....feels like home :dance:

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Μαιρη δε μπεστ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Απρ 2015 17:09
Όνομα Ιστότοπου: -

...Καλημερα αδερφια!
Εχω την τυχη να ειμαι 3ης γενιας αθεη και πιστευω στην ζωη πριν το θανατο...
Μαιρη δε μπεστ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Απρ 2015 17:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Μαιρη δε μπεστ έγραψε:...Καλημερα αδερφια!
Εχω την τυχη να ειμαι 3ης γενιας αθεη και πιστευω στην ζωη πριν το θανατο...
Εικόνα
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω γεννηθηκα αθηνα. :happy-partydance:
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Μαιρη δε μπεστ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Απρ 2015 17:09
Όνομα Ιστότοπου: -

...Γεια σου Αθηναιεεε..
Δυστυχως ή ευτυχως με μεγαλωσαν με την θεωρια του τιποτα!Δεν υπαρχει τιποτα,ειμαστε μονοι μας και ''θεοι'' του εαυτου μας... Θεμελιο ζωης..το μαυρο σκουλικι,η αρχη και το τελος των παντων!!!
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

το σκουληκι δεν ειναι μαυρο. ασπρο ειναι αλλα εβαλε φουμο για να κανει καλυψη-παραλλαγη.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Μαιρη δε μπεστ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Απρ 2015 17:09
Όνομα Ιστότοπου: -

....Το σκουλικι ειναι μαυρο....τελος!
δηλ οταν μιλαω φιλοσοφικα ;) τι θα λεω...
..το ασπρο σκουλικι που θα σε φαει?
..δεν τρομαζει! :snooty:
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς την. Χαίρομαι να βλέπω κόσμο να ντύνεται με τη μία στα κόκκινα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες Καλλίστη.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Μαιρη δε μπεστ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Απρ 2015 17:09
Όνομα Ιστότοπου: -

....Καλως σας βρηκα...σας εψαχνα like ages!!!
ειμαι καλο παιδι αλλα λιγο ταπαιρνιδης...
ελπιζω να με βοηθησετε να μαθω τα κατατοπια!!!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μαιρη δε μπεστ έγραψε: Εχω την τυχη να ειμαι 3ης γενιας αθεη
Είναι κληρονομικό αυτό; :D

Καλώς όρισες Μαίρη!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-welcomewave:
καλωστην!
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

:text-welcomewave: :text-welcomewave: :text-welcomewave: :text-welcomewave:
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

3η γενια αθεη! Μιλαμε για πολυ hardcore!
Μου δημιουργηθηκε μια πολυ μεγαλη περιεργεια για την πρωτη γενια :)

:text-welcomeconfetti:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Μαιρη δε μπεστ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Απρ 2015 17:09
Όνομα Ιστότοπου: -

...ναι ειναι κληρονομικο το χαρισμα..
η μαμα,ο μπαμπας, η γιαγια...και τωρα τεκνα!
Καλως σας βρηκα ολους..
Εχω πολλες αποριες σχετικα με το forum...σιγα μην δεν ειχα ξανθια ειμαι!
Οποιος αντεχει να καψει εγκεφαλικα κυτταρα και φιλοτιμητε ας μου το πει μην σας πριζω ολους!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Χρήσιμες οδηγίες:

Ορατότητα συζητήσεων Ένωσης Άθεων

Ένωση Άθεων: τρόποι επικοινωνίας και τρόπος λειτουργίας

Γενικά το φόρουμ χωρίζεται χοντρικά σε δύο μέρη:

Τα δημόσια φόρουμ όπου όλοι μπορούν να γράψουν και να διαβάσουν εφόσον κάνουν login.
Εδώ που γίνονται οι αυτοσυστάσεις είναι δημόσιο φόρουμ.

Στην ενότητα Ένωση Αθέων έχουν πρόσβαση μόνο τα μέλη και οι υποστηρικτές της Ένωσης.
Εδώ όταν κοιτάς τη λίστα με τα νήματα συζήτησης βλέπεις ένα μπλε πεζό α στα αριστερά του τίτλου κάθε νήματος.

Υπάρχουν διάφορες διαβαθμίσεις πρόσβασης και ορατότητας μέσα σε αυτά τα δύο μέρη ανάλογα με την ενότητα, αλλά μη σε ζαλίζω τώρα με αυτά. Σιγά σιγά, αφού είσαι και ξανθιά μη μας κάψεις καμιά φλάντζα. :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

why did the blonde stare at the orange juice box?
because it said "concentrate"...
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Μαιρη δε μπεστ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Απρ 2015 17:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Δηλ οτι μλκ λεω τωρα το βλεπουν ολοι! Παει ξεφτιλιστηκαμε παλι!
AoratiMelani...θα μελετησω τις οδηγιες και πιστευω μεχρι την Δευτερα κατι να εχω αφομιωσει..tmi μαν!
nik_korosis...δωσε και αλλο... :lol:
Εικόνα
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

καλώς ήρθες. και κάτι για την 3η γενιά αθειας. νομίζω κατά την ταπεινή μου γνώμη, πως οι γενεές δεν έχουν καμία σχέση με το αν αποφασίσει κανείς να μην πιστεύει, η το αντίθετο. είναι πιο τιμιτικό για κάποιον να έχει ξεφύγει από την μέγγενη του φόβου της θρησκείας από μόνος του παρά με βοήθεια. πάντως οφείλω να αναγνωρίσω πως αυτό που λές τιμά τους γονείς σου και τους παππούδες σου. και πάλι καλώς όρισες.
Μαιρη δε μπεστ
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Απρ 2015 17:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε:καλώς ήρθες. και κάτι για την 3η γενιά αθειας. νομίζω κατά την ταπεινή μου γνώμη, πως οι γενεές δεν έχουν καμία σχέση με το αν αποφασίσει κανείς να μην πιστεύει, η το αντίθετο. είναι πιο τιμιτικό για κάποιον να έχει ξεφύγει από την μέγγενη του φόβου της θρησκείας από μόνος του παρά με βοήθεια. πάντως οφείλω να αναγνωρίσω πως αυτό που λές τιμά τους γονείς σου και τους παππούδες σου. και πάλι καλώς όρισες.



Ελα και εμαθα και την παραθεση....ειμαι τιτανομεγιστη!
Λοιπον φιλε Θεοφιλε εν μερη εχεις δικιο σε αυτο που λες,ομως το οτι θυμαμε την μανα μου απο 3 χρονων να μου λεει ''δεν υπαρχει θεος,εσυ εισαι θεος του εαυτου σου'',μου δημιουργησε πολλα προβληματα απο την αρχη του σχολειου που πηγαιναμε για εκκλησιασμο και εγω δεν εμπαινα μεσα.
Αυτο το λεω γιατι νοιωθω πως πιστευεις οτι η ζωη μου ηταν ευκολη και αβιαστη σε σχεση με τα πιστευω μου.Κι ομως επειδη ειχα αποψη απο παιδακι και δεν φοβομουν να την πω γιατι ειχα τις πλατες των γονιων μου εγινα κοκκινο πανι και αντιμετωπισα μεγαλη εχθρα...οπως και ακομα.Παρολα αυτα αν και δεν καταλαβαινω γιατι ειναι λιγοτερο τιμητικο το να μην εχω νοιωσει τον φοβο της θρησκειας η της τιμωριας απο τον θεο συμφωνω πως ειναι ποιο δυσκολο για αυτους που το εχουν.
Και εγω τα παιδια μου παντως τα προσυλητισα στην αθεεια οπως εκαναν οι γονεις μου και νοιωθω περηφανη που εβγαλα δυο ανθρωπους στην κοινωνια που αισθανονται το καλο και το κακο χωρις φοβους και παθη!
Καλως σε βρηκα Θεοφιλε!
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Μαιρη δε μπεστ έγραψε: Αυτο το λεω γιατι νοιωθω πως πιστευεις οτι η ζωη μου ηταν ευκολη και αβιαστη σε σχεση με τα πιστευω μου.
μην νιώθεις τίποτε, γιατί δεν πιστεύω τίποτε για κανέναν αν δεν τον ακούσω η αν δεν τον δώ. ο καθένας έχει τις εμπειρίες του.θέλω μόνο να διορθώσω την λέξη ''τιμητικό'' με την λέξη ''αξιέπαινο'' κι αυτό γιατί δεν είναι τιμή να είναι κανείς άθεος, είναι όμως αξιέπαινο να έχει ξεφύγει από μόνος σου από τα δεσμά της θρησκείας βλέποντας πως μπορεί να παραμένει περισσότερο ηθικός και ανθρωπιστής και να μην διστάζει να αναγνωρίζει άξιους αντιπάλους και να κατακρίνει ανάξιους ομοιδεάτες του.
κάποιος άθεος συγγραφέας (συγνώμη μου διαφεύγει το όνομα του)είπε τα εξής: δεν υπάρχουν χριστιανοί παρά μόνο τέκνα χριστιανών.πιστεύω πως αν ήταν θρησκευόμενος το ίδιο θα έλεγε και για τους άθεους.
με τα παραπάνω θέλω να πώ πώς ο άνθρωπος δεν είναι απόλυτα ελεύθερος αλλά μπορεί να ανέβει αρκετά σκαλιά παραπάνω από αυτούς που θέλουν να του στερήσουν έστω και αυτήν την περιορισμένη ελευθερία.
ελπίζω να τα ξαναπούμε σε κάποιο νήμα συζητήσεων. γιατί εδώ ο χώρος είναι για καλωσόρισμα και έχουμε ήδη πεί αρκετά αν και δεν είμαι συχνός επισκέπτης λόγω εργασίας.
Απάντηση