Ένας ένθεος ανάμεσα σε άθεους

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Από το πρώτο ποστ καταλαβαίνω ότι ανατράφηκες σε οικογένεια "χριστιανών της παράδοσης" όπως τους λέω εγώ. Δεν μπορώ όμως να συμπεράνω αν όσο ήσουν νήπιο και μικρό παιδί πίστευες ή δεν πίστευες.

Σε τέτοιες οικογένειες, τα παιδιά συνήθως τηρούν επίσης τα έθιμα και θεωρούν δεδομένη την ύπαρξη θεού, τουλάχιστον μέχρι την εφηβεία όπου ίσως αντιμετωπίσουν τη θρησκεία απαξιωτικά περισσότερο για λόγους μόδας παρά επειδή όντως προβληματίζονται, αδιαφορούν για τη θρησκεία στην πρώτη νεότητα, και επανέρχονται στην θρησκεία ως ενήλικες, συνήθως με ένα μείγμα χαλαρής και απροβλημάτιστης πίστης παρέα με έθιμα και παραδόσεις.

Ένας τέτοιος άνθρωπος δεν μπορεί να χαρακτηριστεί άθεος σε καμία φάση της ζωής του. Το πολύ πολύ θρησκευτικά αδιάφορος.

Τέτοια ήταν και η δική σου παιδική ηλικία ή ήταν διαφορετική;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Demitrios έγραψε:Σας εύχομαι ολόψυχα καλή σας επιτυχία διότι και εγώ αυτό επιθυμώ.
γιατί δεν γίνεσαι μέλος τότε; Πιστεύεις ότι εμείς θέλουμε να ρίξουμε στην φωτιά τους χριστιανούς; Να μην κάνουν αυτό που κάνουν με τα δικά μας λεφτά θέλουμε, ανάμεσα σε άλλα παρόμοια.
Demitrios έγραψε:Ως άθεοι θα περίμενα να ασχολείστε περισσότερο με υπαρκτά ζητήματα που ενδιαφέρουν την κοινή γνώμη σύμφωνα με τις μετρήσεις τηλεθέασης (όπως το lifestyle) παρά με πράγματα που θεωρείτε ανύπαρκτα.
το γεγονός ότι πληρώνουμε τους μισθούς των λειτουργών σας εσύ το θεωρείς ανύπαρκτο πρόβλημα;
Demitrios έγραψε: Μήτσος?
Γνωριζόμαστε από κάπου (αν και κανένας δεν με αποκαλεί Μήτσο) ή απλώς παίρνεις από μόνος σου το θάρρος για άτομα που μόλις γνώρισες?
εσύ από πού πήρες το θάρρος να με αποκαλέσεις φίλε Yianis;
Demitrios έγραψε: Θα σε πείραζε να μου ξαναμιλήσεις όταν ανακτήσεις τη ψυχραιμία σου που για κάποιο λόγο έχασες?
δεν έχασα την ψυχραιμία μου… απλά κάνεις πάλι την δική σου υπόθεση πραγματικότητα…

ΥΓ
Και δες στην δημοσίευση μου πως γίνονται οι παραθέσεις γιατί ο λόγος σου είναι γεμάτος κενά…
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

I love the smell of fundamentalists in the morning...its the smell of tottal crap.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:
Demitrios έγραψε:Σας εύχομαι ολόψυχα καλή σας επιτυχία διότι και εγώ αυτό επιθυμώ.
γιατί δεν γίνεσαι μέλος τότε; Πιστεύεις ότι εμείς θέλουμε να ρίξουμε στην φωτιά τους χριστιανούς; Να μην κάνουν αυτό που κάνουν με τα δικά μας λεφτά θέλουμε, ανάμεσα σε άλλα παρόμοια.
Συμφωνώ. Η Εκκλησία έπρεπε να είχε τη δική της εμπορική Τράπεζα και Τράπεζα Επενδύσεων με ανταγωνιστικότερα επιτόκια από τις υπόλοιπες εμπορικές τράπεζες, ανεξάρτητη διαχείρηση real-estate ακινήτων που θα βρίσκονταν σε Charity Foundations σε Offshore εταιρίες. Με αυτή τη διαχείρηση θα είχε δωρεάν Ιδιωτικά Σχολεία και Πανεπιστήμια (όταν αλλάξει ο Νόμος), περισσότερα δωρεάν Γηροκομεία, τα δικά της παντοπωλεία με δωρεάν είδη πρώτης ανάγκης για αυτούς που θα θεωρούσε φτωχούς κάθε φορά ανεξαρτήτως εθνικότητας αλλά και πολλαπλάσια συσσίτια. Ο Χριστόδουλος που σκόπευε να τα κάνει δεν πρόλαβε και ο Ιερώνυμος αν και έχει τις ίδιες εισηγήσεις από ξένους οίκους δεν το έχει τολμήσει ακόμα. Όταν επί Τρίτση ο Σεραφείμ παρουσίασε παρόμοια σχέδια δυστυχώς έφυγε ο Τρίτσης και όχι η Εκκλησία από το κράτος. Ελπίζω η Ένωσή σας να ωθήσει τον Ιερώνυμο να πάρει επιτέλους τη μεγάλη απόφαση καθώς απορώ που δεν βλέπουν ότι με το Ελληνικό Δημόσιο προκοπή δεν κάνεις...
Demitrios έγραψε:Ως άθεοι θα περίμενα να ασχολείστε περισσότερο με υπαρκτά ζητήματα που ενδιαφέρουν την κοινή γνώμη σύμφωνα με τις μετρήσεις τηλεθέασης (όπως το lifestyle) παρά με πράγματα που θεωρείτε ανύπαρκτα.
το γεγονός ότι πληρώνουμε τους μισθούς των λειτουργών σας εσύ το θεωρείς ανύπαρκτο πρόβλημα;
Πρόβλημα εκ του μη όντως όπως καταλαβαίνεις...
Demitrios έγραψε: Μήτσος?
Γνωριζόμαστε από κάπου (αν και κανένας δεν με αποκαλεί Μήτσο) ή απλώς παίρνεις από μόνος σου το θάρρος για άτομα που μόλις γνώρισες?
εσύ από πού πήρες το θάρρος να με αποκαλέσεις φίλε Yianis;
Έχεις δίκιο. Κακώς σε αποκάλεσα φίλο μου και όπως καταλαβαίνεις δεν πρόκειται να ξανασυμβεί οπότε συμμορφώσου και εσύ με την νέα πραγματικότητα Yianis.
Demitrios έγραψε: Θα σε πείραζε να μου ξαναμιλήσεις όταν ανακτήσεις τη ψυχραιμία σου που για κάποιο λόγο έχασες?
δεν έχασα την ψυχραιμία μου… απλά κάνεις πάλι την δική σου υπόθεση πραγματικότητα…
Ωραία λοιπον. Ας μιλήσουμε για Μηχανολογία. Είτε είσαι από σχολή του ΟΑΕΔ είτε αυτοδίδακτος δεν θα σου αναθέσω το εν λόγω θέμα διότι το πόσες βίδες μου λείπουν προτιμώ να το ψάξουν πραγματικοί επιστήμονες όπως κάνω και όταν ψάχνω ιατρό, διότι εσύ και μη επιστήμονας δήλωσες αλλά και η συμπεριφορά σου είναι κάπως εχθρική προς αυτούς αν κρίνω από αυτά που έγραψες για Einstein και Heisenberg.

Κάνε την υπόθεσή μου πραγματικότητα και αγνόησέ με αν θες όπως θα κάνω και εγώ από εδώ και στο εξής.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

@ΑoratiMelani

Οι γονείς μου ήταν cultural Christians που λέει και ο Dawkins και εγώ σαν παιδί θρησκευτικά αδιάφορος. Μετά τα σχολικά μου χρόνια και με τα λίγα που άρχισα να διαβάζω έγινα άθεος.
Οταν το διάβασμα έγινε μελέτη έγινα ένθεος και όταν η μελέτη έγινε έρευνα έγινα Χριστιανός Ορθόδοξος.

Ελπίζω να το κλείσαμε το θέμα... :roll:
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

nik_korosis έγραψε:το ενα ειναι η κβαντομηχανικη και το αλλο το θεμα της συνειδησης. υλιστικες ερμηνειες υπαρχουν και για τα δυο ζητηματα απλα δεν θεωρουνται ακρως ικανοποιητικες.
Για το hard problem of consciousness όχι μόνο δεν υπάρχει άκρως ικανοποιητική ερμηνεία αλλά δεν έχουμε καν ιδέα για το πως να το προσεγγίσουμε.
Άβαταρ μέλους
Demitrios
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 22 Ιαν 2016 00:24
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:
nik_korosis έγραψε:το ενα ειναι η κβαντομηχανικη και το αλλο το θεμα της συνειδησης. υλιστικες ερμηνειες υπαρχουν και για τα δυο ζητηματα απλα δεν θεωρουνται ακρως ικανοποιητικες.
Για το hard problem of consciousness όχι μόνο δεν υπάρχει άκρως ικανοποιητική ερμηνεία αλλά δεν έχουμε καν ιδέα για το πως να το προσεγγίσουμε.
stratos ο Feynman το είχε λύσει "ποιητικά" θα έλεγα το εν λόγω πρόβλημα.
It is a great adventure to contemplate the universe, beyond man, to contemplate what it would be like without man, as it was in a great part of its long history and as it is in a great majority of places. When this objective view is finally attained, and the mystery and majesty of matter are fully appreciated, to then turn the objective eye back on man viewed as matter, to view life as part of this universal mystery of greatest depth, is to sense an experience which is very rare, and very exciting. It usually ends in laughter and a delight in the futility of trying to understand what this atom in the universe is, this thing—atoms with curiosity—that looks at itself and wonders why it wonders. Well, these scientific views end in awe and mystery, lost at the edge in uncertainty, but they appear to be so deep and so impressive that the theory that it is all arranged as a stage for God to watch man’s struggle for good and evil seems inadequate.
“The first gulp from the glass of natural sciences will turn you into an atheist, but at the bottom of the glass God is waiting for you.”
Werner Heisenberg
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

χωρις να θελω να προσβαλω καποιον απο το φορουμ και την ενωση σας διαβαζωντας ορισμενες αποψεις και αγωνες σας ακομα και ενας αθεος μη φανατικος μπορει να ξανα βρει την πιστη του στον θεο και στην θρησκεια
καλες συζητησεις να εχεις δημητρη και θα βρεις πολλους να κανεις διαλογο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Feynman δεν ήταν απλά άθεος… ήταν fundamental άθεος…

Αλλά ακόμα και μεταφορικές χρήσεις της λέξης θεός είναι ικανές να χρησιμοποιηθούν ως μοχλός «πίεσης» προκειμένου μαλακίες να γίνουν πραγματικότητες.

Βλέπεις… η πλειοψηφία των βλακοsapiens δεν έχει ιδία γνώμη… περιμένει έναν αναγνωρισμένο επιστήμονα να του πει εάν υπάρχει θεός...
Από καταβολής της ανθρωπότητας απολύτως ηλίθιες τακτικές όπως «προσφυγή στην αυθεντία» κυβέρνησαν και κυβερνούν.
Τύποι σαν και σένα δεν μιλούν με τύπους σαν και μένα από τον ΟΑΕΔ.
Μιλούν μόνο με αναγνωρισμένους επιστήμονες.
Τον Dr. Mengele παραδείγματος χάριν…

Φίλε Μήτσο…
Σε ποια γυάλα είδες ότι είμαι αυτοδίδακτος από τον ΟΑΕΔ?
Σε αυτήν που είδες και τον θεό όταν έκανες επιστημονική έρευνα;
Ή ήπιες και εσύ από το ποτήρι του Heisenberg και το είδες στον πάτο;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Demitrios έγραψε:Οι γονείς μου ήταν cultural Christians που λέει και ο Dawkins και εγώ σαν παιδί θρησκευτικά αδιάφορος. Μετά τα σχολικά μου χρόνια και με τα λίγα που άρχισα να διαβάζω έγινα άθεος.
Οταν το διάβασμα έγινε μελέτη έγινα ένθεος και όταν η μελέτη έγινε έρευνα έγινα Χριστιανός Ορθόδοξος.

Ελπίζω να το κλείσαμε το θέμα... :roll:
Ναι, τώρα έχω μια γενική εικόνα της πορείας σου. Σε ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.

Σίγουρα θα ήθελα να μάθω περισσότερα για τις λεπτομέρειες αυτής της μάλλον ασυνήθιστης πορείας, αλλά σέβομαι το γεγονός ότι δεν θέλεις να τις συζητήσεις εδώ, οπότε δεν θα σε ενοχλήσω ξανά με ερωτήσεις επ' αυτού.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Yianis, γι' άλλη μια φορά παρεκτρέπεσαι. Το σχόλιο και πάλι διαγράφτηκε. Και δεν είναι μόνο εκείνο, αλλά και η εν γένει αντιμετώπισή σου και το εμπρηστικό σου ύφος. Αν δεν μπορείς να συμμετέχεις ήρεμα σε συζήτηση, καλύτερα να απέχεις. Επιφυλάσσομαι για πειθαρχικό έλεγχο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Yianis, γι' άλλη μια φορά παρεκτρέπεσαι. Το σχόλιο και πάλι διαγράφτηκε. Και δεν είναι μόνο εκείνο, αλλά και η εν γένει αντιμετώπισή σου και το εμπρηστικό σου ύφος. Αν δεν μπορείς να συμμετέχεις ήρεμα σε συζήτηση, καλύτερα να απέχεις. Επιφυλάσσομαι για πειθαρχικό έλεγχο.
να μην επιφυλάσσεσαι... Να τον κάνεις...
Γιατί έτσι θα δουν όλοι ότι το μόνο που κάνεις είναι να βγάζεις τα απωθημένα σου πάνω μου. Σβήσε και αυτό τώρα και πες μου τι ακριβώς θα γίνει εάν τελειώσει η υπομονή σου? Να βάλω συναγερμό στο σπίτι μου;
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Το θεϊστής είναι αντιδάνειο από το αγγλικό theist που είναι δάνειο από το ελληνικό θεος
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Demitrios έγραψε:Χαιρετώ την παρέα σας!
Το όνομά μου το βλέπετε και είμαι (πλέον) Χριστιανός Ορθόδοξος.
και καλά κάνεις.
Η πορεία μου ήταν αντίθετη από τους περισσότερους άθεους που έχω συναντήσει και συνεργαστεί στη ζωή μου καθώς εγώ από άθεος έγινα αγνωστικιστής και κατόπιν ένθεος.
λάθος. απο χριστιανος έγινες άθεος, και μετα το πισωγύρισμα.
]Όσο άρχιζα να μαθαίνω πως λειτουργεί η Φύση/ο κόσμος/το Σύμπαν/ο άνθρωπος τόσο περισσότερο κλονίζονταν η αθεία μου και εν συνεχεία ο αγνωστικισμός μου.
εγώ πάλι το αντίθετο. όταν έμαθα πως λειτουργούν οι θρησκείες και η αγία γραφή τόσο περισσότερο κλονίστηκε η πίστη μου για την προσμονή μου στο άπειρο.
Η οικογένειά μου χωρίς να μπορείς να την χαρακτηρίσεις ως άθεη ουδέποτε είχε ιδιαίτερες σχέσεις με τη θρησκεία ή την εκκλησία. Στην εκκλησία πηγαίναμε το Πάσχα και σε γάμους, βαπτίσεις και κηδείες.
τα ίδια είμαστε όλοι μας. το πάσχα πάμε καμιά βόλτα για χαβαλέ στην (ανάσταση) πιο πολύ για τα πυροτεχνήματα όπως ο περισσότερος κόσμος.
Ο λόγος που βρίσκομαι εδώ είναι απλός. Θέλω να σας παρατηρήσω από κοντά και να μελετήσω την κοσμοθέασή σας σε διάφορα ζητήματα. Αυτό το κάνω αυτόματα και ασυναίσθητα και στην πραγματική μου ζωή όταν βρίσκομαι με άθεους ή αγνωστικιστές ή ακόμα και με αλλόδοξους στο περιβάλλον μου.
άξιος παρατήρησης είσαι εσύ δημήτριε γιατί ακολουθείς τον δρόμο του σολωμού. πάς κόντρα στο ρεύμα και ταυτόχρονα γυρνάς στις ρίζες σου.
Δεν θα με δείτε να μιλάω για Θεό ή θρησκεία και πολύ περισσότερο για Χριστιανισμό. Και να σας πω την αλήθεια έμεινα έκπληκτος από τον αριθμό των νημάτων (σε τίτλους) που είδα να υπάρχουν για εκκλησία και Θεό! Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι το πως αντιδρά το ιδεολογικό σας "οικοσύστημα" όταν έρχεται αντιμέτωπο με τη σύγχρονη Φυσική Επιστήμη (και όχι μόνο).
Για παράδειγμα αυτό που θα ήθελα πάρα πολύ να ξέρω είναι πόσα από τα άθεα μέλη αποδέχονται ως Φιλοσοφία τους τον Υλισμό.
η συζητήσεις για τον θεό και για την θρησκεία αρχικά είναι ενδιαφέρουσες αλλά τελικά καταλήγουν σε αδιέξοδο όπως είναι φυσικό.
η εκκλησία τους περισσότερους εδώ μέσα τους κάνει να ασχολούνται μαζί της ως ξεπερασμένο φαινόμενο που τρέφεται παρασιτικά από το κράτος χωρίς να προσφέρει τίποτε ουσιώδες στην κοινωνία.
αν θα παρατηρήσεις εδώ μέσα δεν υπάρχει ομοιογένεια πολιτική, οπότε δεν μπορεί να υπάρξει και ιδεολογικό υπόβαθρο π.χ. εγώ και ίσως κανά δύο μέλη ακόμη να αποδεχόμαστε τον διαλεκτικό υλισμό ως ιδεολογία λόγω πολιτικής τοποθέτησης. οι υπόλοιποι αποδέχονται τον υλισμό επιδή οι θιέσεις του συμφωνούν περισσότερο με την επιστήμη και όχι με την θρησκεία.
Και αυτό δεν το κάνω για να "τεστάρω" εσάς αλλά εμένα. Θέλω να μελετήσω και να κατανοήσω πως σε εμένα όλα τα παραπάνω αντέδρασαν με αντιθετο αντίστροφο τρόπο σε σχέση με κάποιον άλλο που η ενασχόλησή του με την Επιστήμη τον έκανε άθεο.
αυτό είναι αποκλειστικά δικό σου θέμα.
Ελπίζω να μην σας κούρασα αλλά ήθελα από την αρχή να σας ξεκαθαρίσω τις θέσεις μου ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις στην πορεία.
όχι βρε αδερφέ, δεν κουράζεις κανέναν για την ώρα, η πορεία θα δείξει.

καλοσώρισες.
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Demitrios έγραψε:@ΑoratiMelani

Οι γονείς μου ήταν cultural Christians που λέει και ο Dawkins και εγώ σαν παιδί θρησκευτικά αδιάφορος. Μετά τα σχολικά μου χρόνια και με τα λίγα που άρχισα να διαβάζω έγινα άθεος.
Οταν το διάβασμα έγινε μελέτη έγινα ένθεος και όταν η μελέτη έγινε έρευνα έγινα Χριστιανός Ορθόδοξος.

Ελπίζω να το κλείσαμε το θέμα... :roll:
εεεε;
Μα είναι δυνατόν να κλείσει έτσι τέτοιο θέμα και σ᾽αυτό το φόρουμ;
Σου κάνει καρδιά να μην μας πεις μελετώντας τι έγινες ένθεος, και ερευνώντας πού οδηγήθηκες στην πεποίθηση πως:
"Ο θεός έχει έναν γιό, που είναι κι αυτός θεός, αλλά είναι και άνθρωπος, και υπάρχει και κάτι σαν περιστέρι, που είναι κι αυτό θεός, αλλά κι οι τρεις μαζί είναι ένα πράγμα, και είναι παντού την ίδια στιγμή."
που μας λένε οι Χ.Ο. αν δεν κάνω λάθος και στους οποίους ανήκεις;
Εικόνα

Καλώς ήλθες κι από μένα, πραγματικά χαίρομαι που ήλθες και θέτεις κάτι τόσο ενδιαφέρον.
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι κάτι τέτοιες ειρωνικές και εμπρηστικές τοποθετήσεις μπορούν να σου δημιουργήσουν προβλήματα, εκτός βέβαια και εάν έχεις μέσον οπότε μάλλον θα περάσουν ντούκου.
Εγώ που δεν έχω μέσον θα κάνω αργότερα σήμερα, ή το πολύ αύριο, έγγραφη καταγγελία κατά του μέλους και διαχειριστή tasos_didymoteicho καθώς η εφαρμογή των κανόνων του forum είναι στοχευμένη, από έναν διαχειριστή ο οποίος επανειλημμένως έχει δηλώσει δημόσια την εμπάθεια του προς το πρόσωπο μου.

Τώρα να υπενθυμίσω σε σένα, ο οποίος σπάνια ανακατεύεται σε συζητήσεις, ότι την τελευταία φορά που ανακατεύτηκες κάνοντας μια παρόμοια ερώτηση στον ΝΙΚΗΦΟΡΟ ψάχνουμε να τον βρούμε από τότε.
Ελπίζω να μην φάει και τον Demitrios το υπερπέραν καθώς όλοι χρειαζόμαστε γέλιο στην ζωή μας.

Και επειδή δεν κρατιέμαι θα ήθελα, μιας και είσαι ο πρόεδρος του σωματείου στο οποίο εγώ είμαι ένα πλήρως, και μάλιστα με το παραπάνω, ταμειακά τακτοποιημένο μέλος, να σε ρωτήσω ποιος κανόνας επιτρέπει στο πρόεδρο να λέει ότι ο Κούρος είναι παπάρας και μάλιστα μεγάλος ενώ εγώ δεν μπορώ να πω ότι λέει μαλακίες όταν μάλιστα αυτό το λένε άλλοι και περνάει.

Να σε ενημερώσω ότι σε μια πρόχειρη έρευνα που έκανα υπάρχουν 1540 αποτελέσματα της λέξης "μαλακίες" και 1130 αποτελέσματα της λέξης "μαλακία" στο site του forum.
Για αρχίδια και παπαριές δεν έψαξα αλλά μπορείς να το κάνεις εσύ.
Και αν βρεις λιγότερες από 100 εγγραφές θα έρθω στην Αθήνα να σου ζητήσω συγνώμη και μετά θα πάω Διδυμότειχο να παρακαλέσω συγχώρεση από το μέγα δάσκαλο που πήρε το θάρρος μέσα από τα χιλιόμετρα καλώδια του Διαδικτύου να μου κουνάει εμένα το δάκτυλο κάνοντας μου μαθήματα.
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Yiani θέλω να ελπίζω πως είναι από βιασύνη και ευέξαπτο χαρακτήρα το γεγονός να μην διακρίνεις την διαφορά ανάμεσα σε πραγματικά εμπρηστικές τοποθετήσεις και σε άλλες που είναι ουσιώδεις και στοχευμένες, διαφορετικά υπάρχει πρόβλημα.
Θέλω να σε παρακαλέσω επίσης να ξαναδιαβάσεις την συζήτηση που έκανες παραπομπή και να ξανακρίνεις αν είναι ad hominem επίθεση ή προσπάθεια να εστιάσουμε σε αυτά που μας ενδιαφέρουν εδωπέρα.
Και ακριβώς επειδή προσωπικά θέλω (και είμαι υποχρεωμένος) να ασχολούμαι μόνο με τα παραπάνω, προτείνω να τελειώνουμε με το off-topic εδώ και τώρα (δεδομένο από την πλευρά μου)
και να ακούσουμε τον νεοφερμένο μας.

(Πάλι) περιμένουμε με πραγματικά πολύ ενδιαφέρον!
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

@Demitrios

Εγώ πάλι αρνούμαι να παίξω στο παιχνίδι αυτό με άνισους όρους και εξηγούμαι: Δεν μπορείς να "απαιτείς" να συζητήσουμε ΜΟΝΟ για το ζήτημα που σε ενδιαφέρει εσένα (περί υλισμού κλπ) και να αφήσουμε στο απυρόβλητο την "βόμβα" που πέταξες για το πως η μελέτη των φυσικών επιστημών σε έπεισε όχι μόνο ότι υπάρχει ένα μεταφυσικο ΠΡΟΣΩΠΟ το οποίο είναι η δημιουργός αρχή του κόσμου αλλά και ακόμη χειρότερα ότι αυτό το Πρόσωπο υπόκειται στο πολύ πολύ συγκεκριμένο ΧΟ ΔΟΓΜΑ όπως το γνωρίζουμε.

Μετά από αυτά έχω να προτείνω το εξής: Μία σου και μία μας, για κάθε ερώτηση σου που θα απαντάμε εμείς για το θέμα που σε ενδιαφέρει θα απαντάς και συ στο θέμα που ενδιαφέρει εμάς! Τι λές;
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Κάνεις λάθος…
Δεν φταίω εγώ επειδή εσύ δεν είδες τον σαρκασμό μου και θεώρησες λανθασμένα ότι εξέλαβα ως εμπρηστική την τοποθέτηση σου.
Μια χαρά ήταν και επαυξάνω…

Αλλά το ίδιο ήταν και οι δικές μου τοποθετήσεις οι οποίες διαγράφηκαν από εμπάθεια και όχι από αντικειμενικότητα καθώς ήταν ολόιδιου ύφους με τις δικές σου.
Και μάλλον θα υπάρξει πρόβλημα εάν λόγω βιασύνης και ευέξαπτου χαρακτήρα δεν μπόρεσες να το δεις.

Το ξέρεις όμως ότι προσπαθείς να τα μπαλώσεις και γι’ αυτό πρόλαβες να δηλώσεις ότι δεν θα ανταπαντήσεις.

Θα υποχρεωθείς όμως να απαντήσεις γιατί είσαι πρόεδρος στο σωματείο στο οποίο εγώ είμαι ταμειακά τακτοποιημένος.
Με το παραπάνω μάλιστα.

Μπορεί βέβαια η όλη ιστορία να τελειώσει εδώ εάν ο tasos_didymoteicho επαναφέρει τα σχόλια μου και ζητήσει δημόσια συγνώμη για την αναίτια προσωπική επίθεση που μου έκανε. Μπορείτε να επαναφέρετε τα σχόλια μου αλλάζοντας το μαλάκας με το ήδη δοκιμασμένο παπάρας.

Θα περιμένω μέχρι την Τετάρτη και μετά θα απευθυνθώ επίσημα στην Ένωση να μου αιτιολογήσει γιατί ο πρόεδρος μπορεί να λέει ότι ο Κούρος είναι παπάρας και το μέλος όχι.
Και τι πραγματικά περιμένεις με μεγάλο ενδιαφέρον;
Σε αυτό που ρωτάς έχει ήδη απαντήσει τρεις ή τέσσερις φορές αν θυμάμαι καλά λέγοντας ότι δεν θα απαντήσει.
Γιατί νομίζεις ότι τον πήρα στο δούλεμα;
Εάν πιστεύεις ότι μειώνω τους άλλους για να εξυψωθώ εγώ έχεις απλά κάνει ακόμα ένα λάθος μετά εκείνου περί ευέξαπτου χαρακτήρα μου και του άλλου περί εμπρηστικών σου δηλώσεων.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Yanis, κάνεις ένα μεγάλο σφάλμα, μπερδεύεις την Ένωση με το φόρουμ ενώ δεν είναι το ίδιο πράγμα. Η διοίκηση της Ένωσης δεν ασχολείται με το συντονισμό και τη διαχείριση του φόρουμ, γι' αυτό υπάρχει σχετική ομάδα συντονιστών και διαχειριστών, που αποτελείται από μέλη του φόρουμ (αλλά όχι απαραίτητα μέλη της Ένωσης). Οι αποφάσεις μέσα σε αυτή την ομάδα παίρνονται συλλογικά και κατά την εκάστοτε κρίση των συμμετεχόντων, ανεξαρτήτως από το ποιος τις εφαρμόζει στο τέλος. Δεν πρόκεται για προσωπικές αποφάσεις.

Θεωρούμε ότι το θέμα λήγει εδώ. Οποιαδήποτε δημοσίευση το συνεχίζει στο παρόν θέμα, θα διαγράφεται ως εκτός θέματος, είτε είναι μαρκαρισμένη με γκρι είτε όχι. Δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τη συζήτηση των υπολοίπων. Για παράπονα σχετικά με το συντονισμό του φόρουμ, υπάρχουν κατάλληλα θέματα ή/και πμ ή/και email.
It is by will alone I set my mind in motion.
Απάντηση