Καλώς σας βρήκα !

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
jbrookham
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016 09:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα !

Λέγομαι Χρήστος, είναι 40 χρονών, μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, και κάνω την πιο απαιτητική δουλειά του κόσμου : μεγαλώνω τα παιδιά μου.

Από μικρός έβλεπα το όλο οικοδόμημα της θρησκείας με μεγάλη καχυποψία. Στα 18 μου έπεσε στα χέρια μου ο «Αντίχριστος» του Νίτσε, και αμέσως έπαψα να θρήσκος γενικώς. Μέχρι τα 27 περίπου τηρούσα μια αδιάφορη έως επικριτική στάση προς τις οργανωμένες θρησκείες, αλλά διατηρούσα μία πολύ αμυδρή πίστη, μέχρι που διάφορες εμπειρίες και προβληματισμοί, με τη βοήθεια διάφορων αναγνωσμάτων, με έκαναν άθεο.

Όλη η οικογένεια μου (εννοώ θείτσες, παππούδες κτλ) γνωρίζει εδώ και χρόνια ότι είμαι άθεος, χωρίς να έχω προβλήματα, απόρριψη, κριτική κλπ. Έχω κάνει διαγραφή του θρησκεύματος από το ληξιαρχείο εδώ και καιρό.

Βρήκα το forum από παραπομπή του γκρουπ του facebook «Έλληνες Άθεοι και Αγνωστικιστές».

Με εκνευρίζουν εξίσου οι φανατικοί θρήσκοι και οι φανατικοί άθεοι, και γενικώς όποιος κάθε κίνηση-σκέψη-χειρονομία-συναναστροφή την περνάει εξ’ορισμού μέσα από το φίλτρο των θρησκευτικών του (υπαρκτών ή μη) πεποιθήσεων. Να βγάζω έξω το αθεόμετρο και να μετράω, κοντολογίς.

Αυτό που με απασχολεί ιδιαίτερα είναι εμφυσήσω στα παιδιά μου τη χαρά της εξερεύνησης, του προβληματισμού και της κριτικής σκέψης.

Χάρηκα πολύ που σας βρήκα !
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες.

Τα παιδιά κοιμούνται και εσύ σερφάρεις; :D
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες, Χρήστο. Χαίρομαι να βλέπω περιεκτικές αυτοσυστάσεις.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
jbrookham
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016 09:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Καλώς ώρισες.

Τα παιδιά κοιμούνται και εσύ σερφάρεις; :D
Χαχαχα, ναι ! Τί να κάνω ρε φίλε ... όλη μέρα με αυτά ασχολούμαι, να κάνω και μιά δουλειά με την ησυχία μου ...
Απάντηση