Γεια και από εμένα

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 11:04
Όνομα Ιστότοπου: ΠΛΑΝΗ ΘΕΟΥ
Επικοινωνία:

Χαίρετε,
λέγομαι Θεόδωρος, είμαι Πολιτικός Μηχανικός και ιδιοκτήτης του blog http://planitheou.blogspot.gr/

Είμαι άθρησκος, αντιψυχιατρικός, ερευνητής παντός του επιστητού, έχω μελετήσει όλα τα βιβλία του Δαρβίνου, του Dawkins, του Albert Zacquard, του Steven Hawking, του Thomas Szasz, του Κλεάνθη Γρίβα και του Καλόπουλου και πολλά άλλα.

Η βιβλιοθήκη μου είναι αναρτημένη στο blog μου και μπορείτε να το επισκευτείτε, να γράψετε τα σχόλιά σας και τις ερωτήσεις σας. Θα χαρώ να επικοινωνήσουμε.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς τον Θεόδωρο! Διαβασμένος φαίνεσαι. :P

Τι σημαίνει αντιψυχιατρικός;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
theodoros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 11:04
Όνομα Ιστότοπου: ΠΛΑΝΗ ΘΕΟΥ
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Καλώς τον Θεόδωρο! Διαβασμένος φαίνεσαι. :P

Τι σημαίνει αντιψυχιατρικός;
Καλώς σας βρήκα.

Αντιψυχιατρικός είναι αυτός ο οποίος τάσσεται ενάντια στη ψυχιατρική και τις μεθόδους που χρησιμοποιεί, η οποία είναι η χειρότερη και σκληρότερη εξουσία και συντηρεί τον χριστιανισμό.

Υπάρχουν πολλοί που μάχονται την ψυχιατρική έτσι όπως είναι (και το αν υπάρχει ψυχή), όπως ο Κλεάνθης Γρίβας και άλλοι.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

:text-welcomewave:

Η ψυχη οπως την εννοουν οι θειστες με την ψυχη της ψυχιατρικης δεν εχει καμια σχεση ;)
Ο ορισμος που δινεις για την ψυχιατρικη ειναι κατα την ταπεινη μου αποψη αντιεπιστημονικη βλακεια.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

καλώς ήρθες θοδωρε. επειδή παρέθεσες μεγάλο αριθμό συγγραμμάτων και δείχνεις μεγάλο ενδιαφέρων για ζητήματα γύρω από την θρησκεία, θα ήθελα αν μπορούσες με λίγα λόγια να μας πείς πέρα από τις επιρροές των συγγραμμάτων που έχεις μελετήσει η δική σου άποψη και θέση ποιά είναι; αναφέρομαι στο κυρίως ερώτημα που διαχωρίζει έναν άθεο από έναν ένθεο πιστεύεις στην ύπαρξη υπέρτατου όντος;
και μια απορία που ήδη έχει ερωτηθεί από την μελάνη με τον όρο αντιψυχιατρικός, μήπως εννοείς αντιψυχαναγκαστικός,
εγώ θεωρώ πως η θρησκεία είναι ψυχαναγκαστική πράξη όταν την επιβάλλεις σε κάποιον άνθρωπο που θα την συναντήσει αργότερα όταν θα έρθει σε σύγκρουση με λογικά συμπεράσματα.
επίσης νομίζω η ψυχιατρική είναι επιστήμη που ασχολείται με πάσχοντες από ψυχικά νοσήματα, τα οποία που δεν έχουν καμία σχέση με ψυχικές ασθένειες όπως τις εννοούν διάφοροι εξορκιστές, αστρολόγοι, θειστές, κ.τλ. όπως τόνισε και ο spylad.
ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
theodoros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 11:04
Όνομα Ιστότοπου: ΠΛΑΝΗ ΘΕΟΥ
Επικοινωνία:

spylab έγραψε::text-welcomewave:

Η ψυχη οπως την εννοουν οι θειστες με την ψυχη της ψυχιατρικης δεν εχει καμια σχεση ;)
Ο ορισμος που δινεις για την ψυχιατρικη ειναι κατα την ταπεινη μου αποψη αντιεπιστημονικη βλακεια.

Εννοείς ότι η ψυχή της ψυχιατρικής αναφέρεται στη συμπεριφορά? Ενώ η ψυχή των θεϊστών σε κάτι άυλο και μεταθανάτιο? Σε αυτό συμφωνώ. Όμως θα συμφωνούσες αν κάποιοι χριστιανοί ψυχίατροι σε εγκλώβιζαν ψυχιατρικά επειδή είσαι άθεος?
Θα σε παρακαλούσα τότε να δώσεις εσύ έναν ορισμό για την ψυχιατρική.
Και σε τι διαφέρει η ψυχή όπως την εννοούν οι θεϊστές με αυτή της ψυχιατρικής.
Εγώ αναφέρθηκα στην αντιψυχιατρική, η οποία είναι κίνημα εδώ και 60 χρόνια. Σε παραπέμπω στο site της αντιψυχιατρικής http://antipsyhiatriki.blogspot.gr/
Αν εννοείς ότι οι θεούσοι πρέπει να μπαίνουν στο ψυχιατρείο για θεραπεία, συμφωνώ! ;)
Άβαταρ μέλους
theodoros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 11:04
Όνομα Ιστότοπου: ΠΛΑΝΗ ΘΕΟΥ
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:καλώς ήρθες θοδωρε. επειδή παρέθεσες μεγάλο αριθμό συγγραμμάτων και δείχνεις μεγάλο ενδιαφέρων για ζητήματα γύρω από την θρησκεία, θα ήθελα αν μπορούσες με λίγα λόγια να μας πείς πέρα από τις επιρροές των συγγραμμάτων που έχεις μελετήσει η δική σου άποψη και θέση ποιά είναι; αναφέρομαι στο κυρίως ερώτημα που διαχωρίζει έναν άθεο από έναν ένθεο πιστεύεις στην ύπαρξη υπέρτατου όντος;
και μια απορία που ήδη έχει ερωτηθεί από την μελάνη με τον όρο αντιψυχιατρικός, μήπως εννοείς αντιψυχαναγκαστικός,
εγώ θεωρώ πως η θρησκεία είναι ψυχαναγκαστική πράξη όταν την επιβάλλεις σε κάποιον άνθρωπο που θα την συναντήσει αργότερα όταν θα έρθει σε σύγκρουση με λογικά συμπεράσματα.
επίσης νομίζω η ψυχιατρική είναι επιστήμη που ασχολείται με πάσχοντες από ψυχικά νοσήματα, τα οποία που δεν έχουν καμία σχέση με ψυχικές ασθένειες όπως τις εννοούν διάφοροι εξορκιστές, αστρολόγοι, θειστές, κ.τλ. όπως τόνισε και ο spylad.
ευχαριστώ
Γεια σου Θεόφιλε.
Όλα όσα γράφω στο blog μου είναι δικά μου κείμενα και απόψεις και υπογράφονται από εμένα και βασικά πιστεύω στις μεταλλάξεις σε συνδυασμό με τη φυσική επιλογή (θεωρία της εξέλιξης των ειδών) και στο Big Bang σημειακό ή εκτεταμένο. Δεν πιστεύω στην ύπαρξη κάποιου υπέρτατου όντος.
Δεν πιστεύω στην ψυχιατρική σαν επιστήμη αλλά ότι πολλές φορές προσομοιώνει τη χριστιανική κόλαση.
Σε παραπέμπω στα video του youtube αναζητώντας τη λέξη αντιψυχιατρική.
Π.χ. https://www.youtube.com/watch?v=M-DwN2Y5yoI
https://www.youtube.com/watch?v=xo5Y-GPXFhk
Τα υπόλοιπα που γράφεις τα θεωρώ σωστά και συμφωνώ.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

theodoros έγραψε:Όμως θα συμφωνούσες αν κάποιοι χριστιανοί ψυχίατροι σε εγκλώβιζαν ψυχιατρικά επειδή είσαι άθεος?
.......................................................
Αν εννοείς ότι οι θεούσοι πρέπει να μπαίνουν στο ψυχιατρείο για θεραπεία, συμφωνώ! ;)
Αν κατάλαβα καλά, για να γίνεις "ψυχιατρικός" θα πρέπει οι ψυχίατροι να μην σε "εγκλωβίζουν ψυχιατρικά" επειδή είσαι άθεος (κάτι που δεν κάνουν), ούτε επειδή είσαι σχιζοφρενής, παρανοϊκός κλπ (κάτι που συχνά κάνουν) αλλά επειδή είσαι θεούσος;
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

theodoros έγραψε:
Γεια σου Θεόφιλε.
Όλα όσα γράφω στο blog μου είναι δικά μου κείμενα και απόψεις και υπογράφονται από εμένα και βασικά πιστεύω στις μεταλλάξεις σε συνδυασμό με τη φυσική επιλογή (θεωρία της εξέλιξης των ειδών) και στο Big Bang σημειακό ή εκτεταμένο. Δεν πιστεύω στην ύπαρξη κάποιου υπέρτατου όντος.
Δεν πιστεύω στην ψυχιατρική σαν επιστήμη αλλά ότι πολλές φορές προσομοιώνει τη χριστιανική κόλαση.
Σε παραπέμπω στα video του youtube αναζητώντας τη λέξη αντιψυχιατρική.
Π.χ. https://www.youtube.com/watch?v=M-DwN2Y5yoI
https://www.youtube.com/watch?v=xo5Y-GPXFhk
Τα υπόλοιπα που γράφεις τα θεωρώ σωστά και συμφωνώ.
θόδωρε έχεις δίκιο όσον αφορά την ύπαρξη της λέξης αντιψυχιατρική. το έψαξα στην σελίδα του φώτη τερζάκη και το παραθέτω.

Το όνομα «αντιψυχιατρική» ήταν επινόηση του David Cooper στη διάρκεια μιας σειράς πολεμικών με την ιδρυματική ψυχιατρική.



γύρω στα 19661· αρκετά χρόνια αργότερα, σε μιαν απάντησή του στον Giovanni Jervis (1978)2, εξηγεί τους όρους υπό τους οποίους επινοήθηκε αυτή η προβληματική έννοια και γιατί δεν χρειάζεται να υποστηριχθεί περαιτέρω, ενώ ο Ronald Laing την αρνήθηκε κατηγορηματικά δηλώνοντας επανειλημμένα, «δεν είμαι αντιψυχίατρος, είμαι ψυχίατρος». Ωστόσο, χάρη σε μια σοφή ειρωνεία των πραγμάτων, η ζωή και το έργο τους καταχωρήθηκε οριστικά υπό αυτό το έμβλημα· έτσι θ’ αποδεχθούμε κι εμείς έναν όρο ο οποίος επιβλήθηκε σε αυτή τη συζήτηση μιλώντας για «αντιψυχιατρική», μόνο που πάντοτε όποτε χρησιμοποιούμε την έννοια ο αναγνώστης θα πρέπει νοερώς να προσθέτει τα εισαγωγικά της.για περισσότερα δείτε εδώ.

http://fotisterzakis.gr/Keimena/13_antipsyhiatrikh.htm

δεν το έχω ψάξει και πολύ με την ψυχιατρική αλλά έχω εμπιστοσύνη στους γιατρούς αυτούς βοηθάνε αρκετό κόσμο.

και μια προσωπική ερώτηση στο εσπερινό λύκειο που πάω ο καθηγητής των μαθηματικών λέγεται βαρδακας όπως εσύ και είναι απο την κοζανη μηπως έχετε κάποια συγγένεια;
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αντιψυχιατρικη οπως την αντιλαμβανομαι χωρις να ειμαι κι ο απολυτως ειδικος μαλλον σημαινει το να θεωρεις εναν διαπιστωμενα σχιζοφρενη ως θυμα διακρισεων λογω του ψυχισμου και της εκφραστικοτητας του.Που εαν ομως τον παρεις με το καλο και πας με τα νερα του χωρις να του πηγαινεις καθολου κοντρα τοτε αυτος ισως και να μην σε σκοτωσει,εαν ομως το κανει τοτε για αυτο υπευθυνος εισαι μοναχα εσυ γιατι δεν ακολουθησες στην συμπεριφορα σου πιστα τις οδηγιες του αντιψυχιατρου.

Με λιγα λογια ως γνησιος απατεωνας κοροιδευει τους υγιεις γιατι για τους αρρωστους εκει ειναι ασχετος.
Υ.Γ Ο Γριβας εχει φτασει σε σημειο που με το ζορι στεκεται στα ποδια του και κυκλοφορει υποβασταζομενος για οσους νοιαζονται.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Αντιψυχιατρικη οπως την αντιλαμβανομαι χωρις να ειμαι κι ο απολυτως ειδικος μαλλον σημαινει το να θεωρεις εναν διαπιστωμενα σχιζοφρενη ως θυμα διακρισεων λογω του ψυχισμου και της εκφραστικοτητας του.Που εαν ομως τον παρεις με το καλο και πας με τα νερα του χωρις να του πηγαινεις καθολου κοντρα τοτε αυτος ισως και να μην σε σκοτωσει,εαν ομως το κανει τοτε για αυτο υπευθυνος εισαι μοναχα εσυ γιατι δεν ακολουθησες στην συμπεριφορα σου πιστα τις οδηγιες του αντιψυχιατρου.
διαφωνώ. οι μεθοδοι αντιμετώπισης παλαιότερα των ψυχικά ασθενών ήταν με τα σημερινά δεδομένα απαράδεκτες.
ήδη έδωσα σε παραπάνω κείμενο του τερζάκη την προέλευση της ορολογίας αντιψυχιατρική.
επειδή ο τερζάκης επεκτείνεται σε μεγάλη κλίμακα, φιλοσοφική, κοινωνιολογική, ψυχαναλυτική, θα περιοριστώ σε ένα κείμενο του που παραθέτω παρακάτω, που νομίζω πως εξηγεί μέσα από το πείραμα του cooper την καινοτομία εκείνης της εποχής στην ψυχιατρική σε σχέση με τις υπάρχουσες θεραπευτικές νοοτροπίες. ελπίζω τώρα πως κατάλαβα ακριβώς τι εννοεί ο φίλος μας ο θεόδωρος με τον όρο αντιψυχιατρική εν μέρει. για όποιον ενδιαφέρεται για περισσότερα θα πρέπει να διαβάσει και τα 13 άρθρα του τερζάκη.

Το 1962 ο Cooper ανέλαβε τη διεύθυνση της πειραματικής μονάδας για νεαρούς σχιζοφρενείς με το όνομα «Περίπτερο-21» στα πλαίσια μιας μεγάλης νοσοκομειακής μονάδας τού βορείου Λονδίνου. Το πείραμα ξεκίνησε με αρκετά συμβατικό τρόπο: διατηρήθηκαν όλοι οι διαχωρισμοί και οι κανόνες λειτουργίας της ψυχιατρικής μονάδας, με τη μόνη διαφορά ότι αποφεύχθηκε σκόπιμα κάθε βίαιο μέτρο (χημική καταστολή, ηλεκτροσόκ, ζουρλομανδύες, κλπ.). Η βασική καινοτομία ήταν ότι δόθηκε από την αρχή μεγάλη έμφαση στις σχέσεις ανάμεσα στο προσωπικό και τους ασθενείς, στις μικτές ομαδικές συνεδρίες και, ιδιαίτερα, στην ψυχοθεραπευτική εργασία με το ίδιο το προσωπικό. Μέσ’ από το κλίμα ελευθερίας που δημιουργήθηκε, οι ψυχιατριζόμενοι της μονάδας άρχισαν να προβάλλουν αιτήματα αυτορρύθμισης τα οποία, αναπόφευκτα, καταστρατηγούσαν τους κανονισμούς και προκαλούσαν κάποια δυσλειτουργία της μονάδας. Από την πλευρά τού προσωπικού υπήρχε ένας αόριστος και διάχυτος φόβος ότι κάτι τέτοιο θα τους έκανε «κακό»· εμβαθύνοντας ωστόσο στη φύση αυτών των φόβων έγινε γρήγορα φανερό το ψυχαναγκαστικό άγχος που προερχόταν από την απώθηση δικών τους παρορμήσεων και αναγκών για μεγαλύτερη αυτορρύθμιση και μη καταναγκαστική εργασία. Έγινε σαφές ότι κανένας άμεσα θεραπευτικός λόγος δεν υπήρχε για την εφαρμογή τέτοιων περιορισμών και σιγά σιγά άρχισαν να εγκαταλείπονται. Παρ’ όλο που η κατάσταση κανενός από τους ασθενείς δεν επιδεινώθηκε (το αντίθετο μάλιστα…), η λειτουργία της μονάδας άρχισε ν’ αποδιοργανώνεται. Το προσωπικό αντέδρασε με ασυνήθιστο άγχος. Ήταν τεράστια η πίεση από το υπόλοιπο νοσοκομείο, που για μερικούς από αυτούς σήμαινε μιαν άμεση απειλή να χάσουν τη δουλειά τους, καθώς και από τον κοινωνικό περίγυρο, πράγμα που τους οδηγούσε σε έντονες και βασανιστικές αντιφάσεις ανάμεσα στις ήδη διαμορφωμένες, κοινωνικά αποδεκτές πεποιθήσεις τους και τα δεδομένα της καινούργιας τους εμπειρίας. Όταν κάποια στιγμή ο διευθυντής (ο Cooper) έλειπε σε ταξίδι, βρήκαν την ευκαιρία να επαναφέρουν μερικούς από τους πιεστικούς περιορισμούς.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 11:04
Όνομα Ιστότοπου: ΠΛΑΝΗ ΘΕΟΥ
Επικοινωνία:

vesid έγραψε:
theodoros έγραψε:Όμως θα συμφωνούσες αν κάποιοι χριστιανοί ψυχίατροι σε εγκλώβιζαν ψυχιατρικά επειδή είσαι άθεος?
.......................................................
Αν εννοείς ότι οι θεούσοι πρέπει να μπαίνουν στο ψυχιατρείο για θεραπεία, συμφωνώ! ;)
Αν κατάλαβα καλά, για να γίνεις "ψυχιατρικός" θα πρέπει οι ψυχίατροι να μην σε "εγκλωβίζουν ψυχιατρικά" επειδή είσαι άθεος (κάτι που δεν κάνουν), ούτε επειδή είσαι σχιζοφρενής, παρανοϊκός κλπ (κάτι που συχνά κάνουν) αλλά επειδή είσαι θεούσος;
Τα έχεις μπερδέψει πολύ τα πράγματα φίλε μου. Εσύ τι πιστεύεις? Εμείς οι αθεϊστές έχουμε δίκαιο ή οι θεούσοι? Με άλλα λόγια ποιος είναι ο παρανοϊκός, εμείς ή αυτοί? Αυτό που λες ότι δεν το κάνουν οι ψυχίατροι σε πληροφορώ ότι το κάνουν συστηματικά. Επίσης όταν βγάζει κάποιος ψυχίατρος κάποιον σχιζοφρενή για πρώτη φορά, θεωρείται ανίατη η πάθηση και κανείς άλλος ψυχίατρος δεν πρόκειται να αλλάξει τη γνωμάτευση. Άρα πρέπει ισοβίως να παίρνει χάπια και να μπαίνει στα μπουντρούμια. Δεν υπάρχει πουθενά αυτή η πάθηση που νομίζουν όλοι σχιζοφρένεια και παραναοϊκότητα. Το πολύ μία στις δέκα.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 11:04
Όνομα Ιστότοπου: ΠΛΑΝΗ ΘΕΟΥ
Επικοινωνία:

επικουρειος έγραψε:Αντιψυχιατρικη οπως την αντιλαμβανομαι χωρις να ειμαι κι ο απολυτως ειδικος μαλλον σημαινει το να θεωρεις εναν διαπιστωμενα σχιζοφρενη ως θυμα διακρισεων λογω του ψυχισμου και της εκφραστικοτητας του.Που εαν ομως τον παρεις με το καλο και πας με τα νερα του χωρις να του πηγαινεις καθολου κοντρα τοτε αυτος ισως και να μην σε σκοτωσει,εαν ομως το κανει τοτε για αυτο υπευθυνος εισαι μοναχα εσυ γιατι δεν ακολουθησες στην συμπεριφορα σου πιστα τις οδηγιες του αντιψυχιατρου.

Με λιγα λογια ως γνησιος απατεωνας κοροιδευει τους υγιεις γιατι για τους αρρωστους εκει ειναι ασχετος.
Υ.Γ Ο Γριβας εχει φτασει σε σημειο που με το ζορι στεκεται στα ποδια του και κυκλοφορει υποβασταζομενος για οσους νοιαζονται.
Ο Γρίβας είναι πλέον κάποιας ηλικίας αλλά έχει αφήσει μεγάλο έργο, περίπου 20 βιβλία και επιπλέον έχει και ντοκτορά. Η επικινδυνότητα των σχιζοφρενών την κατασκευάζει και τη συντηρεί όλο το σύστημα της ψυχιατρικής. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει αυτή η πάθηση. Η συντριπτική πλειοψηφία των ασθενών που γνωρίζουμε δεν είναι επικίνδυνοι. Ενώ τα χάπια της ψυχιατρικής είναι άκρως επικίνδυνα. Σας παραπέμπω στα οκτακόσια (800) βίντεο αντιψυχιατρικής που υπάρχουν στο youtube για του λόγου το αληθές.

https://www.youtube.com/watch?v=PtTKL1szd-M
https://www.youtube.com/watch?v=hTqmH33XYtg
https://www.youtube.com/watch?v=F1c0KzP0rNI
κ.ο.κ.

Επίσης σε παραπέμπω στα 20 βιβλία του Τόμας Σαζ, του Ρόναλντ Λενγκ, του Βίνικοτ, του Μπόλμπι, του Κούπερ, τα 20 βιβλία του Αλμπέρ Ζακάρ Νο 1 γεννετηστού παγκοσμίως και στο blog http://antipsyhiatriki.blogspot.gr/
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

theodoros έγραψε: Τα έχεις μπερδέψει πολύ τα πράγματα φίλε μου. Εσύ τι πιστεύεις? Εμείς οι αθεϊστές έχουμε δίκαιο ή οι θεούσοι? Με άλλα λόγια ποιος είναι ο παρανοϊκός, εμείς ή αυτοί? Αυτό που λες ότι δεν το κάνουν οι ψυχίατροι σε πληροφορώ ότι το κάνουν συστηματικά. Επίσης όταν βγάζει κάποιος ψυχίατρος κάποιον σχιζοφρενή για πρώτη φορά, θεωρείται ανίατη η πάθηση και κανείς άλλος ψυχίατρος δεν πρόκειται να αλλάξει τη γνωμάτευση. Άρα πρέπει ισοβίως να παίρνει χάπια και να μπαίνει στα μπουντρούμια. Δεν υπάρχει πουθενά αυτή η πάθηση που νομίζουν όλοι σχιζοφρένεια και παραναοϊκότητα. Το πολύ μία στις δέκα.
1. Εμείς οι αθειστές έχουμε δίκαιο στο ότι δεν υπάρχει θεός.
2. Υπάρχουν και παρανοικοί θειστές και παρανοικοί αθειστές.
3. Οι ψυχίατροι δεν βάζουν στα ψυχιατρεία ανθρώπους για τον λόγο ότι είναι άθεοι.
4. Αυτοί είναι οι ορισμοί της παράνοιας και της σχιζοφρένειας και τα άτομα με τα συμπτώματα που αυτοί περιγράφουν είναι υπαρκτά και όχι δημιουργήματα της φαντασίας των ψυχιάτρων:
Paranoia is a thought process believed to be heavily influenced by anxiety or fear, often to the point of irrationality and delusion.[1] Paranoid thinking typically includes persecutory, or beliefs of conspiracy concerning a perceived threat towards oneself (e.g. "Everyone is out to get me"). Paranoia is distinct from phobias, which also involve irrational fear, but usually no blame. Making false accusations and the general distrust of others also frequently accompany paranoia. For example, an incident most people would view as an accident or coincidence, a paranoid person might believe it was intentional.
https://en.wikipedia.org/wiki/Paranoia
Schizophrenia is a mental disorder often characterized by abnormal social behavior and failure to recognize what is real. Common symptoms include false beliefs, unclear or confused thinking, auditory hallucinations, reduced social engagement and emotional expression, and lack of motivation. Diagnosis is based on observed behavior and the person's reported experiences.
https://en.wikipedia.org/wiki/Schizophr ... idemiology
5. Που ακριβώς είναι λάθος το συμπέρασμα που έβγαλα για το τι πιστεύεις;
Άβαταρ μέλους
theodoros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 11:04
Όνομα Ιστότοπου: ΠΛΑΝΗ ΘΕΟΥ
Επικοινωνία:

vesid έγραψε:
theodoros έγραψε: Τα έχεις μπερδέψει πολύ τα πράγματα φίλε μου. Εσύ τι πιστεύεις? Εμείς οι αθεϊστές έχουμε δίκαιο ή οι θεούσοι? Με άλλα λόγια ποιος είναι ο παρανοϊκός, εμείς ή αυτοί? Αυτό που λες ότι δεν το κάνουν οι ψυχίατροι σε πληροφορώ ότι το κάνουν συστηματικά. Επίσης όταν βγάζει κάποιος ψυχίατρος κάποιον σχιζοφρενή για πρώτη φορά, θεωρείται ανίατη η πάθηση και κανείς άλλος ψυχίατρος δεν πρόκειται να αλλάξει τη γνωμάτευση. Άρα πρέπει ισοβίως να παίρνει χάπια και να μπαίνει στα μπουντρούμια. Δεν υπάρχει πουθενά αυτή η πάθηση που νομίζουν όλοι σχιζοφρένεια και παραναοϊκότητα. Το πολύ μία στις δέκα.
1. Εμείς οι αθειστές έχουμε δίκαιο στο ότι δεν υπάρχει θεός.
2. Υπάρχουν και παρανοικοί θειστές και παρανοικοί αθειστές.
3. Οι ψυχίατροι δεν βάζουν στα ψυχιατρεία ανθρώπους για τον λόγο ότι είναι άθεοι.
4. Αυτοί είναι οι ορισμοί της παράνοιας και της σχιζοφρένειας και τα άτομα με τα συμπτώματα που αυτοί περιγράφουν είναι υπαρκτά και όχι δημιουργήματα της φαντασίας των ψυχιάτρων:
Paranoia is a thought process believed to be heavily influenced by anxiety or fear, often to the point of irrationality and delusion.[1] Paranoid thinking typically includes persecutory, or beliefs of conspiracy concerning a perceived threat towards oneself (e.g. "Everyone is out to get me"). Paranoia is distinct from phobias, which also involve irrational fear, but usually no blame. Making false accusations and the general distrust of others also frequently accompany paranoia. For example, an incident most people would view as an accident or coincidence, a paranoid person might believe it was intentional.
https://en.wikipedia.org/wiki/Paranoia
Schizophrenia is a mental disorder often characterized by abnormal social behavior and failure to recognize what is real. Common symptoms include false beliefs, unclear or confused thinking, auditory hallucinations, reduced social engagement and emotional expression, and lack of motivation. Diagnosis is based on observed behavior and the person's reported experiences.
https://en.wikipedia.org/wiki/Schizophr ... idemiology
5. Που ακριβώς είναι λάθος το συμπέρασμα που έβγαλα για το τι πιστεύεις;
Στο πρώτο σου μήνυμα είναι μπερδεμένα αυτά που έχεις γράψει και δε βγάζουν νόημα.
Οι ορισμοί που έχεις παραθέσει είναι όλοι κατασκευασμένοι από τους ίδιους τους ψυχίατρους για να συντηρούν το σύστημα που οι ίδιοι έχουν δημιουργήσει. Πριν από μερικές δεκαετίες οι ψυχίατροι δεν ήταν γιατροί και οι μέθοδοι τους δεν φέρνουν κανένα απολύτως αποτέλεσμα, παρά μόνο παρενέργειες από τα φάρμακα. Πώς ξαφνικά έγιναν γιατροί, με 15 νευροληπτικά σε κουτιά σε 5.000 διαφορετικές συσκευασίες? Κανένας σχιζοφρενής δεν έγινέ ποτέ καλά και η σχιζοφρένεια ορίζεται από τη γνωμάτευση και μόνο.
Δες το Μάρκετινγκ της τρέλας για να κατανοήσεις όλο το σύστημα που έχουν κατασκευάσει και ειδικά το σημείο που αναφέρεται στο DSM, το βιβλίο που έχουν γράψει και έχουν σαν ευαγγέλιο οι ψυχίατροι.
https://www.youtube.com/watch?v=M-DwN2Y5yoI
Προφανώς δεν είδες κανένα από τα 800 βίντεο αντιψυχιατρικής στο youtube.

Θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις στα αγγλικά γιατί δεν είμαι τόσο καλός.
Τα φάρμακα κόβουν 30 χρόνια από το μέσο όρο ζωής, έχουν 2.500 παρενέργειες το κάθε νευροληπτικό. Χωρίς την ύπαρξη των ψυχιατρείων και των ψυχιάτρων δε θα υπήρχαν οι παθήσεις αυτές. Κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι οι θεούσοι ψυχίατροι δεν εγκλωβίζουν συνηθέστατα τους αθέους λόγω της αθεΐας. Τα συμφέροντα είναι τεράστια, όλοι σχεδόν οι ψυχασθενείς κάποτε δολοφονούνται ή αυτοκτονούν, οι περιουσίες τους τρώγονται από τους εκτρελαντές τους και γενικώς ζουν μια κόλαση εξαιτίας της ψυχιατρικής.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 28 Σεπ 2015 11:04
Όνομα Ιστότοπου: ΠΛΑΝΗ ΘΕΟΥ
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε:
theodoros έγραψε:
Γεια σου Θεόφιλε.
Όλα όσα γράφω στο blog μου είναι δικά μου κείμενα και απόψεις και υπογράφονται από εμένα και βασικά πιστεύω στις μεταλλάξεις σε συνδυασμό με τη φυσική επιλογή (θεωρία της εξέλιξης των ειδών) και στο Big Bang σημειακό ή εκτεταμένο. Δεν πιστεύω στην ύπαρξη κάποιου υπέρτατου όντος.
Δεν πιστεύω στην ψυχιατρική σαν επιστήμη αλλά ότι πολλές φορές προσομοιώνει τη χριστιανική κόλαση.
Σε παραπέμπω στα video του youtube αναζητώντας τη λέξη αντιψυχιατρική.
Π.χ. https://www.youtube.com/watch?v=M-DwN2Y5yoI
https://www.youtube.com/watch?v=xo5Y-GPXFhk
Τα υπόλοιπα που γράφεις τα θεωρώ σωστά και συμφωνώ.
θόδωρε έχεις δίκιο όσον αφορά την ύπαρξη της λέξης αντιψυχιατρική. το έψαξα στην σελίδα του φώτη τερζάκη και το παραθέτω.

Το όνομα «αντιψυχιατρική» ήταν επινόηση του David Cooper στη διάρκεια μιας σειράς πολεμικών με την ιδρυματική ψυχιατρική.

γύρω στα 19661· αρκετά χρόνια αργότερα, σε μιαν απάντησή του στον Giovanni Jervis (1978)2, εξηγεί τους όρους υπό τους οποίους επινοήθηκε αυτή η προβληματική έννοια και γιατί δεν χρειάζεται να υποστηριχθεί περαιτέρω, ενώ ο Ronald Laing την αρνήθηκε κατηγορηματικά δηλώνοντας επανειλημμένα, «δεν είμαι αντιψυχίατρος, είμαι ψυχίατρος». Ωστόσο, χάρη σε μια σοφή ειρωνεία των πραγμάτων, η ζωή και το έργο τους καταχωρήθηκε οριστικά υπό αυτό το έμβλημα· έτσι θ’ αποδεχθούμε κι εμείς έναν όρο ο οποίος επιβλήθηκε σε αυτή τη συζήτηση μιλώντας για «αντιψυχιατρική», μόνο που πάντοτε όποτε χρησιμοποιούμε την έννοια ο αναγνώστης θα πρέπει νοερώς να προσθέτει τα εισαγωγικά της.για περισσότερα δείτε εδώ.

http://fotisterzakis.gr/Keimena/13_antipsyhiatrikh.htm

δεν το έχω ψάξει και πολύ με την ψυχιατρική αλλά έχω εμπιστοσύνη στους γιατρούς αυτούς βοηθάνε αρκετό κόσμο.

και μια προσωπική ερώτηση στο εσπερινό λύκειο που πάω ο καθηγητής των μαθηματικών λέγεται βαρδακας όπως εσύ και είναι απο την κοζανη μηπως έχετε κάποια συγγένεια;
Βοηθάνε πάντα και μόνο τους συγγενείς των ασθενών διότι μόνο αυτοί έχουν δικαιώματα και συμφέροντα περιουσιακά και απενεχοποίησης, και ποτέ δεν πέρνουν το μέρος των ασθενών. Βλέπε και την παραπάνω απάντηση μου.
Δεν έχω μαθηματικό συγγενή.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

theodoros αφού σε μπερδεύει ακόμη το πρώτο μου ποστ θα στο κάνω λιανά:
Οι θεούσοι πρέπει να μπαίνουν σε ψυχιατρείο; Αν ναι, ποιοι πρέπει να τους βάζουν και με ποια κριτήρια;

Κατά τα άλλα η θεωρία σου είναι μια γνωστή θεωρία συνωμοσίας την οποία προωθεί η εκκλησία της σαιεντολογίας.
CCHR have produced a number of documentaries promoting their view of modern psychiatry. These include Making A Killing, Prescription for Violence, The Marketing of Madness, Dead Wrong, and Psychiatry: An Industry of Death, which was made to accompany the CCHR's museum of the same name.

https://en.wikipedia.org/wiki/Citizens_ ... man_Rights
(δεν το έψαξα στα ελληνικά, οπότε χρησιμοποίησε αν θες το google translate)

Δηλ. το "Μάρκετινγκ της Τρέλας" είναι μέρος του μάρκετινγκ της εκκλησίας της σαιεντολογίας.

Απο κει και πέρα, όλοι οι ορισμοί που υπάρχουν είναι κατασκευασμένοι από ανθρώπους και φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σε αυτό. Πχ ορίζω ως σπίτι το κτίσμα στο οποίο κατοικούν άνθρωποι. Αντίστοιχα οι ψυχίατροι ορίζουν ως σχιζοφρενή αυτόν που παρουσιάζει τα χ συμπτώματα.

Το να λες ότι χωρίς τους ψυχιάτρους δεν θα υπήρχαν τα συμπτώματα τα οποία αναφέρουν στους ορισμούς τους, είναι τουλάχιστον αστείο. Αυτό που πραγματικά ισχύει είναι ότι χωρίς αυτήν αλλά και τις υπόλοιπες θεωρίες συνωμοσίας, θα έμενε άνεργος ο Λιακό, δεν θα υπήρχε η εκκλησία της σαιεντολογίας αλλά ούτε και οποιαδήποτε άλλη εκκλησία (το "κακό" ψάχνει συνεχώς ευκαιρίες να παρασύρει τους ανθρώπους και να τους πάρει με το μέρος του κλπ).
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ένας ψυχίατρος είναι όπως και ένας παπάς.
Και οι δύο ασχολούνται με κάτι που δεν υπάρχει.
Κάτι το οποίο «ανακαλύφτηκε» από τον άνθρωπο για να μπορέσει να ικανοποιήσει τον εγωισμό του.

Και εγένετο ΘΕΟΣ:
Εφόσον ΕΓΩ ο σούπερ υπέροχος γαμιάς στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας δεν μπορώ να καταλάβω πως φτιάχτηκε το σύμπαν θα πρέπει να το έχει κάνει ο μοναδικός πιο μάγκας από μένα…
Και εγένετο ΨΥΧΗ:
Εφόσον ΕΓΩ ο σούπερ υπέροχος γαμιάς στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας δεν μπορώ να καταλάβω πως δουλεύει ο εγκέφαλος τότε θα πρέπει να υπάρχει ψυχή.

Το γεγονός ότι οι χημικές και ηλεκτρομαγνητικές διαδράσεις των νευρώνων είναι χαλασμένες και δεν έχουμε ιδέα πως ακριβώς να τις φτιάξουμε περνάει στα ψιλά…
Και κάπου εκεί αρχίζει η ανάλυση των ονείρων…
Η οποία βέβαια δουλεύει όπως το χαλασμένο ρολόι…
Το οποίο από τις τόσες ώρες μιας μέρας θα δείξει σωστά τις δύο…
Άρα δουλεύει...
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Η ψυχή με την οποία ασχολούνται οι ψυχίατροι υπάρχει και δεν έχει καμία σχέση με την ψυχή με την οποία ασχολούνται οι παπάδες. Ενώ για τον παπά η ψυχή είναι μια ξεχωριστή οντότητα, για τον υλιστή είναι μια ακόμη έκφραση της ύλης. Το ίδιο ισχύει και για έννοιες όπως ο σεισμός, η οικονομία, η πληροφορία κλπ. Όταν σου λέει κάποιος ότι είναι σεισμολόγος και ασχολείται με τους σεισμούς, δεν του απαντάς ότι ασχολείται με κάτι ανύπαρκτο αφού ποτέ σου δεν συνάντησες να κυκλοφορεί στον δρόμο κάποια οντότητα που να κουνάει το έδαφος προκαλώντας καταστροφές...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Yianis έγραψε:Το γεγονός ότι οι χημικές και ηλεκτρομαγνητικές διαδράσεις των νευρώνων είναι χαλασμένες και δεν έχουμε ιδέα πως ακριβώς να τις φτιάξουμε περνάει στα ψιλά…
α) μπερδεύεις την ψυχολογία με την ψυχιατρική ως ειδικότητες
β) μπορούμε να φτιάξουμε αρκετές από αυτές, υπάρχουν εκατοντάδες φάρμακα για εξίσου πολυάριθμες συγκεκριμένες ασθένειες.


Είναι εξαιρετικά δυσάρεστο να βλέπεις ανθρώπους που περνιούνται για ορθολογιστές να βγάζουν εκτενή "συμπεράσματα" για ένα ολόκληρο επιστημονικό τομέα βασισμένοι σε μία υποκειμενική λεξιλογική ανάλυση μίας μόνο λέξης.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση