Γεια και από εμένα

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

theodoros έγραψε:
Βοηθάνε πάντα και μόνο τους συγγενείς των ασθενών διότι μόνο αυτοί έχουν δικαιώματα και συμφέροντα περιουσιακά και απενεχοποίησης, και ποτέ δεν πέρνουν το μέρος των ασθενών. Βλέπε και την παραπάνω απάντηση μου.
Δεν έχω μαθηματικό συγγενή.
δεν νομίζω να θέλει κανείς να ωφεληθεί από την ασθένεια ενός δικού του ανθρώπου και σαν ψυχίατρος
πως να πάρεις το μέρος κάποιου που είναι σε μια τέτοια κατάσταση; σίγουρα δεν μιλάμε για προοπτική θεραπείας αλλά για όσο γίνεται μια ελαφριά καταστολή, για να μην χειροτερέψει η κατάσταση του.
επειδή πολλές απόψεις και κριτικές ακούγονται καλό θα ήταν να υπήρχε και κάποια πρόταση για την αντιμετώπιση των πασχόντων από τις ψυχικές νόσους σε περίπτωση κατάργηση της ψυχιατρικής, και όχι να την δαιμονοποιούμε.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Είναι εξαιρετικά δυσάρεστο να βλέπεις ανθρώπους που περνιούνται για ορθολογιστές να βγάζουν εκτενή "συμπεράσματα" για ένα ολόκληρο επιστημονικό τομέα βασισμένοι σε μία υποκειμενική λεξιλογική ανάλυση μίας μόνο λέξης.
Δεν αντιλαμβάνομαι την επιθετικότητα της δημοσίευσης σου!!!!

Το μόνο συμπέρασμα που βγαίνει από την δημοσίευση μου είναι ότι κατ’ εμέ δεν υπάρχει ψυχή και ότι ξέρουμε πολύ λίγα πράγματα για τον εγκέφαλο και το κεντρικό νευρικό σύστημα.
Προφανέστατα η δική σου άποψη είναι ότι και ψυχή υπάρχει και γνώστες του αντικειμένου είμαστε.
Γιατί όμως τόση επιθετικότητα;

Να σε ενημερώσω ότι εγώ δεν «περνιέμαι» για ορθολογιστής. Απλά προσπαθώ να είμαι.
Εσύ όμως που υπογράφεις ορθολογιστής θεωρείς ότι μια δημοσίευση μου μερικών λέξεων είναι ένα «εκτενές» συμπέρασμα για μια ολόκληρη επιστήμη βασισμένος σε μια λέξη χωρίς μάλιστα να μπορώ να δω την διαφορά ανάμεσα στην ψυχιατρική (οι νευρώνες) και την ψυχολογία (τα όνειρα);;;;;;!!!!!!

Να σε ενημερώσω κύριε ορθολογιστή ότι είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στον πλανήτη που μπορεί να μπερδέψει την ψυχολογία με την ψυχιατρική καθώς η γυναίκα μου είναι senior νευρολόγος ιατρός, διευθύντρια του τμήματος αποκατάστασης βαρέων εγκεφαλικών κακώσεων στην νευρολογική κλινική εδώ στο κρατίδιο του Kärnten.

Κάθε φορά που με ρωτάνε τι δουλειά κάνει η γυναίκα μου και τους λέω ότι είναι νευρολόγος πρέπει να κάνω ολόκληρη ανάλυση για να τους πείσω ότι δεν είναι ούτε ψυχίατρος ούτε ψυχολόγος και δεν έχει τίποτα να κάνει με τρελάδικα.
Απλά όπως ο καρδιολόγος έχει αντικείμενο την καρδιά ο νευρολόγος έχει αντικείμενο τον εγκέφαλο και το κεντρικό νευρικό σύστημα.

Και μια και το έφερε η κουβέντα να σου πω ότι έχω κάνει άπειρες συζητήσεις τόσο μαζί της όσο και με συνάδελφους της και όλοι καταλήγουν ότι ξέρουμε απείρως περισσότερα από τους αρχαίους αλλά σχεδόν τίποτα από το 100% των γνώσεων.

Μήπως θέλεις να σου δώσω τα τηλέφωνα τους να τους πάρεις τηλέφωνο να το επιβεβαιώσεις;
Και να πάμε μια μέρα μαζί στο νοσοκομείο να δεις όλους αυτούς που βλέπω εγώ, κάθε φορά που πηγαίνω να δω την γυναίκα μου, και μου σφίγγεται το στομάχι.
Και μετά ας μιλήσουμε για τα φάρμακα που τους θεραπεύουν.
Έχεις προφανώς μπερδέψει τα εκατοντάδες φάρμακα που απαλύνουν τα συμπτώματα με τα ελάχιστα που τα θεραπεύουν…

ΥΓ
Να είσαι πιο προσεχτικός όταν ξεσπαθώνεις…
Μπορεί να κρατάς μπούμερανγκ αντί για σπαθί…
Και είναι εξαιρετικά δυσάρεστο να βλέπεις ανθρώπους που υπογράφουν ορθολογιστές να ξεσπαθώνουν χωρίς λόγο και αιτία!
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατ εσέ υπάρχουν σεισμοί;
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

από που και ως πού η ψυχιατρική και η ψυχολογία ως επιστήμες, υποστηρίζουν ότι υπάρχει ψυχή ως ξεχωριστή οντότητα; κάποια στιγμή στο παρελθόν μπορεί να το υποστήριζαν, μιλώ για σήμερα όμως.

από που και ως που όποιος δεν συμφωνεί με τη συγκεκριμένη διατύπωση, και τις θεωρεί αξιόλογες επιστήμες, υποστηρίζει την ύπαρξη ψυχής; Ψυχή είναι αυτό που αντιλαμβανόμαστε ως σύμπτωμα λειτουργίας της μηχανής του σώματος, ο ιδιότυπος χαρακτήρας κάθε ανθρώπου που είναι κράμα των εμπειριών που είχε ή στερήθηκε. Προφανώς θα υπάρχουν κακοί ψυχολόγοι και κακοί ψυχίατροι, όμως η ψυχολογία μελετά τον τρόπο συμπεριφοράς των ανθρώπων σε συνάρτηση με τις εμπειρίες τους. Η Ψυχιατρική, ασχολείται με τη θεραπεία ελαφρών προβλημάτων υλικού, πχ το τάδε χημικό δεν εκκρίνεται όσο θα έπρεπε και έχεις βαριά κατάθλιψη, τέτοια πράγματα. Η νευρολογία είναι για πιο σοβαρά προβλήματα υλικού.

Ξανά: δε μιλώ για βαριές εκφυλιστικές νευρολογικές ασθένειες, αλλά για πιο light όσον αφορά το νευρολογικό κομμάτι όπως η σχιζοφρένεια ή η κατάθλιψη οι οποίες αντιμετωπίζονται φαρμακευτικά ως ένα βαθμό. Προφανώς και δεν αντιμετωπίζονται όλα, ούτε στην ψυχιατρική, ούτε στη νευρολογία. στην ψυχολογία επειδή πρέπει να θέλει το υποκείμενο να συνεργαστεί, εκεί να δεις και αν (δεν) αντιμετωπίζονται.
Κανένα από τα παραπάνω δεν απαιτεί να υπάρχει ψυχή όπως τη φαντάζεται η θεολογία.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:από που και ως πού η ψυχιατρική και η ψυχολογία ως επιστήμες, υποστηρίζουν ότι υπάρχει ψυχή ως ξεχωριστή οντότητα; κάποια στιγμή στο παρελθόν μπορεί να το υποστήριζαν, μιλώ για σήμερα όμως.
Που ακριβώς στην δημοσίευσή μου είδες ότι εγώ μιλώ για σήμερα; Μίλησα για το χτες που τελείωσε πολύ πρόσφατα αλλά αλλού ακόμα συνεχίζεται…
apeleytheros έγραψε:από που και ως που όποιος δεν συμφωνεί με τη συγκεκριμένη διατύπωση, και τις θεωρεί αξιόλογες επιστήμες, υποστηρίζει την ύπαρξη ψυχής;
από την υποκειμενική εξήγηση της λέξης ψυχή που είπες ότι έκανα… άρα αφού είναι υποκειμενική εσύ έχεις άλλη άποψη…
Και που ακριβώς έγραψα, ή μάλλον εννόησα, ότι εγώ δεν τις θεωρώ αξιόλογες επιστήμες;
Αυτό που εννόησα ήταν ότι έχουν λάθος όνομα καθώς ψυχή δεν υπάρχει…

Κάποιοι έχουν πάρει το παρατσούκλι «μπουλντόγκ του Δαρβίνου»…
Εσένα θα σου δώσω το παρατσούκλι το «μπουλντόγκ της επιστήμης» καθώς κάθε φορά που, εγώ τουλάχιστον, κάνω μια αρνητική κριτική / αναφορά σε επιστήμονες εσύ πέφτεις να με φας…
Εσύ είσαι επιστήμονας και θεωρώ ότι πάει πακέτο να λατρεύεις την επιστήμη…
Εγώ δεν είμαι επιστήμονας…
Απαγορεύεται να την λατρεύω κι εγώ; Πιθανώς το ίδιο ή λιγότερο ή περισσότερο από σένα;

Έχουν υπάρξει επιστήμονες που έχουν παραποιήσει στοιχεία προκειμένου να τους βγει η θεωρία τους…
Θα κάνεις και σε αυτούς πλάτες στο όνομα της επιστήμης;

Εάν εγώ έκανα ένα αρνητικό σχόλιο την εποχή που αναγνωρισμένοι και έγκυροι επιστήμονες έκαναν λοβοτομές με το τσουβάλι για να συνετίσουν τα «άτακτα παιδιά» κάποιος σαν και σένα θα έπεφτε να με φάει.
Και θα μου κούναγε και το δάκτυλο λέγοντας ότι πήρε Νόμπελ ο επιστήμονας που εφηύρε την λοβοτομή…
Και πήρε το Νόμπελ όχι για άλλα πράγματα για τα οποία προτάθηκε και τα χρησιμοποιούμε ακόμα και σήμερα αλλά συγκεκριμένα για την λοβοτομή.

Να πάμε να κάνουμε λοβοτομή σε κάποιο παιδάκι επειδή δεν κοιμάται το μεσημέρι;;;
Τότε έκαναν πάνtως και ήταν έγκυροι επιστήμονες αυτοί που τις έκαναν για αστείους λόγους μετατρέποντας τα παιδάκια σε φυτά…

ΥΓ
Ο εφευρέτης της ψυχανάλυσης και αναλυτής των ονείρων νευρολόγος ήταν και μάλιστα Αυστριακός.
Από ότι μου είπε η γυναίκα μου πολύ πρόσφατα έχει χωριστεί η ψυχιατρική από την νευρολογική επιστήμη. Ο μέντορας της να φανταστείς, ο οποίος είναι στο ίδιο νοσοκομείο διευθυντής με ειδίκευση στο Πάρκινσον, έχει και τον τίτλο του ψυχίατρου, τίτλο που δεν έχει η γυναίκα μου παρ' ότι έχουν πανομοιότυπες σπουδές και ειδίκευση.

Τον Σουμάχερ νευρολόγοι τον παρακολουθούν και όχι ψυχίατροι.
Την σχιζοφρένεια όμως δεν την παρακολουθούν νευρολόγοι αλλά ψυχίατροι.
Οι ψυχολόγοι δεν έχουν δίπλωμα ιατρού αλλά είναι μέρος της αγωγής ψυχιατρικών παθήσεων, τις οποίες πλέον οι νευρολόγοι δεν αναλαμβάνουν…
Οι νευρολόγοι είναι για αυτό που είπες, δηλαδή εκφυλιστικές νευρολογικές ασθένειες, εγκεφαλικά, κακώσεις εγκεφάλου από ατυχήματα ανάμεσα στα άλλα και λοιπές παθήσεις ή τραύματα του εγκεφάλου και κεντρικού νευρικού συστήματος...
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:Ένας ψυχίατρος είναι όπως και ένας παπάς.
Και οι δύο ασχολούνται με κάτι που δεν υπάρχει.
Κάτι το οποίο «ανακαλύφτηκε» από τον άνθρωπο για να μπορέσει να ικανοποιήσει τον εγωισμό του.
ο ψυχίατρος ασχολείται με ασθενείς που πάσχουν από ψυχικές νόσους. όπως, κατάθλιψη, σχιζοφρένεια,παράνοια,εξάρτηση απο ναρκωτικές ουσίες, κ.α.όλοι αυτοί υπάρχουν και θέλουν την βοήθεια του ανεξάρτητα αν του το ζητούν οι ίδιοι.
ο παπάς ασχολείται με τα ιερατικά καθήκοντα του λειτουργίες, όρθους, εσπερινούς, γάμους, βαπτίσια, κηδείες εράνους, κ.τ.λ. απευθύνεται σε άτομα που τα ίδια ζητάνε την συνδρομή του και την γνώμη του. οπότε και εδώ υπάρχει μια ανάγκη για διεκπεραίωση καθηκόντων και ψυχολογική στήριξη πρός τους πιστούς.
οπότε υπάρχει και στις δυο περιπτώσεις μια ανάγκη για νοσηλευτική και ψυχολογική στήριξη.
η διαφορά και στις δύο είναι η συνείδηση η αν θέλεις η ψυχή γιατί μόνο έτσι μπορούμε να ορίσουμε την λέξη ψυχή χωρίς την μεταφυσική της έννοια.
στην ψυχιατρική η λέξη ψυχή δεν έχει καμία σχέση με αυτήν που αναφέρει η θρησκεία, είναι οι πράξεις που δεν γίνονται συνειδητά, ενώ στην θρησκεία είναι κυριολεκτικά ο ίδιος μας ο εαυτός σε άυλη μορφή.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

ΣΙΓΚΜΟΥΝΤ ΦΡΟΥΝΤ
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Παρεμπιπτοντως οι μεγαλοι ψυχοθεραπευτες ηταν αθεοι ( freud ,young κλπ)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Μιας που τα συζητάτε κιόλας, τέτοιες ψυχαναλυτικές μαλακίες περνιούνται για επιστήμη από κάποιους (δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε κάποιο μέλος):

(1:42:20 και εξής)
http://www.antenna.gr/webtv/watch?cid=_ ... %2Fxw_q%3D

Καλά αυτός προτρέπει και σε κακοποιήσεις τύπου sleep training αλλά απ'ότι είδα αρκετός κόσμος διαμαρτηρήθηκε. Οψόμεθα...
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

1) το ζητημα ειναι σχετικων τιμων. καποιος θεωρειται οτι εχει ψυχολογικα προβληματα σε σχεση με το (φανταστικο) προτυπο του "φυσιολογικου" ανθρωπου.

2) δεν ξερω κατα ποσο καποιες απο αυτες τις "ασθενειες" εχουν γενετικο χαρακτηρα. γνωριζω, π.χ. οτι η σχιζοφρενεια εχει κληρονομικοτητα. αλλα ακομη κι αν επεμβουμε γενετικα και "διορθωσουμε" τα ελλατωματικα γονιδια δεν ειναι εγγυημενο κατι.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η θρησκευτικη κατασταση του συγχρονου κοσμου θα ηταν εντελως διαφορετικη εαν στην Ιερουσαλημ υπηρχε ενα τρελαδικο,αντι αυτου η τρελα αντιμετωπιζονταν ως η ιερα νοσος και καθε θεομουρλος εμφανιζονταν ως θεοσταλτος προφητης.Ο τρελος ο ιδιος ειναι που εχει πανω απο ολα επιγνωση της δικης του αδυναμιας και κανει οτι μπορει να κρυψει τα μειονεκτηματα του.Οποτε θεοι και θρησκειες δεν αποκλειεται αρχικα να ηταν δημιουργηματα των σχιζοφρενων.

Οποτε ασε τα αντιψυχιατρικα και τις συνομωσιες ψυχιατρων και εταιρειων οτι δηθεν πουλανε τα φαρμακα τους γιατι υπηρξαν και εδω αρκετα περιστατικα που ο τρελος που δεν επαιρνε τα φαρμακα του ξεκληρισε ολη του την οικογενεια που κι αυτη εκανε το λαθος να νομιζει οτι η οικογενειακη θαλπωρη μπορει να θεραπευσει την τρελα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 11:04
Όνομα Ιστότοπου: ΠΛΑΝΗ ΘΕΟΥ
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε: β) μπορούμε να φτιάξουμε αρκετές από αυτές, υπάρχουν εκατοντάδες φάρμακα για εξίσου πολυάριθμες συγκεκριμένες ασθένειες.
Κάνεις λάθος. Ξέρεις κανέναν παγκοσμίως που να θεραπεύτικε από τη σχιζοφρένεια κλπ.?
Ψάξε στο google για θεραπευθέντες σχιζοφρενείς κλπ. όπως έψαξε και ο κ. Αχιλλέας στο http://antipsyhiatriki.blogspot.gr/

Σε πληροφορώ ότι δεν υπάρχει κανένας. Κάνεις λάθος και για τα ψυχοφάρμακα, είναι μόνο 15 νευροληπτικά και 15 αντικαταθλιπτικά. Πριν 30 χρόνια υπήρχαν μόνο 12 ψυχασθένιες και τώρα υπάρχουν 900!!! Οι οποίες ΨΗΦΙΖΟΝΤΑΙ στα συνέδρια των ψυχιάτρων δια ανατάσεως της χειρός. Μέχρι και σήμερα η αθεΐα θεωρείται ως ψυχασθένεια και η πλειοψηφεία των ψυχιάτρων είναι χριστιανοί και κρίνουν αυθαίρετα όπως θέλουν αυτοί.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 11:04
Όνομα Ιστότοπου: ΠΛΑΝΗ ΘΕΟΥ
Επικοινωνία:

vesid έγραψε:theodoros αφού σε μπερδεύει ακόμη το πρώτο μου ποστ θα στο κάνω λιανά:
Οι θεούσοι πρέπει να μπαίνουν σε ψυχιατρείο; Αν ναι, ποιοι πρέπει να τους βάζουν και με ποια κριτήρια;

Κατά τα άλλα η θεωρία σου είναι μια γνωστή θεωρία συνωμοσίας την οποία προωθεί η εκκλησία της σαιεντολογίας.
CCHR have produced a number of documentaries promoting their view of modern psychiatry. These include Making A Killing, Prescription for Violence, The Marketing of Madness, Dead Wrong, and Psychiatry: An Industry of Death, which was made to accompany the CCHR's museum of the same name.

https://en.wikipedia.org/wiki/Citizens_ ... man_Rights
(δεν το έψαξα στα ελληνικά, οπότε χρησιμοποίησε αν θες το google translate)

Δηλ. το "Μάρκετινγκ της Τρέλας" είναι μέρος του μάρκετινγκ της εκκλησίας της σαιεντολογίας.

Απο κει και πέρα, όλοι οι ορισμοί που υπάρχουν είναι κατασκευασμένοι από ανθρώπους και φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σε αυτό. Πχ ορίζω ως σπίτι το κτίσμα στο οποίο κατοικούν άνθρωποι. Αντίστοιχα οι ψυχίατροι ορίζουν ως σχιζοφρενή αυτόν που παρουσιάζει τα χ συμπτώματα.

Το να λες ότι χωρίς τους ψυχιάτρους δεν θα υπήρχαν τα συμπτώματα τα οποία αναφέρουν στους ορισμούς τους, είναι τουλάχιστον αστείο. Αυτό που πραγματικά ισχύει είναι ότι χωρίς αυτήν αλλά και τις υπόλοιπες θεωρίες συνωμοσίας, θα έμενε άνεργος ο Λιακό, δεν θα υπήρχε η εκκλησία της σαιεντολογίας αλλά ούτε και οποιαδήποτε άλλη εκκλησία (το "κακό" ψάχνει συνεχώς ευκαιρίες να παρασύρει τους ανθρώπους και να τους πάρει με το μέρος του κλπ).
Ακόμη και αν είναι έτσι, έχουν δίκαιο οι σαϊεντολόγοι. Έχουν αναλύσει πλήθος στοιχείων και μαρτυριών ασθενών και ιατρών, και τις πρακτικές που χρησιμοποιούν οι ψυχίατροι. Ποτέ κανένας δεν έγινε καλά, παρ' όλα τα φάρμακα και τις "θεραπείες" (εγκλεισμούς, μπουντρούμια, αλυσίδες, κλειδαριές και ιμάντες).
Αυτό που λες ότι δεν θα υπήρχαν τα συμπτώματα επιμένω. Γνωρίζω κάποιον 65 ετών Ν.Π. που ακούει κάθε μέρα φωνές από μικρός, τις οποίες κατάφερε στο να τον οδηγούν σε καλό και ο οποίος γλίτωσε από τους ψυχιάτρους γιατί δεν τον πήγαν ποτέ σε αυτούς παρ'όλο που ζει μόνος του και έχει πτυχίο Παντείου. Και κάποιον άλλο επίσης με πτυχίο που δεν άκουσε ποτέ φωνές και τον τάραξαν στους εγκλεισμούς λόγω περιουσίας.

Και δε βλέπω τι συμφέρον έχει η εκκλησία της σαϊεντολογίας στο να δημιουργήσει μια τέτεια θεωρία συνωμοσίας.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 11:04
Όνομα Ιστότοπου: ΠΛΑΝΗ ΘΕΟΥ
Επικοινωνία:

Σε όλους εσάς που δείξατε κάποιο ενδιαφέρον και απαντήσατε, σας παραθέτω τα εξής τρία βίντεο συνολικής διάρκειας 10 λεπτών περίπου της κας Εμμανουηλίδου Άννας, καθηγήτριας ψυχολογίας, που λέει σχεδόν τα πάντα για την ψυχιατρική στην Ελλάδα και θα σας λύσει όλες τις απορίες.

https://www.youtube.com/watch?v=LoBSHhV4QGI

https://www.youtube.com/watch?v=9qET3XiaeuE

https://www.youtube.com/watch?v=H2KQIfmc6Zs

δείτε τα και θα τα ξαναπούμε.
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

:!:
Πολύ ενδιαφέρον..
Άβαταρ μέλους
theodoros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 11:04
Όνομα Ιστότοπου: ΠΛΑΝΗ ΘΕΟΥ
Επικοινωνία:

vesid έγραψε:Η ψυχή με την οποία ασχολούνται οι ψυχίατροι υπάρχει και δεν έχει καμία σχέση με την ψυχή με την οποία ασχολούνται οι παπάδες. Ενώ για τον παπά η ψυχή είναι μια ξεχωριστή οντότητα, για τον υλιστή είναι μια ακόμη έκφραση της ύλης. Το ίδιο ισχύει και για έννοιες όπως ο σεισμός, η οικονομία, η πληροφορία κλπ. Όταν σου λέει κάποιος ότι είναι σεισμολόγος και ασχολείται με τους σεισμούς, δεν του απαντάς ότι ασχολείται με κάτι ανύπαρκτο αφού ποτέ σου δεν συνάντησες να κυκλοφορεί στον δρόμο κάποια οντότητα που να κουνάει το έδαφος προκαλώντας καταστροφές...
Δες τα τρία βίντεο της Άννας Εμμανουηλίδου που παρέθεσα παραπάνω (συνολικά 10 λεπτών) και θα καταλάβεις τι προσπαθώ να εξηγήσω.

Μπορείς να δεις και το blog μου http://planitheou.blogspot.gr/
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

theodoros έγραψε:Σε όλους εσάς που δείξατε κάποιο ενδιαφέρον και απαντήσατε, σας παραθέτω τα εξής τρία βίντεο συνολικής διάρκειας 10 λεπτών περίπου της κας Εμμανουηλίδου Άννας, καθηγήτριας ψυχολογίας, που λέει σχεδόν τα πάντα για την ψυχιατρική στην Ελλάδα και θα σας λύσει όλες τις απορίες.

https://www.youtube.com/watch?v=LoBSHhV4QGI

https://www.youtube.com/watch?v=9qET3XiaeuE

https://www.youtube.com/watch?v=H2KQIfmc6Zs

δείτε τα και θα τα ξαναπούμε.
κάλα τα βίντεο .δεκτή κι η κριτική που ασκείται, δεν έχω ακούσει όμως και από την κυρία του βίντεο ούτε κι από εσένα ούτε μια πρόταση πως να φροντίζεις χωρίς φάρμακα ανθρώπους με τέτοιου είδους παθησεις οι οποίες ποικίλουν από ελαφριάς μέχρι βαριάς μορφής. το μεγαλύτερο μέρος των ασθενών αυτών δεν είναι στα ψυχιατρεία αλλά ζούν με τους δικούς τους. π.χ. ο γιός μου εχει ένα φίλο που έκανε παρέα με κάποιο άτομο που έπασχε από ψυχική νόσο ελαφριάς μορφής όσο έπαιρνε τα χάπια του ήταν μια χαρά έβγαιναν για καφέ πήγαιναν σε βιντεογκειμ σε μπαράκια χωρίς να τον αφήνουν να πίνει κάποια στιγμή τον έπεισε ο φίλος του να σταματήσει τα χάπια σήμερα δεν βγαίνει από το σπίτι και παίρνει την τριπλάσια ποσότητα. έκοψε τα φάρμακα του όταν ο γιατρός του ήδη ξεκίνησε να του μειώνει την δόση.ένας άλλος φίλος του γιούμου ήταν επιληπτικός έπαιρνε τα φάρμακα του και πήγαινε μια χαρά κάποιοι του είπαν να τα κόψει και να πίνει κανά ποτήρι κρασί το έκανε και σήμερα είναι νεκρός. ογιος ενός πελάτη μου έπασχε με ελαφριά μορφή και πήγαινε μια χαρά με μικρή δόση την σταμάτησε και σήμερα είναι αλκοολικός ταλαιπωρώντας τους γονείς του κλέβοντας τα λεφτά τους.
η φαρμακευτική αγωγή δεν ξεκινά με δυνατά φάρμακα και καταλήγει πάντα από πλευράς γιατρών στην όσο γίνεται μικρότερη ποσότητα οι ψυχική νόσος είναι ιδιαίτερα δύσκολη για αυτό αυτά τα άτομα χρειάζονται και υποστήριξη από τους συγγενείς το κράτος και την κοινωνία.σίγουρα αν αλλάξει η στάση όλων αυτών θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα για τους τρόφιμους στην φωλιά του κουκου.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 11:04
Όνομα Ιστότοπου: ΠΛΑΝΗ ΘΕΟΥ
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε: δεν νομίζω να θέλει κανείς να ωφεληθεί από την ασθένεια ενός δικού του ανθρώπου και σαν ψυχίατρος
πως να πάρεις το μέρος κάποιου που είναι σε μια τέτοια κατάσταση; σίγουρα δεν μιλάμε για προοπτική θεραπείας αλλά για όσο γίνεται μια ελαφριά καταστολή, για να μην χειροτερέψει η κατάσταση του.
επειδή πολλές απόψεις και κριτικές ακούγονται καλό θα ήταν να υπήρχε και κάποια πρόταση για την αντιμετώπιση των πασχόντων από τις ψυχικές νόσους σε περίπτωση κατάργηση της ψυχιατρικής, και όχι να την δαιμονοποιούμε.
Ίσα ίσα που πρέπει να πάρει ο ψυχίατρος το μέρος του ασθενούς για να τον ενισχύσει και να τον ισχυροποιήσει διότι είναι αδύναμος και χρειάζεται στήριξη και κινδυνεύει με ισόβια απώλεια δικαιωμάτων, διότι όλοι ξέρουν ότι μετά τα χάπια ακολουθούν αλυσίδες και μπουντρούμια.
Δεν γίνεται ποτέ ελαφριά καταστολή και η κατάσταση του ασθενούς χειροτερεύει μόνο από τα χάπια.
Υπάρχουν εναλλακτικές διότι η θεωρία της ψυχολογίας δεν εφαρμόζεται. Εσύ ο ίδιος έγραψες σε προηγούμενο post σου τι είχε κάνει ο Cooper ως εναλλακτική. Εγώ προτείνω να παίρνουν οι κοινωνικοί λειτουργοί και οι ψυχολόγοι τους προβληματικούς εφήβους από τα σπίτια τους και να τους βοηθούν στην κοινωνική τους ένταξη διότι από τα 15 και πάνω τα ξέρουν όλα. Η θεωρία της ψυχολογίας λέει ότι όλοι οι άνθρωποι θυμούνται χιλιάδες γεγονότα και από ενός έτους (Winnicott κλπ) και οι στατιστικές του Bowlby τα έχουν αποδείξει, όλα αυτά πριν από 60 χρόνια και πρέπει να εφαρμόζεται.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

theodoros έγραψε: Δεν γίνεται ποτέ ελαφριά καταστολή και η κατάσταση του ασθενούς χειροτερεύει μόνο από τα χάπια.
Υπάρχουν εναλλακτικές διότι η θεωρία της ψυχολογίας δεν εφαρμόζεται. Εσύ ο ίδιος έγραψες σε προηγούμενο post σου τι είχε κάνει ο Cooper ως εναλλακτική. Εγώ προτείνω να παίρνουν οι κοινωνικοί λειτουργοί και οι ψυχολόγοι τους προβληματικούς εφήβους από τα σπίτια τους και να τους βοηθούν στην κοινωνική τους ένταξη διότι από τα 15 και πάνω τα ξέρουν όλα. Η θεωρία της ψυχολογίας λέει ότι όλοι οι άνθρωποι θυμούνται χιλιάδες γεγονότα και από ενός έτους (Winnicott κλπ) και οι στατιστικές του Bowlby τα έχουν αποδείξει, όλα αυτά πριν από 60 χρόνια και πρέπει να εφαρμόζεται.
σίγουρα υπάρχει ήπια μορφή θεραπείας δεν είναι όλες οι περιπτώσεις το ίδιο. από εκεί και πέρα συμφωνώ με τα παρακάτω αλλά πως θα εφαρμοστούν χρειάζονται κονδύλια από πλευράς κράτους για ειδικούς που θα ασχοληθούν με αυτά τα άτομα κάτι ανάλογο με τους ναρκομανείς που είναι πρός επανένταξη από θεραπευτικές κοινότητες. χρειάζεται πάνω από όλα η στήριξη τους από τους ίδιους τους τους συγγενείς, όσοι έχουν την δυνατότητα βέβαια να ανταποκριθούν κυρίως οικονομικά.
δυστυχώς το μόνο που μπορεί να εύχεται κανείς, είναι μην πέσει σε τέτοια κατάσταση κάποιος δικός του.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 11:04
Όνομα Ιστότοπου: ΠΛΑΝΗ ΘΕΟΥ
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:
theodoros έγραψε:Σε όλους εσάς που δείξατε κάποιο ενδιαφέρον και απαντήσατε, σας παραθέτω τα εξής τρία βίντεο συνολικής διάρκειας 10 λεπτών περίπου της κας Εμμανουηλίδου Άννας, καθηγήτριας ψυχολογίας, που λέει σχεδόν τα πάντα για την ψυχιατρική στην Ελλάδα και θα σας λύσει όλες τις απορίες.

https://www.youtube.com/watch?v=LoBSHhV4QGI

https://www.youtube.com/watch?v=9qET3XiaeuE

https://www.youtube.com/watch?v=H2KQIfmc6Zs

δείτε τα και θα τα ξαναπούμε.
κάλα τα βίντεο .δεκτή κι η κριτική που ασκείται, δεν έχω ακούσει όμως και από την κυρία του βίντεο ούτε κι από εσένα ούτε μια πρόταση πως να φροντίζεις χωρίς φάρμακα ανθρώπους με τέτοιου είδους παθησεις οι οποίες ποικίλουν από ελαφριάς μέχρι βαριάς μορφής. το μεγαλύτερο μέρος των ασθενών αυτών δεν είναι στα ψυχιατρεία αλλά ζούν με τους δικούς τους. π.χ. ο γιός μου εχει ένα φίλο που έκανε παρέα με κάποιο άτομο που έπασχε από ψυχική νόσο ελαφριάς μορφής όσο έπαιρνε τα χάπια του ήταν μια χαρά έβγαιναν για καφέ πήγαιναν σε βιντεογκειμ σε μπαράκια χωρίς να τον αφήνουν να πίνει κάποια στιγμή τον έπεισε ο φίλος του να σταματήσει τα χάπια σήμερα δεν βγαίνει από το σπίτι και παίρνει την τριπλάσια ποσότητα. έκοψε τα φάρμακα του όταν ο γιατρός του ήδη ξεκίνησε να του μειώνει την δόση.ένας άλλος φίλος του γιούμου ήταν επιληπτικός έπαιρνε τα φάρμακα του και πήγαινε μια χαρά κάποιοι του είπαν να τα κόψει και να πίνει κανά ποτήρι κρασί το έκανε και σήμερα είναι νεκρός. ογιος ενός πελάτη μου έπασχε με ελαφριά μορφή και πήγαινε μια χαρά με μικρή δόση την σταμάτησε και σήμερα είναι αλκοολικός ταλαιπωρώντας τους γονείς του κλέβοντας τα λεφτά τους.
η φαρμακευτική αγωγή δεν ξεκινά με δυνατά φάρμακα και καταλήγει πάντα από πλευράς γιατρών στην όσο γίνεται μικρότερη ποσότητα οι ψυχική νόσος είναι ιδιαίτερα δύσκολη για αυτό αυτά τα άτομα χρειάζονται και υποστήριξη από τους συγγενείς το κράτος και την κοινωνία.σίγουρα αν αλλάξει η στάση όλων αυτών θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα για τους τρόφιμους στην φωλιά του κουκου.
Όλη η ορολογία που χρησιμοποιείς είναι παραπλανητική και λανθασμένη. Οι λέξεις ασθενής, ψυχική νόσος, είτε ελαφριάς είτε βαριάς, συνιστούν τεράστια προσβολή προσωπικότητας και συκοφαντική δυσφήμιση για τον πάσχοντα, και σημαίνουν τρελός, μουρλός, ότι κάτι έχει το μυαλό του, ότι κάτι έχουν τα γονίδια του και πλέον δεν του δίνει κανένας σημασία, έιναι με άλλα λόγια ΝΕΚΡΟΣ, και από τη στιγμή που γραφτεί στο βιβλιάριο του, χάνει και την περιουσία των γονέων του που θα αποκτούσε κάποτε και όλα του τα δικαιώματα, ανθρώπινα και νομικά. Δεν έχει δικαίωμα ουτε για μήνυση ούτε για αγωγή, ούτε για διαθήκη και αν υπάρχουν αδέρφια του τα παίρνουν όλα και ο καθένας τον κάνει ότι θέλει. Η πορεία που θα ακολουθήσει είναι προδιαγεγραμμένη. Στην αρχή λίγα χάπια, μετά περισσότερα, δυο τρεις εγκλεισμοί και όταν πεθάνουν οι γονείς μπαίνει μέσα για τα καλά και χάνει και το σπίτι του και όλα. Μετά βαριά φάρμακα, ενέσεις, ηλεκτροσόκ και τρομερές παρενέργειες από τα φάρμακα, θρομβώσεις, εγκεφαλικά, τρέμουλο, παρκινσονισμός, πάρκινσον, ακαμψία χεριών και δακτύλων (όπως ο Νικόλας Άσιμος), πέτρες στη χολή, καρκίνος, πίεση, εμφράγματα και ένα σωρό άλλα και χάσιμο 30 χρόνων ζωής από το μέσο όρο και άλλα όπως αποβλάκωση, ζαλάδα, νύστα. Και όλα αυτά είναι εν γνώση των τρελών από νηπιακής ηλικίας και αυτή η γνώση καθορίζει τη συμπτωματολογία τους λόγω του τεράστιου φόβου των ψυχιατρείων.

Αυτά όλα πώς τα βλέπεις εσύ?

Γνωρίζω πολλές περιπτώσεις οι οποίοι είναι παιδιά αγορασμένα ή κλεμμένα (ή και τα δύο) από το παζάρι (πολλοί μάλιστα έχουν βγει στο "Πάμε Πακέτο") για να καλύψουν δολοφονίες παιδιών θνησιγενών, ή τερατογενέσεων, ή ανίατων κλπ, ή είναι ανεπιθύμητες κυήσεις (βιασμοί κλπ). Όπως είπα και παραπάνω οι θεωρίες της ψυχολογίας πρέπει να τηρούνται (Βίννικοτ, Μπόουλμπι κλπ) και όταν διηγούνται οιασθενείς αυτά τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα που ποτέ δεν ξεχνιούνται πρέπει να δίνεται δίκαιο και όχι χάπια και τρελοταμπέλες που πολλαπλασιάζουν και εσωτερικεύουν τις συγκρούσεις και το άγχος και κατασκευάζουν κολασμένους και κολάσεις. Γιαυτό έχουμε πει, ότι πρέπει από τα 15 έως 18, να παίρνουν οι ψυχολόγοι τα παιδιά αυτά μακριά από τους ψεύτικους γονείς ή να δίνεται δυνατότητα φυγής με ενίσχυση από το κράτος και την οικογένεια.

Τέλος, ο επιληπτικός είναι νευρολογικός κυρίως ασθενής και όχι ψυχιατρικός και δεν αναφερόμαστε σε τέτοιες περιπτώσεις. Επίσης, το ότι κάποιος σταμάτησε να παίρνει χάπια δε γίνεται απαραίτητα αλκοολικός. Για το νεαρό που ήταν καλά οι γύρω του το έλεγαν προφανώς, αυτός δεν ερωτήθηκε ποτέ.
Απάντηση