Χαιρετισμούς από εμένα και την Πασιφάη

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Νάνδρος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Οκτ 2015 13:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εις τα πέριξ

'
Καλό μεσημέρι σε όλες/ους σας,
Μόλις έκανα εγγραφή στο φόρουμ σας, σαν νέο μέλος, αν και πολύ παλιός στην αθεΐα μου.
Σας μεταφέρω και τους χαιρετισμούς της Πασιφάης. :greetings-waveyellow:
.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες..
Πατρινός κι εσύ;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες. Ποια είναι η Πασιφάη;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

χαχα, ο πρωτος αθεος με διπλη προσωπικοτητα !! καλως ηρθατε :mrgreen:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

tasos_didymoteicho έγραψε:...Ποια είναι η Πασιφάη;
Η σύζυγος του Μίνωος, αγράμματε... : brrr :
Κοινή φίλη, Πατρινιά...
Πέρασε για λίγο από 'δω... memberlist.php?mode=viewprofile&u=1201
...αλλά δεν της κάνατε κλικ...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εμ τι κλικ να κάνουμε! Έπεσαν όλα τα καλύτερα παιδιά επάνω της με το που μπήκε!
Μου είχε ξεφύγει το νήμα της, απορώ πώς έγινε αυτό. Μάλλον θα έλειπα διακοπές, κρίνοντας από την ημερομηνία.

Και τώρα που λύσαμε το θέμα της Πασιφάης, ο Νάνδρος ποιος είναι?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο πατέρας του Μινώταυρου να υποθέσω :lol:
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2011 13:49
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε:Ο πατέρας του Μινώταυρου να υποθέσω :lol:
Να αγριέψω ή να σε γράψω; :D
Μπήκε ένας άνθρωπος με γνώσεις πολλές, Άθεος, με πράγματα να δώσει και τον αντιμετωπίζετε κάποιοι με τέτοιο στυλάκι;
Προσωπικά έχω την καλλίτερη γνώμη για το φόρουμ σας, κι ευελπιστώ να παραμείνει έτσι. Μη με διαψεύσετε. :greetings-waveyellow:
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ποιο στυλάκι? :shock:

Ειλικρινά το καλοσώρισμα μου φάνηκε θερμό και φιλικό. Αν τα αστεία μας φαίνονται επιπόλαια ή οχληρά, λυπάμαι πολύ κι ελπίζω να βρούμε τελικά κώδικες επικοινωνίας.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2011 13:49
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Ποιο στυλάκι? :shock:

Ειλικρινά το καλοσώρισμα μου φάνηκε θερμό και φιλικό. Αν τα αστεία μας φαίνονται επιπόλαια ή οχληρά, λυπάμαι πολύ κι ελπίζω να βρούμε τελικά κώδικες επικοινωνίας.
Γιατί να είναι οχληρά τα σχόλια σε ένα καλωσόρισμα; Food for thought. ;)

Ναι καλέ. Θα βρούμε διόδους επικοινωνίας. Καλά τώρα. Δεν νομίζω να απέχουμε τόσο πολύ σε πράγματα ουσίας. ;)
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Μην μασάς Μελάνη
Του Άναρχου βαλτοί είναι όλοι για να φαίνονται ότι είναι πολλοί οι αναρχικοί… :lol:
Νάνδρος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Οκτ 2015 13:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εις τα πέριξ

AoratiMelani έγραψε:Εμ τι κλικ να κάνουμε! Έπεσαν όλα τα καλύτερα παιδιά επάνω της με το που μπήκε!
Μου είχε ξεφύγει το νήμα της, απορώ πώς έγινε αυτό. Μάλλον θα έλειπα διακοπές, κρίνοντας από την ημερομηνία.

Και τώρα που λύσαμε το θέμα της Πασιφάης, ο Νάνδρος ποιος είναι?
Για να μην αναρωτιέστε..
Είμαι 63 ετών παλιόγερος, πρώην αξιωματικός ΕΝ, μετά δούλεψα για πολλά χρόνια σε ναυτιλιακά γραφεία και τώρα είμαι συνταξιούχος.
Παντρεύτηκα, πήγα σαν ερωτικός μετανάστης στην Βραζιλία για μια 5ετία και μετά 20 χρόνια γάμου χώρισα.
Μου αρέσει πολύ το διάβασμα και η τεμπελιά.
Ότι άλλο θέλετε να μάθετε για μένα, δεν έχετε παρά να ρωτήσετε και αν μπορώ/θέλω θα σας απαντήσω.

ΥΓ. Με την Πασιφάη είμαστε "ηλεκτρονικοί" φίλοι και γνωριστήκαμε μέσω ενός άλλου φόρουμ.
.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

"ερωτικός μετανάστης"? Εσύ παιδί μου δίνεις άλλη διάσταση στην έννοια της μετανάστευσης!

Πολύ ενδιαφέρον βιογραφικό, αλλά εγώ αναρωτιόμουν για το ψευδώνυμό σου, το "Νάνδρος". Δεν το βρήκα στη δίτομη ελληνική μυθολογία που έχω, ούτε στην Μεγάλη Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια. Ήταν κάποιος μυθικός ήρωας ή κάτι άλλο;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Νάνδρος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Οκτ 2015 13:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εις τα πέριξ

Πασιφάη έγραψε:
Yianis έγραψε:Ο πατέρας του Μινώταυρου να υποθέσω :lol:
Να αγριέψω ή να σε γράψω; :D
Μπήκε ένας άνθρωπος με γνώσεις πολλές, Άθεος, με πράγματα να δώσει και τον αντιμετωπίζετε κάποιοι με τέτοιο στυλάκι;
Προσωπικά έχω την καλλίτερη γνώμη για το φόρουμ σας, κι ευελπιστώ να παραμείνει έτσι. Μη με διαψεύσετε. :greetings-waveyellow:
AoratiMelani έγραψε:Ποιο στυλάκι? :shock:
Ειλικρινά το καλοσώρισμα μου φάνηκε θερμό και φιλικό. Αν τα αστεία μας φαίνονται επιπόλαια ή οχληρά, λυπάμαι πολύ κι ελπίζω να βρούμε τελικά κώδικες επικοινωνίας.
Πασιφάη, μην αρπάζεσαι βρε. Αν χρειαστεί ξέρω να υπερασπιστώ τον εαυτό μου και το ξέρεις. Καταλαβαίνω πότε είναι καλαμπούρι και πότε ειρωνεία και εδώ δεν αντιλήφθηκα ειρωνεία!
.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

:text-welcomewave: Νανδρος
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Νάνδρος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Οκτ 2015 13:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Εις τα πέριξ

AoratiMelani έγραψε:"ερωτικός μετανάστης"? Εσύ παιδί μου δίνεις άλλη διάσταση στην έννοια της μετανάστευσης!

Πολύ ενδιαφέρον βιογραφικό, αλλά εγώ αναρωτιόμουν για το ψευδώνυμό σου, το "Νάνδρος". Δεν το βρήκα στη δίτομη ελληνική μυθολογία που έχω, ούτε στην Μεγάλη Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια. Ήταν κάποιος μυθικός ήρωας ή κάτι άλλο;
Συνήθως οι μετανάστες φεύγουν για να βρουν εργασία ή καλύτερες συνθήκες εργασίας ή ζωής, κλπ. Εγώ μετανάστευσα για τον Έρωτα! ;)
Το "Νάνδρος" δεν θα το βρεις πουθενά. Είναι δική μου εφεύρεση και προέρχεται από γράμματα που υπάρχουν στο όνομα μου.
.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Και εφευρέτης λοιπόν! Συγχαρητήρια για το επινόημα, είναι εξαιρετικό!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ειπα και εγω θα γινει κανενας καυγας να ξεκινησω καμια κοντρα αλλα δυστυχως τα βρηκατε

καλος ηρθες και εσυ στην παρεα του φορουμ τους θα εχετε πολλα σοβαρα θεματα να αναλισεται
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Γεια σου Νάνδρε!

Έχει ενδιαφέρον να παρακολουθεί κανείς αντιδράσεις, ακόμη και με το καλημέρα :)
Απάντηση