Γεια και από εμένα

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

theodoros έγραψε:
Όλη η ορολογία που χρησιμοποιείς είναι παραπλανητική και λανθασμένη. Οι λέξεις ασθενής, ψυχική νόσος, είτε ελαφριάς είτε βαριάς, συνιστούν τεράστια προσβολή προσωπικότητας και συκοφαντική δυσφήμιση για τον πάσχοντα, και σημαίνουν τρελός, μουρλός, ότι κάτι έχει το μυαλό του,
το να έχει κάποιος ψυχολογικά προβλήματα και να μην μπορεί να επικοινωνήσει με τους άλλους και χρειάζεται υποστήριξη πως μπορούμε να τον πούμε αν δεν τον πούμε πάσχοντα, η ασθενή; την λέξη τρελός για την περίπτωση αυτήν δεν θα την ακούσεις ποτέ από εμένα,.υπάρχουν όμως και περιπτώσεις όπου κάποια άτομα έχουν κάνει εγκληματικές πράξεις εν αγνοία τους.
ακόμη περιμένω μια πρόταση για όλους αυτούς τους χιλιάδες ανθρώπους που χρειάζονται υποστήριξη διαφορετική από αυτήν που παρέχουν οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι.


Τέλος, ο επιληπτικός είναι νευρολογικός κυρίως ασθενής και όχι ψυχιατρικός και δεν αναφερόμαστε σε τέτοιες περιπτώσεις. Επίσης, το ότι κάποιος σταμάτησε να παίρνει χάπια δε γίνεται απαραίτητα αλκοολικός. Για το νεαρό που ήταν καλά οι γύρω του το έλεγαν προφανώς, αυτός δεν ερωτήθηκε ποτέ.
γνωρίζω την διαφορά, αλλά η νοοτροπία ότι είναι σε χάπι είναι και κακό δουλεύει παντού το ίδιο. και πολλές φορές μάλιστα με όλέθριες συνέπειες για τον ασθενή.

παραθέτω το παρακάτω βίντεο για την περίπτωση της κατάθλιψης.

θόδωρε αυτήν η σελίδα είναι για την αυτοσύσταση. καλύτερα βάλε κάποιο θέμα σε άλλη σελίδα.
Adel
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 16 Οκτ 2023 10:16
Όνομα Ιστότοπου: Adel

Απο οτι γνωριζω, ως μη ειδικος παντα, ναι πιαθνοτατα κανεις δε θεραυπευτηκε απο τη σχιζοφρενεια….ειναι σαν να ρωτας αν καποιος θεραπευτηκε πχ απο τον νανισμο
Οχι δε θεραπευτηκε, αλλα καλα θα κανεινα παιρνει τα φαρμακα του για να ζει καπως καλυτερα, για να μειωθει το αγχος του, για να ειναι οσο πιο πολυλειτουργικος γινεται και γιατι οχι και για να ζουνε και να αισθανονταικαι οι γυρω του καλυτερα

Ειδικος δεν ειμαι ξαναλεω….αλλα το σχιζοφρενη ακαταληπτολογο εχω μαθει να τον αναγνωριζω απο την 3-4 λεξη :(
.νεος στο φορουμ….καιχαζευω τα θεματα….και απο οτι ειδα απαντω σε μελος που «χαθηκε» απο το 2016…ελπιζω να σε καλα λοιπον
Απάντηση