Χαιρετώ!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
NIKIAS+
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Δεκ 2015 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σας παιδιά! Καλώς σας βρήκα!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Νικίας plus? Νέος και βελτιωμένος? :D
Καλώς μας ήλθες!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες και με γεια το κόκκινο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
NIKIAS+
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Δεκ 2015 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπα δεν ειμαι τόσο βελτιωμένος... Ένα χαζό αστείο είναι το + από το σχολείο, (κατεύθυνση θετική, όπου αποκαλούσα κ τα παιδιά της κατιόντα, και εμένα μεσα). Τι είναι το κόκκινο;
“One of the great tragedies of mankind is that morality has been hijacked by religion. So now people assume that religion and morality have a necessary connection. But the basis of morality is really very simple and doesn't require religion at all.”

― Arthur C. Clarke
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

κι εγω που νομιζα οτι ο σταυρος ηταν το συμβολο της πιστης :(
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κόκκινο είναι το χρώμα του εδώ ψευδωνύμου σου όταν είσαι μέλος της Ένωσης. ;)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
NIKIAS+
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Δεκ 2015 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Νικ , αν σου πω πως πρωτη φορά το ειδα σαν σταυρό το + μετά την υπόδειξή σου... ΧΑΧΑΧΑ

Ωραίο το κόκκινο τότε!
“One of the great tragedies of mankind is that morality has been hijacked by religion. So now people assume that religion and morality have a necessary connection. But the basis of morality is really very simple and doesn't require religion at all.”

― Arthur C. Clarke
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Καλώς ήρθες, Nikias+!
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ωραίο το τσιτάτο της υπογραφής σου. Πράγματι, από τα σημαντικότερα θέματα. Το αντιμετωπίζουμε διαρκώς εμείς οι άθεοι με τη μορφή του ερωτήματος "εσύ σε τι πιστεύεις;" και "μα καλά, δεν πιστεύεις σε τίποτα;" επειδή ο κόσμος μπερδεύει την πίστη στο μεταφυσικό με την πίστη σε αρχές και αξίες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Νικίας καλώς ήρθες!!! πες αν θέλεις κάποιο βιογραφικό στοιχείο για εσένα, ηλικία, πως μας βρήκες, ότι θέλεις!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
NIKIAS+
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Δεκ 2015 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Ε λοιπόν μάλλον είμαι εύθυμος τύπος και μ αρέσουν οι πλάκες.
Είμαι από οικογένεια αθέων, είμαι μηχανικός και ασχολούμαι με ορειβασία χορό και πολεμικές τέχνες* και διαβάζω ιστορία, φιλοσοφία και Ε.Φ.
Τηρούμε μερικές παραδόσεις που είναι θρησκευτικές σπίτι (την μαγειρίτσα δηλαδή -και ίσως τίποτα άλλο-, εκκλησία δεν πατάμε ουτε γιορτές, μονο για δουλειά που μια φορά έκατσε...).
Την θρησκεία την θεωρώ παραμύθι στην καλλίτερη και μέσο χειραγώγησης και απερίγραπτη αθλιότητα, λόγω του ιερατείου περισσότερο, στην λιγότερο καλλίτερη. Στην κακή δεν γράφεται. Με μυθολογία μεγάλωσα (παραμύθια δλδ) και έτσι μου έμαθαν να διαβάζω και τα χριστιανικά...(ο οποίος έχει μερικά ωραία μέρη στην φιλοσοφία του, αλλά μέχρι εκεί).
Από φιλοσοφία μ αρέσει, και προς εκεί πάει η ζωή μου, ο Επίκουρος και οι Στωικοί. Από Ε.Φ. όπως μάλλον φαίνεται, αγαπημένοι μου είναι ο Κλαρκ και ο Ασίμωφ. Και το σταρ τρεκ, (το new generation και οι παλιες ταινιές :facepalm: )
Την ένωση την είδα σε εφημερίδα για το θέμα των θρησκευτικών ή της καύσης και την βρήκα από το fb νομίζω. Δεν θα γραφόμουνα αλλά μιλούσα με εναν γνωστό μου γιατρό και μ είπε πως είναι άθεος και λέω ''και άλλοι υπάρχουν εκτός οικογένειας μπαίνω''. Α μέχρι τότε μόνο μόνο μουτζαχεντίν αθέους ήξερα ,που έδιναν την εντύπωση πως κατά τύχη έγιναν άθεοι και όχι επειδή κάποιος τους έβαλε σε σκέψεις.

*Οι πολεμικές τέχνες και ο διαλογισμός χωρίς τις μετα/παραφυσικές μπούρδες που του κοτσάρει ο κάθε ΜΑΛΑΚΑΣ χαλαρώνουν το μυαλό και το σώμα γιατί σε αυτά συγκεντρώνεσαι, και σου βελτιώνουν την ζωή και την υγεία. Εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε.
“One of the great tragedies of mankind is that morality has been hijacked by religion. So now people assume that religion and morality have a necessary connection. But the basis of morality is really very simple and doesn't require religion at all.”

― Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
NIKIAS+
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Δεκ 2015 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Α, και για το quote του Κλαρκ που ανέφερες Melani, είναι το σημείο που πατάει πάντα το ιερατείο. Θεωρεί πως είναι η ''επίσημη αντιπροσωπεία'' της ηθικής και το κακό είναι και πως ο πολύς κόσμος το επίσημο κοιτάζει...
“One of the great tragedies of mankind is that morality has been hijacked by religion. So now people assume that religion and morality have a necessary connection. But the basis of morality is really very simple and doesn't require religion at all.”

― Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-bravo: Καλή παρουσίαση.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
NIKIAS+
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 04 Δεκ 2015 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ! :lol:

Παιδιά πάντως το forum είναι καλοσχεδιασμένο, βρίσκω και άμεσα ότι χρειάζεται. Συγχαρητήρια!
“One of the great tragedies of mankind is that morality has been hijacked by religion. So now people assume that religion and morality have a necessary connection. But the basis of morality is really very simple and doesn't require religion at all.”

― Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασικά είσαι ο πρώτος εδώ και πάρα πολύ καιρό που μπήκες και κάνεις αναζητήσεις. :text-bravo: και πάλι.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Απάντηση