Σας χαιρετώ!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Λίθος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Μαρ 2015 01:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Σας χαιρετώ!
Είμαι από την Πάτρα και αυτοπροσδιορίζομαι αγνωστικιστής. Δεν έχω καμμία επιστημονική ή ανώτατη μόρφωση και δηλώνω πως είμαι λίαν επιεικώς ημιμαθής, αλλά προσπαθώ να διορθώσω όσα περισσότερα αντιλαμβάνομαι πως γνωρίζω ελλιπώς, κακώς ή και καθόλου. Εμαθα μόνος από τα εφηβικά μου χρόνια να αμφιβάλλω για πολλά και όχι απαραίτητα να αμφισβητώ τα πάντα, υποκινούμενος από τους γονείς μου που μου δώρισαν και που δεν με εμπόδισαν να διαβάσω πολλά παιδικά βιβλία για την ελληνική ιστορία και κυριότερα για την μυθολογία, πέραν των «αποδεκτών και πολυδιαφημισμένων» ξένων και ελληνικών κλασσικών παραμυθιών και βιβλίων.
Μετά την εξάπλωση του διαδυκτίου και προσωπικά από το 2006 κι έπειτα ερευνώ όσο μπορώ και αναζητώ την μάλλον σκοπίμως αποσιωπημένη και παραγκωνισμένη αλήθεια του εγγενή μας πολιτισμού. Μελετώ όσα καταφέρνω να ανακαλύπτω και προσπαθώ να διασταυρώνω τις πληροφορίες που μου παρέχονται από πολυγραφότατους και ανήσυχους πνευματικά ανθρώπους που ολοένα γνωρίζω διαδικτυακά ή προσωπικά.
Σημειωτέον ότι ούτε οι γονείς, ούτε τα αδέρφια μου, ούτε η σύζυγός μου, ούτε άλλοι άνθρωποι του φιλικού και συγγενικού περιβάλλοντός μου συμμερίζονται απόλυτα τις ανησυχίες μου, αλλά δεν αρνούνται να τις ακούν και να τις αναλύουμε. Οχι πάντα σε ήπιους τόνους. Εχω δύο παιδιά, νήπια και έχω ήδη αρχίσει δειλά και χαλαρά να τους μεταλαμπαδεύω πληροφορίες για τον εθνικό μας πολιτισμό, οι οποίες μάλλον είναι βέβαιο ότι θα έρθουν σε σύγκρουση σύντομα με την επίσημη κρατική παιδεία.
Εχω νυμφευθεί ορθόδοξα και έχω βαπτίσει επίσης τα παιδιά, αλλά όλα έγιναν συνειδητά ώστε να μην προκαλέσω το θρησκευτικό συναίσθημα κανενός. Πλην βεβαίως του δικού μου και είναι το τίμημα που γνωρίζω πως κάποια στιγμή θα πρέπει να πληρώσω, όταν δεν θα κρύβομαι πια και που υποθέτω πως θα κατηγορηθώ ότι δεν τήρησα αυτά που πιστεύω. Και επομένως θα φανώ τουλάχιστον ανακόλουθος.
Με πνευματικούς ανθρώπους που θαυμάζω σύγχρονους και μη (ομοεθνείς και αλλοεθνείς), με αρκετούς ομο'ι'δεάτες που συνδιαλέγομαι ή διαβάζω τα κείμενά τους, με έρευνες που παρακολουθώ και με εσάς επιπλέον, επιχειρώ να διαφωτίσω το πνεύμα μου και να αποκτήσω την παιδεία που δεν μου δόθηκε. Την παιδεία που ονειρεύομαι να μεταδώσω στους νεότερους και σε όσους περισσότερους θα μπορέσω κι εγώ με τη σειρά μου και με την ευθύνη που μου αναλογεί.
Εχω απεριόριστη αγάπη για την γλώσσα μας και τη θεωρώ το τελευταίο οχυρό πριν μας «υποδουλώσουν» εντελώς. Τη γλώσσα μας που δεν είναι μυστικό πια ότι προσπαθούν πολλοί εντός κι εκτός συνόρων να την λατινικοποιήσουν και να την εκφυλίσουν, αντί να την καθαρίσουν και να την υποστηρίξουν.
Οπως έλεγαν οι λόγιοι και διανοητές πρόγονοι μας, το ίδιο προτιμώ να λέω κι εγώ , παρότι δεν συγκρίνομαι με κανέναν τους,
«έρρωσθε και γρηγορείτε».




«Τίς ὦν ἀρχὰ πολιτείας ἁπάσας; Νέων τροφά» ( Ποια λοιπόν είναι η αρχή, η βάση, όλης της πολιτείας; Η ανατροφή, η παιδεία των νέων.) >Διωτογενης.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς μας ήρθες Λίθε!
Off Topic
(μου έρχονται διάφορα λογοπαίγνια με το Ακρογωνιαίος και τους αναμάρτητους που βάλλουν πρώτοι αλλά συγκρατούμαι). :D
Ώστε Πατρινός; Ωραία, να μαζεύεστε σιγά σιγά! Υπάρχουν κάποια άτομα στην Πάτρα, ίσως μπορείτε να έλθετε σε επαφή.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Λίθος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Μαρ 2015 01:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Μου αρέσει όσο δεν φαντάζεσαι η κωμωδία και ιδιαίτερα το σατυρικό της είδος. Όταν βρεις χρόνο «χτύπα».
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Λίθος έγραψε:Όταν βρεις χρόνο «χτύπα».
Χτύπησα ήδη, εμμέσως, με το σχόλιο που έκανα :D
Αναρωτιόμουν αν το επίθετό σου είναι "Ακρογωνιαίος".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Λίθος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 28 Μαρ 2015 01:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Ακρογωνιαίος δεν είμαι, ούτε ακρόλιθος, μήτε γωνιόλιθος ακόμα. Θα έλεγα ότι είμαι ένας ογκόλιθος, μα αν λαξευθώ κι άλλο, ευελπιστώ να στηρίζω καλά ως ένας γερός λίθος. Πολύτιμος ή φιλοσοφικός να γίνω δεν ελπίζω κι είθε αργός ή τεχνητός ποτέ μη καταντήσω... :roll:
«Τίς ὦν ἀρχὰ πολιτείας ἁπάσας; Νέων τροφά» ( Ποια λοιπόν είναι η αρχή, η βάση, όλης της πολιτείας; Η ανατροφή, η παιδεία των νέων.) Διωτογένης
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσήλθες Λίθε. Πολύ κατατοπιστικό το εισαγωγικό σου σημείωμα. Διαφωνώ σε γενικές γραμμές στην ανησυχία σου περί της γλώσσας.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Καλώς ήρθες!
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση