Hello!!!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
goulbaz
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Μάιος 2015 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Λιγα λογακια, ειμαι 35 κι αθεος απο την 6η δημοτικου. Ξερω οτι φαινεται υπερβολικο, αλλα ισχυει. Εχοντας θρησκευτικα, σαν μαθημα ειχα καταλαβει ηδη απο τοτε το ποσο οξυμωρα και το ποσο αυτοαναιρουνται οσα διαβαζα σε αυτα τα αισχρα βιβλια. Επισης θεωρουσα αυτονοητο οτι θα μαθαιναμε και για αλλες θρησκειες κατι το οποιο ποτε δεν εγινε. Επειτα στο γυμνασιο, αρχισα σιγα σιγα μονος μου να διαβαζω, υστερα απο πολυ ψαξιμο, δεν υπηρχε η δυνατοτητα το Internet τοτε. Καθοριστικο ρολο επαιξε κι ο Αντιχριστος του Νιτσε, καθως και ο Τελευταιος Πειρασμος του Καζαντζακη τα οποια διαβασα στο γυμνασιο καταλαβαινοντας οσα μπορουσα με βαση την ηλικια μου, τα οποια βεβαια ξαναδιαβασα μεγαλωνοντας καθως και παρα πολλα αλλα με κυριοτερα βιβλια ιστορικα σχετικα με την εξελιξη της θρησκειας απο τα αρχαια χρονια και τον πολυθεισμο εως τα σημερινα και τον μονοθεισμο... Διαβαζοντας αυτα αρχισε να μου φαινεται αστειο το ποσο αδιαβαστοι ειναι οι θρησκευομενοι και το ποσο εθελοτυφλουν. Οποτε στα χρονια της 2βαθμιας εκπαιδευσης ξεκαθαριστηκαν ολα στο μυαλο μου καταληγοντας εδω και παρα πολλα χρονια σε αυτο που ειμαι σημερα...
Αυτα για μενα κι ελπιζω να τα λεμε σε αυτο το Forum...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες!
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς μας ήλθες! Κυκλοφορούν και ορισμένοι άθεοι εκ γενετής εδώ. :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
goulbaz
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 18 Μάιος 2015 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!!!
Απάντηση