Hello everyone!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
TheLightWarrior
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 14 Απρ 2016 15:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαιρετώ την παρέα σας,
Στην πραγματική ζωή ονομάζομαι Ιωάννης, απλά το nickname το χρησιμοποιώ σε όλα τα forum που είμαι εγγεγραμμένος στο internet. Βορειοελλαδίτης στην καταγωγή. Σκέφτηκα να κάνω το πρώτο μου post εδώ στο forum σας τύπου FAQ (Frequently Asked Questions). Λοιπόν ξεκινάω:

Ποιος είσαι;
Επειδή έρχομαι από σχετικά μικρή πόλη από την Βορειο-Δυτική Ελλάδα δεν θέλω να δώσω πλήρως προσωπικές πληροφορίες επειδή τα post το φορουμ είναι ανοιχτά και δημοσία σε μη εγγεγραμένους χρήστες για ευνοόητους λόγους. Αυτό που μπορώ να πω είμαι 21 ετών και πρωτοετής φοιτητής Βιοϊατρικής.

Θρησκεία;
Είμαι άθεος εδώ και 1 χρόνο περίπου και είμουν Χριστιανός Ορθόδοξος. Μετά από ένα πολύ ψυχοφθόρο συμβάν στην Αμερική και μετά από πολύ έρευνα αποφάσισα να γίνω άθεος διότι αυτό με εκφράζει σαν άτομο. Για να λέμε την αλήθεια ποτέ δεν θεώρησα τον εαυτό μου Χριστινανό, διότι δεν πηγαινα σχεδόν καθόλου εκκλησία τα τελευταία χρόνια. Από τα χρόνια της 1ης Λυκείου σκεφτόμουνα το ζήτημα περί θρησκείας και θεού. Μεγάλωσα σε μια θρησκευόμενη οικογένεια, όλοι ορθόδοξοι Χριστιανοί. Η μητέρα μου είναι στα χαρτια ΧΟ και απέχει από οτιδήποτε αφορά την εκκλησία εκτός γάμους και βαφτίσια. Από μιρκή είχε χάσει τον πατέρα της από καρδιακό….και καταλαβαίνετε πάνω κάτω πως νιώθει για περί θεού. Η μητέρας της που είναι εν ζωή είναι ακριβώς το αντίθετο μιας που είχε γεννηθεί κατά τα χρόνια του 2ου παγκοσμίου πολέμου, μεγαλωμένη σε ορφανοτροφείο χωρίς ποτέ να γνωρίσει τους πραγματικούς γονείς της. Σέβομαι και κατανοώ και τις δυο περιπτώσεις. Ο πατέρας μου συντηριτικός σε θρησκευτικές και πολιτικές σηζητησεις και έχουμε κάποες φορές συγκρούσεις γιατί δεν κάνω το σταυρό πριν ξεκινήσω το φαγητό. Απλά συνεχίζω να απολαμβάνω το φαγητό χωρίς να δίνω πολύ σημασία και δεν του έχω πει ακόμη ότι είμαι άθεος. Μόνο η μητέρα μου ξέρει ότι είμαι άθεος και το έχω σηζητήσει μαζί της. Είναι προοδευτική σε αρκετά πράγματα και με υποστήριξε "λίγο παραπάνω" για τις επιλογές που έχω κάνει ως άνθρωπος όπως αποφάσισα να γίνω άθεος.

Πολιτική και Εκκλησία;
Δεν εντάσσομαι σε κανένα κόμμα διότι κανένα δεν εκφράζει τις απόψεις μου στην σήμερον εποχή (και ούτε θέλω να σηζητήσω τέτοια θέματα εδώ στο φορυμ). Και εκτός από αυτό ζω στο εξωτερικό και δεν μπορώ να ψηφίζω. Κόμμα ≠ Πολιτική. Η μοναδική φορά που ψήφισα ήταν στο τελευταίο δημοψιφισμα του 2015 όταν έτυχε να είμαι Ελλάδα…αλλά ξερετε πως πήγε η όλη ιστορία. Πολιτικά, είμαι Σοσιαλοδημοκράτης και υποστηρικτής του Νορδικού Μοντέλου οικονομίας. Υποστηρίζω την δημιουργία κοσμικού κράτους όπως είναι οι περισσότερες χώρες, παράδειγμα η Σουηδία, Φιλανδία κ.ο.κ. Η εκκλησία και οι πιστοί της πρέπει να φορολογούνται….όπως γίνεται σε αυτές τις χώρες με δίκαια φορολογία για να υποστηρίζεται το κράτος πρόνοιας. Έχω πάρει αρκετά μαθήματα ψυχολογίας από Βασική μέχρι και Ανώμαλη Ψυχολογία στο πανεπιστήμιο και είμαι 99% σίγουρος (δεν το πιστεύω) ότι όταν ένα άτομο μπορεί να γινει παραγωγικό και να συνεισφέρει στο σύνολο και χωρίς θεό σε ένα κράτος πρόνοιας και δικαίου. Άλλωστε παραδείγματα είναι η οι χώρες της βόρειας Ευρώπης. Έχω ακούσει παραδείγματα ότι χωρίς θρησκεία δεν μπορείς να είσαι ηθικό και εργατικό άτομο = Bulls**t στο τετράγωνο

Κοινωνία και Θρησκεία;
Έχω ταξιδέψει σε πολλές χώρες ανα το κόσμο για διάφορους λόγους. Έχω κάνει παρέες με άτομα από διαφορετικά background και χώρες. Έχω φίλους Χριστιανούς, Μουσουλμάνους, Ινδουϊστές στο πανεπιστήμιο που σπουδάζω. Όταν είμουν στην Αμερική, οι καλύτεροι φίλοι που είχα ήταν 2 Αμερικανοπακιστανοί. Καταπληκτικά άτομα να μιλήσεις και μοιράσεις ιδέες για το οτιδήποτε. Ποτέ δεν θα χλευάσω το τι πιστεύει ο καθένας. Από όλους μας (συμπεριλαβανόμενου και εμένα) ζητώ αλληλοκατανόηση, αλληλοσεβασμό και αλληλοβοήθεια όπου χρειάζεται. Πιστεύω ο σατιρισμός όπως το Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας ή η Επουράνια Τσαγιέρα μου φτιάχνει το κέφι (λίγο αστείο στη ζωή δεν βλάπτει ;) ). Ποτέ δεν θα διακρίνω άτομα βάσει θρησκείας, καταγωγής, πιστεύω στην μεριτοκρατία και στην αξιοκρατία.

Επιστήμη – Ζωή – Ηθική;
Όπως είπα παραπάνω σπουδάζω Βιοϊατρική και το τρύπτιχο Επιστήμη – Ζωή – Ηθική θα είναι μέρος της ζωής μου για να το μελετήσω και να το ερευνήσω για την υπόλοιπη ζωή μου. Είναι αδύνατον να εξηγήσω το τρίπτυχο αυτό μόνο με την επιστήμη και αρκετά συχνά καταφεύγω και στο φιλοσοφικό υπόβαθρο όπως η Γνωσιολογία, Ιδεαλισμός (Αντικειμενικός και μη), Λογική κ.ο.κ (θα με πάρει αρκετός χρόνος να συμπεριλάβω όλες τις κατηγορίες αυτές είναι ορισμένες). Και ορισμένα πράγματα ίσως να μην βρω τρόπο να τα απαντήσω ποτέ στη ζωή μου. Το συνθημα που ακολουθώ είναι «ρώτα και ερεύνα» έναντι του «πίστευε και μη ερεύνα». Για όσους δεν γνωρίζουν η Βιοϊατρική ή Βιοϊατρικές Επιστήμες (Biomedicine/Biomedical Science) είναι κατά βάσει Βιολογία με πιο Ιατρικό περιεχόμενο. Η μεγάλη μου αγάπη είναι η έρευνα πάνω σε οτιδήποτε έχει με ιατρική έρευνα. Η επιστημονική μέθοδος και λογική (logic) είναι το βασικό μου εργαλείο τόσο για την επιστήμη που σπουδάζω όσο για την καθημερινότητα όταν συζητώ ή επιχειρηματολογώ. Έυχομαι να τελειώσω με επιτυχία τις σπουδές μου και να συνεισφέρω στο σύνολο κάποια μέρα ίσως σε κάποιες από τις Σκανδιναβικές χώρες όπως ανέφερα (κόλλημα με τις ΒορειοΕρυωπαϊκές χώρες χαχα) :lol: . Υποστηρίζω την ηθική και υπέυθυνη έρευνα σε έμβρυα και βλαστοκύτταρα η οποία ακουλουθεί τα βιοηθικά πρότυπα της εκάτοστε χώρας. Είμαι υπέρ του pro-choice movement, δηλαδή είναι προσωπική υπόθεσης της κυοφορούσας μητέρας να θέλει να προχωρήσει στην άμβλωση του εβρύου. Κατακρίνω την Εκκλησία όταν επεβαίνει σε τέτοια θέματα και χαρακτηρίζει τους ειδικούς και ακόμα την ίδια τη μητέρα «Δολοφόνους εκ προμελέτης». Ναι, το έχω ακούσει με τα ίδια μου τα αυτιά να το λέει άνρθωπος. Δεν νομίζω ότι πρέπει να εξηγήσω το θέμα περί Δαρβίνου και Εξέλιξης :)

What’s next?
Θέλω να κάνω ορισμένες ερωτήσεις στο forum και ένας λόγος που έκανα εγγραφή. Δεν θα συμμετέχω πολύ συχνά διότι τα διαβασματα και τα γράμματα δεν με αφήνουν στην ησυχία. Την επόμενη φορά που θα κατεβώ Ελλάδα θα κάνω τα χαρτιά για τη διαγραφή θρησκεύματος από το ληξιαρχείο. Θα σκεφτώ επίσης και την εγγραφή στην Ένωση Άθεων. Βλέπουμε και κάνουμε.

Καλως σας βρήκα λοιπόν εύχομαι να αναπτύξουμε ένα εποικοδομητικό διάλογο.

Τα συγχαρητήρια μου στους διαχειριστές για τη δημιουργία του αθεϊστικού forum :text-+1:

Υ.Γ
Αν βρείτε κανα ορθογραφικό ή κάτι δεν είναι σαφές συγχωρέστε με διότι να μιλάω non-stop Αγγλικά τα τελευταία 6 χρόνια. Εκτός αν το «εκτέλεσα» τελείως :lol:
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

μεστή αυτό σύσταση, καλώς ήρθες και καλές συζητήσεις να έχουμε.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Όντως, πληρέστατη και πολύ καλή αυτοσύσταση. Μπράβο και καλώς ήρθες.
Μια ερώτηση μόνο: Πού μας βρήκες, αν επιτρέπεται;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εντυπωσιακό το βιογραφικό! :)
Καλώς ήλθες. Είμαστε στη διάθεσή σου για ό,τι θέλεις να συζητήσεις.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
TheLightWarrior
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 14 Απρ 2016 15:12
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:μεστή αυτό σύσταση, καλώς ήρθες και καλές συζητήσεις να έχουμε.
AoratiMelani έγραψε:Εντυπωσιακό το βιογραφικό! :)
Καλώς ήλθες. Είμαστε στη διάθεσή σου για ό,τι θέλεις να συζητήσεις.
Σας ευχαριστώ πολύ για τη θερμή υποδοχή! :)
tasos_didymoteicho έγραψε:Όντως, πληρέστατη και πολύ καλή αυτοσύσταση. Μπράβο και καλώς ήρθες.
Μια ερώτηση μόνο: Πού μας βρήκες, αν επιτρέπεται;
Σε ευχαριστώ πολύ Τάσο για τα καλά σου λόγια. ;)

Μέσω Youtube και συγκεκριμένα από το συγκεκριμένο σύνδεσμο εδώ κάτω από τη περιγραφή του video. Δίνονται οι σύνδεσμοι για το Blog Πράγματι η ιστοσελίδα του Atheist Union of Greece δεν εμπεριέχει κάποιο σύνδεσμο προς το forum. Το Forum σχετίζεται με την ιστοσελίδα της Ένωσης Άθεων;
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Όλα σχετίζονται και αλληλοσυνδέονται υπό την αιγίδα και τον έλεγχο της Ένωσης.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

TheLightWarrior έγραψε:Πράγματι η ιστοσελίδα του Atheist Union of Greece δεν εμπεριέχει κάποιο σύνδεσμο προς το forum. Το Forum σχετίζεται με την ιστοσελίδα της Ένωσης Άθεων;
Στην ιστοσελίδα υπάρχει σύνδεσμος προς το φόρουμ, αλλά δεν είναι άμεσα ορατός στη κεντρική σελίδα, π.χ. με κάποιο μπάνερ ή κάτι τέτοιο. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να μπει κάτι. Ο σύνδεσμος βρίσκεται στο μενού "Συμμετοχή" που αν το ανοίξεις έχει υπομενού "Συζητήσετε στο φόρουμ".

Το φόρουμ, το μπλογκ και η ιστοσελίδα φιλοξενούνται όλα στο domain της Ένωσης Αθέων. Το φόρουμ εκτός από χώρος γενικής συζήτησης για κάθε ενδιαφερόμενο, έχει και έναν κλειστό χώρο, με πρόσβαση μόνο για τα μέλη της Ένωσης Αθέων, όπου συζητιούνται ιδέες και προτάσεις, συντονίζονται οι ομάδες εργασίας κ.τ.ό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
TheLightWarrior
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 14 Απρ 2016 15:12
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Όλα σχετίζονται και αλληλοσυνδέονται υπό την αιγίδα και τον έλεγχο της Ένωσης.
AoratiMelani έγραψε:
TheLightWarrior έγραψε:Πράγματι η ιστοσελίδα του Atheist Union of Greece δεν εμπεριέχει κάποιο σύνδεσμο προς το forum. Το Forum σχετίζεται με την ιστοσελίδα της Ένωσης Άθεων;
Στην ιστοσελίδα υπάρχει σύνδεσμος προς το φόρουμ, αλλά δεν είναι άμεσα ορατός στη κεντρική σελίδα, π.χ. με κάποιο μπάνερ ή κάτι τέτοιο. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να μπει κάτι. Ο σύνδεσμος βρίσκεται στο μενού "Συμμετοχή" που αν το ανοίξεις έχει υπομενού "Συζητήσετε στο φόρουμ".

Το φόρουμ, το μπλογκ και η ιστοσελίδα φιλοξενούνται όλα στο domain της Ένωσης Αθέων. Το φόρουμ εκτός από χώρος γενικής συζήτησης για κάθε ενδιαφερόμενο, έχει και έναν κλειστό χώρο, με πρόσβαση μόνο για τα μέλη της Ένωσης Αθέων, όπου συζητιούνται ιδέες και προτάσεις, συντονίζονται οι ομάδες εργασίας κ.τ.ό.
Got it είναι λογικό τώρα :)
Απάντηση