταφυσικές σαχλαμάρες ή κάτι along these lines: "αυτά να μην τα ρωτάς γιατί δεν αρέσουν στο Χριστούλη".
Είτε θα πάρεις μια βαθιά αιτιολογική εξήγηση του φαινομένου, είτε θα πάρεις την απάντηση "αυτό δεν το έχουμε κατανοήσει ακόμα".
Μάλιστα μιλώντας με ανθρώπους της επιστήμης σε μικρότερη ηλικία η τελευταία απάντηση συνοδευόταν 4 στις 5 φορές με την εξής προτροπή: "αν σε ενδιαφέρει πολύ, ίσως το λύσεις εσύ μια μέρα".


Πόση διαφορά ανάμεσα στις δύο προσεγγίσεις;
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

sugoruyo δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!
υπάρχει τεράστια διαφορά σκέψης και συμπεριφοράς γενικότερα μεταξύ αυτών των ανθρώπων. Δεν μετανιώνω βέβαια για τίποτα , αφού το οτι συναγελάστηκα με ανθρώπους που έκαναν "βουντού" όπως πολύ σωστά έθεσες , με έκανε αυτό που είμαι σήμερα και γι αυτό τα πιστεύω μου είναι αυτή τη στιγμή τόσο συνειδητά και σταθερά.
Eτσι και αλλιώς όλοι ξέρουμε το ρητό που λέει " Η θρησκεία θεωρείται απο τον λαό αληθινή , απο τους σοφούς ψεύτικη και απο τους ηγεμόνες χρήσιμη." και αυτό φτάνει για να τα πεί όλα!
εγώ πάντως ακολουθώ τις γραφές κατά γράμμα " πιστευε και μη , ...Ερεύνα"
Οσο για την επιστήμη είναι απο μόνη της τόσο μαγική που δεν χρειάζεσαι κανένα θεό για να δώσεις νόημα στη ζωή σου.
Το υψηλότερο σημείο σε μια εκκλησία δεν είναι ο σταυρός αλλά το αλεξικέραυνο. Μια ειρωνεία της φυσικής στη μεταφυσική…
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

nik_korosis έγραψε:η ορθοδοξια είναι η πιο νορμαλ εκδοχη του χριστιανισμού. μπορει να ακουγεται καπως αλλα ειναι γεγονος :D

ειθε η δυναμη να ειναι μαζι σου :pray:
Διαφωνώ.
Η Ορθοδοξία είναι η χειρότερη εκδοχή του χριστιανισμού, είναι το θρησκευτικό σταυροδρόμι του μαύρου χριστιανικού σκοταδισμού με τον μαύρο Ισλαμικό σκοταδισμό , ο χειρότερος συνδυασμός.
Το Ορθόδοξο Ισλάμ φοράει μαύρο ράσο , μισεί τους πάντες και είναι διαποτισμένο με αυτοκρατορική μεγαλομανία και φασιστικούς μεγαλοϊδεατισμούς.
Οτι χειρότερο.....
État de siège
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Μολις γυρισα απο Ρωμη με τις καλυτερες εντυπωσεις. Αν εχεις και ιταλικη υπηκοοτητα σε θεωρω πολυ τυχερη.


Σιμωνα αν ενας τυχαιος ανθρωπος σου ελεγε οτι ειναι ορθοδοξος, ενας αλλος οτι ειναι Amish και ενας αλλος οτι ειναι Μαρτυρας του Ιεχωβα, ως προς ποιον θα ησουν περισσοτερο επιφυλακτικος;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

συγγνωμη λιγο
αντε απο τον σιμωνα δεν περιμενα να χερεται καποιον αλλα ρε καπαγες εσυ πες μια καλος ηρθες στο νεο μελος του φορουμ και μετα λες την γνωμη σου

δεν στην λεω απλα αυτο το τοπικ νομιζω ειναι να χερεταμε και να λεμε μια αποψη οχι να εχουμε κοντρες
συγγνωμη ξανα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

ΕΧΩ ΕΧΩ!!!!! :dance: :dance:

όσο για το τυχερή , μην το λες... δυο υπηκοότητες έχω και στις δυο χώρες " κρίση" ...δεν το λες και τύχη!! :lol:

Οσο για την ερώτηση που έκανες στον Σίμωνα (όχι για να υποστηρίξω ότι κάποια πίστη είναι καλύτερη απο την άλλη , γιατί εγω προσωπικά αν έπρεπε να διαλέξω κάτι να πιστεύω , θα πίστευα στον Κομφούκιο )

το να διαλέξει( θεωρητικά μιλώντας αφού δεν ξέρουμε τον καθένα ως άτομο και προσωπικότητα) κάποιος εναν ορθόδοξο είναι το ίδιο λογικό όπως και το να διαλέξεις έναν άσπρο απο έναν μαύρο , έναν Έλληνα απο έναν ξένο, έναν άνθρωπο απο έναν εξωγήινο....είναι θέμα οικειότητας, πιστεύω!
Το υψηλότερο σημείο σε μια εκκλησία δεν είναι ο σταυρός αλλά το αλεξικέραυνο. Μια ειρωνεία της φυσικής στη μεταφυσική…
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

εμένα αυτή η συζήτηση στο σαλόνι μου παντως μου αρέσει!!!! δεν νομίζω οτι είναι κόντρα!!
δεν εχω και τίποτα να σας τρατάρω...μια σουμάδα!!!
απο μενα πάντως έχετε free pass!!!
Το υψηλότερο σημείο σε μια εκκλησία δεν είναι ο σταυρός αλλά το αλεξικέραυνο. Μια ειρωνεία της φυσικής στη μεταφυσική…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ναι απλα λεω θα ηταν ποιο σοφο πρωτα να σε πουνε μια καλησπερα και μετα να απαντανε

κοινωνικος3 εμ 3820 ποστ δε τα λες και λιγα

ναι βαλε μια βυσσιναδα σε εμενα

και οτι θες συζηταμε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
cornel
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 19 Αύγ 2014 16:24
Όνομα Ιστότοπου: -

α....εσυ το έριξες στα βαριά ποτά!!!!!!
πρόσεχε γιατί μετά αν μεθύσεις εγω δεν σε μαζεύω!!!!
Το υψηλότερο σημείο σε μια εκκλησία δεν είναι ο σταυρός αλλά το αλεξικέραυνο. Μια ειρωνεία της φυσικής στη μεταφυσική…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ναι πινουμε πολυ βυσσιναδα γενικα αλλα ασ μεινουμε στο θεμα για να ειμαστε και εντος θεματος

μια απορια οταν δηλωσες αθεα απεριψες καθε τι που εκανες οσο πιστευες?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση