αυτοπαρουσιαση

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
AliceTwilight808
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016 16:13

Γειά σας και απο εμένα!λοιπόν εγώ είμαι μία φυσιολάτρης αγαπώ και σέβομαι την μητέρα φύση και είμαι οπαδός της εθνικής ελληνικής θρησκείας χωρίς να πιστεύω σε θεούς οι δαίμονες
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

AliceTwilight808 έγραψε:...είμαι οπαδός της εθνικής ελληνικής θρησκείας χωρίς να πιστεύω σε θεούς οι δαίμονες
Καλώς ώρισες Αλίκη...
... Όταν λες «οπαδός»; Προβαίνεις σε ιεροπραξίες, σπονδές, χοές κ/λπ.;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καθε τι το οπαδικο σε ελλαδα ειναι καλο καλησπερα και καλως ηρθες
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες.
Off Topic
Τουναντίον, δεν υπάρχει κτγμ χειρότερο σίχαμα και μεγαλύτερο κακό από τον οπαδισμό.
είμαι οπαδός της εθνικής ελληνικής θρησκείας χωρίς να πιστεύω σε θεούς οι δαίμονες
Αντιφατικό το βρίσκω αυτό. :think:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ δεν το βρίσκω αντιφατικό, το βρίσκω σύμφωνο με την ανθρώπινη φύση, που είναι γεμάτη αντιφάσεις.

Είναι πολλοί οι άνθρωποι που ενώ έχουν την διαύγεια να εξετάσουν αντικειμενικά τον θεϊσμό και να αναγνωρίσουν ότι είναι μυθοπλασία, έχουν παράλληλα και την ανάγκη να βιώνουν τη θρησκευτικότητα ή/και να μετέχουν σε ιεροπραξίες ή/και να νιώθουν ότι αποτελούν συνέχιση μιας αρχαίας παράδοσης ή/και ότι ανήκουν κάπου ή/και άλλα που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα και που ίσως μπορεί να μας πει η Αλίκη. :)

Καλώς όρισες!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Ναι, αλλά έτσι ξαναορίζουμε τη θρησκεία όπως μας αρέσει. Η θρησκεία δεν είναι μόνο τελετές, έχει και κατεξοχήν μεταφυσικό κομμάτι. Αντιγράφω από το λεξικό
θρησκεία: σύνολο ιδεών και αντιλήψεων που έχουν σχέση με την πίστη του ανθρώπου στην ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης (θεότητας) και συνοδεύονται από τελετουργικές πράξεις που σκοπό έχουν την απευθείας μεταφυσική επικοινωνία της ανθρώπινης ψυχής με τη δύναμη αυτή
Άμα είναι να λέμε θρησκεία μόνο τις τελετές, τότε να μην θυμώνουμε με όσους λένε "εγώ θεό λέω τη φύση/το σύμπαν/τον θείο μου τον Μπάμπη" και τα σχετικά.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ακριβώς. Θα μπορούσε αντί για "θρησκεία" να γράψει "κοσμοθεωρία" ή κάτι αντίστοιχο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σωστό.

Ίσως λοιπόν ζούμε ακριβώς αυτό: την αλλαγή της σημασίας μιας λέξης ή την φόρτισή της με μια νέα σημασία.
Δεν είμαι υπέρ της διαστρέβλωσης της σημασίας των λέξεων διότι παρακωλύει την συζήτηση. Παρατηρώ όμως ότι πάρα πολλοί άνθρωποι θέλγονται από τις θρησκείες, χωρίς όμως να πιστεύουν στο μεταφυσικό. Θέλγονται από ένα κομμάτι της θρησκείας μόνο. Εμείς μπορούμε να λέμε αυτό που τους θέλγει δεν είναι θρησκεία, αν όμως αυτοί το ονομάζουν θρησκεία και αν είναι πολλοί, θα έρθει σύντομα η μέρα που θα αλλάξει ο ορισμός της θρησκείας.

Ίσως πάλι η λέξη κλειδί είναι "οπαδός". Μπορώ να είμαι οπαδός του Ολυμπιακού χωρίς εγώ ο ίδιος να είμαι μέλος της ομάδας, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Δηλαδή λίγο έτσι λίγο γιουβέτσι.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

AliceTwilight808 έγραψε:Γειά σας και απο εμένα!λοιπόν εγώ είμαι μία φυσιολάτρης αγαπώ και σέβομαι την μητέρα φύση και είμαι οπαδός της εθνικής ελληνικής θρησκείας χωρίς να πιστεύω σε θεούς οι δαίμονες
γιάσου. κι οι περισσότεροι εδώ νομίζω πως σέβονται την φυση όσο αυτό είναι δυνατόν.
όταν λές δεν πιστεύεις σε θεούς και δαίμονες και είσαι οπαδός της εθνικής θρησκείας, μήπως αποδίδεις το κάθε τι θρησκευτικό της αρχαίας θρησκείας σε φυσικες αιτίες;και πίσω από τις θεικές ονομασίες βλέπεις μόνο την έννοια όπως νομίζω έτσι την έβλεπαν κι οι αρχαίοι; π.χ. ο δίας συμβολίζει τον κεραυνό η δήμητρα την γη. ο άδης υπέδαφος.ο αίολος τον άνεμο κ.τ.λ.
διάβασα ένα βιβλίο όπου ο ιουλιανός καταφέρονταν πρός τους χριστιανούς και έλεγε πως όταν προσκυνάμε το είδωλο θαρρούν οι ανόητοι οι χριστιανοί πως λατρεύουμε την πέτρα και δεν κατανοούν τον συμβολισμό του ειδώλου. αργότερα όταν επικράτησαν οι εικονολάτρες στο βυζάντιο τα ίδια με τον ιουλιανό έλεγαν.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

εκτος θεματος συγγνωμη κοπελια συγγνωμη εξυπνοι αντμιν μου αλλα θα το πω

θεοφιλε χαραμιζεσαι πρεπει να πας να κανεις εκπομπες με λιακοπουλο

συνεχιστε και ναι ειναι καλο να εχουμε αγαπη για την ελλαδα και την ιστορια μας απο το 12θεο μεχρι το επος του 40

μετα μαλωναμε μονοι μας και χοριστικαμε σε παραταξεις ολοι
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε: θεοφιλε χαραμιζεσαι πρεπει να πας να κανεις εκπομπες με λιακοπουλο
δεν τον παρακολουθώ τον κύριο. εσένα αν σου αρέσει και τον γνωρίζεις καλά, μπορείς να μας μεταφέρεις τις εμπειρίες σου βάζοντας ένα θέμα για συζήτηση.
Απάντηση