Πέτρος Χουχούλης, Παλαιοάθεος.

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Πέτρος Χουχούλης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Ιουν 2015 19:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα.

Είμαι άθεος από τότε που θυμάμαι να έχω άποψη γιά τα θεία - και τις θείες. Δεν χρειάστηκε και πολύ διάβασμα γιά να καταλάβω πόσο γελοία είναι όλη αυτή η κατάσταση, και εφόσον διαβάζω ιστορία και πολιτική αδειαλήπτως από μικρό παιδάκι, δεν υπήρχε πιθανότητα να το χάψω το παραμύθι. Στην μετά διαδικτύου εποχή έχω μπλέξει με πολλούς θεοσεβούμενους, και έχω ξεχέσει κανονικά πολλούς Ισλαμιστές στο διαδίκτυο. Με Χριστιανούς δεν πολυασχολούμαι διότι δεν αξίζει να κλωτσάς ένα πτώμα στο δρόμο. Έτσι και αλλιώς εξαφανίζονται χωρίς ιδιέταιρη προσπάθεια. Ο τελευταίος που την άκουσε ήταν ένας Ορθόδοξος σε σχόλιο του youtube γιά video του Mikeius, αλλά έβαλε την ουρά στα σκέλια και εξαφανίστηκε με ελαφρά πηδηματάκια μετά από δύο-τρείς ανταλλαγές απόψεων.

Καλά είναι να έχεις μυαλό στα θεωρητικά ζητήματα, αλλά στα πρακτικά είναι ακόμα πιό σημαντικό. Βλέποντας την κατάσταση στην Ελλάδα από νωρίς, έγινα ναυτικός και βρήκα την υγειά μου. Σε κάποια φάση βαρέθηκα και είπα να μείνω εκτός εργασίας, όπως και έγινε τα τελευταία δυόμιση χρόνια. Σύντομα επιστρέφω με άλλη εταιρία και άλλα καθήκοντα, αλλά θα τα καταφέρω σχετικά εύκολα πιστεύω. Είχε φάση να τους βλέπεις όλους να τρέχουν πάνω στην κρίση και να τους λές "εγώ την βαρέθηκα την δουλειά, και θα φάω από αυτά που μάζεψα"! Κόλλησα στο διαδίκτυο όσο ποτέ, έχω σιχτιρίσει περισσότερο κόσμο από ποτέ, και το διασκεδάζω.

Έτσι άρχισα να διαβάζω λίγο παραπάνω γιά την Αθεϊα, πανηγύρισα τον αρχαιότερο γνωστό Άθεο του κόσμου που ήταν φυσικά Έλληνας, άρχισα να ψάχνω Επικούρια και Στωϊκή φιλοσοφία λιγάκι, αν και παραμένω κολλημένος με την ιστορία και την γεωγραφία. Συνεχίζω να ψάχνω αιθεροβάμωνες γιά να κοροϊδέψω, και δεν θα διστάσω να κατεβάσω όσους συνδέσμους στο διαδίκτυο χρειαστεί γιά να το καταφέρω. Όποιος έχει να μου προτείνει θύμα, ας το κάνει... Έχω διαβάσει πολλά περί θρησκειών τελευταία και δεν κολώνω!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Επικουρος παντως δεν ηταν διολου αθεος ασχετα με το τι του εχουν προσαψει οι κακες γλωσσες μιας και θεωρουσε πως οι θεοι υπαρχουν ασχετως εαν δεν επεμβαινουν στις ανθρωπινες υποθεσεις.Ειναι ομως το μετρο που πρεπει να φτασουν οι ανθρωποι οταν απαλλαγμενοι απο τα παθη της ψυχης που τους ταλαιπωρουν θα καταφερουν κι αυτοι να ζησουν σε αυτην την παρουσα ζωη με θεικο φρονημα οσο διαρκει ο βιος του καθενος επανω στη γη.

Οποτε οχι αθεια απο αντιδραση,ουτε ομως και μια πιστη λαθεμενη σαν και αυτην που εχουν οι πολλοι.

Με το καλοσωρισμα σε επιασα απο τα μουτρα,αλλα εχω ανοικτο τον αυτοματο.Παντως καλοσωρισες και να εχουμε καλες και γονιμες συζητησεις που να εξυψωνουν την σκεψη μεσω της ταυτισης αλλα και μεσω της διαφωνιας.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες! Εγώ δεν σε πιάνω από τα μούτρα, είναι νωρίς ακόμη. :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες. Πολύ ενδιαφέρον να γνωρίζουμε ναυτικό με περισσότερες ενδεχομένως γνώσεις κι από τον... Καββαδία. :)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Πέτρο καλώς ήρθες!!!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

:text-welcomewave:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Απάντηση