λοιπόν άθεοι φίλοι μου, έχετε έναν νέο ομοϊδεάτη!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Γιώργος98
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015 21:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοιπόν, καλησπέρα σας!
Πριν από 2,5 λεπτά πραγματοποίησα την εγγραφή μου στο φόρουμ και αισθάνομαι πανευτυχής που βρήκα ένα μέρος (έστω και διαδικτυακό) με ανθρώπους που μοιράζονται τα ίδια "πιστεύω' (ή καλύτερα "μη πιστεύω" ;) ) με εμένα!

Λοιπόν, είμαι μαθητής της Γ' λυκείου (σε 2 μήνες θα είμαι δηλαδή) και προέρχομαι από μια βαθύτατα θρησκευόμενη οικογένεια.
Πριν από 5 (σχεδόν) μήνες έγινα συνειδητοποιημένα άθεος και από τότε έχω "ξεχριστιανοποιήσει" (δεν μου ερχόταν άλλη λέξη) τρία άτομα. Δύο συνομηλίκους και έναv μεγαλύτερο σε ηλικία.

Πρόκειται να ακολουθήσω τις θετικές επιστήμες και να αφιερωθώ στην προώθηση της αθεΐας.

Λοιπόν, αυτά σχετικά με εμένα! Ελπίζω να μην σας κούρασα και καλώς σας βρήκα!!!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες!!!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον μικρό. Έκανες πολύ καλά και μας άκουσες. ;) Περιηγήσου όσο θέλεις κι αφού εγκλιματιστείς μπορείς να μοιραστείς τους προβληματισμούς σου άφοβα. :)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Γιώργο καλώς ήλθες! Χαίρομαι να βλέπω νέα παιδιά να βάζουν το μυαλό τους να δουλέψει.

Όπως είπε κι ο Επίχαρμος "νάφε και μέμνασο απιστείν". Καλές συζητήσεις!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Γιώργος98
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015 21:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!! :D
Ιωσήφ Χρονόπουλος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 25 Ιουν 2015 12:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Με εκπλήσσει ιδιαίτερα που άλλος ένας συνομιλικος μου και από βαθύτατη θρησκευόμενη οικογένεια όπως και εγώ καταφέρνει να "αποδράσει"! :text-bravo: Καλώς ήρθες και καλές αναζητήσεις!
Γιώργος98
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015 21:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιωσήφ σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια!
Συγχαρητήρια και σε εσένα!!!!!
Χαίρομαι που βρίσκω και συνομηλίκους. :dance:
Επίσης αν δεν σε ενοχλεί, σε πρόσθεσα στη λίστα φίλων του φόρουμ.
Γιώργος98
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015 21:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Επίσης Ιωσήφ, επειδή διάβασα την ανάρτηση σου στο " #Δενξερωτιναγραψωσανθεμα#οεο " έχω να σου πω πως κι εμένα ο παππούς μου, είναι σημαντικό θεολογικό πρόσωπο (σημαντικότατο θα έλεγα). Οπότε μάλλον έχουμε και αυτό κοινό!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αθεια δεν ειναι μια λαμπρη ιδεα ακομα σαν κι αυτες τις παμπολλες που κυκλοφορουν και δινουν ταυτοτητα σε οποιον τις ασπαζεται θεωρωντας τον εαυτο του ως κατι διαφορετικο απο ολους τους υπολοιπους που δεν του μοιαζουνε.

Κανονικα η σχεση καθε συγχρονου ανθρωπου με την καθημερινοτητα του και τις σχεσεις του με την πολιτεια του θα πρεπει να ειναι απαλλαγμενες εντελως απο καθε μεταφυσικη προσεγγιση και να λειτουργει ως αυτονομο ατομο κι οχι ως ενα μελος ενταγμενο σε μια ευρυτερη κοινωνικη ομαδα που ετσι θεωρει οτι αυξανεται η δυναμη του.Αυτος ακριβως ειναι ο ορισμος του πολιτη ενος κρατους δικαιου κι εχει διαφορα απο τον καθε λογης κοπαδιτη ο οποιος εχει μαθει να κινειται απευθυνομενος αποκλειστικα σε γνωστους γνωστων για να γινεται η δουλεια του με καθε κοστος.

Οποτε κανονικα το εαν πιστευεις κι αν παλι οχι δεν ειναι κατι που αφορα κανεναν αλλον παρα μοναχα εσενα,αλλα οι περισσοτεροι δυστυχως δεν αρκουνται μοναχα στην πιστη αλλα αποζητουν και τις γνωριμιες που προκυπτουν μεσα απο τις επαφες με ατομα παρομοιων πεποιθησεων κι αυτο κατα καποιο τροπο προαγει την διαφθορα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Είστε διεφθαρμένοι, κύριοι!!!

Καλώς ώρισες Γιώργο
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Γιώργος98 έγραψε:Χαίρομαι που βρίσκω και συνομηλίκους. :dance:
Ρε σεις μήπως να ιδρύσουμε την ΑΝΕΛ; (αθεϊστική νεολαία Ελλαδας - μα πού πήγε το μυαλό σας : brrr : ;)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Οποτε κανονικα το εαν πιστευεις κι αν παλι οχι δεν ειναι κατι που αφορα κανεναν αλλον παρα μοναχα εσενα,αλλα οι περισσοτεροι δυστυχως δεν αρκουνται μοναχα στην πιστη αλλα αποζητουν και τις γνωριμιες που προκυπτουν μεσα απο τις επαφες με ατομα παρομοιων πεποιθησεων κι αυτο κατα καποιο τροπο προαγει την διαφθορα.
Πω πω, τι άλμα ήταν αυτό; Οι άνθρωποι ψάχνουν πάντα και παντοιοτρόπως να βρουν κοινά σημεία επαφής, αναζητώντας να ενωθούν με ομοϊδεάτες τους σε κάθε τομέα -πολιτική, θρησκεία, ποδόσφαιρο, χόμπι- ώστε να διαμορφώνουν τις παρέες τους, τις ομάδες τους, τους συντρόφους τους -ερωτικούς ή μη- από ανθρώπους με τους οποίους έχουν κοινά, με τους οποίους συμφωνούν και αλληλοκατανοούνται. Τι πιο φυσικό, τι πιο λογικό; Πολύ καλά κάνουμε, και πολύ καλά έκανε κι ο μικρός. Σιγά μην πάει και στο κατηχητικό της ενορίας του για συζήτηση, συμβουλές και παρέα.

Εγώ προσωπικά εδώ μέσα θεωρώ ότι έχω τους καλύτερους φίλους, ακόμα κι αν δεν έχω δει κάποιους ποτέ.

Το "προάγει τη διαφθορά" το αφήνω ασχολίαστο, κυριολεκτικά με βραχυκύκλωσε.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Γιώργος98
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015 21:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Αόρατη Μελάνη, πολύ ωραία ιδέα!!

:text-bravo:

Αν και θα μας περνούσαν για την νεολαία του κόμματος των Ανεξαρτήτων Ελλήνων :P
Απάντηση