Καλώς σας βρήκα !

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Voltair68
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2016 03:40
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς σας βρήκα!
Ευχαριστώ που υπάρχετε και παίρνω θάρρος και κουράγιο να συνεχιςω να πολεμάω την βλακεία στην καθημερινοτητα μου. Αν και συναναστρέφομαι με αρκετούς άθεους αγνωςτικιςτες και άθρησκους η ύπαρξη της ένωσης ειναι βάλσαμο.
Αυτοσυστήνομαι ως άθεος αναρχικός.
Δεν μεγάλωσα άθεος ούτε αναρχικός ....θειςτης σοςιαλοδημοκρατης στα 20 αγνωστικιστής κεντροαριστερός στα 30 άθεος αναρχικός στα 40 και πέρα πλησιάζω τα 50 αλλά δεν βλέπω κάποια αλλαγή να συμβαίνει παλι και πιστεύω ότι οι απόψεις μου έχουν παγιωθεί.
Έβαλα της ταμπέλες στον εαυτό μου για χάριν οικονομίας.
Πχ για την ακρίβεια δηλώνω αγνωστικιστής που τείνω σφόδρα στην αθεΐα γιατί δεν μπορώ να αποκλείσω την ύπαρξη του όπως και ο Ρασσελ την ύπαρξη της τσαγιέρας ..... τείνω όμως στην αθεΐα και γιατί το θεωρο λογικά αδύνατο να υπάρχει αλλά και απο μια πρωσοπικη εμπειρία μια και ...πέθανα για λιγάκι σε μια εντατική και επανήλθα ( θαύμα! : brrr : ) Σας πληροφορώ ότι δεν υπάρχει τίποτα μετα τον θανατο.
Το αναρχικός δεν ειναι θέμα του φόρουμ και δεν θα επεκταθώ απλά να πω ότι απέχω πολυ απο την κλασική ταμπέλα .
Πιστεύω ότι πρέπει να οργανωθούμε περισσότερο και να αντιπαραθέσουμε στο λόμπινγκ της εκκλησίας το δικό μας δεν είμαστε πια λίγοι και πρέπει να αποκτήσουμε περισσότερη αυτοπεποίθηση στις δυνάμεις μας
Χαιρετισμούς σε όλους! :clap:
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς τονα τον σύντροφο.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μπορω να σε κανω 2 ερωτισεις? καταρχην καλησπερα

1 ησουνα μεχρι τα 30 πασοκ και ξαφνικα αποφασισες και εσυ να τους παρατισεις?
2 λες οτι εισαι πλεων αναρχικος αν επιτρεπεται τι δουλεια κανεις?
γιατι απο τα λιγα που ξερω ο αναρχικος δεν πρεπει να δουλευει για το συστημα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

aristotelis_1 έγραψε:...γιατι απο τα λιγα που ξερω ο αναρχικος δεν πρεπει να δουλευει για το συστημα
Δυστυχώς, Αρίστο, τα «λίγα» που υποτίθεται ότι ξέρεις είναι ανεπαρκή. Κατά την γνώμη σου, ο αναρχικός δεν πρέπει να εργάζεται, αφού εάν εργάζεται πληρώνει φόρους και εισφορές στο κράτος, άρα δουλεύει για το σύστημα.... Δηλαδή, ένας αναρχικός θα πρέπει ή να ψοφήσει της πείνας ή να κλέβει για να ζήσει. :naughty:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Για την αναρχία, εδώ viewtopic.php?f=54&t=2879
It is by will alone I set my mind in motion.
Voltair68
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2016 03:40
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ άπαντες .
Αγαπητε Αριςτο ο σύντροφος Άναρχος με κάλυψε πλήρως πάντως για να σου φύγει η απορία εργάζομαι εξαιρετικά σκληρά σε μια εξαιρετικά σκληρή δουλειά και είμαι εξαιρετικά καλά αμοιβομενος. Παρολολα αυτά σιχαίνομαι το χρήμα απλά τα χρειάζομαι γιατί είμαι πολύτεκνος. Πάντως αισθάνομαι εξαιρετικά πλούσιος μιας και έχω αποκτήσει αυτά που θέλω παρόλο που δεν είμαι στην πραγματικότητα πλούσιος.
Θα ήθελα να ρωτήσω αγαπητοί μου συνάθεοι αν υπάρχει κάποιο κίνηση τύπου λόμπινγκ για να τεθούν τα αυτονόητα πιο δυναμικά απο μέρους μας . Και ο πλήρης διαχωρισμός κράτους εκκλησίας να γίνει πραγματικότητα. Ετσι θα αποδυναμωθούν και τα δυο ...όποτε με έναν σμπάρο δυο τρυγόνια ... :dance:
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

το ρωτησα γιατι αν με ελεγες πως δουλευες στο δημωσιο η σε καποια ξενη εταιρια θα σου ελεγα πως τοτε δεν εισαι αναρχικος δεν θελω να γινομαι αδιακριτος βασικα

τωρα οσο για το αλλο θα σε πουνε οι συναθεοι σου τους αγωνες και τον σκοπο τους
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Voltair68 έγραψε:Καλώς σας βρήκα!
Πιστεύω ότι πρέπει να οργανωθούμε περισσότερο και να αντιπαραθέσουμε στο λόμπινγκ της εκκλησίας το δικό μας δεν είμαστε πια λίγοι και πρέπει να αποκτήσουμε περισσότερη αυτοπεποίθηση στις δυνάμεις μας
καλως τονε. διάβασα τα σχετικά γύρω από τα πιστεύω σου και είναι σεβαστά, αλλά θέλω να παραμείνω στην παραπάνω πρόταση σου.
οι αθειστικές οργανώσεις ανα τον κόσμο έχουν πιστεύω κάποια σχετική μικρή οργάνωση με φόρουμ, συλλόγους, όπως καλή ώρα εδώ. αλλά δεν νομίζω να μπορούν να αναπτυχθούν περισσότερο για να έχουν τόση δύναμη ώστε να αντιμετωπίσουν τις επίσημες εκκλησίες.
το ζήτημα της θρησκευτικής πίστης, όπως και η αθεία, είναι καθαρά προσωπικό θέμα και ως τέτοιο δεν μπορεί να δώσει κάποια συλλογική δράση και να συσπειρώσει άτομα για την προβολή θέσεων ενάντια στην επίσημη εκκλησία και μάλιστα όταν δεν έχουν αυτά τα άτομα κοινή πολιτική ιδεολογία.
Voltair68
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2016 03:40
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλε σίγουρα δεν μπορούμε να πάμε καταμετωπο ενάντια στους ντόπιους ιεράρχες όμως μπορούμε να γίνουμε ενοχλητικά τσιμπούρια μέχρι να αρχίσει να γειρει ο ζυγός προς την μεριά του πλήρους διαχωρισμού κράτους εκκλησίας.
Παράδειγμα με οργανωμένο τρόπο σε κάθε κόμμα να πριμοδότητε ο βουλευτής που ειναι έστω πιο κοντά στις θέσεις μας .Να αποστέλλουμε σε όλλους τους υποψήφιους βουλευτές ένα ερωτηματολόγιο θέσεων (αν φιλοτιμηθούν να μας απαντήσουν ) σε σχέση με τα θέματα μας και να τα προβάλουμε στο σάιτ και ο α καθένας να κρίνει απο το κόμμα που θα ψηφίσει ποιον βουλευτή θα ψηφίσει.
Ξέρω ότι δεν ακούγετε όμορφο και ευγενές και ότι δεν πρέπει να πέφτουμε στο επίπεδο τους , όμως έχω βαρεθεί να κάθομαι και να περιμένω να ωριμάσει η κοινωνία και οι συνθήκες ....όταν βλέπεις να εκλέγονται οι διάφοροι Τραμπ ανα τον κόσμο :facepalm: λίγη ελπιδα μου εχει απομένει
Επίσης για να προλάβω κάποια σχόλια αυτο ειναι αντίθετο με την ιδεολογία , πιςτευω ότι μια αναρχική κοινωνία προϋποθέτει ελεύθερους ανθρώπους και όσο οι άνθρωποι πιστεύουν θεούς και ξόρκια δεν ειναι ελεύθεροι άνθρωποι.

Εχω και κάποιες άλλες ιδέες και σκέψεις πχ να συνεργαστούμε με την εκκλησία σε δευτερεύοντα αλλά σημαντικά πιςτευω θέματα οπως να θέσουμε απο κοινού με την εκκλησία μια πρόταση να αναγράφονται στα ωροσκόπια της κάθε εφημερίδας περιοδικού σάιτ κλπ όπως οι προειδοποιήσεις υγείας στα τσιγάρα ότι τα ωροσκόπια δεν στηρίζονται σε επιστημονικά δεδομένα και βασικά δεν στηρίζονται πουθενά ...και για να φέρουμε και την εκκλησία μαζί σε αυτο το πράγμα ότι βασίζονται σε προλήψεις και δυσιδαιμονίες.
Όπως και μαγαζιά που πουλάνε βοτάνια για μαγγανείες ( έχω δει στο Μοναστηράκι ) να αναγκαστούν να βάλουν προειδοποιητικές ταμπέλες.
Και γενικά μια κοινή καμπάνια εκκλησίας άθεων επιστημονικών φορέων ενάντια στις δυσιδαιμονίες κλπ
Όταν πρώτοσκέφτηκα την παραπάνω ιδέα με την αναγραφή προειδοποίησης στα ωροσκόπια μου φάνηκε γελοία και λίγο αστεία ...όμως αν και αυτή ειναι η πρώτη εντύπωση νομίζω ότι εχει κάποια αξία.
Βέβαια το πιο ωραίο θα ήταν να μπούνε τέτοιες προειδοποίησης και στα θρησκευτικά βιβλία ...Βίβλος κοράνι κλπ :o
Αλλά αν ειναι πείσουμε την εκκλησία να γίνει αρωγός σε μια τέτοια προσπάθεια ίσως και να πετύχει ...
Πιστεύω ότι μπορούμε να βρούμε πολλά αλλά θέματα σίγουρα και πολυ καλύτερα απο αυτά που ανέφερα βέβαια ίσως απλα να είμαι αφελής και αιθεροβάμων.Συγνωμμη εάν σας κούρασα.
Αγνωστικιστής
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2016 14:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν εγώ είμαι αγνωστικιστής χωρίς να κλείνω προς κάποια κατεύθηνση μάλλον θα με χαρακτήριζα ορθό αγνωστικιστή!Γεννήθηκα σε μια οικογένεια άθεων βαφτίστηκαν όμως γιατί οι γονείς μου ήθελαν να χαροποιησουν τις οικογένειες τους άλλωστε παντρεύτηκαν με θρησκευτικό γάμο για τον ίδιο λόγο! Απαλλαγή από θρησκευτικά δεν πήρα αν και στο σπίτι οι γονείς μου μου λέγανε ότι ο Θεός δεν υπάρχει και ότι αυτό ήταν σίγουρο αλλά θα έπρεπε να σέβομαι τα πιστεύω των συγγενών μας!Σρμτα 15 έπαψα να είμαι άθεος και στράφηκα στον αγνωστικισμό κυρίως γιατί ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε περίπτωση που υπάρχει Θεος και την βαψω στο τέλος! Σήμερα είναι αγνωστικιστή χωρίς κλήση πουθενά σέβομαι όμως τα πιστεύω των γύρω μου,έχω φίλο έναν πρώην συμμαθητή μου που πήγε θεολογική σχολή να γίνει ιερέας κτλ.Για τους αναρχικούς έχω χειριστή γνώμη όλο σπάνε βιτρίνες, καίνε ορμάνε στην αστυνομία ζούνε σε μια δικιά τους ουτοπία ένα δικό τους παράδεισο δηλαδή!
Αγνωστικιστής
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2016 14:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι πιο πόλοι αγνωστικιστές/άθεοι από όσο ξέρω διατηρούν τις πεποιθήσεις τους προσωπικές και δεν θέλουν οργανώσεις κτλ!Περιτο να σας πω ότι την δράση αυτών των οργανώσεων την πληρώνουμε στην καθημερινότητα μας οι φιλήσυχοι άθεοι/αγνωστικιστές και άθεοι κτλ!
Voltair68
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2016 03:40
Όνομα Ιστότοπου: -

Φίλε αγνωστικιστή μην μπερδεύεις του αναρχικούς με τους χούλιγκαν και τους βαλτους και τους μπαχαλακηδες ...δεν ανήκω σε αυτο το είδος.
Επίσης δεν μπορώ να βουλευτω σε μια κατάσταση και αν δεν αντιδράς οργανωμένα στους οργανωμένους μουτζαχεντίν αυτού του τόπου οι κατακτήσεις και τα δικαιώματα ευκολότατα αναιρούνται .
Αν ζούσες 100 χρόνια με τις ιδέες που έχεις τώρα θα καταλάβαινες ότι δεν θα ήταν και πολυ ευχάριστη ζωή.
Πως μπορείς να εισαι ελεύθερος άνθρωπος αν έχεις έναν θεό πάνω απο το κεφάλι σου.
Ακόμα και στην φυλακή ο φυλακισμένος μπορεί να σκέφτεται ελεύθερα αυτο δεν αλλάζει το γεγονός ότι ειναι έγκλειστος σε ένα μπουντρούμι
Τι σημαίνει ότι η δράση των οργανώσεων προκαλεί προβλήματα στην καθημερινότητα σου ? Τι έχεις πληρώσει ?
Και ναι σύμφωνο ότι ο χριστιανός δεν ειναι εχθρός σου και αυτο είχα πει πριν κάποια χρόνια στον γιο μου που ήταν εξαγριωμένος με τα θρησκευτικά ( βιβλίο 3ης Δημοτικού έλεγε ότι οι αλλόθρησκοι ειναι σαν τα ζιζάνια σε ένα χωράφι με καλά σπαρτά και εμείς οι χριστιανοί οφείλουμε να τα ξεριζώσουμε ) Αλλά ότι ο χριστιανός ειναι ο αδελφός ο φίλος η δασκάλα μας και δεν πρέπει να τους μισούμε αλλά αντίθετα να τους αγαπάμε . Αυτο δεν σημαίνει ότι δεν θα αντιδράμε άμα μας αδικούν ...και με μοχλό την οργανωμένη εκκλησία μας έχουν αδικήσει άπειρες φορές και συνεχίζουν να το κάνουν γιατί ειναι το βαθύ κράτος. αυτο που θέλω ειναι ο πλήρης διαχωρισμούς κράτους εκκλησίας όχι να κλείσουν οι εκκλησίες
Αλλά σε μια οργανωμένη μηχανή σαν την εκκλισια πως θα βάλεις μαζί της για να βρεις το δίκιο σου αν δεν οργανώθεις
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες Voltair68.
Την πρόταση για το ερωτηματολόγιο στους βουλευτές την είχα κάνει και γω στις προηγούμενες εκλογές, αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν έγινε αποδεκτή.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ως φιλελευθερος αγαπητέ είμαι υπέρ της κρατικής παρέμβασης μονο για πολυ σημαντικα ζητηματα. Σε αυτα δεν κατατασσω την αυταπατη των ζωδιων.
Σε οτι αφορά την ελευθερία έκφρασης σε περιοδικά, βιβλία κλπ, θα έβρισκα τουλαχιστον άκομψη μια τέτοια προειδοποίηση.

Αλλα, υφισταται ήδη ο κρατικιστικος νομος για το ΕΣΡ (ψηφισμενος απο ολα σχεδον τα κοματα με εξαιρεση 2 αρθρα). Είμαι σχεδον βεβαιος οτι κατι μπορει να βρεθει εκει ωστε τουλαχιστον στην τηλεοραση να μην βρισκουν βημα οι καθε λογης τσαρλατανοι...
Η εκκλησια δεν θα συναινουσε ποτε.
Αλλες Ενωσεις (σκεπτικιστικες, επιστημονικες κ.λπ), ισως να το εβλεπαν θετικα. Καταλαβαινω οτι θελεις να γινει η αρχη, ενα προηγουμενο.

καλωςηρθες!

ΥΓ. Στη χωρα που ζουμε υπαρχουν ακομα ασφαλιστικα ταμεια που εγκρινουν ομοιοπαθητικα φαρμακα...και λειπουν στα νοσοκομεια γαζες...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Αγνωστικιστής έγραψε:...Για τους αναρχικούς έχω χειριστή γνώμη όλο σπάνε βιτρίνες, καίνε ορμάνε στην αστυνομία ζούνε σε μια δικιά τους ουτοπία ένα δικό τους παράδεισο δηλαδή!
Αυτή είναι η εικόνα που θέλει η αστική προπαγάνδα να έχεις...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Voltair68, έχεις υπόψη σου ότι υπάρχει η Ένωση Αθέων, η οποία κάνει διάφορες δράσεις και παρεμβάσεις σχετικές με αυτά που λες; Ρίξε μια ματιά αν θες στο ερωτηματολόγιο για τον διαχωρισμό Εκκλησίας-Κράτους.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Η συζήτηση για την Αναρχία να συνεχιστεί στο κατάλληλο θέμα.
Οι εκτός θέματος δημοσιεύσεις θα διαγράφονται.
It is by will alone I set my mind in motion.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Voltair68 έγραψε:Θεόφιλε σίγουρα δεν μπορούμε να πάμε καταμετωπο ενάντια στους ντόπιους ιεράρχες όμως μπορούμε να γίνουμε ενοχλητικά τσιμπούρια μέχρι να αρχίσει να γειρει ο ζυγός προς την μεριά του πλήρους διαχωρισμού κράτους εκκλησίας.
Παράδειγμα με οργανωμένο τρόπο σε κάθε κόμμα να πριμοδότητε ο βουλευτής που ειναι έστω πιο κοντά στις θέσεις μας .Να αποστέλλουμε σε όλλους τους υποψήφιους βουλευτές ένα ερωτηματολόγιο θέσεων (αν φιλοτιμηθούν να μας απαντήσουν ) σε σχέση με τα θέματα μας και να τα προβάλουμε στο σάιτ και ο α καθένας να κρίνει απο το κόμμα που θα ψηφίσει ποιον βουλευτή θα ψηφίσει.
ο διαχωρισμός εκκλησίας κράτους προτείνεται από την ένωση αθέων, είναι στα προγράμματα των κομμάτων της αριστεράς αλλά υπάρχει η αδυναμία εφαρμογής λόγω συμμετοχής στην κυβέρνηση και άλλων κομμάτων που δεν έχουν παρόμοιες απόψεις,
η εκκλησία έχει μεγάλη δύναμη στο εκλογικό σώμα και γενικά στην κοινωνία, οπότε μόνο ως θέση χωρίς μεγάλες προσδοκίες μπορεί να υπάρχει ο διαχωρισμός, για την ώρα.
Εχω και κάποιες άλλες ιδέες και σκέψεις πχ να συνεργαστούμε με την εκκλησία σε δευτερεύοντα αλλά σημαντικά πιςτευω θέματα οπως να θέσουμε απο κοινού με την εκκλησία μια πρόταση να αναγράφονται στα ωροσκόπια της κάθε εφημερίδας περιοδικού σάιτ κλπ όπως οι προειδοποιήσεις υγείας στα τσιγάρα ότι τα ωροσκόπια δεν στηρίζονται σε επιστημονικά δεδομένα και βασικά δεν στηρίζονται πουθενά ...και για να φέρουμε και την εκκλησία μαζί σε αυτο το πράγμα ότι βασίζονται σε προλήψεις και δυσιδαιμονίες.
Όπως και μαγαζιά που πουλάνε βοτάνια για μαγγανείες ( έχω δει στο Μοναστηράκι ) να αναγκαστούν να βάλουν προειδοποιητικές ταμπέλες.
Και γενικά μια κοινή καμπάνια εκκλησίας άθεων επιστημονικών φορέων ενάντια στις δυσιδαιμονίες κλπ.
το να προειδοποιείς για συμβουλές των ωροσκοπίων, και να προβάλλεις την αναποτελεσματικότητα των βοτάνων, σε σχέση με τα φάρμακα σε άτομα ανασφαλή που αναζητούν παρηγοριά και ελπίδα είναι σαν να τους λές μην παίζεται και τυχερά παιχνίδια γιατί οι πιθανότητες να κερδίσετε είναι μηδαμινές, αυτό δεν γίνεται. η άγνοια είναι το χωράφι όπου φυτρώνει το βοτάνι της τυφλής πίστης.
η εκκλησία επίσης η οποία διδάσκει την δεισιδαιμονία, τα θαύματα,την θεραπεία των αγιονερίων, και των αγίων ξύλων, δεν μπορεί να δυσφημίσει αυτά που και αυτή η ίδια υποστηρίζει.
Αγνωστικιστής
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2016 14:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν πιστεύω πως η εκκλησία έχει μεγάλη δύναμη στο εκλογικό σώμα... Τα προηγούμενα post μου τι έγιναν;
Απάντηση