Καλώς σας βρήκα!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
bul_69
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Οκτ 2015 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα σας, είμαι ο Κωνσταντίνος, 31 Φεβρουαρίων από Αθήνα.
Δηλώνω άθεος εδώ και περίπου 10 χρόνια μετά από ένα δίαστημα 2-3 χρόνων όπου δήλωνα άθρησκος.
Μεγάλωσα σε σπίτι όπου υπήρχε θρησκευτική παρουσία από τη μητέρα μου, πήγαινε περίπου 1 φορά το μήνα στην εκκλησία και είχα από μικρός την αίσθηση ότι αυτό είναι το σωστό. Τις περισσότερες φορές την ακολουθούσα κι εγώ χωρίς να μου το απαιτεί.
Εγώ πήγαινα κυρίως επειδή πήγαιναν και οι φίλοι μου, μάλιστα είχα βρεθεί και σε κάποιες συναντήσεις του κατηχητικού, αυτά μέχρι περίπου που τελείωσα το δημοτικό, μετά σταμάτησα να πηγαίνω, όχι επειδή αμφισβητούσα κάτι, απλώς βαριόμουν, και έτσι συνέχησα μέχρι που τελείωσα το σχολείο όπου πήγαινα μόνο το Πάσχα και ίσως και κάποια μέρα μέσα στην μεγάλη εβδομάδα.
Δεν είχα την ανάγκη της αναζήτησης, είχα δεχθεί ότι έτσι είναι μέχρι που γνώρισα έναν άθεο, μέχρι τότε δεν είχα την τύχη, στην αρχή με ενοχλούσαν αυτά που έλεγε, μετά όμως άρχισα να σκέφτομαι, να διαβάζω, να ακούω και να αμφισβητώ, οπότε και έπαψα να θεωρώ την ύπαρξη του θεου ως πραγματική.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Καλώς ήρθες bul_69!
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Μαμα στην εκκλησια μια φορα το μηνα ειναι φυσιολογικοτατο.Απο τρεις φορες την εβδομαδα κι ανω αρχιζει να γινεται ανησυχητικο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες, Κωνσταντίνε.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήλθες, μια και είσαι από Αθήνα θα μπορούσαμε να τα πούμε κι από κοντά σήμερα: viewtopic.php?f=111&t=7696
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
bul_69
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Οκτ 2015 11:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Ατίθασος Γιός έγραψε:Καλώς ήλθες, μια και είσαι από Αθήνα θα μπορούσαμε να τα πούμε κι από κοντά σήμερα: viewtopic.php?f=111&t=7696
Δυστυχώς τώρα μόλις συνδέθηκα ξανά, δεν είχα δει το ποστ αυτό. Κρίμα, ελπίζω την επόμενη φορά!
Απάντηση