Νικηφόρος

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 03 Ιουν 2015 20:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ήρθα για να πείσω κανέναν ότι υπάρχει Θεός.
Προσωπική μου γνώμη: δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι τέτοιο.
Έτσι λέω σε σας μη νομίσετε ότι μπορείτε να βάλετε τον Θεό στο εργαστήριο,
ή σε κάποιο ιατροδικαστικό τραπέζι, ή ότι θα σας δοθεί κάποια εξίσωση που θα αποδεικνύει αυτό,
όπως θα πω και σε όσους ζητούν στις προσευχές τους να τους δοθούν υλικά ή μη αγαθά,
λες και ο Θεός είναι σερβιτόρος δλδ.

Θα συζητήσουμε και πάνω σε θεολογικά θέματα αν το θελήσετε, κυρίως ήρθα γιατί κρίνω απαραίτητη την παρέμβαση αυτή σε καίρια πρακτικά ζητήματα π.χ. διαχωρισμός εκκλησίας πολιτείας, δήλωση θρησκευματος,
τα θρησκευτικά στα σχολεία και άλλα παρόμοια θέματα και προβλήματα που σας απασχολούν, φυσικά πάντοτε με την ανοχή σας.

Δεν είμαι παπάς, ούτε εκπροσωπώ την Εκκλησία - την προσωπική μου ταπεινή άποψη θα αντιπαραθέσω.

Μέχρι πριν από ένα χρόνο περίπου, ήμουν ένας άθεος κι εγώ, συνειδητοποιημένος από την ηλικία των 16 ετών,
διαβασμένος και ψαγμένος θα έλεγα αρκετά σε πολλά ζητήματα πάνω στις θρησκείες και ειδικότερα στην ορθοδοξία, ιστορικά, φιλοσοφικά κλπ.
Πολλά συμβαίνουν όμως στην ζωή ενός ανθρώπου.
Τι θα φέρει η άλλη μέρα.

Όπως και να έχει, η ελευθερία στη ζωή μας για τα πιστεύω μας ΕΧΕΙ αξία, και θα την υπερασπιστώ σε όποιο στρατόπεδο κι αν είμαι.Η ΑΓΑΠΗ γαμώ! Ξεχάσαμε τι θα πει αγάπη ρε παίδες, γενικά μιλώντας τώρα, όχι από θεολογική σκοπιά.
Και ναι! Είναι θέμα αγάπης να δέχεσαι τον συνανθρωπο όπως είναι και ότι ιδέες κι αν έχει.
Για όνομα, ο Χριστός δεν εδιωξε ποτέ κανέναν!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες Νικηφόρε.
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ έγραψε:Μέχρι πριν από ένα χρόνο περίπου, ήμουν ένας άθεος κι εγώ, συνειδητοποιημένος από την ηλικία των 16 ετών,
διαβασμένος και ψαγμένος θα έλεγα αρκετά σε πολλά ζητήματα πάνω στις θρησκείες και ειδικότερα στην ορθοδοξία, ιστορικά, φιλοσοφικά κλπ.
Πολλά συμβαίνουν όμως στην ζωή ενός ανθρώπου.
Τι θα φέρει η άλλη μέρα.
Κι εγώ μέχρι πριν μία 15ετία ήμουν άθεος... Σήμερα είμαι άθεος και επικούρειος... :D
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ έγραψε:Για όνομα, ο Χριστός δεν εδιωξε ποτέ κανέναν!
Ε, εντάξει... Έπιασε και λίγο το φραγγέλιο, εδώ που τα λέμε... :lol:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες Νικηφόρε, ωραίο όνομα! Καλές συζητήσεις να έχουμε!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 03 Ιουν 2015 20:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Ε, εντάξει... Έπιασε και λίγο το φραγγέλιο, εδώ που τα λέμε... :lol:
Με κάθε δικαίωμα έτσι.
Και καλά τους έκαμε κιόλας, αν και δεν χτύπησε ποτέ κάποιον απ' αυτούς, τους κυνηγησε μόνο και τους έκανε τα τραπέζια με τα ασήμια και τα αργύρια λίγο καλοκαιρινά... να πούμε
Είναι το ανάλογο σήμερα δηλαδή να ερχόταν ο Χριστός και να πήγαινε έξω από μια εκκλησία, και να έβλεπε πάγκους, στον έναν να λειτουργούν ανταλλακτήριο,
στον άλλο πάγκο δίπλα να παίζουν στοίχημα ή το "εδώ παπάς εκεί παπάς", στον άλλο πάγκο παραδίπλα να πουλάνε αρνιά για το Πάσχα και πάει λέγοντας...
ε, εκεί δεν θέλει να τους τα κάνεις λαμπόγυαλο; Και τους πάγκους και όλα;
Όχι ότι στις μέρες μας, δεν έχει παραγίνει το κακό με τα εμποροπανηγύρια στις μεγάλες γιορτές έξω από τις εκκλησίες,
αλλά έχουμε δρόμο ακόμα μέχρι να φτάσουμε στην απόλυτη ξεφτίλα... προς το παρόν υπάρχουν πολλοί αληθινοί Κληρικοί.
Και με τα θαύματα το ίδιο συμβαίνει, υπάρχουν πάρα πολλά που είναι φτιαχτά για προσέλκυση πιστών, αλλά και εξίσου
πάρα πολλά που είναι πραγματικότητα (πώς να το κάνουμε). Μπορείς να τα αποφύγεις αυτά; Μέσα στη ζωή είναι όλα.
Όλοι θα κριθούν αναλόγως...
(και υπάρχει ένα μέτρο εδώ που τα λέμε να ελέγξει κανείς πότε ένα υποτιθέμενο θαύμα είναι απάτη, δεν είναι απόλυτο μέτρο βέβαια. Όμως δεν το λέω, χαχα!)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η θρησκεια εχει στον πυρηνα της σκεψης της την αντιστροφη των εννοιων.Κι ενοσω εκθειαζει την αγαπη τοσο καλλιεργει το μισος,μιλαει για μια αοριστη ηθικη και ταυτοχρονα προαγει την ανηθικοτητα,τα ελαττωματα μετατρεπονται σε αρετες μεσω της υποκρισιας και καθε σφαλμα το οποιο πληττει ολους τους αλλους εκτος απο τα συμφεροντα της ιδιας συγχωρειται και μεσω της συγχωρεσης οι ανθρωποι τελικα γινονται αναισθητοι και πολυ χειροτεροι απο οσο ηταν.

Περικλεει εντος της καθε τι το παρακμιακο και φροντιζει να συντηρει και να δημιουργει συνεχως προβληματικους ανθρωπους απο καθε αποψη ως κοινωνικα βαρη που αυτηνης της ειναι χρησιμοι διοτι ειναι ολοτελα αχρηστοι για ολους τους υπολοιπους κι ο μεγαλυτερος διαχρονικος της εχθρος ειναι η αξιοπρεπεια και η προκοπη των ατομων και των κοινωνιων.

Και φυσικα ειναι ενα ολοξενο πολιτισμικο,πνευματικο και δογματικο προτυπο χειριστου απολυταρχικης μορφης που επιβληθηκε και τον καπηλευθηκε και μια διαχρονικη διαφθορα κι αποβλακωση εντος των συγχρονων πολιτισμενων κοινωνιων που δεν ειχε ουδεποτε κι ουτε θα εχει ποτε αλλη σχεση εκτος απο τον ξεπεσμο τους οπου γιαυτο φροντιζει αδιακοπα και παντοιοτροπως νυχθημερον.

Φυσικα οχι απευθειας,αλλα μεσω διαφορων μηχανισμων που εκτεινονται σε ολακερη την εκταση και το βαθος καθε κοινωνιας.Ειδαλλως για 1500 χρονια μενει στο προσκηνιο μοναχα λογω της θεικης της χαρης χωρις καποιο αλλο μεσον,αλλα για να επιβληθει χρειαστηκαν 500 χρονια αμειλικτων διωγμων κι αυτοκρατορικων διαταγματων?

Επισης το δογματικο θεολογικο μερος ειναι σχεδον απροσπελαστο για το ευρυ κοινο και το τι εχουν γραψει οι λεγομενοι πατερες αγγιζουν τα ορια της παρανοιας.Οποτε θρησκεια δεν ειναι αλλο απο ενα συνολο εθιμων και αχρηστων τελετουργικων που οι ανθρωποι ακολουθουν με δουλικοτητα αποδεικνυοντας ετσι την πιστη τους που ταυτιζεται απολυτως με την ελλειψη σωφροσυνης.Εαν παλι οχι τοτε οι παντες μεσα σε μια εκκλησια καταλαβαινουν το τι ακριβως λεγεται απο τους παπαδες και τους ψαλταδες,πραγμα που για το οποιο πολυ αμφιβαλλω.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες.
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ έγραψε:Μέχρι πριν από ένα χρόνο περίπου, ήμουν ένας άθεος κι εγώ...
Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω, θεωρώ ότι ο δρόμος αυτός δεν έχει επιστροφή. Ακόμα κι αν κατηγορηθώ για no true Scotsman.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

και εγώ μέχρι πριν 1 χρόνο ήμουν μια κοκκινοσκουφίτσα, μετά άλλαξα. Τι, δε λέμε παραμύθια;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Δεν θα συμφωνήσω με τους δύο προηγούμενους. Δεν φτάνουμε όλοι στην αθεΐα από τους ίδιους δρόμους ούτε είμαστε το ίδιο συνειδητοί.
Νομίζω κι εγώ πως είναι αρκετά απίθανο ένας άθεος να γίνει θεϊστής και μάλιστα χριστιανός, αλλά όχι αδύνατον.

Σίγουρα ένας συνειδητοποιημένος άθεος που έχει σκεφτεί, έχει ψάξει και έχει διαβάσει αρκετά, είναι σχεδόν αδύνατον να γίνει θεϊστής.
Αλλά αφ' ενός δεν είναι όλοι οι άθεοι τόσο συνειδητοποιημένοι, αφ' ετέρου άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. Τρέχα γύρευε πώς μπορεί να τη δει κανείς.

Τώρα από το ύφος του Νικηφόρου, τόσο εδώ όσο και στις άλλες αναρτήσεις του, θα συμφωνήσω ότι είναι αρκετά απίθανο να υπήρξε συνειδητοποιημένος άθεος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AoratiMelani την 05 Ιουν 2015 12:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ίσως να φταίει ο -όποιος- ορισμός έχω στο μυαλό μου για τους άθεους, θεωρώντας τους εξ ορισμού συνειδητοποιημένους. Το αντίθετο μου κάθεται προσωπικά ως οξύμωρο, "μη συνειδητοποιημένος άθεος".
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι θετικό το γεγονός ότι οι άνθρωποι αλλάζουν και δεν εγκλωβίζονται εσαεί σε ιδεοληψίες, οπαδισμούς και συναισθηματικά βολέματα. Το γεγονός της αλλαγής είναι θετικό, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι και η αλλαγή είναι πάντα προς το θετικότερο. Έτερον, εκάτερον. Θετικό, διότι έχοντας κατά νου το ενδεχόμενο να γίνουμε κάποια στιγμή αυτό που τώρα "αντιμαχόμαστε", μας βοηθά να γίνουμε πιο συγχωρητικοί, πιο υπομονετικοί, πιο ώριμοι.

Καραμπινάτη περίπτωση συνειδητοποιημένου άθεου που έγινε χριστιανός είναι αυτή του Βασίλη Ραφαηλίδη.
Ακόμα πιο καραμπινάτες περιπτώσεις, χωρίς όμως την συγκεκριμένη δημοσιότητα γνωρίζω προσωπικά και εγώ.

Είναι θετικό το γεγονός ότι οι άνθρωποι αλλάζουν, αλλά για να είναι θετική και η αλλαγή θέλει πάντα τον δύσκολο δρόμο.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:Καραμπινάτη περίπτωση συνειδητοποιημένου άθεου που έγινε χριστιανός είναι αυτή του Βασίλη Ραφαηλίδη.
Είναι βέβαιο ότι συνέβη αυτό; Προσωπικά έχω αμφιβολίες.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Χριστιανός ο Ραφαηλίδης; Ενας από τους πρώτους που έγραψαν "άθεος" στην ταυτότητα;
Από πού προκύπτει η πληροφορία ότι έγινε χριστιανός;

Ελπίζω ότι δεν εννοείς τις δηλώσεις του Μεταλληνού, που έγιναν μετά τον θάνατο του Ραφαηλίδη.
Αυτά έχουν ήδη διαψευστεί από τα αδέλφια του.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι, η οικογένεια έκανε διάψευση στον Ριζοσπάστη, το θέμα όμως είναι ότι ο Ραφαηλίδης κηδεύτηκε χριστιανικά.
Πιστεύεις ότι αν ο Ραφαηλίδης δεν ήθελε να κηδευτεί χριστιανικά, θα τον κηδεύανε;
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτο μοναχα οταν η αθεια ειναι συνυφασμενη με τις πολιτικες ιδεες του κομμουνισμου το οποιο καλυπτει πληρως το ψυχοδιανοητικο συμπαν των οπαδων του,οποτε οταν καποιος παψει να θεωρει οτι ο κομμουνισμος τον εκφραζει ως ιδεολογια τοτε δεν εχει λογο να ειναι πλεον κι αθεος.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Τι λέει;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κούρος έγραψε:Ναι, η οικογένεια έκανε διάψευση στον Ριζοσπάστη, το θέμα όμως είναι ότι ο Ραφαηλίδης κηδεύτηκε χριστιανικά.
Πιστεύεις ότι αν ο Ραφαηλίδης δεν ήθελε να κηδευτεί χριστιανικά, θα τον κηδεύανε;
Γιατί, αν δεν ήθελε τι θα έκανε; Λες να σηκωνόταν από το φέρετρο να τους καταραστεί; :geek:

Ο Ραφαηλίδης δήλωνε άθεος.
Ο Ραφαηλίδης ποτέ δεν διέψευσε και δεν άλλαξε την παραπάνω δήλωση.
Ο Ραφαηλίδης ποτέ δεν δήλωσε ότι θέλει χριστιανική κηδεία και ποτέ δεν δήλωσε ότι είναι χριστιανός.
Και έρχεσαι και λες ότι είναι "καραμπινάτη" περίπτωση άθεου που έγινε χριστιανός επειδή τον κήδεψαν χριστιανικά και επειδή ένας παπάς που κάνει κάργα δημόσιες σχέσεις βγήκε κι έκανε δηλώσεις μετά το θάνατό του, που ο Ραφαηλίδης δεν μπορούσε πλέον να διαψεύσει;
Και επιπλέον αγνοείς τις δηλώσεις των δικών του που τον γνώριζαν καλύτερα;
Έλεος.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Νικηφόρε, συγγνώμη, σου γεμίσαμε το θέμα με άσχετες συζητήσεις.

Μήπως καλύτερα αν είναι να συνεχίσουμε να πάμε σε άλλη ενότητα;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Κούρος έγραψε:Ναι, η οικογένεια έκανε διάψευση στον Ριζοσπάστη, το θέμα όμως είναι ότι ο Ραφαηλίδης κηδεύτηκε χριστιανικά.
Πιστεύεις ότι αν ο Ραφαηλίδης δεν ήθελε να κηδευτεί χριστιανικά, θα τον κηδεύανε;
Γιατί, αν δεν ήθελε τι θα έκανε; Λες να σηκωνόταν από το φέρετρο να τους καταραστεί; :geek:

Ο Ραφαηλίδης δήλωνε άθεος.
Ο Ραφαηλίδης ποτέ δεν διέψευσε και δεν άλλαξε την παραπάνω δήλωση.
Ο Ραφαηλίδης ποτέ δεν δήλωσε ότι θέλει χριστιανική κηδεία και ποτέ δεν δήλωσε ότι είναι χριστιανός.
Και έρχεσαι και λες ότι είναι "καραμπινάτη" περίπτωση άθεου που έγινε χριστιανός επειδή τον κήδεψαν χριστιανικά και επειδή ένας παπάς που κάνει κάργα δημόσιες σχέσεις βγήκε κι έκανε δηλώσεις μετά το θάνατό του, που ο Ραφαηλίδης δεν μπορούσε πλέον να διαψεύσει;
Και επιπλέον αγνοείς τις δηλώσεις των δικών του που τον γνώριζαν καλύτερα;
Έλεος.
Το θέμα δεν είναι τι λέω εγώ, ή ο παπάς που μπορεί να έχει τις σκοπιμότητες του, ή ένας αξιωματούχος της ένωσης άθεων που επίσης μπορεί να έχει τις δικές του σκοπιμότητες.

Το θέμα είναι τι αντικειμενικά δεδομένα έχουμε. Το αν μας αρέσουν ή όχι είναι άλλο θέμα.

Φαντάζομαι λοιπόν, πως αν ήταν όντως πιστός στις αρχικές του θέσεις μέχρι τέλους, θα είχαμε μια ακόμα πολιτική κηδεία, χωρίς κανένα πρόβλημα (ίσα-ίσα που θα ήταν και το λογικά αναμενόμενο), όπως συνέβει με τόσους και τόσους λιγότερο μαχητικούς άθεους.

Δεν είχαμε όμως.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ακριβώς. Αυτό είπα κι εγώ. Το θέμα δεν είναι τι λέει ο ένας και ο άλλος, ούτε τι φαντάζεται. Οπότε ας αφήσουμε κι εσύ κι εγώ τις εικασίες και τα συμπεράσματα.
Κούρος έγραψε:Το θέμα είναι τι αντικειμενικά δεδομένα έχουμε. Το αν μας αρέσουν ή όχι είναι άλλο θέμα.
Ακριβώς. Τα αντικειμενικά δεδομένα είναι ότι ο Ραφαηλίδης ποτέ δεν δήλωσε οτιδήποτε εκτός από άθεος και δεν είναι γνωστό να άφησε οδηγίες για τη μορφή της κηδείας του.

Τα συμπεράσματα ας τα βγάλει ο καθένας μόνος του πλέον.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
(γράφαμε ταυτόχρονα με την Μελάνη φαίνεται)
Τα παρακάτω είναι αντικειμενικά δεδομένα και όχι δηλώσεις σκοπιμότητας:
AoratiMelani έγραψε: Ο Ραφαηλίδης δήλωνε άθεος.
Ο Ραφαηλίδης ποτέ δεν διέψευσε και δεν άλλαξε την παραπάνω δήλωση.
Ο Ραφαηλίδης ποτέ δεν δήλωσε ότι θέλει χριστιανική κηδεία και ποτέ δεν δήλωσε ότι είναι χριστιανός.
Έλεος.
Επίσης από τον παραπάνω σύνδεσμο, από τα αδέλφια του Βασίλη Ραφαηλίδη και την επιστολή τους:
Η απόφαση για κηδεία θρησκευτικού χαρακτήρα ήταν αποκλειστικά δική μας. Ετσι κρίναμε εκείνες τις ταραγμένες στιγμές, έτσι αποφασίσαμε και αυτή η απόφαση σε εμάς πρέπει να χρεωθεί και όχι στο Βασίλη.
Απόφαση δική μας ήταν επίσης, να ψάλλει τη νεκρώσιμη ακολουθία ο π. Γ. Μεταλληνός και να τον αποχαιρετήσει με δύο λόγια. Η τηλεφωνική επικοινωνία με τον π. Γ. Μεταλληνό έγινε μέσα από το Νοσοκομείο, μετά από το οδυνηρότατο άγγελμα του θανάτου του αδελφού μας, σε κατάσταση πλήρους σύγχυσης και ίσως η επιθυμία μας να εκλήφθηκε εκ μέρους του, εσφαλμένα, ως επιθυμία του.
Ετσι δημιουργήθηκε μια πελώρια παρεξήγηση: ότι ο Βασίλης Ραφαηλίδης ζήτησε να έχει εκκλησιαστική κηδεία. Σαν να ήταν κάποιο ανθρωπάκι που τρόμαξε στα τελευταία του και αναζήτησε τη θεϊκή αγκαλιά. Σαν να ήταν κάποιος που φθάνοντας στο τέλος, άλλαξε τις απόψεις του για τη ζωή και το θάνατο.
Ο Βασίλης έμεινε ως το τέλος γενναίος και ανυποχώρητος στις ιδέες του, που όχι απλώς υποστήριζε αλλά αποτελούσαν το θεμέλιο της όλης ύπαρξής του.
Αν δεν υπάρχει κάποιο αντίθετο "αντικειμενικό δεδομένο" νομίζω πως τελειώσαμε με την παραπληροφόρηση για τον Ραφαηλίδη.

Να καλωσορίσω κι εγώ τον Νικηφόρο και να συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες πως από συνειδητά πιστός είναι δυνατό να αλλάξεις, το αντίστροφο δεν γίνεται!
Aπό συνειδητοποιημένος άθεος δεν γίνεσαι πιστός, το πολύ-πολύ να σε αναγκάσουν οι συνθήκες να υποκριθείς ή ίσως να νοσήσεις από Alzheimer's.

Θα ήθελα λοιπόν να ζητήσω από τον Νικηφόρο να μας περιγράψει την περίοδο της "αθεΐας" του και βέβαια τι ήταν αυτό που τον μετέστρεψε.
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Απάντηση