καλησπερα σε ολα τα ανοιχτα μυαλα

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
saxon747
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015 08:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Το ονομα μου ειναι κωστας απο θεσ/νικη και ειμαι αθεος 10 χρονια περιπου και θα χαρω να γνωρισω ανθρωπους που εχουμε την ιδια αποψη για το θεμα της θρησκεις
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον crusader. ;) :)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς τον! Να μεγαλώνει ο πυρήνας της Θεσσαλονίκης! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Γιώργος98
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015 21:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες Κώστα!
Η Θεσσαλονίκη πλάκα-πλάκα (με βαρύ "λ") γίνεται αθεϊστικός πυρήνας!
Κι εγώ σαλονικιός είμαι :)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσήρθες καρντάσι
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες Κώστα…

Με το αριστερό μπήκες πάντως…
Τα ανοικτά μυαλά δεν είναι προαπαιτούμενο του αθεϊσμού…
Κάνε μια βόλτα εδώ, και ειδικά στα νήματα της πολιτικής, και θα βρεις πολλά αλυσοδεμένα μυαλά… :lol:
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Ή απλά κάποιους να πετάνε λάσπη στον ανεμιστήρα. Μην ασχολείσαι.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Εγώ είμαι αυτός που πετάει λάσπη στον ανεμιστήρα;
saxon747
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015 08:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Άθεος και με κλειστό μυαλό κομματάκι δύσκολο.Ειδικά αν ηταν κάποιος θρησκος πριν και κατάφερε να σπάσει όλες εκείνες τις αλυσίδες της θρησκείας.
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

saxon747 έγραψε:Άθεος και με κλειστό μυαλό κομματάκι δύσκολο.Ειδικά αν ηταν κάποιος θρησκος πριν και κατάφερε να σπάσει όλες εκείνες τις αλυσίδες της θρησκείας.
Θα εκπλαγείς. Η θρησκεία είναι μόνο μία από τις αμέτρητες τρέλες της ανθρωπότητας. Αυτό που ίσως ήθελε να πει ο Yianis είναι ότι μπορεί να είμαστε εδώ όλοι( ή οι περισσότεροι ) άθεοι, αλλά όχι για τους ίδιους λόγους, ούτε με τα ίδια νοητικά/πνευματικά αποτελέσματα.

( Θεωρώ βέβαια ότι αυτό είναι καλό, σέβομαι τη διαφορετικότητα του καθενός )
saxon747
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015 08:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Το θέμα του ανοιχτού μυαλού δεν έχει να κάνει μόνο με την θρησκεία.Σίγουρα θα υπάρχουν άθεοι που είναι κολημενοι σε κάποιο θέμα πλην της θρησκείας.Αλλά προσωπικά δεν έχω γνωρίσει άθεο που να είναι κολημενος με την αθεια.Θέλω να πω ότι κανένας άθεος που έχω γνωρίσει μέχρι τώρα αν του παρουσιάσουν αποδείξεις για την υπάρξει του θεού δεν λέει ότι πάλι θα είναι άθεος.Σε αντίθεση με τους θρησκος ( και εδώ κολαει το κλειστό μυαλό) που ότι αποδείξεις και να του φέρουν αυτός πάλι θα είναι θρησκος.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε λάθος μέρος ανοίξαμε αυτή την συζήτηση αλλά μιας και την αρχίσαμε ας την συνεχίσουμε…
Το μυαλό που κουβαλάει ο καθένας δεν έχει σχέση με τον τρόπο που αντιλαμβάνεται τον κόσμο.
Μετά από ψήφισμα κορυφαίων επιστημόνων ο Νεύτωνας ψηφίστηκε ως ο πιο ευφυής άνθρωπος που υπήρξε ποτέ…
Ο τύπος όμως όχι μόνο ήταν θρήσκος αλλά επί πλέον έψαχνε την βίβλο να βρει κρυμμένα μυστικά που θα αποκωδικοποιούσαν τους νόμους του σύμπαντος…
Για πόσο ευφυή τον κόβεις εσύ να είναι;
Και πόσο ανοιχτόμυαλο;

Το ανοικτό μυαλό είναι όπως η ευφυΐα…
Υπάρχει μόνο εξειδικευμένα...
Κάποιος που είναι άθεος και για σένα ανοιχτόμυαλος μπορεί να αποκηρύξει τον γιο του εάν αυτός βγει ομοφυλόφιλος…
Πόσο ανοιχτόμυαλο σου φαίνεται εσένα αυτό;
Ή πιστεύεις ότι όλοι οι άθεοι έχουν την ίδια άποψη περί του αυτού θέματος ή άλλων κοινωνικών ταμπού;
Ή πολιτικής ας πούμε;;
Ή δικαιοσύνης;
Η μπλα μπλα μπλα;
saxon747
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015 08:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Οχι ρε αδερφε παρεξηγησες..Ανοιχτο μυαλο θεωρω καποιον ο οποιος αν εχει μια αποψη για ενα θεμα να ειναι σε θεση να δεχτει και την αντιθετη πλευρα εαν του αποδειξουν οτι υσχιει το αντιθετο.Και επιδη οποιον αθεο εχω γνωρισει μεχρι σημερα ειναι σε θεση να γινει θρησκος αμα του δειξουν τις αποδειξεις ενω δεν ισχυει το αντιθετο για τους θρησκους τοτε για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ οι αθεοι εχουν πιο ανοιχτο μυαλο απο τους θρησκους.Αυτο δεν σημενει οτι σε ολα τα θεματα ολοι οι αθεοι ειναι ανοιχτομυαλοι......υπαρχουν πολλα κοληματα.Πρωσοπικα το μονο κολημα που δεχομε να εχει καπιος ειναι με την ομαδα του γιατι ΠΑΟΚ ΕΙΜΑΙ ΑΦΟΥ.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τελικα το αστειο στην υποθεση ειναι οτι ενας αθεος μπορει να καταληξει να ασχολειται με τη θρησκεια περισσοτερο κι απο εναν πιστο,διοτι ο πιστος λειτουργει ως τα παμε τα συμφωνησαμε αυτο ειναι και το δεχομαστε παει τελειωσε και λογος κανενας πλεον δεν γινεται.

Το στραβοξυλο απο την αλλη που αμφισβητει τα παντα εκτος του οτι εκνευριζει τους παντες και κανεις δεν τον χωνευει γιατι παει κοντρα σε ολα κι ολους λογικο κι επομενο ειναι να ασχολειται λογω αμφισβητησης και με την θρησκεια μεταξυ των αλλων ολων.Φυσικα γιατι ολα του φαινονται ως μουσια και ξουριες.Το θεμα ειναι ομως οτι ασχολειται και μελεταει και τας γραφας και τας μη γραφας.

Και φυσικα ο σωστος ο αθεος δεν πιστευει στην προσφατως αποκαλουμενη κι ολοτελα εσφαλμενη εκφραση "θρησκευτικες ελευθεριες του ατομου".Αλλα πιστευει στην θρησκευτικη απελευθερωση του ατομου και που καθε ανοιχτο μυαλο ειναι σε θεση να καταλαβει την ειδοποιο διαφορα.Ητοι δηλαδη προτιμοτερα κι ανεκτα τα χιλια οποια λαθη συγκρινομενα με το ενα σωστο και πνευματικα αδιαβλητο,αλλα ομως δεν αυτη σταση ενος πνευματικα εντιμου ανθρωπου.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Γιάννη, ότι επειδή κάποιος δηλώνει/πιστεύει ότι είναι άθεος, δε σημαίνει αναγκαστικά ότι είναι και ανοιχτόμυαλος. Κατ' αρχήν μπορεί ο καθένας να έχει άλλα πράγματα στο κεφάλι του όταν δηλώνει άθεος και σίγουρα υπάρχουν διαβαθμίσεις στο βαθμό της πεποίθησης που έχουμε. Η αθεΐα είναι απλά μια (μικρή) πτυχή της ζωής/προσωπικότητας μας (εκτός ίσως κι αν γίνεται για θέμα καριέρας). Δεν σημαίνει τίποτα παραπάνω από μια άποψη επί ενός συγκεκριμένου θέματος. Έτσι υπάρχει ένα ευρύτατο φάσμα απόψεων που καλύπτει τις υπόλοιπες πτυχές της ζωής (και είναι πολλές).
Καλή διαμονή και καλώς όρισες
Απάντηση