Καλησπέρα παιδιά

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Τα παντα ρει
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2015 03:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς σας βρήκα , είμαι ο Κώστας είμαι 38 χρονών και εργάζομαι ως σεφ σχεδόν όλη μου τη ζωή , χαίρομαι που βρήκα αυτο το φόρουμ, γιατί ψαχνόμουν καιρό στο θέμα της αθεΐας και όπως είναι λογικό με άλλους ρυθμούς μεγαλώνει η γνώση όταν ψάχνεις κάτι μόνος σου και αλλιώς όταν συναναστρέφεσαι με άτομα που έχουν ήδη περπατήσει Το Μονοπάτι.



Ελπίζω να κάνουμε εποικοδομητικές συζητήσεις .
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς μας όρισες, Κώστα.
Off Topic
Καμιά καλή συνταγή για μωράκια έχεις να προτείνεις; : brrr : :mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς τον Κώστα, ωραίο ψευδώνυμο!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Τα παντα ρει
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2015 03:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σας παιδιά, εξαρτάται τι εννοείς με τον όρο μωράκια, αν ειναι μεταφορικό ή κυριολεκτικό.

ευχαριστώ για το κοπλιμαν είναι ενα μότο που με εξέφραζε πάντα και γαλούχησε το mind set μου, οπότε απο το να βάλω ένα σκέτο απρόσωπο όνομα προτίμησα κάτι πιο χαρακτηριστικό .


λοιπόν παιδιά , ξεκινάω την βουτια στο φόρουμ , έχετε να προτείνετε κανένα ενδιαφέρων θέμα?
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Αυτό με τα μωράκια (υποθέτω ότι) ήταν ένα αστειάκι σχετικά με τον αστικό μύθο περί άθεων που τρώνε μωράκια (ούτε καν ξέρω από πού ξεκίνησε αυτό).
Για ενδιαφέροντα θέματα, εξαρτάται από το τι ενδιαφέρει εσένα. Υπάρχουν πάρα πολλά και εξαρτάται από τις προσωπικές αναζητήσεις του καθενός. Πες μας κι εμείς θα σου προτείνουμε. Προσωπικά βρίσκω ενδιαφέροντα τα εξής:

Υποφόρουμ Αθεϊστικά Θέματα

Ενότητα Συζητήσεις για τη θρησκεία και την εκκλησία:


οικονομικό - φορολογικό καθεστώς εκκλησίας

Σχέσεις κράτους εκκλησίας (εκτός οικονομικών)

Ενότητα Αθεϊστικά Επίκαιρα και Πρακτικά:

Ποσοστό άθεων στην Ελλάδα

Ενότητα Συζητήσεις για την αθεΐα:

Πώς και γιατί γίνατε άθεοι;

Ενότητα Δράσεις:

Εκστρατεία διαγραφής θρησκεύματος
πακέτο με το
Διαγραφή από τα αρχεία της εκκλησίας - Ακύρωση θρησκεύματος

Βάπτιση ≠ Ονοματοδοσία

Υποφόρουμ Άλλα θέματα

Ενότητα Φιλοσοφία:

Η προέλευση της ηθικής
το οποίο ίσως πρέπει να συγχωνευθεί με αυτό ή έστω να μπει λινκ από το ένα στο άλλο:
Ηθική

Τέλος στην Ενότητα Επιστήμη θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Τα παντα ρει
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2015 03:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε ευχαριστώ αόρατη για τις υποδείξεις,βλέπω υπάρχει ποικίλο υλικό
Απάντηση