Χαιρετισμός

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
nicks
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα σε όλους και όλες! Με λένε Νίκο και χαίρομαι που σας συναντώ!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Νίκο καλώς ήρθες! πες αν θέλεις κάποια πράγματα για εσένα για να έχουμε μια εικόνα με ποιόν μιλάμε. Ηλικία, πως μας βρήκες, που στέκεσαι φιλοσοφικά, πως κατέληξες εκεί, ότι θέλεις.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς τον Νίκο!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
nicks
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Αύγ 2015 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημέρα! Είμαι 48 ετών, παντρεμένος με δύο παιδιά και δουλεύω ως μαθηματικός σε γενικό λύκειο. Βασικά από μικρός δε πολυγούσταρα τις θρησκευτικές τελετές (θυμάμαι με πήγαινε η γιαγιά μου μικρό παιδί και ένιωθα βαρετά) και ο πατέρας μου ήταν αυτός που αμφέβαλλε για την ύπαρξη θεού και ήταν αυτός που με μπόλιασε...ε μεγαλώνοντας και διαβάζοντας πέταξα ότι άχρηστο είχα μέσα μου. Οι πολιτικές μου απόψεις επίσης όχι μόνο απορρίπτουν την έννοια ενός φανταστικού φίλου, αλλά με προτρέπουν να εργαστώ όσο μπορώ πάνω στο θέμα της ''θρησκείας'' η οποία θεωρείται μέσω καταπίεσης και διαιώνισης της εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο. Δεκανίκι του καπιταλισμού είναι, όπως σωστά έλεγε η Διδώ Σωτηρίου.

Πως σας βρήκα; Στη σελίδα ''έλληνες άθεοι και αγνωστικιστές'' στο facebook, ζητήθηκε από ένα μέλος βοήθεια πάνω στη νομική παρακολούθηση των κομμάτων (μπλιάξ σε όλα τα κόμματα) για ζητήματα αθεϊας και μου σύστησε αυτό το φόρουμ...

Προσβλέπω σε όμορφες συζητήσεις, δεν έχω χρόνο τώρα να ψάξω τα θέματα που ανέβηκαν, αλλά σιγά σιγά θα το κάνω!

Χαιρετώ!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωραία. Θα σε ενημερώσουμε σύντομα δίνοντάς σου προσβάσεις στην "Ομάδα εργασίας: βουλή και κόμματα", όπου θα συζητήσουμε διεξοδικότερα. Ευχαριστούμε ξανά κι από δω.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δόθηκαν οι προσβάσεις στη συγκεκριμένη ομάδα. Ενημερωτικά, αν αποφασίσεις να γίνεις υποστηρικτής της Ένωσης Αθέων, θα έχεις αμέσως πρόσσβαση σε όλες τις ανοικτές ομάδες εργασίας, καθώς και στις γενικές συζητήσεις της Ένωσης. Περισσότερες πληροφορίες για τις προσβάσεις εδώ και για τις ομάδες εργασίας εδώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Καλώς ήρθες, nicks!
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση