#Δενξερωτιναγραψωσανθεμα#οεο

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Ιωσήφ Χρονόπουλος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 25 Ιουν 2015 12:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαίρεται και από μένα!

Είμαι ο Ιωσήφ, 17 στα 18 και είμαι μαθητής του Ζαννείου Π.Π ΓΕΛ Πειραιά (Μαζί με τον Σεραφείμ, ποιος στην χάρη μου :dance: )
Λίγα πράγματα για μένα.. Προέρχομαι από έντονα θρησκευόμενη οικογένεια, ο παππούς μου υπήρξε ιδρυτικό μέλος της Χ.Α.Ε.Ε -Χ.Ο.Ν(Χριστιανική οργάνωση νέων Ελλάδος ), οπότε θεωρώ κατόρθωμα το πώς κατάφερα να αλλάξω αρδην τις απόψεις μου περί "πίστης". Είμαι αγνωστικιστής σε μία πολύ γενική έννοια καθώς έχω λιγοστές γνώσεις περί αθεΐας. Θεωρώ πως η εσωτερική αναζήτηση δεν πρέπει να φτάνει απλά στον ορισμό της αθεΐας, αλλά να συνεχίζεται καθ'όλη τη διάρκεια της ζωής μας μέσα από την φιλοσοφία και τα ερωτήματα που οι ίδιοι θέτουμε στους εαυτούς μας. Είμαι φιλοτέκτονας (Φιλομασώνος για όσους δεν κατάλαβαν), λόγω κλειστών οικογενειακων επαφών και όχι μόνο. Φιλελευθερος και υπέρ του διαφωτισμού επίσης.
Στόχος μου η ανάπτυξη μιας πολυπλευρης προσωπικότητας.

Εύχομαι αυτή να είναι μόνο η αρχή μιας πολύ καλής σχέσης. Καλή συνέχεια !
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ιωσήφ Χρονόπουλος έγραψε:Θεωρώ πως η εσωτερική αναζήτηση δεν πρέπει να φτάνει απλά στον ορισμό της αθεΐας, αλλά να συνεχίζεται καθ'όλη τη διάρκεια της ζωής μας μέσα από την φιλοσοφία και τα ερωτήματα που οι ίδιοι θέτουμε στους εαυτούς μας.
:text-+1:
Αν μάλιστα στη φιλοσοφία περιλαμβάνεις όλες τις επιστήμες (στην τελική όλες από αυτήν ξεκίνησαν) θα συμφωνήσω απόλυτα.

Καλώς ήλθες Ιωσήφ και καλές αναζητήσεις! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Μπραβο που τα καταφερες, νομιζω οτι δεν υπαρχει γυρισμος στα υπερφυσικα !

:text-welcomeconfetti:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Ιωσήφ Χρονόπουλος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 25 Ιουν 2015 12:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εγώ αυτό νόμιζα, διαψεύστηκα τελικά όμως! Αυτό εξάλλου είναι ένα από τα πολλά όμορφα της ζωής, εκεί που δεν το περιμένουμε, από την μία μέρα στην άλλη,
αλλάζουμε απόψεις και κοσμοθεωρία χωρίς καν να το καταλάβουμε! (Προϋποθέτει βέβαια αρκετά πράγματα όπως η πολυπλευρη ενημέρωση και γνώση πάνω σε πληθώρα θεμάτων) :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow:
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλός ήρθες.


Τώρα πες μας τα μυστικά τις μασονίας !
Ιωσήφ Χρονόπουλος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 25 Ιουν 2015 12:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε ευχαριστώ πολύ! Χαχα μα αγαπητέ μου φίλε η μασονια δεν έχει μυστικά.. Η τοποθεσία των στοών είναι φανερή, και μερικά από τα τυπικά (Τα βιβλία των τελετουργιων δηλαδή) είναι φανερά. Το μοναδικό κρυφό είναι οι φιλοσοφικές συζητήσεις που γίνονται μέσα στις στοες, καθώς αυτές δεν είναι για όλους (Απαιτεί ένα διαφορετικό επίπεδο παιδείας). Σε διαβεβαιώ πως τίποτα από όλα αυτά τα περίεργα που λέγονται δεν γίνεται.. Σε ένα τυπικό μάλιστα του 18 βαθμού εξυμνείται το ηθικό πρόσωπο του Ιησού(Μην προτρεξεις να βγάλεις γρήγορο συμπέρασμα συμπέρασμα).. Και οι άνθρωποι που υπάρχουν μέσα στις στοες, οι τεκτονες ,είναι απλοί καθημερινοι άνθρωποι.
Αυτά από τα πολύ απλά και γενικά!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εχω μια αμυδρη υποψια που μου περναει απο το μυαλο ως αεριωθουμενο πως εαν καποιος δηλωνει οπαδος της φιλοσοφιας του επικουρου οι υπολοιποι της στοας δεν θα του κανουν διολου παρεα και θα τον κυνηγησουν με το σκουποξυλο.Γιατι αυτοι κατι τετοια εξαιρετικα σοβαρα ζητηματα τα απομυθοποιουν και τα περιγελαν γιαυτο και καταληγει να μην τους χωνευει ανθρωπος στο τελος.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Ιωσήφ Χρονόπουλος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 25 Ιουν 2015 12:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαχα πίστεψε με, αυτός είναι από τους "σπανιοτερους" λόγους στους γιατί να μην χωνεύει κανείς ορισμένους τεκτονες. Παρ'όλα αυτά οι "μη κανονικές" στοες επιτρέπουν και σε αθεους να εισχωρησουν χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα να πιστεύουν στην αθανασια της ψυχής. Όσο για τις "κανονικές" στοες, ναι, εκεί είναι απαραίτητο να πιστεύεις στην αθανασια της ψυχής και γενικά σε κάποια θρησκεία.
:text-+1:
Απάντηση